te lande en in Oost-Indië zijn van den hoofd cursus te 's-Bosch geslaagd de sergeanten Spruit, DeBze, Bonemeyer, Boot en Frohmann, van het 2de reg. inf.de sergeant Sernée van het 4de reg. inf.de serg. Houbolt, Schreiner en De Vries, van het 5de reg. inf.de sergeanten Van der Beyden, Hamerster, Goedbloed, Holland, Genis, Chalmot, Issels en Koene, van het 6de reg. inf., en de sergeanten Miiller, Labotz, Hollenbach en Pieters, van het 8ste reg. infanterie. De heer J. de Jong, predikant te IJsel- monde, is beroepen naar de Ned. Herv. gemeente te Katwijk aan Zee. De heer J. C. Boers te Delft mocht gisteren den dag herdenken waarop hij, 25 jaren geleden, zijne betrekking als stads-muziekdirecteur aan vaardde. De verdienstelijke musicus ontving onder scheidene blijken van belangstelling van zijne vele vrienden en vereerders. Onder andere was hem door de „Zangvereeniging", in het bovenlokaal der soaiëteit „Eensgezindheid", eene verrassing bereid, de uitvoering nl. van een koor van Han del, waarmede de jubilaris werd ontvangen, terwijl hem tevens een prachtig cadeau als eene herin nering aan dezen dag werd vereerd, 's Namiddags werd hem door eenige zijner vrienden een diner op „Reineveld" aangeboden. Bij de gisteren te Parijs gehouden hard draverij met paarden van zessen klaar is de prijs behaald door de „Prinses" van P. Smit Jr. te Slikkerveer en de premie door de „Wilhelmina" van H. Van Haren te Amsterdam. De harddra verij was prachtig en werd door Mac Mahon, den prins van Oranje, den Nederlandschen ambassa deur en verscheidene notabiliteiten bijgewoond. Prins en prinses Hendrik, van een groot gevolg vergezeld, woonden gisteren te Utrecht de voorstelling van Corty bij en bleven tot het einde. Het welgekozen programma werd uitstekend uit gevoerd, en herhaaldelijk gaven de hooge gasten blijken van hunne goedkeuring. Vooral het car naval op het ijs viel blijkbaar in den smaak der prinses. Zoowel bij hunne komst als bij hun ver trek werden de vorstelijke personen door de aan wezigen staande en met luid gejuich en met de volksliederen begroet. Het circus was stampvol. Ook buiten de tent bewoog zich den geheelen avond eene menigte volk. De firma Tresling en Co. te Amsterdam is bekroond met den eersten prijs, een zilveren medaille, voor hare inzending van oleographieën op de Parijsche tentoonstelling. De vergunning om de stoommachine in te voeren voor het vervoer per tramway van het Rijn- spoorstation te 's-Hage naar het gemeentebadhuis is aan de Maatschappij toegezegd, onder voor waarden evenwel, die strekken, dat de noodige voorzorgsmaatregelen worden genomen tegen ge vaar, hinder enz. Op voorstel van het raadslid den heer Evers is daaraan eene bepaling toege voegd, dat voor iedere machine eene nader vast te stellen som zal worden betaald. De voorsteller plaatste zich op het standpunt dat de voordeelen, welke de Maatschappij uit de besparing der kos ten van het aankoopen en onderhouden van paar den trok, gedeeltelijk in de gemeentekas behoor den te vloeien. Tot ridder der orde van den Ned. Leeuw is benoemd de heer A. C. Oltmans, die gisteren zijn veertigjarig jubileum in 's rijks dienst vierde en sedert 1869 referendaris is bij het kabinet des Kouings. Dr. D. Hellema, dirigeerend officier van gezondheid, en de heer H. C. Steenbergen, officier van gezondheid 1ste klasse, beiden bij de zee macht, hebben van den koning van Zweden en Noorwegen de orde van de Poolster ontvangen. Men verneemt dat de kapitein-ingenieur J. K. Kempees, werkzaam bij het departement van oorlog, zal worden geplaatst als ingenieur bij de spoorwegen in Indië. De 1ste luitenant der artillerie Van Raven- swaay, onderwijzer aan den hoofdcursus te Delft, is door den minister van oorlog overgeplaatst naar de kon. mil. academie te Breda, ten einde aldaar als leeraar in de wiskunde op te treden. De „Willem Barendsz", die eerstdaags te IJmuiden wordt binnen gewacht, zal naar men verneemt in conservatie op 's rijks werf te Amster dam worden opgenomen. Uit een nader schrijven van den minister van waterstaat aan Burg. en Weth. van Amster dam over de haven te IJmuiden blijkt, dat op den 23sten September het bovenvlak der bagger- storting over de geheele lengte van 400 meter gemiddeld 47 meter is afgenomen. Genoemd bovenvlak van 32,000 vierk. meter is gedurende de maand September verminderd tot 13,200 vierk. meter over de lengte van 295 meter. De diepte is vermeerderd van 0.20 tot 0.90, gemiddeld met 0.33 meter. De minste diepte, op slechts twee punten gevonden, bedraagt thans 8.40 meter onder A. P. Van de 800,000 kub. meter baggerspecie, op die plaats van April 1875 tot 1 Juni 1877 gestort, was op den bodem, blijkens een onder zoek in Juni 1877 gehouden, niets meer te be speuren. Het bericht, dat onlangs de hoofddirecteur der posterijen in Nederland, de heer J. P. Hofstede, met den directeur-generaal der posterijen uit Duitsch- land, dr. Stephau, de werken te Vlissingen en de inrichtingen aldaar van de maatschappij „Zeeland" heeft bezichtigd, met het oog, naar men meent, om het brievenvervoer uit Duitschland voortaan over Vlissingen en niet meer over Ostende te doen plaats hebben, heeft in België eene groote opschud ding verwekt. De Gentsche, Antwerpsche en Brus- selsche bladen brengen dat feit in verband met het besluit der Eransche regeering om van Duin kerken eene mededingster van Antwerpen te maken en wijzen de Belgische regeering op de neiging, die volgens hen bij de Europeesche regeeringen bestaat, om hoe langer hoe minder gebruik te maken van de Belgische zeehavens. Het stoomschip „Djemnah", met de Indi sche en Chineesche mail, is 29 September te Suez aangekomen en via Port Saïd naar Marseille ver trokken, alwaar het den 7den October verwacht wordtde „Rotterdam" is 30 September te Nieuw- York aangekomen en de „P. Caland" gisteren van Hellevoetsluis naar Nieuw-Vork vertrokken. Bij den Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, is heden behandeld het beroep van R. De Wilde Rzn., te Leiden, van een be sluit van Burg. en Weth., waarbij hem vergunning is geweigerd voor de oprichting eener klopperij van kleeden en tapijten. Rapporteur was de staats raad Van Vladeracken. De firmant lichtte zelf het beroep toe, dat bestreden werd door de heeren Hessels en dr. Oortmam. Tweede Kamer. In de zitting van heden is benoemd tot tweeden commies-griffier, welke betrekking is opengevallen door het eervol ontslag van mr. A. D. Van Assendelft de Coningh, de heer mr. G. H. Betz te 's-Gravenhage, bij her stemming met jhr. mr. R. A. Klerck. Het opma ken eener nominatie ter vervulling der vacature iu den Hoogen Raad is na aanneming eener motie van orde van den heer Van de Werk uitge steld tot na de behandeling der staatsbegrooting voor het volgend jaar, ten einde bij de beraad slaging van de begrooting van justitie met 't oog op den wensch tot bezuiniging te bespreken, waar om het aantal leden van den Hoogen Raad en van de hoven op het maximum is gebracht, ter wijl de wet eene speling toelaat. Vrijdag zal de Kamer zitting houden ter behandeling van eenige weinig omvangrijke wetsontwerpen. De Kamer heeft tot toelating besloten van het nieuwbe noemde lid in het hoofdkiesdistrict Dokkum, jhr. mr. Van Swinderen. Gemengd Nieuws. Trein 23 van Amsterdam kwam heden middag alhier in plaats van te 4.51 ongeveer 20 minuten te laat aan, naar wij vernemen veroor zaakt door een oponthoud te Halfweg ten gevolge van het aan- of overrijden van een persoon belast met het nazien der telegraaflijnen. Men meldt uit Sassenheim: Mochten de voorspellingen van hen, die nog aan auspicia waarde hechten, uitkomen, dan staat ons een strenge winter voor de deur, daar Maandag alhier door een jachtliefhebber reeds drie wilde ganzen ge schoten zijn. Uit Warmond wordt ons gemeld: Iets dat niet alle dagen gebeurtEergistermorgen liet de nieuwbenoemde brievengaarder door den metse laar een sleuf in den muur van zijn huis maken, waardoor de brieven in de bus konden glijden, en des namiddags te drie uren weder dichtmaken omdat hij had bedankt voor den post. De man verklaart te zenuwachtig voor den post te zijn; hij kon niet meer slapen, noch eten, en elke hamerslag van dien morgen moest met eau-de- cologne vergolden worden. „H est tailleur!" Uit Nieuwkoop wordt gemeld dat door het onweder, dat zich Maandag-namiddag boven die gemeente en den omtrek ontlastte, aan het Woerdsch Verlaat twee hooibergen zijn afgebrand. Maandag-morgen tusschen zes en elf uren is te 's-Hertogenbosch in het benedenge deelte der sociëteit „de Unie" ten nadeele van den kastelein diefstal gepleegd. De dief heeft uit een der slaapkamers een doosje ontvreemd, bevat tende verschillende voorwerpen van waarde, o. a. een paar juweelen oorbellen, een gouden horloge met dito ketting en gouden medaillon enz., naar schatting een waarde van ruim f 200. Aan de politie bleek weldra, dat het horloge en de ket ting bij een goudsmid waren te geld gemaakt. Men is den dader nog niet op 't spoor. De reizigers die Maandag met den voorlaatsten trein uit Holland te Arnhem aankwamen en gehoopt hadden nog naar Emmerik te kunnen doorreizen, werden daarin verhinderd omdat de trein eerst te kwart over zevenen, dus ruim een uur na den bepaalden tijd, het station bereikte. Ook de Duitsche trein naar Nederland, die op de aankomst van dezen wachten moest, vertrok dien tengevolge later. Het oponthoud werd veroorzaakt door het springen van een vlampijp, welke onder weg moest worden hersteld. Onlangs kreeg in eene Londensche herberg een beschonken gast twist met den kas telein, die hem zwaar verwondde. De man werd naar een gasthuis gebracht en de zaak kwam voor de rechtbank. Natuurlijk was het voor den kas telein eene zaak van groote beteekenis, of de ge wonde overleed of niet; de toestand van dezen was zeer gevaarlijk. Toen de patiënt een paar dagen in het hospitaal geweest was, verscheen er een deftig rijtuig voor de deur, een paar uiterst net gekleede heeren kwamen er uit, zeiden de broeder en de neef van den gewonde te zijn en hem te komen vervoeren naar een ander hospi taal. De dokter maakte geen bezwaar, alles was voor een gemakkelijk transport uitstekend ingericht. Maar later, toen de vrouw van den gewonde naar zijn toestand vernemen kwam, bleek dat zij niets wist van een broeder en neef van haren man, die in last zouden gehad hebben om hem te trans porteeren. Evenmin wist men in het hospitaal, werwaarts hij overgebracht zou worden, iets van zijne aankomst. De politie deed nauwkeurig on derzoek, maar heeft nog niet verder kunnen komen dan de ontdekking, dat een der net gekleede hee ren veel geleek op een broeder van den beschul digden kastelein, en dat die broeder sedert ver dwenen is. Men gist dat alles een list is, om het onmogelijk te maken, den dood van den gewonde te constateeren. Bij South Norwalk, Connecticut, is Zaterdag in de stoomboot „Adelphi" de ketel gesprongen, ten gevolge waarvan tien personen om het leven gekomen en twintig gewond zijn. Ook van deze zullen naar allen schijn verscheidene bezwijken. In den nacht van den 2 8sten Sep- tember zijn 12 booswichten uit de gevangenis te Nicosia, Sicilië, losgebroken. De „DronningLouise" is gisternacht verder naar binnen gedreven en zit als wrak boven op den Hinder tusschen de vuurschepen. De equi page is door schipper Nieman, van Ouddorp, afge haald en te Goedereede aangebracht. Naar men uit Napels naar aanleiding van de tegenwoordige uitbarsting van den Vesuvius schrijft, zal de krater van den vulkaan eerlang gemakkelijk te bereiken zijn en wel door middel van een spoorweg in den trant van dien der Righi. Het hoofdcomité voor openbare werken heeft reeds het plan daartoe goedgekeurd, dat door een bankier, wien de prefect van Napels concessie heeft verleend, ontworpen is. De lijn zal 840 meter lang zijn en het station aan den top zal 420 meter boven den voet des vulkaaus staanmen heeft dus eene helling van 50 pet. De dienst zal geschieden met acht wagens met vier plaatsen, welke ieder met een automatieken remtoestel voorzien zijn voor het

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2