Gisterochtend te hslftien brak te Rotterdam brand uit in een gebouw op de blee- kerij van P. Jaspers aan den Binnenweg. De brand was met behulp van eenige handbrandspuiten te omstreeks elf uren gebluscht. Het bedoelde gebouw is grootendeels uitgebrand; van het waschgoed, dat op de bovenverdieping te drogen hing, is niets kunnen gered worden. Het woonhuis van den bleeker, er naast gelegen, is ook nogal be langrijk beschadigd, daar de brand zich aan de bovenverdieping daarvan mededeelde. Vermoede lijk is de brand ontstaan door het vlamvatten van eenig waschgoed, dat op eene stoof met vuur te drogen was gelegd. Gistermiddag is aldaar een 86-jarige vrouw op de Hoogstraat door eene vigilante aangereden, waardoor zij viel en een arm brak. Na voorloopige geneeskundige verpleging werd zij naar het ziekenhuis gebracht. De laatste trein uit Arnhem is Don derdag-avond te Zwolle ruim eeu uur te laat aangekomen. Als reden daarvan werd opgegeven, dat de trein in de nabijheid van Zutfen was ont spoord. Ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. De trein uit Friesland kwam ten gevolge van een defect aan de locomotief een half uur te laat te Zwolle aan. Te Dordrecht is gistermorgen om streeks zeven uren een der verpleegden in het ge sticht voor krankzinnigen aldaar op noodlottige wijze uit een raam gevallen, ten gevolge waarvan de ongelukkige met zijn hoofd op de straat neer kwam en onmiddellijk overleed. Omtrent de spoorweg diever ij te Krui- ningen deelt men nader mede, dat de dochter van den beschuldigde, een meisje van 14 jaar, van tijd tot tijd, buiten weten van haar vader, pakjes in de goederenloods opende en wat van hare gading was aan hare moeder bracht, die dit in ontvangst nam. Moeder en dochter moeten reeds tot bekentenis zijn gekomen. Het geriug inkomen van den ambtenaar, men zegt /'36Q, moet tot armoede en deze tot diefstal geleid hebben. Te Rotterdam is gisteravond omstreeks halfacht eeu hevige brand uitgebarsten in de orgel- fabriek van den hfeer Van der Tak, aan den Hoogenboezem. Men was den brand te ongeveer negen uren meester. De fabriek is echter voor een groot deel vernield. Een aantal spuiten hebben gewerkt. De oorzaak van den brand is onbekend. De rechtbank te Zwolle heeft een koopman, die zich voor een quasi-geneesmiddel 100 en om het van Londen te halen f 12 liet betalen door een arbeider, wiens dochter ziek was, schuldig verklaard aan bedrieglijke oplichting, en hem, die reeds een vroegere veroordeeling ten zijnen laste had, veroordeeld tot 3 maanden cellu laire gevangenisstraf. Bij arrest van het gerechtshof te Amsterdam van 9 Juli jl. werden vier jongelieden uit Aalsmeer ieder tot een cellulaire gevangenis straf van 45 dagen, f 50 boete en gezamenlijk in de kosten veroordeeld, omdat zij een houten huisje, dat een nieuw aangelegden rijweg in den weg stond en bovendien hoogst bouwvallig was, bij gelegenheid van de viering van het 25-jarig jubilé van den burgemeester uit den weggeruimd hadden. Eenige dagen geleden is hun, op verzoek van hun advocaat mr. Clausing aldaar, gratie ver leend van de celstraf, met instandhouding van het overige gedeelte van het vonnis. Gisterochtend omstreeks zes uren ontstond brand in het zuidelijk gedeelte der ge meente Enschedee, in een blok van negen woningen. Het was te voorzien dat het geheele pand zou uitbranden. De eigenaar bewoonde de uiterste dier woningen, een nog kortelings nieuw gebouwd winkelhuis, en was bij het uitbreken van den brand uit de stad. De meeste inboedels, grooten deels van de arbeidende klasse, waren, hoewel eenige niet hoog, verzekerd. De tweede dag der Hollandsche hard draverij te Parijs, ditmaal met paard en sjees, had nog meer succes dan de eerste maal. Prachtig weder begunstigde het feest, en tal van dames vulden de tribunes en de galerij langs de baan. De baron Van Zuylen van Nyevelt, Nederlandsch gezant te Parijs, en diens echtgenoote waren met tal van andere leden van het corps diplomatique op de tribune, waar zich ook de oud-president der Vereenigde Staten U. Grant met den gene raal Noyes, Amerikaansch gezant, bevond. Voorts waren er de twee Arabische hoofden in nationaal kostuum, drie Chineezen van het gezantschap, eveneens in nationaal kostuum, de Nederlandsche hoofdcommissie der tentoonstelling, de echtge noote van den minister van landbouw, de oud minister Eaye met zijne echtgenoote, die eene Hollandsche van geboorte is, de kolonel Van Capelle, militair attaché van ons gezantschap, en een groot aantal Hollandsche heereu en dames. Slechts ée'u roep was er over de keurige organi satie der geheele harddraverij. Gedurende den wed strijd kwamen er meisjes op de tribune in nati onale boeren-kleederdracht met gouden hoofdstel len en kanten mutsen, die aan de dames van het corps diplomatique Hollandsche likeuren en gebak aanboden. Aan al de dames der genoodigden, die zeer talrijk waren, werd champagne rondgediend, terwijl de bedienden aan de heeren -fijne sigaren aanboden. De muziek der „garde républicaine" deed zich opnieuw hooren en speelde de natio nale liederen. Zij hadden voorts een uitgekozen programma van Nederlandsche en Eransche com ponisten, onder anderen een „Marche solennelle" opgedragen aan prins en prinses Hendrik der Ne derlanden, vervaardigd door den heer Martin La- zare, te Brussel. Er waren acht mededingers in geschreven, zoodat men veertienmaal de baan af draven moest, voordat het pleit beslecht was. Omtrent het lichten van de „Grosser Kurfürst" wordt gemeld, dat het nog niet is uit gemaakt of dit van regeeringswege zal geschieden, dan wel aan mannen van het vak zal worden opgedragen. Vóór Januari moet het besluit zijn genomen, want met April kan het werk aanvangen en er gaan minstens drie maanden heen met het nemen van voorbereidende maatregelen. Dat hier slechts van opheffing door middel van lucht kan sprake zijn, is duidelijk, want eeu ijzermassa van 56,000 ton te lichten met de gewone hefmiddelen is niet mogelijk. Men zal dus waarschijnlijk een ponton moeten maken van 6000 ton draagkracht en daarop de noodige luchttoestellen aanbrengen; in het gunstigste geval kan men daarmede de „Grosser Kurfürst" in ondieper water brengen, doch het schip zal toch zoo blijven liggen, dat er nog tien voet water is boven het dek. Dan moet het water worden uitgepompt, zeggen de mannen van het vak, maar zij voegen er niet bij op welke wijze dit kan geschieden. Zaterdag 17 Augustus om drie uren zijn uit de arrestantenkamer van den hoofdjaksa te Samarang twee boosdoeners ontvlucht. De een was door de rechtbank van omgang wegens het vervaardigen van valsche munt tot 10 jaren dwang arbeid in den ketting verwezen, de ander werd door dezelfde rechtbank tot de doodstraf veroor deeld ter zake van diefstal met verwonding. Des middags werden zij, met nog drie andere misda digers, uit de gevangenis gehaald en in de kamer van den hoofdjaksa gebracht. De djaksa en zijne oppassers waren op dat oogenblik niet aanwezig, en de gevangenbewaarder schijnt zich aan de ach teloosheid te hebben schuldig gemaakt, van de deur der kamer niet te sluiten. Later vond men den sleutel wel in den zak van dien beambte, doch de deur was niet op slot. De handboeien schijnen mede niet voor deze boosdoeners passend geweest te zijn, want het gelukte hun zonder veel moeite, ze van de handen te stroopen. Daarna verlieten zij ongemerkt de kamer, en waren reeds bijna een half uur gevlogen, eer men het bespeurde. De politie zoekt, naar men uit Batavia van den 30sten Augustus meldt, hen nog steeds tevergeefs. 13 I T K Ï,^:VI3. Franki'ij li. Het nachtelijk feest, dat de president der repu bliek, 's daags na de uitreiking der prijzen aan de bekroonden der tentoonstelling, ter eere van de vreemde vorsten en andere aanzienlijke personen uit het buitenland te Versailles zal geven, zal in pracht alles overtreffen, wat tot nu toe te Versailles gezien is. Voor het eerst zal dan het park met electrisch vuur verlicht worden. Den 23steu October zal door de Eransche vrijmetselaars een feest worden gegeven in het Trocadero, ter eere van den prins van Wales. De Eugelsche vrijmetselaarsloges zijn daartoe uitge- noodigd. De Eransche regeering heeft, naar men uit Parijs aan de „Times" meldt, Nubar-pacha te kennen gegeven, dat zij geene bedenking heeft tegen de voorgestelde benoeming van De Blignières tot Egyptisch minister van openbare werken en er in toestemt, dat hij zich in Egyptischen dienst begeeft onder gelijke voorwaarden als die, welke door de Engelsche regeering ten aanzien van den heer Rivers Wilson gesteld zijn. Er is nu, merkt de correspondent aan, geene andere moeielijkheid meer dan die betreffende de bevoegd heden der aanstaande ministers, maar dit gaat meer hun zeiven en Egypte dan Frankrijk aan. Er is dus hoop, meent hij, dat alle bezwaren tegen de door den heer Wilson noodig geachte leening en het in werking treden van de nieuwe Egyptische regeering weldra uit den weg zullen geruimd zijn. Italië. De parlementaire commissie, die belast is met het onderzoek der schulden van de stad Florence, heeft thans haar rapport voltooid. Daaruit blijkt dat de stad voor den bouw van gebouwen ten behoeve der regeering werkelijk 72,000,000 lire heeft uitgegeven en daartoe een schuld heeft moeten aangaan van 104,000,000 live nominaal. De wensch, dat de staat de financieel in benarde omstandig heden verkeerende stad hulp verleene, schijnt dus niet onbillijk. Tot dusver is echter nog niets ge schied, wat op stappen in deze richting kan doen hopen, gelijk ook de den lsten October vervallen rente der schuld van Florence niet is hetaald. Spanje. Koning Alfonsus is Woensdag van Madrid ver trokken met tien generaals, zijne adjudanten, lijf wacht en gevolg, om een reis door verschillende provincies te maken. Hij zal de troepen bezoeken, die te Avila, Valladolid en Burgos zijn ingekwar tierd, daarna de manoeuvres van de troepen onder generaal Quesada te Ala va bijwonen enoverPam- peluna, Saragossa en Guadalajara den 25sten October naar Madrid terugkeeren. De Cortes komt eerst den 30sten bijeen. Gedurende de reis des konings blijft de eerste minister te Madrid; de hertog van Montpensier zal over eenige dagen naar Sevilla gaan en den winter in Spanje doorbrengen. Oostenr.-Flong-, IVXonarcliie. Een telegram van den bevelhebber van liet tweede legercorps meldt van gisteren uit Serajewo: De 1ste infanterie-brigade is hedenochtend vroeg zonder strijd Visegrad binnengetrokkende op standelingen hadden intijds hun kamp en de ver schansingen verlaten en lieten kanonnen, tenten en ammunitie achter. Gisteren rukte de 8ste infan terie-brigade zouder tegenstand te ontmoeten Go- razda binnen en heden liet zij door twee bataljons Cajnica bezetten. De 7de infanterie-brigade zal morgen Konjica bereiken. Te Foca zijn geen op standelingen. Hiermede is de opstand in geheel Bosnië onderdrukt en het land in de handen onzer troepen. Griekenland. Te Athene wordt de minister van buitenland- sche zaken van Montenegro verwacht. Hij is belast met het overhandigen van een eigenhandig schrij ven van vorst Nikita en het grootkruis van de de orde van Daniël I aan koning George. Telegrammen. BERLIJN, 4 October. De kroonprins heeft hedennamiddag prins Bismarck bij zich ontvangen. De „Reichsanzeiger" bevat de officiëele mededeeling, dat de Russen, sedert hunne havens in de Zwarte Zee ontwapend zijn, ook de ouder- zeesche mijnen aldaar doen verwijderen. ROME, 4 October. De onderhandelingen tus- scheu het Vaticaan en België tot het behouden der Belgische legatie alhier nemen een gunstigen loop. Een gerucht wil echter dat zij tegengewerkt worden door invloed uit Berlijn. LONDEN, 5 October. De „Times" zegt dat de toestand ernstig is, maar geen onmiddellijken oorlog met Afghanistan eischt, zonder behoorlijke, voorbereiding. Indien Shere Ali in dien tusschentijd verschooning vraagt, zal hij de tuchtiging ontgaan. Uit Simla wordt van gisteren geseind: De Britsche troepen rukken van Peschauer naar Sam- rud, om Alimusjid aan te tasten. De Emir trekt troepen te Alimusjid en Candahar bijeen en be-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2