N°. 5715. Woensdag A0. 1878. 2 October. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Gemengd Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. JPltIJS DEZER COURAST: \oor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posl 1.40. Al/onderiijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 1 October. Naar wij vernemen zullen a. s. Donderdag, den gedenkdag van Leidens ontzet, vanwege het gemeentebestuur muziekuitvoeringen worden ge geven: des namiddags van 2 uren tot halfvijf op de Korenbeursbrug, door de muziek van het 4de regiment infanterie, en des avonds van 8 uren tot halfelf aan de Beestenmarkt, door het muziek corps der dienstdoende schutterij. Volgens de Prov. Gron. Crt. zal tot direc teur van de alhier op te richten boter- en kaas- fabriek, waar volgens de verbeterde methode van zuivelbereiding gewerkt zal worden, aangesteld worden de heer J. Rinkes Borger, van Groningen. De openbare inschrijving tot het verleenen der vergunning voor den aanleg en de exploitatie van paardenspoorwegen binnen deze gemeente zal, volgens aankondiging in 't N. v. d. D., plaats hebben op Maandag 14 October a. s., des middags te twaalf uren, op het raadhuis alhier. De voor waarden liggen ter inzage op de secretarie, afdeeling financiën, op eiken werkdag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren. Aangaande het verleenen van de vergunning zal binnen veer tien dagen na de inschrijving eene beslissing worden genomen. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 2211 portiën, als: 1823'/j warme spijs, 348 vleesch en 39'/2 spek. Men schrijft ons uit KoudekerkSedert 19 Augustus bestaat in deze gemeente eene naai- en breischool, waarvan niet alleen de meer- gegoeden, maar ook de minvermogenden kunnen gebruik maken, aangezien de kosten van het on derwijs zeer gering zijn. De leiding van het onderwijs is opgedragen aan een juffrouw, die voor zooverre tot nu toe is na te gaan, alles aanwendt om de school te doen bloeien. Aan het bestuur, dat in den beginne met vele moeilijkheden te kampen had, komt alle eer toe de school thans in een welvarenden toestand te zien. Het aantal kinderen toch bedraagt reeds een veertigtal. Aan drie directrices, gekozen door de leden van het bestuur, is de zorg toevertrouwd om de school telkenmale te bezoeken en de vorderingen der leerlingen na te gaan. Men deelt ons uit Alphen mede, dat gistermor gen een trein met zaudwagens over de brug van de Gouwe is gepasseerd, alsmede dat de brug uit stekend in orde is en er geen twijfel meer bestaat of de weg zal den 15den dezer geopend worden. Deze week wordt een aanvang gemaakt met het leggen der gaspijpen naar het station; weg en emplacement worden met gas verlicht. Er worden vele toebereidselen gemaakt ter feestelijke viering van de opening der lijn. Heden heeft te Bodegraven, zoo meldt men ons, de groote inspectie plaats over de lijn Leiden "Woerden, waarbij tevens zou bepaald worden of men de opening met 15 October mag te gemoet zien. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Bodegraven is beroepen de heer E. E. Gewin, predikant te Abcoude. Uit Arolsen wordt nog gemeld dat aan een Zondag-avond gehouden gala-diner de vorst van Waldeck-Pyrmont de verloving mededeelde van den daar aangekomen koning der Nederlanden met prinses Emma. Daarop is er een cour gehouden, waarop het vorstelijk bruidspaar de gelukwenschen van de liofbeambten ontviug. Wanneer het huwelijk zal plaats hebben is nog niet bekend. Binnenkort verwacht men intusschen de indiening van het wetsontwerp, waarbij de Staten-Generaal hunue toestemming verleenen. Men verneemt dat het huwelijk te Arolsen bij volmacht zal voltrokken worden en de kerkelijke inzegening daarna te Amsterdam plaats hebben. Nader wordt door 't Hbl. bevestigd dat bij de peilingen, die dezer dagen voor de haven van IJmuiden zijn gedaan bij „slecht water", d. i. bij een zee zonder deining, dus spiegelglad water, gebleken is dat de diepte op het bankje over het algemeen grooter is geworden en dat de uitge strektheid van het droogste gedeelte belangrijk is verminderd. Op het droogste (ondiepste) punt staat nog 85 decimeter water. Bedenkt men nu, dat op den drempel vau het Schulpengat, een der Tesselsche zeegaten, slechts 72 dm. water wordt aangetroffen en daar nog nooit van gevaar voor groote schepen is vernomen, dan is de toestand zeker niet zoo zorgelijk als men beweerd heeft. Daar zich geene geschikte sollicitanten heb ben aangemeld voor de betrekking van eersten geneesheer in het Buiten-gasthuis te Amsterdam, vroeger waargenomen door dr. Yan der Horst, zal voortaan de geneeskundige dienst in dat gesticht worden waargenomen door twee bevoegde, inwo nende geneesheeren. Aan één hunner zal dan wor den opgedragen de opneming, de plaatsing en het ontslag der zieken. In het vervolg zal tevens het Buiten-gasthuis worden dienstbaar gemaakt aan het geneeskundig onderwijs der universiteit en wel voor de vakkenphysische diagnostiek, besmette lijke ziektenleer en psychiatrie. De hoogleeraar E. C. Donders heeft in een brochure eenige bedenkingen gemaakt op het wets ontwerp, regelende de voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts, tandmeester, apotheker enz. De bedenkingen bestaan niet tegen het stelsel van het ontwerp, dat twee klassen van geneeskunst oefenaren, artsen en artsen-doctoren, onderscheidt van gelijke medische vorming, met gelijke waar borgen van medische kennis en gelijke bevoegdheid tot uitoefening der geneeskunde in haar omvang, ongelijk alleen wat hun voorbereiding betreft, de laatste namelijk met, de eerste zonder of zonder volledige classieke vorming. Des schrijvers bezwa ren gelden de voorwaarden, die het ontwerp ver bindt aan het verkrijgen van den titel, zoowel van arts als van doctor. Zooals de zaak nu voor gesteld wordt, vreest de hoogleeraar, dat het aantal artsen-doctoren tot een zeer gering cijfer zal worden teruggebracht, aangezien de titel van doctor geen meerdere bevoegdheid of bijzondere voorrechten geeft. Ten slotte brengt de heer Donders nog eenige bedenkingen in het midden ten aanzien der voorwaarden, om, zonder recht van promotie, toegelaten te worden tot het natuurkundig examen en verder tot dat van arts en wijst op de nood zakelijkheid dat spoedig de voorwaarden geregeld worden, waaronder de doctoraten in de faculteit van wis- en natuurkunde verkrijgbaar zijn. Wordt daartoe het eindexamen aan een gymnasium met zesjarigen cursus verlangd, dan is het te vreezen, zegt hij, dat onze voortreffelijke laboratoria, een sieraad onzer universiteiten, binnen weinige jaren zullen gelijk worden aan de havenwerken van Ylissingen en Harlingen. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Zutfen zijn onder nadere goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken benoemdtot conrector aan het gymnasium, dr. H. C. Michaëlistot leeraar in de oude talen, dr. E. H. B. Vou Hoff en T. T. Kroon; tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde, L. J. Yan Hasselt; tot leeraar in de wiskunde, dr. W. J. Janssen. Tot leeraar in de Nederl. taal en letterkunde en beginselen der aardrijkskunde aan de h. b. s. is benoemd P. Kat Pzn. De gouverneur van Curagao is door deu president van Venezuela met de Bolivars-medaille begiftigd. „Dit doet ons ook daarom genoegen," zegt de Cur. Crt., „omdat wij daarin eene toena dering tusschen de Venezuelaansche en Nederland- sche regeeringen meenen te bespeuren, die niet anders dan eene algeheele afdoening der nog han gende quaestiën kan ten gevolge hebben." De minister van waterstaat enz., die van financiën en van oorlog zullen Donderdag geen audiëntie verleenen. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Ba tavia naar Nieuwediep, arriveerde te Napels den 29sten September 's morgens en vertrok van daar des middags; de „Wyberton", van Batavia naar Rotterdam, is 28 September des avonds van Mar seille; de „Drente", vau Rotterdam naar Batavia, is 29 September des ochtends vroeg van Southamp ton vertrokken. De ministerraad is gisteren, na de ontvangst van het officieel bericht van 's Konings verloving, in buitengewone vergadering bijeengekomen. Te Yperen (België) is in den ouderdom vau 85 jaren overleden de heer Ch. Huughe de Pen- tivine, schoonvader van baron Gericke van Herwij nen, den Nederlandschen gezant te Brussel. Hij was tijdens de vereeniging van Noord- en Zuid- Nederland staatsraad. De nieuwe plauneu en teekeningen voor een zeehaven te Scheveningeu zijn heden iu de zitting van den Haagschen gemeenteraad overge legd, te gelijk met het verzoek van deu heer P. Crans, om een subsidie van twee millioen guldeu als bijdrage in de aanlegkosten. Het bankiershuis Eurnée aldaar heeft een adres van adhaesie met het havenproject aan den raad ingediend. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist bij de Neder- landsche Bank op 28 Sept. en de som der betaal middelen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aan wezig, te zamen een bedrag uitmaakten van f 51,077,675.921/,. Z. M. heeft benoemd tot subst.-griffier bij de arr.-rechtbank te Maastricht mr. P. E. Besier, adv. te Utrecht; tot subst.-griffier bij de arr.- rechtbank te Heerenveen mr. A. J. J. baron Van Styrum, adv. te Haarlemaan mr. O. E. Wiercx van Rhijn op zijn verzoek eervol ontslag verleend als subst.-griffier bij de arr.-rechtbank te Hee renveen benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw den heer A. C. Oltmans, referendaris bij het kabinet des Konings. Op de spoorweg lijn Leiden Woer den heeft hedenmorgen omstreeks halfacht een 26-jarige arbeider een stuk ijzer vau ongeveer 75 kilo op de borst gekregen, doordien hij bij het afladen er van het evenwicht verloor. Hij is tei geneeskundige verpleging naar het academisch zie kenhuis alhier overgebracht. Te Haarlem is Z on dag-mo rg eu aan het wisselspoor op het Plein een paard vaa de tram, dat door een schrik ter zijde sprong, door een voorbijgaanden tramwagen nederge worpen, waarbij de buik van het dier zoodanig werd opengereten, dat het eenige oogenblikken daarna moest worden afgemaakt. In het vo,lgende jaar zullen iu de stadslantaarns te Amsterdam straatnaamborden

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1