kastje met laatjes ter bewaring van gedenkpen ningen betreffende Dordrecht. De gemeenteraad te Brielle heeft eenparig zijn bijval geschonken aan het voorstel van burge meester en wethouders, om het gymnasium te ver vangen door eene gesubsidieerde hoogere burger school met driejarigen cursus, en de meisjesschool, alsook de teekenschool op te heffen, daar aan de op te richten h. b. school ook meisjes zullen toe gelaten en onderwijs in het teekenen gegeven zal worden. De begrooting van uitgaven voor den aan leg van staatsspoorwegen voor 1S79 bedraagt f 12,650,000. Zij is ditmaal gesplitst in drieaf- deelingen1". eerste aanleg; 2°. uitbreiding van in exploitatie overgegeven spoorweglijnen, en 3°. werken en uitgaven door de bestaande exploitatie contracten met kosten van aanleg gelijkgesteld. Het vermoedelijk batig slot van vorige dienstjaren wordt geraamd op f 4,650,000, zoodat de bijdrage uit de middelen van 1879 geraamd wordt op f 8.000,000. Bij Giessen, in de derde stelling van de genie, zal een fort gebouwd worden, waarvan de kosten geraamd zijn op f 278,000, terwijl onder Brakel en onder Poederoyen twee batterijen zullen opgericht worden, die f 200,000 zullen kosten. Door den consul-generaal der Nederlanden te Singapore is aan S. J. Maier, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als vice-consul der Nederlanden aldaar. Tot hulponderwijzer aan de openbare school te Leimuiden is benoemd de heer H. Pater te Joure. Tweede Kamer. De voorzitter opende de vergadering van heden een half uur na het tijdstip bepaald voor den aanvang der zitting en deed den commies-griffier voorlezing doen van de namen der afwezige leden. Hij deelde voorts mede, dat was ingekomen een wetsontwerp tot verhoo ging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1877 en verdaagde, vermits er geen genoegzaam aantal leden tegenwoordig was, de zitting tot nadere bijeenroeping, onder bepaling dat de namen der afwezige leden zullen worden openbaar gemaakt in het Verslag der Handelingen. Gemengd Nieuws. Een tweejarig knaapje alhier, bij af wezigheid der ouders aan de zorg van een vierjarig meisje toevertrouwd, heeft door op eene stoof, waarin vuur was, te gaan zitten, brandwonden bekomen, doordien de kleertjes met het vuur in aanraking kwamen. Door de hulp van een per soon, die het ongeluk zag, werd de verdere voort gang gestuit. Het kind is onder geneeskundige behandeling. Bij het Maandag gewoed hebbende onweder is onder de gemeente Leimuiden een paard door den bliksem gedood. Gistermorgen viel de vrouw van den behanger R., op de Geest te VGravenhage woon achtig, met eenige huiselijke gereedschappen bela den van de trappen harer woning. Met het hoofd op de steenen terechtkomende, werd haar schedel verbrijzeld, zoodat de ongelukkige vrouw ondauks de dadelijk verleende heelkundige hulp in levens gevaar verkeert. "Woensdag-ochtend kregen te Borne in de fabriek van den heer Ledeboer twee werk lieden, V. H. en M. T., over een stuk gereed schap twist, met het gevolg dat eerstgenoemde in drift met een hamer, dien hij in de hand had, den laatsten een slag op het hoofd gaf, waardoor deze zwaar getroffen nederviel. De dader werd gearresteerd en is naar Almeloo overgebracht. Het gerechtshof te 'sHertogenbosch heeft Woensdag L. en M. v. E., vader en zoon, oud 55 en 21 jaren, arbeiders, wonende te Eethen, schuldig verklaard aan moedwilligen manslag en moedwillige verwonding, in vereeniging gepleegd, en hen ieder tot een tuchthuistraf van 6 jaren veroordeeld. Woensdag kwam te Hellevoetsluis, laatstelijk van Gent, een miniatuurvaartuigje aan, de sloep „Dorian", groot drie tonnen, onder Auierikaausche vlag, bevaren door de heeren Joseph T. Clarke en Prancis H. Bacon, architecten te Boston- Met dit scheepje hebben deze heeren de reis van Engeland over de Noordzee gedaan. Of zij er mede Jftn Boston zijn komen varen, is niet duidelijk, maar zeker is het, dat al hun legitimatie papieren door autoriteiten aldaar waren afgegeven. In de gemeente Halsteren zij n uit eene weide van den wethouder J. F. Bovée drie zijner paarden, geschat op eene waarde van f 1500, ontvreemd. De dieven schijnen echter te Éekeren, nabij Antwerpen, hunne prooi te hebben moeten loslaten, althans zijn de paarden aldaar terug gevonden. Zelden trof men in een paardenspel, zoo schrijft men uit Utrecht, een talrijker en aan zienlijker publiek bijeen dan in het Grand Cirque van den heer Pierre Corty aldaar, op den avond toen prins en prinses Hendrik de voorstelling met hun geheele hofhouding van begin tot einde bij woonden. Men berekent het aantal toeschouwers op meer dan 4000, zoodat alles tot aan den nok bezet was. Maar ook buiten en in het ciïcus waren reeds vroeg in den avond duizenden bijeen, om het koninklijk echtpaar bij hun aankomst te be groeten. Precies te zeven uren verschenen zij, en werden met het Wilhelmus door het strijkorkest van het circus ontvangen en vervolgens naar de met rood fluweel en vlaggedoek versierde loge geleid. Ter eere van de prinses begon de voor stelling met een curassier-dames manoeuvre, gere den door acht dames; eveneens ter eere van de prinses werd door rnej. Helene Gierach, in de uniform van het Westfaalsche Uhlanen-regiment N°. 5, de volbloedhengst Blondel, Trakhener ras, in alle klassen van de hoogeschool bereden. De dubbele hoogeschool werd gereden met twee vol bloedpaarden door mile. Martha Schumann en mr. Ernest. De beide genoemde dames kregen ieder een prachtige bouquet en de heer Ernest een lauwer krans. De gymnasten, de gebroeders Gregory, werden mede door den prins en de prinses bij her haling toegejuicht, evenals de directeur Corty en de regisseur Althoff voor het dresseeren hunner lievelingspaarden. Meest alle kostumen waren fonkelnieuw, kostbaar en schitterend; niets was blijkbaar gespaard om de voorstelling op te luis teren; zelfs de entree van het circus was keurig met groen versierd. In de pauze, noodig voor den overgang tot het carnaval op het ijs, onderhielden de vorstelijke personen zich in hun loge met de leden van het gemeentebestuur. De orde werd uit stekend door de politie in en buiten het gebouw gehandhaafd. De hoofden van de brandweer waren op alle rangen verdeeld. Bij het verlaten van het circus vergezelden de hoezees en het „Wien Neer- landsch bloed" HH. KK. HII. en mocht de direc teur Corty lof en dank van de beminde vorsten ontvangen. De ma li, die den kastelein uit de so ciëteit „De Unie" te 's-Hertogenboscb zoo behendig bestolen heeft, is nog in den avond van dienzelfden dag door de politie in een danshuis opgespoord en gevangengenomen. Men meldt uit Middelburg dat de vrouw en de dochter van den stationschef te Krui- ningen naar het huis van arrest te Middelburg zijn overgebracht als verdacht van spoorwegdieverij. Vóór eenigen tijd had men een tien jarig meisje vermoord in een korenveld nabij Crefeld gevonden. Verscheidene personen werden als verdacht gearresteerd, doch wegens gebrek aan bewijs weder vrijgelaten. Thans bezocht de stief moeder van het kind eene kaartlegster, en deze verklaarde uat zij uit de kaarten zag dat de moord was gepleegd door een der nabestaanden. Dadelijk sloeg der stiefmoeder de angst om het hart en smeekte zij de kaartlegster te zwijgen doch deze vrouw deed aangifte bij de politie en het bleek bij het verhoor dat de vader en de stiefmoeder het meisje hadden vermoord. Jammer dat de sluwheid van zulk een kaartlegster, die waarschijnlijk de stiefmoeder van het kind reeds te voren van den moord verdacht hield, nu zal veroorzaken dat sommigen nog sterker dan vroe ger aan het onzinnige „kaartleggen" zullen gaan gelooveu. Gedurende de maand September be droegen de ontvangsten van de Parijsche tentoon stelling 2,710,595, of gemiddeld dagelijks 90,353 fr.in 1867 waren die cijfers 1,473,248 en 49,108 fr. In 1867 werd gedurende de 6 eerste maanden 7,792,596 fr., in 1878 gedurende de 5 eerste maanden 9,765,967 fr. ontvangen. Er zijn 2,200,000 briefjes verkocht voor de natio nale loterij. De beroemde geograaf A. Petermann is, naar de „Weser Zeit." meedeelt, niet gestorven aan een beroertehij heeft zich opgehangen. In de familie kwam veel zelfmoord voor en Peter mann meende het lot niet te kunnen ontgaan; reeds in het begin van September stond het be sluit bij hem vast. De uiterlijke omstandigheden waren niet gunstig en men neemt aan, dat deze een ruim aandeel hadden in zijn besluit. Volgens een telegram uit Nieuw- Orleans nam de koorts af te Greenville en in de kleinere steden. Den 30steu Sept. waren er te Nieuw-Orleans 56, te Memphis 28, te Vicksburg 10 sterfgevallen. De be yolk in g y an Berlijn bedroeg vol gens de laatste statistieke opgaven 1,034,851 zielen. Geruimen tijd geleden stierf te Parijs de legitimist P. Hij wilde zijn vermogen van 1,100,000 fr. aan den graaf van Chambord nalaten, maar vreezende dat men zijn testament niet zou uitvoeren, vermaakte hij alles aan een oude dienst maagd, die hij in het geheim belastte het geld aan den graaf te brengen. Zij deed zooals haar gelast was, weigerde de gift van 100,000 fr., die de graaf haar wilde schenken, en ging weer in een anderen dienst. Dezer dagen overleed zij, 80,000 fr. nalatende. Hare familie wilde de erfenis aanvaarden, maar men vond een testament, inhoudende dat de graaf van Chambord de overledene tegen haar zin jaarlijks 6000 fr. had gezonden en dat hetgeen zij naliet derhalve aan den - graaf moest worden terug gegeven. De keizerin van Duitschland heeft dezer dagen een adres om ondersteuning ontvangen van een armen schoenmaker, wiens gezin op één dag met drie jongens en twee meisjes vermeerderd is. Hij verzoekt de keizerin het peetschap te aan vaarden, opdat de kleinen toch een goed begin en goeden waarborg voor het voor hen zoo armzalig leven kunnen hebben. Ik hoop nu maar, schrijft hij uit Lagerdorf, bij Itzehoe, in Sleeswijk-Hol- stein, en verzoek, dat gij, allergenadigste keizerin, deze mijne dringende bede niet zult afwijzen of ten kwade duiden, maar ze allergenadigst zult op nemen, en mij bij het antwoord zult willen opgeven welke namen ik aan de vijf kleintjes moet geven. Sherman City, een dorpje in het graaf- scbap Isabella, Michigan, is den 19den September door een orkaan geheel verwoest. Slechts ééue woning is staande gebleven, althans voor een ge deelte. De inwoners waren in hunne kelders schuil gegaan. Te Smyrna heeft een Griek uit wraak den metropolitaan van de Grieksche kerk aange vallen en hem ernstig verwond. De beken deAmerikaanschegeschied- schrijver Bancroft is bij een val met zijn rijtuig ernstig gekwetst geworden. De Nederlandsche tjalk „Eeika", kapt. Koops, van Bornholm naar Brussel, is op Norder- ney verongelukt. De kapitein en de stuurman zijn gered. De vrouw van den gezagvoerder en drie kinderen zijn verdronken. Een paar weken geleden moest een arme weduwe, wonende in het departement Nord, naar België gaan om een kleine erfenis te innen. Zij liet haar ziek kind aan de zorg van de buren over. Tijdens hare afwezigheid nam de ziekte van i het kind toe, en toen de moeder terugkwam, deelde men haar mede, dat het kind gestorven was. Het lag op zijn bed met een krans van witte bloemen. Bij het bed brandde een kaars. Met een gil snelde de bedroefde weduwe naar het bed, sloeg de gor dijnen op en zag haar kind, dat haar de armen lachend toestak. Men kan zich de vreugde der moeder voorstellen. Het kind was schijndood ge weest en had verscheiden dagen achtereen in dien toestand verkeerd. Cino Grimelli, ex-luitenant van de bersaglieri, tegenwoordig redacteur van de „U Ciltadino", heeft zich te Modena door een pistool schot van het leven beroofd. Hij was een nog jong man, die talent bezat, maar zeer excentriek was en een vrouw had, twintig jaren ouder dan hij. Een treurig voorval heeft te Gais, in Zwitserland, plaats gehad. Een onderwijzer had vergiftige roode bessen, die in het wild groeien, op de school medegebracht en die aan de kinderen getoond, ten einde hen daarvoor te waarschuwen. Na afloop van den schooltijd had hij ze op zijn

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2