N°. 5719. A". 1878. 7 October. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Bit Nommcr toestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blacl. BS-BEBICHTE N. LEIDSOÏÏ PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.05. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 1—6 regels..r.zT1.05. Iedere regel meerr.v..r.vi.TTr.i 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STA PATENTBLAffiEN. De Wethouder, Voorzitter van het College van Zetters, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1878/79, voor de wijken VII, VIII en IX, alsmede de restan ten van de verschillende wijken, voorkomende onder de artikelen 3109 tot en met 3130, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Kaadhnis dezer gemeente, op ver toon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, uit gezonderd den Zondag, des namiddags van één tot drie uren, en wel van den 3den tot en met 9den October e. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter nitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien centszonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leid- sche Contant. Leiden, De Wethouder voornoemd, 2 October 1878. Mr. P. C. LIBRECHT LEZW1JN. LEIDEN, 5 October. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer H. J. H. Schreurs, geb. te Roermond, met acade misch proefschrift: „Over carbothialdine." De gemeenteraad heeft heden vijfhonderd gulden toegestaan voor feestelijkheden bij gelegenheid der opening van den spoorweg LeidenWoerden. De faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit te Utrecht heeft zich, ter zake van het wetsontwerp tot regeling der voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts, tand meester, enz., tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin zij hare instemming betuigt met de door de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit te Leiden tegen dat ontwerp aan gevoerde bezwaren en verlangde wijzigingen. De faculteit verklaart voorts, dat zij er ernstige be zwaren tegen heeft, dat de eischen voor het eerste natuurkundig examen voor aanstaande artsen en apothekers worden opgenomen in eene wet. Indien toch, zegt zij, het genoemde en andere examina zooveel mogelijk gelijk zullen worden aan de universiteits-examina, dan behooren de eischen daarvan niet bij eene wet, maar, overeenkomstig art. 84 der wet van 28 April 1876 (Staatsblad n#. 102) tot regeling van het hooger onderwijs, na ingewonnen advies van de senaten der rijks universiteiten, bij algemeenen maatregel van in wendig bestuur te worden vastgesteld. Zij verzoekt daarom de Kamer, de daarop betrekking hebbende artikelen in het wetsontwerp te doen vervallen. In het October-nummer van „De Gids" komt een artikel van prof. Buys voor over de plaatse lijke inkomstenbelastingen. Daarin wordt aange toond, hoe de verordeningen in de verschillende gemeenten geheel van beginselen verschillen en de regeering ze echter alle heeft goedgekeurd. „Zij, die het anders met haar controle de gemeentebe sturen vrij lastig weet te maken en er dikwijls genoeg niet tegen opziet, hoogst onbeduidende bedenkingen tot het onderwerp te maken van een hoogst uitvoerige correspondentie, schijnt daar, waar het geldt de beoordeelingen van plaatselijke verordeningen, welke de invoering eener inkom stenbelasting regelen, haar critisch vermogen geheel verloren te hebben". Het komt den schrijver voor, dat nu het belastingstelsel weldra in de Staten- Generaal aan de orde is, het denkbeeld overweging zou verdieuen om het in dien zin te wijzigen, dat bij betere grondslagen voor de rijksbelastin gen, de gemeenten geen andere bevoegdheid ver- krijgen dan die om opcenten daarop te heffen. Wel zou daardoor „de plaatselijke finauciekunst niet weinig worden belemmerd in haar tegenwoor dige vrijheid om door allerlei nieuwe vindingen en toepassingen van haar vernuft blijk te geven", maar schrijver is niet overtuigd, dat beperking dier vrijheid, in Frankrijk, Duitschland en Engeland weinig bekend, een wezenlijk nadeel zou zijn voor de burgerij. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4766 volwas sen personen en van S13 kinderen. De minister van waterstaat heeft op de aanvrage der heeren Eduard J. J. Kuinders, Ver meer Co., te Amsterdam, en dr. C. Smit, te Zandvoort, eene prioriteit van concessie verleend tot 1 Mei 1879, ten einde de verschillende plannen op te maken en in te dienen, noodig voor het verkrijgen van concessie voor den aanleg en de exploitatie van een locaalspoorweg Ilaarlem-Over- veen-Zandvoort. Graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, grootmeester van het huis des konings, door Z. M. met het overbrengen van het bericht zijner ver loving aan den Duitschen keizer te Baden-Baden belast, is door dien vorst in een bijzonder gehoor ontvangen en bij die gelegenheid met het groot kruis der orde van den Rooden Adelaar begiftigd. Gisteren deden in Den Haag 7 candidaten examen voor de Eransche taal 3 5 werden afge wezen toegelaten: de heeren E. Grim uit Warmond en Ch. L. E. De Meulder uit Lisse. Naar men verneemt wordt de toestand van den minister van oorlog in de laatste dagen ongunstiger. Ter verkrijging van een der beide studie beurzen van f 800 (geneeskunde en letteren) aan de universiteit te Amsterdam, hebben zich acht sollicitanten aangemeld. Voor de ambtelijke briefwisseling tusschen de inspecteurs, belast met het toezicht op de gym nasia, en de colleges van curatoren der gymnasia is door den koning vrijdom van briefport verleend. Ouder het opschrift „De uitrusting der Nederlandsche expeditie naar de Noordpoolstreken'1 bevat de „Gaea" eene beschrijving van het doel en de organisatie dezer onderneming en de in richting van de „Willem Barendsz". Aan het slot leest men„Zoo heeft dan de tegenwoordige Nederlandsche Pool-expeditie haar ontstaan in de eerste plaats te danken aan het ten volle gegrond gevoel voor en den nationalen trots op de groote daden der voorvaderen. Moge deze Nederlandsche, alsmede de gelijktijdige Amerikaansche en Zweed- sche expeditiën zoodanige uitkomsten opleveren, dat het onderzoek der Poolstreken in verschillende richtingen werkelijk er door wordt bevorderd. Misschien zal dan ook bij ons (Duitschland) het plan voor eene medewerking aan deze maritiem- wetenschappelijke taak weder ter hand worden genomen." Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Batavia, is gistervoormiddag te Cadix gear riveerd, ten einde de troepen en een gedeelte der lading van het stoomschip „Gelderland" over te nemen; de „Prins Hendrik", van Nieuwediep naar Batavia, is den 3den October des avonds van Suez vertrokkende „Prinses Amalia", van Batavia naar Nieuwediep, passeerde Kaap Roca den 4den October 's namiddags. Tweede Kamer. Maandag te een uur zal eene zitting worden gehouden. In die verga dering zal de nieuwbenoemde tweede commies griffier mr. Betz worden beëedigd. Na afloop der vergadering zal een viertal wetsontwerpen, waar onder dat tot vaststelling der begrooting voor de staatsspoorwegen voor 1879, in de afdeelingen worden onderzocht. De indiening van de wetsontwerpen tot be krachtiging van credieten door den gouverneur- generaal van Ned. Indië geopend boven de be grooting van Ned. Indië voor het dienstjaar 1876 en 1877 is in de afdeelingen der Tweede Kamer met leedwezen gezien. Werd aan den eenen kant de oorzaak van de telkens wederkeerende over schrijding der begrooting 0. a. gezocht in de slechte werking der comptabiliteitswet, anderen meenden dat de oorzaak van de opening der cre dieten voor verreweg het grootste deel een gevolg van den oorlog van Atjeh en de niet geregelde financieële verhouding van moederland en kolo niën ligt. Z. M. heeft mr. H. C. Verniers van der Loeff, lid van den raad van state, benoemd tot lid der afdeeling van dien raad voor de geschillen van bestuur; aan L. E. Krabbendam op z^jn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betr. vau ontvan ger der directe belastingen en accijnzen te Lith behoudens aanspraak op pensioen A. W. Linssen, ontvanger der dir. bel. en acc. teSmilde, benoemd to, ontvanger der directe belastingen, invoerr. en acct te Gennepbenoemd tot kantonr. te Beetsterzwaag. mr. R. baron Van Harinxma thoe Slooten, than, kantonr. plaatsv. aldaar; aan J. C. A. Van Strijens op zijn verzoek, met 1 Nov. eervol ontslag ver leend als notaris te Wijk bij Duurstede; aan Zr. Ms. kamerheer A. graaf Van By landt vergun ning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der Leopolds-orde; aan den gep. kapt. ter zee J. Vos, lid van het hoog militair gerechtshof, den titulairen rang van schout bij nacht verleendden 2den luit. C. J. A. Jolles, van het 2de reg. inf., op nonactiviteit gesteld, in afwachting van nadere beschikking. Gemengd Nieuws. In de laatste dagen zijn alhier voor vijfentwintigcentstukken uitgegeven nieuwe, doch verzilverde centen. Deze mededeeling dient tevens tot waarschuwing van het publiek en vooral van de winkeliers. De „Leidsche student" schijnt dezer dagen het plan te hebben gehad, zich te Gouda te vestigen. Bij een winkelier, waar kamers te huur waren, vervoegde zich nl. een jougmensch, met verzoek die te mogen zien, hetgeen hem natuurlijk werd toegestaan. Zij bevielen hem zóó, dat hij ze aanstonds huurde om ze reeds den vol genden dag te betrekken, ja zelfs bij nader inzien vraagde, of hij zich niet oogenblikkelijk daar kon vestigen en er reeds dien zelfden nacht blijven logeeren. De winkelier en zijne vrouw hadden daar eerst niet veel lust in en noemden hem „de Zalm" als een uitstekend logement, doch na lang aan houden stemden zij toch toe. Hij bleef alzoo reeds dadelijk; zijn koffer zou, zeide hij, later volgen. Hij gebruikte een eenvoudig souper, sliep op zijn gemak, ontbeet vervolgens, ging een wandeling doen, na zijn hospita verzocht te hebben straks voor een goed twaalf-uurtje te willen zorgen en. bleef voorgoed weg. Waarschijnlijk, schrijft men, scheen de winkelier hem te verstandig toe om zich een „Leidsche" operatie te laten welgevallen. Te Rijnsburg heerschen de mazelen zoodanig, dat van de ongeveer 250 ingeschreven schoolkinderen slechts door een 60-tal de school bezocht kan worden. De ziekte vertoont geen kwaadaardig karakter.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1