N°. 5720. 1878. Dinsdag 8 October. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven! STADS-BERICHTEN. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden..:....*1.10. Franco per post.....1.40. Afzonderlijke Nommers.-.n 0.05: *v PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels .vmarmvmirrt .MfjrrsyV f 1.05.' Iedere regel meerr.»r.riTiiï+»1. n 0.17^.' Grootere letters naar plaatsrnimte. PATENTBLADEN. De Wethouder, Voorzitter van het College van Zetters, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1878/79, voor de wijken VII, VIII en IX, alsmede de restan ten van de verschillende wijken, voorkomende onder de artikelen 3109 tot en met 3130, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op ver toon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, uit gezonderd den Zondag, des namiddags van één tot drie uren, en wel van den 3den tot en met 9den October e. k.; terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leid- sche Courant. Leiden, De Wethouder voornoemd, 2 October 1878. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. De Burgemeester der gemeente Leiden, Gelezen de mededeeling van den Inspecteur voor het genees kundig staatstoezicht in de provincie Zuid-Holland van den 5den October 1878, N». 791; Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad N°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat het roodvonk in de gemeente epidemisch voorkomt, dat het aantal der in de afge- loopen week, van 30 September tot en met 5 October, aan die ziekte aangegeven aangetasten bedraagt 17 en dat der aan die ziekte overledenen 1. LEIDEN, 7 October. Heden werd aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer L. W. Th. Wigman, geb. te Rotterdam, met academisch proefschrift: „Over betuliue en lactucon." Onder het afdrukken ontvangen wij per tele graaf het bericht dat de minister van oorlog, de heer De Roo van Alderwerelt, overleden is. Morgen is het 25 jaren geleden dat de heer W. Yruggink als ambtenaar bij den rijkstelegraaf in dienst trad. Ieder die dezen tak van dienst van zijn ontstaan tot op heden heeft gadegeslagen, weet met welke moeielijkheden deze te kampen had, alvorens de tegenwoordige hoogte te bereiken. Dat tijdperk heeft de heer Yruggink medegemaakt en, we durven het gerust zeggen, met al de krachten die hem ten dienste stonden was en is hij een steeds ijverig, voortvarend en goed ambtenaar. De ingezetenen hebben hem nu gedurende een achttal jaren als hoofd der telegraphie hier ter stede leeren kennen en wij meenen de tolk van velen te zijn, wanneer wij de hoop uiten, dat de heer Yruggink nog vele jaren nuttig en tot aller belang moge werkzaam zijn. Toeu onlangs eenige oud-studenten der Leid- sche academie hunne vereeniging „Haec res et jungit, junctos et servit amicos" vierden en hun gelukkig studentenleven van voor vijftig jaren onder vroolijk bijeenzijn herdachten, werd aan hunne vereeniging een prachtige zilveren beker aangeboden. Dit geschenk was hun bij testamen taire beschikking toegedacht door hun overleden vriend baron mr. D. R. Gevers Deynoot, met den wensch dat deze beker, na het verscheiden van den laatsten réunist, tot eene herinnering aan het vroegere vriendschappelijk verkeer van studenten, ter dispositie der Leidsche academie zal worden gesteld. In de maand September zijn binnen deze ge meente geboren 116 kinderen, als: 52 zoons en 64 dochters, waaronder zijn begrepen 3 tweeling geboorten; overleden 96 personen, als: 19 mannen, 10 vrouwen, 34- zoons en 33 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 6gehuwd 23 paren. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 28.00, 15.00, f 3.20 en 1.60; de laagste f 27.00, f 14.00, f 2.90 en f 1.45. I Door de staatscommissie te Amsterdam zijn als hulpapotheker toegelaten de heerenN. A. Ballentijn, te Breda; J. L. Y. Wermeskerken, te Tiel; G. J. Yanier, te Rotterdam; J. C. H. H. Mackay, te LeeuwardenM. J. L. Root, te Leiden H. Meyer, te Heerenveen. Zaterdag is het verlicht examen afgeloopen van de onderofficieren dingende naar den rang van 2den luitenant der infanterie hier te lande en voor Oost-Indië, nl.de sergeant Braud, van het reg. grenadiers en jagers; de sergeanten Ebbinga en Van den Hoonaard van het 1ste, de sergean ten Blokzijl en Rogier van het 3de, de sergean ten Joncker en Lupps van het 4de reg. infanterie de sergeant-majoor Van der Meulen en de sergeant Gerdessen van het 5de, en de sergeant-majoor Erederiks van het 6de reg. infanterie. Allen heb ben aan de eischen voldaan. De begrooting voor 1879 van de gemeente Boskoop is in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op /'19,749.37s. Onder de uitgaven is ƒ5,440 geraamd voor kosten van het openbaar onderwijs. Het officiëele bevolkingscijfer is 2709. Yoor de Hoogduitsche taal werden Zater dag in Den Haag geëxamineerd 3 candidaten toegelaten de heer G. Van Rijn uit 's-Hage; voor de akte van hulponderwijzer 14 candidaten toegelaten de heeren: J. Van den Berg uit Kra lingen, J. Eillekes en G. Scheper uit Berkel, H. A. J. Schweitzer, J. Verschuren, P. A. Viertel- hausen en H. J. Weert uit Rotterdam. Door burgemeester en wethouders van Am sterdam is aan den gemeenteraad voorgesteld, om aan het zedelijk lichaam „de Vrije Gemeente" een stuk gemeentegrond af te staan groot ruim 8 aren, gelegen aan de Weteringerschans ter zijde van de cellulaire gevangenis, tegen den prijs van f 25 per vierkanten meter, om daarop een kerk gebouw te stichten, onder voorwaarde, dat, indien de daarop te bouwen kerk eene andere bestemming mocht verkrijgen, andermaal eene som van f 25 per vierkanten meter is te betalen. Aangezien noch het universiteitsgebouw, noch het gebouw der bibliotheek aldaar voldoet aan de bestemming, heeft het dagelijksch bestuur aan den gemeenteraad het voorstel gedaan, om het Oudemannenhuis voor universiteitsgebouw in te richten, en dit laatste te bestemmen voor de stads bibliotheek. De kosten der verbouwing zullen on geveer bedragen respectievelijk voor het eerste gebouw f 105,000 en voor het laatste 65,000. Het feit, dat eenige ingezetenen van Amster dam bij het gemeentebestuur voorstellen hebben ingediend tot het oprichten eener derde gasfabriek aldaar, heeft het dagelijksch bestuur aanleiding gegeven, aan den gemeenteraad voor te stellen om, behoudens goedkeuring van de bevoegde macht, te zijner tijd eene gemeentelijke lichtfabriek op te richten en de aan de heeren C. De Bruyn en Zonen en aan de Amsterdamsche Pijp-Gas-Com- pagnie verleende concessiën tegen 31 Augustus 1887 in te trekken, en na dien tijd in de openbare verlichting en in die van particuliere gebouwen van gemeentewege te voorzien. Bij Z. M. den Koning bestaat naar men verneemt het voornemen om ter gelegenheid van de voltrekking van zijn huwelijk, dat waarschijnlijk nog vóór Eebruari zal plaats hebben, te Amster dam feesten te geven. De heeren P. Crans c. s. hebben zich nader gewend tot den minister van waterstaat enz., te kennen gevende, dat zij bij de aanvaarding der door hen gevraagde concessie voor den aanleg en de exploitatie van een zeehaven voor 's-Gravenhage, verbonden met de rivier de Maas en het spoor wegnet, zullen voldoen aan de door de regeering te stellen garantie voor de richtige uitvoering der daarbij bedoelde werken. Bij den minister van binnenlandsche zaken is een adres ingediend van studenten in de rechts geleerde faculteit aan de universiteit te Gronin gen, houdende bezwaren tegen alinea 1 van art. 4 van het koninklijk besluit van den 27sten April 1877 tot vaststelling van de in artt. 84, 88 en 92 der wet van den 28sten April 1876 (Staatsbl. n°. 102) ter regeling van het hooger onderwijs bedoelde examens en promotiën, nl.„Alle docto rale examens worden in 2 gedeelten gesplitst, die met tusschenruimten van minstens 24 uren en hoogstens 14 dagen, telkens door de faculteit te bepalen, worden afgelegd". Ten opzichte van het doctoraal examen in de rechten, waarvan de eischen zijn vermeld in art. 2 2 van bovengenoemd koninklijk besluit, houden zij deze bepaling voor verderfelijk voor de grondige beoefening der rechts wetenschap, nadeelig voor den waarborg dien het examen moet opleveren, zeer bezwarend voor de examinandi. Op grond daarvan wenschen zij dat de termijn worde verlengd, bijvoorbeeld tot 3 maanden, waarom zij den minister dringend ver zoeken, zijne aandacht op dit punt te vestigen. Dr. J. M. J. Yaleton, docent aanhetEras- miaansch gymnasium te Rotterdam, is voorgedragen om benoemd te worden tot gewoon hoogleeraar in de algemeene geschiedenis (oude) en de Romeinsche oudheden aan de universiteit te Amsterdam. Te Rotterdam is overleden de heer A. Beeloo, bekend als dichter en prozaschrijver en nog niet lang geleden inspecteur van het lager onderwijs in Noord-Holland. Hij bereikte den ouderdom van 80 jaren. De minister van justitie zal morgen geen audiëntie verleenen. Het stoomschip „Conrad", 24 Augustus van Nieuwediep vertrokken, is 3 dezer te Batavia aan gekomen de „Celebes" is Zaterdag van Nieuwediep naar Batavia vertrokken; de „Stad Amsterdam", van Batavia naar Marseille, is gisteren van Aden naar Suez vertrokken. Tweede Kamer. Heden zijn ingekomen eenige wetsontwerpen, waaronder dat tot bevorde ring van den aanvoer van vrije arbeiders in Suri name en dat houdende mededeeling van het voor genomen huwelijk van Z. M. den Koning met H. D. H. mevrouw de prinses Emma van Waldeck- Pyrmont. Morgen te 1 uur zijn de jl. Yrijdag niet behandelde ontwerpen aan de orde. Gr e m engd Nieuws. Een 32-jarig varensgezel heeft zich gistermiddag in de Kaiserstraat zoo bedronken, dat hij ter opwekking der levensgeesten naar het academisch ziekenhuis moest worden overge bracht. Een polderwerker werd om vier uren door een zoogenaamden lorwagen over het linkerbeen gereden, waardoor het een weinig gekneusd werd. Men schrijft ons uit Warmond: De kermis heeft gisteren alhier een aanvang genomen en biedt aan hare bezoekers koek, poffertjes en draaimolens. Donderdag zullen buitengewone repre- sentatiën, uitsluitend door de jongelingschap van Warmond, plaats hebben, bestaande in eene ge kostumeerde ringrijdeiij en hetgeen verder te voor schijn zal worden gebracht. Men zegt dat er schoone prijzen voor de gelukkige winners zijn aangekocht, 's Avonds zal er een concert bij den heer A. P. Papot gegeven worden, alles opgeluisterd door

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1