A0. 1878. Zaterdag 5 October. N°. 5718. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven; STADS-BERICHTEN. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regels1.05; Iedere regel meer0.17^.' Grootere letters naar ptaatsruimte. PATENTBLADEN. De Wethouder, Voorzitter van het College van Zetters, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1878/79, voor de wijken VII, VIII en IX, alsmede de restan ten van de verschillende wijken, voorkomende onder de artikelen 3109 tot en met 3130, bij het College van Zetters, in een der vertrekken vaD het Kaadhnis dezer gemeente, op ver toon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, uit gezonderd den Zondag, des namiddags van één tot drie uren, en wel van den 3den tot en met 9den October e. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leid- -che Courant. Leiden, De Wethouder voornoemd, 2 October 1878. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van D. F. MAYER, Sigarenfabrikant alhier, waarbij hij verzoekt om zijn pand op de Haarlem merstraat N". 293 in te richten tot drogerij van sigaren-, Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 21 sten October aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. D. BRANDELER, Burgemeester. 4 October 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 4 October. De alhier zitting houdende commissie voor de geneeskundige staatsexamens heeft heden het ge tuigschrift van het eerste gedeelte van het arts examen uitgereikt aan den heer L. Steenmeier, candidaat-arts. Heden zijn aan de universiteit alhier bevor derd tot doctor in de geneeskunde de heer L. Vermande, geb. te Hoorn, met academisch proef schrift: „Over Isideremia congenita"; en de heer F. C. W. Stork, geb. te Winschoten, tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift „Over het domicilie van minderjarigen." Door de Kamer van koophandel en fabrieken is het volgende adres aan den Gemeenteraad ge zonden„Naar aanleiding van het 22 Juli jl. door Burgemeester en Wethouders bij den Ge meenteraad ingediend ontwerp-besluit tot heffing van eene belasting onder den naam van bruggeld in de gemeente Leiden heeft de Kamer van koop handel en fabrieken alhier de eer, zich tot uwe vergadering te wenden met de volgende opmerkin gen omtrent: 1°. Het bedrag van het bruggeld. De voorge stelde verhooging tot 2'/1-maal het vroegere bedrag schijnt ons drukkend voor de scheepvaart in en door deze gemeente, en ook voor den han del, voor zoo ver de schippers het hoogere brug geld door hoogere vrachtprijzen zullen trachten te dekken. Waren nu de meerdere uitgaven in het belang der scheepvaart zelve onvermijdelijk, nie mand zou zich te beklagen hebben, en men han delde naar den geest van de Gemeentewet met de kosten voor een deel door haar te doen dragen. Maar het valt te betwijfelen, of de dienst, dien men aan de scheepvaart bewijst door het somtijds spoediger openen der bruggen, opweegt tegen de hoogere lasten, die men haar oplegt. De andere voordeelen namelijk, die de memorie van toelich ting opnoemt, het bewaren der goede orde en het voorkomen van ongelukken bij openen en sluiten M Dit cijfer is ontleend aan de memorie van toelichting, waar de opbrengst van de Schrijversbrug, de twee Haven- bruggen en de Scheluwbrug, thans 1500 bedragende, °P 4000 wordt geraamd. der bruggen, zijn niet in het belang der scheep vaart, maar van de orde en veiligheid, en behoo- ren tot het terrein der algemeene politie. Kosten, slechts zeer indirect door de scheepvaart veroor zaakt, ook op haar te verhalen, schijnt niet door art. 254 der Gemeentewet bedoeld. En terwijl meerderen onzer medeleden het liefst de bruggel den geheel afgeschaft zouden zien, is het ons een parig gevoelen, dat zulk eene belangrijke verhoo ging als nu wordt voorgesteld, bepaald moet wor- deu ontraden. 2°. De classificatie der schepen. Liever zagen wij, op de wijze zooals zulks elders geschiedt, een uniform tarief. De dienst, door het openen der brug bewezen, is dezelfde, onverschillig of er een groot of een klein schip doorgaat. Daarenboven kan een uniform tarief uit den aard der zaak slechts een laag tarief zijn, en worden vele moeilijkheden in de controle, die, bij zoo vele klassen tusschen 10 en 50 ton, ongetwijfeld zullen ontstaan, vermeden. 3°. De tijd voor het openen der bruggen. Uit de steeds veranderde uren, in art. 5 genoemd, vreezen wij, dat veel vergissingen en ongenoegen voortkomen, waarom ons eene eenvoudiger regeling, zooals de tegenwoordige, waar de gewone en bui tengewone tijden van zonsop- en ondergang af hangen, beter toeschijnt. 4°. De zondagdienst. Er is, dunkt ons, geen grond, om de vaart door de stad kostbaarder te maken door het heflen van een hooger bruggeld op sommige uren der Zon- en feestdagen." In de laatste dagen zijn de werkzaamheden aan de spoorwegbrug over het Galgewater zoo verbazend gevorderd, dat gisteren er de eerste zandtreiu met uitstekend gevolg reeds kon over gaan, terwijl voor het draaiend gedeelte één man voldoende was om het in beweging te brengen. Ten gevolge van dezen gunstigen uitslag is thans definitief bepaald dat de opening der lijn Leiden Woerden voor het publiek verkeer den 15den October a. s. zal plaats hebben en wel in directe verbinding met het station van den Hollandschen spoorweg buiten de Rijnsburgsche poort. "Van beide maatschappijen blijft de heer Caron chef. Morgen over acht dagen moet alles, wat niet tot de baan behoort, daarvan zijn verwijderd. Wij vernemen dat, evenals de besturen der aan de tusschenstations gelegen gemeenten, ook het onze de feestelijke opening voor de ingezetenen niet onop gemerkt zal laten voorbijgaan. Voor de Eransche taal werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 9 candidatentoegelaten de heeren D. Bezemer uit Schiedam, J. Borst en J. Mackenzie uit Rotterdamvoor het teekenen 4 candidatentoegelaten de heeren G. M. Koentz en II. O. Van Thol uit 's-Hage; voor de gym nastiek 7 candidaten; toegelaten de heeren G. J. Van Deudekom en W. Van Poeteren uit Delft, W. Visser uit Dordrecht en A. De Zwart uit Voorburg; voor de Engelsche taal 5 candidaten; toegelaten de heer J. Buys uit Rotterdam. Tot officieren-instructeurs in de rijkunst aan de 2de afdeeling der krijgsschool voor officieren zijn bestemd de ritmeester J. P. Wijnstroom en de 1ste luitenant E. F. C. H. J. baron Van Tuyll van Serooskerken, beiden van het 3de regiment huzaren. Dr. J. Forster, hoogleeraar aan de veeartse- nijschool te Munchen, zal zijne betrekking van hoogleeraar in de gezondheidsleer en de genees- j kundige politie aan de universiteit van Amsterdam, waartoe hij onlangs benoemd is, met 1 November a. s. aanvaarden. De firma Hk. Jonker Zn., te Amsterdam, is voor hare te Parijs tentoongestelde vouwmachines met de gouden medaille bekroond. Uit Nieuwediep wordt gemeld dat de be noeming van dr. Steenbergen en dr. Hellema tot ridder der Zweedsche orde van de Poolster een blijk van erkentelijkheid is voor de goede zorgen, door hen aan de Zweedsche adelborsten, die eeni- gen tijd geleden te Nieuwediep bij het lossen van saluutschoten werden gekwetst, gewijd. Ook aan den vice-admiraal, directeur der marine te Nieuwe diep, en aan den dirigeerenden officier van gezond heid aan het marine-hospitaal aldaar zijn door den koning van Zweden blijken van erkentelijkheid geschonken. Gisteren is in Den Haag ouverwacht over leden dr. J. Hoogkamer, geneesheer-directeur van het gasthuis. In April 1873 trad hij aan die instelling als adsistent-geneesheer op en toen drie jaren later de betrekking van directeur vaceerde, werd hij als zoodanig aangesteld. Naar men verneemt zal de majoor van den generalen staf E. M. B. Alewijn worden benoemd j tot 's Konings adjudant. De hoofdcommissie voor de stichting van een kinderziekenhuis ter nagedachtenis van wijlen H. M. koningin Sophia had, naar de Gron. Crt. verneemt, voor een paar maanden ongeveer f 60,000 ontvangen en verwachtte nog iets meer. Zij schijnt uitstekend te zullen slagen in het tot stand brengen van een „Sophia's Kinderzieken huis" te Scheveningen. De meest algemeene kin derziekte, met name in de armere klasse, is klier ziekte, en tegen deze is er geen beter geneesmid del dan zeelucht, zeebaden en zeewater. Daarom was reeds voor geruimen tijd eene commissie van menschenvrienden ontstaan, die te Scheveningen arme kinderen door het inademen van zeelucht enz. zocht te genezen, en, hoewel op kleine schaal in een te bekrompen en gebrekkig huis of loods, met goeden uitslag werkzaam was. Met deze com missie is de hoofdcommissie in overleg getreden, zoodat zij een goed en ruim huis zal verschaffen en de reeds bestaande commissie zal voortgaan met het gratis verzorgen van arme kinderen uit het geheele land in genoemd kinderziekenhuis. Betreffende de tentoonstelling, in 1879 te Arnhem te houden, verneemt men dat het eere voorzitterschap van het bestuur is aangeboden aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, die deze opdracht met belangstelling heeft aan genomen. Verschillende autoriteiten, onder welke de minister van koloniën, de beide afgevaardigden voor het district Arnhem in de Tweede Kamer, de commissaris des Konings in de provincie Gel derland, de leden van het hoofdbestuur der Maat schappij tot bevordering van nijverheid, de voor zitter van de Kamer van koophandel te Arnhem c. a., zullen als eereleden optreden. Te Parijs was gisteren bij de Nederlandsche harddraverij evenals Dinsdag een ontzaglijke men- schenmassa op de been. Door fraai weder begun stigd, slaagde het feest uitstekend en liep 't ponder eenig ongeval af. De uitslag was weder dat de eerste prijs behaald werd door de „Prinses" van den heer P. Smit Jr. te Slikkerveer, pikeur R. Van Santen, de tweede prijs door de „Wilhelmina" van den heer H. Van Haren te Amsterdam, pikeur P. Koek. De heer J. A. Smits van Nieuwerkerk heeft aan het Dordrechtsch museum een kapitale schil derij geschonken, voorstellende „de grot van Nep- tunus te Tivoly", vervaardigd door Abram Teer link, 5 November 1776 te Dordrecht geboren en 26 Mei 1857 te Rome overleden, alsmede een

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1