N°. 5721. A". 1878. Woensdag 9 October. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.03. PRIJS EER ADTERTENTIEj Van 1—G regels1X5. Iedere regel meer0.17J. Grootcre letters r.aar plaatsruimte. Lakr PATËNTBLADEN. De Wethouder, Voorzitter van het College van Zetters, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1878/79, voor de wijken VII, VIII en IX, alsmede de restan ten van de verschillende wijken, voorkomende onder de artikelen 3109 tot en met 3130, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op ver toon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, uit gezonderd den Zondag, des namiddags van één tot drie uren, en wel van den 3den tot en met 9den October e. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leid- tche Courant. Leiden, De Wethouder voornoemd, 2 October 1878. Mr. P. C. LIBRECHT LEZW1JN. LEIDEN, 8 October. In December e. k. zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrij ging eener akte van bevoegdheid als apotheker. Zij, die tot die examens wenschen te worden toe gelaten, moeten daarvan vóór 20 November e. k. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogleeraar dr. J. W. Gunning, te Amsterdam, en bij hun verzoek het bewijs voegen, dat zij minstens twee jaren als hulp apotheker in het koninkrijk zijn werkzaam geweest. Toen in de gemeenteraadszitting van Zater dag 11. het besluit genomen werd om vijfhonderd gulden beschikbaar te stellen voor feestelijkheden bij gelegenheid der opening van den spoorweg LeidenWoerden, vroeg een der leden of dit ook zou gepaard gaan met eene opwekking van het dagelijksch bestuur tot de ingezetenen om aan die feestviering luister bij te zetten. Volgens achter staande kennisgeving hebben zich reeds vóór die opwekking eenige ingezetenen vereenigd om den uitgesproken wensch te beantwoorden en noo- digen deze hunne mede-stadgenooten uit tot eene vergadering op Zomerzorg tegen morgenavond. Wij vertrouwen dat veleD aan deze oproeping gehoor zullen geven en de voorloopige commissie op eene talrijke vergadering, maar tevens ook op een niet minder krachtige deelneming zal mogen rekenen. Door de staatcommissie te Amsterdam is als hulpapotheker niet toegelaten M. J. L. Root, maar de heer M. J. L. Proot alhier. Onlangs zijn de hier ter stede gevestigde vereenigingen weder met één vermeerderd, welke zich ten doel stelt behalve het liefhebberij-tooneel te beoefenen, tevens muziekuitvoeringen te geven. In hoeverre zij dit doel wil trachten te bereiken, daarvan gaf zij gisteravond het eerste bewijs. De eerste afdeeling van het programma werd ingenomen door de uitvoering van een zestal composities voor strijk-orkest onder leiding van den heer Van Praag, benevens van twee solo-voordrachten, waar van vooral, zonder aan de verdiensten van de andere te kort te doen, die voor hoorn mag genoemd worden, afgewisseld door twee mondelinge voor drachten. Dat de uitvoering door de geïntrodu- ceerden zeer werd op prijs gesteld, bewezen bij herhaling de bijvalsbetuigingen, die den uitvoe renden ten deel vielen. Deze hebben alzoo de voldoening mogen erlangen, dat zij, behalve door hunne vereeniging goede en daaronder ook erkende muzikale krachten tot elkander gebracht te hebben en op dilettanten allergunstigst te mogen werken, ook tegelijkertijd aan hunne stadgenooten een aangenamen en genoeglijken avond kunnen ver schaffen. Tot slot dezer uitvoering werd een tooneel- stukje opgevoerd, getiteld: „Kort van memorie", dat voor velen wel juist niet nieuw was, maar waarin de vertooners toch bewijzen gaven, dat zij zich ook op dit gebied niet zonder vrucht hadden geoefend. De aanwezigen dachten er blijk baar eveneens zoo over en hebben ongetwijfeld de overtuiging gekregen dat „Musicae et Amicitiae" na deze eerste uitvoering op denzelfden weg voort gaande een goede toekomst te gemoet gaat. De uitvoering werd met een geanimeerd bal besloten. Bij kon. besluit is bepaald, dat de bij de tweede afdeeling der krijgsschool gedetacheerde officieren voor zooveel noodig door den minister van oorlog kunnen worden aangewezen om de les sen in de wis- en natuurkundige en in de bouw kundige leervakken aan de polytechnische school te Delft bij te wonen. De daarvoor te betalen collegegelden kunnen uit de oorlogsbegrooting wor den gekweten. Tot burgerleeraren aan de krijgsschool te 's-Hage zijn benoemddr. A. H. Pareau, leeraar aan het gymnasium, voor het onderwijs in natuur kunde, scheikunde en warenkennis; J. Klein, leeraar aan de h. burgerschool, voor het onder wijs in de Hoogduitsche taal; C. A. Hofman, hoofdonderwijzer, voor het onderwijs in de Pran- sche taal, en W. Ch. Phillips, privaat-docent, voor i het onderwijs in de Engelsche taal. In de N. G. Crt. wordt in een brief uit de residentie gemeld, dat de dag van het huwelijk des konings op 24 November is bepaald. Volgens j andere bladen zou het eerst in het begin van het volgende jaar plaats hebben. „Ik heb intusschen," i zegt de briefschrijver, „alle redenen om te geloo- j ven, dat ik goed was ingelicht en dat de dag, waarop wij onze nieuwe koningin zullen zien, niet verre meer is. Evenzoo kan ik mededeelen, dat de intocht van het hooge echtpaar zich door geen groote openbare feestelijkheden zal kenmerken." Naar men verneemt hebben te Groningen de studenten in verschillende faculteiten, die vóór 14 dagen de volle academische bijdrage voor 187879 ad 200 hebben betaald, maar nu, met het oog op het voor hen afgeschafte klein mathesis-examen, met f 120 konden volstaan, zich met een adres tot de regeering gewend om ieder 80 van het rijk terug te ontvangen. De leden van het schildergenootschap „Arti et Amicitiae" te Amsterdam zijn voornemens, den Koning bij de voltrekking van zijn huwelijk, evenals bij zijn zilveren regeeringsfeest, ieder eene proeve van hun schilder- of teekenkunst aan te bieden. Van de 9 candi daten voor de akte in de Eransche taal werden gisteren in Den Haag toe gelaten de heeren P. Bontje en A. F. Heyman, uit Delft, J. Van Steenis uit Puttershoek en H. J. Struick uit Monster. De heer Fop Smit Jr. te Rotterdam, bekend liefhebber en verzamelaar van schilderijen, heeft, naar men verneemt, op de tentoonstelling te Parijs vier schilderstukken gekocht van eerste meesters, tot een bedrag van 160,000 fr. Naar men verneemt is door de firma Jul- lien en Cie. te Brussel aan den minister van waterstaat aanvraag gedaan om eene concessie voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramway van Haarlem naar Amsterdam. Deze firma wil tevens het gebruik iuvoeren van den veelbesproken locomotiefwagen Enschedé-Buret. Met de uitvoe ring heeft de firma belast den ingenieur Jac. Enschedé Johz. te Brussel. Van bevoegde zijde verneem ik, zoo wordt uit IJmuiden aan het Handelsblad geschreven, al ilW dat bij peilingen, op L, dag 29 Sept. en later verricht, is gebleken, dat de zandbank in zee voor de haven, na de jongste stormen in oppervlak is verminderddat de taluds daarvan meer en meer in steilheid afnemen en er 3 decimeter meer water op werd gelood. Op 3 Oct. 11. is weder een fregat met 68 decim. diepgang de bank gepasseerd en hier binnengekomen. Tot ridders der orde van de Eikekroon zijn benoemd de heeren A. J. Groenemeyer, hoofd commies bij de algemeene rekenkamer, en Herx, letterkundige te Brussel. Een aantal Duitsche officieren en ambtenar» zijn begiftigd met de orde van den Gouden Lee' van Nassau en van de Eikekroon. In de eerste helft van December a. s. ter benoeming van rijks-opzichters van den w staat 4de klasse, een vergelijkend onderzoek hebben. Aanmelding vóór 15 November. pas Bij het te Utrecht gehouden eerste r atuur kundig examen zijn toegelaten de heeren H. I J. D. Kok, J. Lantinga, M. A. J. Michr ,,r d?' Stork, H. J. Frans en J. A. Voorthuis. al» J- Het stoomschip „Celebes", van N; naar Batavia, is 6 October des avonds ampton aangekomende „Torrington", naar Rotterdam, vertrok 5 October de Wyberton" is gisteren te Maassluisnen Naar men verneemt heeft Z. J l ge omen. aan dr. L. R. Beynen opgedragen 6 °.mng Emma in te leiden op het gebied m Pnnses geschiedenis, zoodat hij te Arolsen ï-.t3, eij werkzaam zal zijn als onlangs te P A"fgehJk doel te Soestdijk ten behoeve van r Nog in den loop dezer week zal 1>-n"SeS Hendnk naar Arolsen vertrekken. leuwediep te South- van Java de heer Beynen Tweede Kamer. Dein jer Van Swinderen, nieuwbenoemd lid voor Dokkur beden beëedigd en toegelaten. Aangenomen zi; de ontwerpentot goedkeuring eener dading omtrent het schip „Quintet", betreffende de grensveraudering van Hekelingen, tot goedkeuring van Indische credieten over 1876 en 1877 en tot naturalisatie van Ver meulen en 7 andereu. Morgen te elf uren zijn aan de orde gesteld het ontwerp tot' goedkeuring van het huwelijk des 1 vonings en dat regelende de voorwaarden tot ve rkrijging der bevoegdheid van arts enz. De heer mi.F. A. f j. graaf Van Limburg Stirum Noordwijk heeft onts1 ag genomen als lid van den raad der gemeente F /oordwijk. Z. M. heeft, benoemd tot notaris binnen het arr. Arnhem, 'standplaats 's-Heerenberg, gem. Bergh, J. J. De Wit, cand.-notaris te Culenborg; M. A. D. Jolles benoemd tot burgem. van Assen, met toek. van eervol ontslag als burgem. van Winschoten; den opperhofmaarschalk en opper- intendant der kon. paleizen mr. F. H. R. R. baron Fagel, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het grootkruis der Leopoldsorde; de benoeming van G. Smits tot leeraar aan de r. h. b. s. te 's-Hertogeubosch op diens verzoek inge trokken, en daartoe benoemd P. J. Bos te Breda den commies der posterijen 3de kl. U. Feenstra, met 1 Oct. ontslagenbenoemd tot directeur van het postkant, te Haarlem J. J. Pan, thans te Breda; den telegraphist 3de kl. P. J. Smits, op zijn verzoek, eervol ontslagenbenoemd tot direc teur van het postkant, te Harlingen J. F. W. Van Veeren; den kapt. ter zee W. H. baron Van Heerdt, adj. des konings, en den kapt.-luit. ter zee II. Van Goens, adj. van prins Alexander, vergunning verleend tot het aannemen en dragen, resp. van het commandeurskruis der Leopolds-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1