Gemengd Nieuws. en "Van Buuren voor den tijd van één jaar gede tacheerd bij den waterstaat hier te lande, alvorens hunne bestemming als adsp.-ing. van den water staat in N. I. te kunnen volgen. Te Amsterdam werd Zaterdag de vierde jaarvergadering der „Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin" gehouden. Uit het jaarverslag bleek o. a., dat door deze Maatschappij thans 74 weezen worden verzorgd, onder welke 22 haar door den Staat zijn toevertrouwd. De Maatschappij telt elf comités, 543 leden en 494 begunstigers; langzaua breidt zij zich uit. De ontvangst was f 5635.71 '/a, de uitgaaf f 4932.57; voordeelig saldo: f 703.14'/2; dit moet evenwel niet worden opgevat als een bewijs voor den al te gunstigeu toestand der kas, maar is min of meer toevallig. Door het bestuur werd voorgesteld, eene tontine-ïeening te sluiten tot een bedrag van f 140,000de meerderheid der vergadering even wel achtte deze poging te gewaagd en onzeker, zoodat het voorstel werd afgestemd. Toch werd het algemeen noodzakelijk geacht dat de financiëele krachten versterkt worden. Velen oordeelden het o. a. al aanstonds noodig, een doorgangshuis, ter ontvangst van de weezen, in het centrum des lands op te richten. Aan het bestuur werd het beramen van nieuwe pogingen opgedragen. Ter bevordering van den geregelden gang der werk zaamheden werden twee nieuwe leden gekozen. Het hoofdbestuur bestaat thans uit de heeren C. P. Metelerkamp, dr. B. J. Tideman, Alex. Daniels, allen te Amsterdamjhr. mr. A. E. Boe lens van Eysinga, te Leeuwarden; M. W. Schel- tema Ezn., te Dokkum; dr. W. Van Lingen, te Neede; J. Attema, te Nijmegen. Uit Cadix wordt bericht, dat de militaire bevelhebber aldaar en feestmaal gegeven heeft aan den majoor en de andere officieren van het detachement Nederlandsch-Indische troepen, die aan boord waren van het stoomschip „Gelderland". De Nederlandsche consul en de gouverneur der stad waren mede onder de gasten. Er werden dronken uitgebracht op den koning van Nederland en dien van Spanje, en op de Spaansche en Ne derlandsche legers. Als uitslag van het examen van officieren ter verkrijging van een brevet wordt gemeld, dat de commissie aan den minister van oorlog voorge steld heeft het brevet uit te reikenaan den kapitein Nelemans, van het wapen der genie, en aan de luitenants ivrayenhoff van de Leur, Snij ders en Sabron, van de infanterie, Rappard, De Waal, Iloefer en P. Van Hasselt, van de artille rie, en den luitenant Horstmann, van de militaire administratie. De heer Mesdag te 's-Hage heeft op de tentoonstelling van schilderijen te Brussel de gou den medaille verworven. Bij resolutie van den minister van financiën is in de derde klasse gerangschikt het vacante ontvangkantoor der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen te Gouda, waarvan de vermoede lijke belooning kan worden geraamd op f 5550 en na aftrek eener som van 1665 voor kosten van beheer, op f 3885 zuiver 'sjaars. Het stoomschip „Schiedam" is eergisteren van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken, met de mail en 50 passagiers; de „Kingston", 8 Au gustus van Rotterdam vertrokken, is 28 dezer te Batavia gearriveerd. Z. M. heeft W. L. M. Van Heiten, te Rotterdam, met 16 November benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Warffum; L. P. C. Luyten, tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Winterswijk, met 1 Octo ber benoemd tot leeraar aan die school; aan W. A. Viruly Verbrugge, lid van de Tweede Kamer, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Pool ster, hem door den koning van Zweden en Noor wegen geschonken. Vrijdag is een kind van omstreeks 12 jaren al spelende langs den waterkant in de Oostdwarsgracht gevallen.' Een deftig gekleed heer (die volgens informatie blijkt te zijn de heer W. B. De la Bije) is niettegenstaande hij zich voor genomen had een zijner nabestaanden te gaan be zoeken, onmiddellijk te water gegaan en heeft het geluk gehad dat kind aan zijne ouders levend te kunnen wedergeven. Deze heer heeft reeds drie maal een menschenleven gered. De agent van politie L., die aan het hoofdbureel te 's-Hage dienst deed, is dezer dagen met de noorderzon vertrokken met achterlating zijner vrouw en twee kinderen en, naar men reden heeft te vermoeden, met medeneming van een gouden en zilveren horloge, welke als gevonden voorwerpen aan het politiebureel waren gedeponeerd. Zaterdag-avond heeft zich een kruidenier, aan het Groenewegje wonende, door ophanging van het leven beroofd. Men meldt ons uit Aarlanderveen: Hoe ver de baldadigheid soms nog gaan kan, bewijst weder het volgende geval, dat Zaterdag jl. te Aarlanderveen plaats vond. Een jongen nam het hondje van een zijner buren aan een touwtje mee. Toen hij daarmee zoo voortliep, kwam er een man aan, die het beest zoo sarde, dat de strik toeviel, waarna hij het met een breekijzer een doodelijken slag toebracht. Met heete tranen be treurden de kinderen van den eigenaar het verlies van het trouwe dier, hun speelnoot. Te Amsterdam heeft een man van hoogst fatsoenlijke afkomst, wiens vader eene aanzienlijke en vertrouwde betrekking bekleedde, zich schuldig gemaakt aan diefstal van kippen. Hij zelf werd al armer en armer en zonk einde lijk zoover, dat hij voor de tweede maal voor de rechtbank zal moeten terechtstaan. Hij had zich naar de Watergraafsmeer begeven en stal daar vau een boerenhofstede twee kippen. In de stad ge komen, werd hij aangehouden door twee politie beambten, aan wie h)ij op de daartoe betrekke lijke vraag antwoordde, dat hij kippenkoopman was en de kippen hat| gekocht, om die met winst te verkoopen. Bij ondfcrzoek bleek, dat hij gelogen had en de kippen door diefstal had verkregen. Een handelaar in wijnen en likeuren te Amsterdam vernam, dat een zijner knechts zich schuldig maakte aan diefstal van wijn. Nog had hij de wetenschap, dat het gestolene bij een buur man van hem werd geborgen. Den dief zelf op heeterdaad te betrappen was moeilijk, daar deze steeds het goede oogenblik uitkoos. De hulp der politie werd ingeroepen. Twee der aan de 1ste sectie dienstdoende agenten, rechercheurs, werd de taak opgedragen den dief te ontdekken, hetwelk met goed gevolg bekroond werd. Zij hielden op de gracht, waar de wijnhandelaar zijne zaak uitoefent, een wakend oog, en zagen den knecht eerst nauwkeurig rondkijken of hij ook onraad bespeurde; doch daar hij niets merkte, ook de agenten niet, meende hij weder zijn slag te kunnen slaan. Hij wipte den winkel uit met een mandje met eenige flesschen later gebleken, gevuid met wijn en trad de woning van den buurman zijns meesters binnen. Op hetzelfde oogenblik traden de agenten de woning binnen, en de dief, geheel door den schrik als het ware verlamd, was op heeterdaad betrapt. Hij werd naar het politiebureel overgebracht, waar later uit een nader ingesteld onderzoek nog bleek dat hij zich had schuldig ge maakt aan verschillende diefstallen van eenige soorten van wijn, tot zelfs champagne, welke hij alle ten geschenke gaf of zeer goedkoop ver kocht. Hij is naar de cellulaire gevangenis gebracht. Ook tegen den buurman van den wijnhandelaar is eene vervolging ingesteld, daar hij vermoedelijk bekend was met de oneerlijke afkomst der goederen. Zaterdag-nacht omstreeks drie uren is te Rotterdam J. H., koetsier in het Bath-hotel, in de Scheepmakershaven bij de Draaisteeg te water geraakt en verdronken. Twee agenten van politie en twee schippers hebben nog getracht den man te redden en hadden hem werkelijk nog levend reeds met eene dreg boven water, toen hij weder losschoot en opnieuw in de diepte verdween. Ein delijk omstreeks vier uren slaagde men er in, den ongelukkige, doch levenloos, op den wal te krijgen. Vrij dag-morgen ontstond er brand in de lucifers- en vuurmakersfabriek van de heeren Koster Co. te Groningen. Hoewel de brandweer spoedig op de plaats des onheils aanwezig was, had de brand, door de vele brandbare stofien die in de fabriek aanwezig waren, reeds zulk een om vang genomen, dat er aan blusschen niet te denken viel, zoodat de fabriek dan ook geheel is vernield. Men zegt, dat het onheil is ontstaan, doordien een pot met preparaten, die men voor de vervaardiging van het fabrikaat moet gebruiken, overkookte. Naar men verneemt was er niets verwaarborgd. Bij het dorp Nunspeet ontstond Z a - terdag-avond om halftien brand in eene arbeiders woning. Het huis en de geheele inboedel, behalve het levende vee, werden in minder dan een uur tijds een prooi der vlammen. Naar men verneemt was niets verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Volgens de Asser Crt. is sedert de opening van de jacht in de provincie Drente voor f 15,000 wild geschoten. De hazen en patrijzen worden meest naar België verzonden. Stijl is geen regecringszaak. Ditwist men sinds lang. De Nieuwe ÏJselbode vestigt de aandacht op de volgende proeve, ontleend aan de troonrede„Ik waardeer de levendige belangstelling, in het geluk van mijn broeder allerwegen betoond, en de ontvaugst door de liefde der natie voor mijn huis aan zijne gemalin bij hare komst op den Nederlandschen bodem bereid." Het blad geeft deze karakteristieke beschrijving van den indruk dier zinsnede: „De woorden volgen elkander als turveu uit een omgeworpen mand." Het doel is bereikt, zegt de Amh. Crt. „Ons Streven", uit „Onze Roeping" geboren, houdt met 1 October op; het wordt „Huisvrouw." Nomen sit omen voor de lezeressen, voor zoover ze althans niet elk verband tusschen de twee begrippen ont kennen, wat het blad oprecht voor haar spijten zou. Het streven toch van elke jonge vrouw moet, meent het, in de eerste plaats zijn eene goede huisvrouw te worden. Dat is hare roepingDe politie in Den Haag, zegt hetzelfde blad, is weder op den gevaarlijken weg. Zij heeft een jongen aan gehouden, die uit een winkel de parapluie van een ander medenam. Wanneer zij daarmede voortgaat, zouden wij bijna zeggen, is hare taak niet te over zien. En zij begint er mede juist nu het regenweer op handen schijnt. In Russische bladen vin dt men gewag gemaakt van eene rooverbende van niet minder dan 200 man, die het district Paulovsk, in Zuid- Rusland, onveilig maakt. Het merkwaardigste is, dat de bende wordt aangevoerd door eene boeren vrouw van ongemeene schoonheid. De Russische regeering heeft een prijs van 15,000 roebels op haar hoofd gezet. Onder de personen, die te Parijs met den gevangen luchtballon opstegen, had men sinds eenigen tijd een jonge schoone Engelsche dame opgemerkt, die eiken dag herhaaldelijk in het schuitje plaats nam en vervolgens door een sier lijk gekleed heer met een houten been naar huis werd geleid. Het is eindelijk gebleken dat de dame eene behendige zakkenrolster en de heer haar handlanger was. Het tweetal is in hechtenis ge nomen en bij den laatstgenoemde werden twintig portemonnaies gevonden, waarin een bedrag van 3000 franken. De man beweerde dat hij uit lief hebberij eene verzameling van deze voorwerpen had aangelegd. BUITENLAND. Italië. Uit Rome wordt gemeld dat kardinaal Nina aan den nuntius te Brussel nauwkeurige instruc- tiën heeft gezonden, opdat hij, zoo hij daarover geïnterpelleerd mocht worden, de inconveniënten zou kunnen uiteenzetten vau eene eventueele op heffing der Belgische legatie bij het Vaticaan. Wordt hij echter niet geïnterpelleerd, dan moet hij zich van alle tusschenkomst in deze quaestie onthouden. De brief van den paus is aan de nunti ussen medegedeeld, met last om de aandacht der gouvernementen te vestigen op den toestand van het pausschap ten opzichte der uitoefening van het geestelijk gezag. Uit Duitschland zijn bij het Vaticaan dankbetuigingen ontvangen wegens zijne toelichting aangaande den staat van zaken. Groot-Britannië. Een officieel telegram uit Larnaca (Cyprus) meldt, dat sedert het weer kouder geworden is, de ziekte op het eiland is afgenomen. Er zijn 408 zieken, waarvan 343 in het hospitaal, ter wijl 65 aan de beterhand zijn, te zamen 15.4 percent van de geheele bezetting.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2