NV 5714. A°. 1878. I October. pr -0> p co Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCï DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.....1.10. 1.40. Franco per post1 Afzonderlijke Nommersv 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsLOSi Iedere regel meer....0.171.' Grootere letters naar plaatsruimte. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. LEIDEX, 30 September. Men meldt ons uit Den Haag dat volgens aldaar uit Arolsen ontvangen berichten Z. M. de Koning, geb. den 19den Februari 1817, gisteren plechtig is verloofd met prinses Emma van Waldeck- Pyrmont, geboren den 2den Augustus 1858. Als verlovingsgeschenk zou Z. M. een kostbaar met tal van juweelen bezette parure aan de prinses hebben aangeboden. De Koniüg zal nog eenige weken in Duitschland doorbrengen en daarna op het Loo terugkeeren. Den 25sten October e. k. zal in 's rijks magazijn van militaire kleeding, uitrusting enz., te Amsterdam, bij inschrijving, in het opeubaar worden aanbesteed de levering van een gedeelte van bet voor den dienst van het jaar 1879 bij de landmacht noodige ordinair-, onderofficiers- en uitmonsteringlaken. Ds. W. H. J. Baart de la Faille beeft een beroep ontvangen naar de Ned. berv. gemeente te Zutfen. Zaterdag werd te Arnhem de vergadering gehouden der vereeniging voor lijkverbranding, welke werd bijgewoond door een veertigtal leden, waaronder vele uit andere steden. Behalve het hoofdbestuur waren tegenwoordig afgevaardigden der afdeelingen Den Haag, Leiden, Rotterdam, Schiedam, Zutfen en Nijmegen. De leiding was opgedragen aan prof. C. P. Tiele, die de verga dering opende met eene redevoering, waarvan de hoofdinhoud deze was. Spr. had geaarzeld de taak te aanvaarden hem door het hoofdbestuur opgedra gen, omdat hij aanvankelijk had gemeend, dat een scheikundige of hygiënist hier beter op zijn plaats zou zijn; doch hij was hiervan teruggekomen. Al versmaadt de vereeniging allerminst de voorlich ting en medewerking van zoodanige deskundigen; toch is de beweging ten gunste van de crematie in de eerste plaats eene zaak van aesthetiek, of als men wil, van het gemoed. Het is waar, dat op zeker standpunt van ontwikkeling de zaak der lijkverbranding eene godsdienstige quaestie is: de Egyptenaren, vast overtuigd dat de ziel zich eenmaal met hun lichaam zou hereenigeu, balsemden de lijken der hunnen met alle voorzorg, ten einde ze de eeuwen te doen trotseeren; de volgelingen van Zaratustra vonden aarde, water en vuur te heilig om ze met een lijk te veront reinigen ze legden de lijken op hooge torens ten prooi voor de roofvogels; de Semitische volken, die zich het hiernamaals voorstelden als een groote onderaardsche woning, legden hunne lijken in een graf. Onze voorouders gaven bij hunne voorstelling van den dood geen blijk van veel smaak; de dood werd niet meer voorgesteld als een jongeling met een omgekeerde fakkel en een immortellenkrans, maar als een rammelend geraamte met een zeis, dat bovennatuurlijke dansen uit voerde; zij schilderden den doodendansboven de kerkdeuren en kerkhofpoorten grijnsde een doods hoofd op twee afgekloven doodsbeenderenin de kerk te Marburg werd het feestmaal der wor men op afzichtelijke wijze voorgesteld. Onze smaak is anders geworden, maar wij poëtiseeren onwaarheid. Het „koele graf", de „stille rustplaats van Gods dooden", is leugenpoëzieeen kerkhof met rozen en planten vormt naar spr. meening slechts een meer schrille tegenstelling met de wer kelijkheid beneden de zerken, waar niets dan ver rotting eu doodsbeenderen wordt aangetroffen. Noor wie denkt moet dit walging wekken en spr. meent dat de vereeniging moet blijven werken in deze aesthetische richting. Zij wil nimmer dwang, zij zal nimmer propaganda, maken, noch eischen dat verbranding verplichtend wordt gesteld, maar zij eischt voor zich de vrijheid het te doen. Zij wil, als Jozef II, niemarjd dwingen onverstan dig te zijn, maar wil vrijheid. De vorige regee ring beantwoordde haar verzoek om wijziging van de begrafeniswet ontkennend maar duidelijk; de tegenwoordige regeering antwoordt in het geheel niet. Maar hierdoor moet de vereeniging zich niet laten afschrikken; zoolang wij Nederlanders zijn moeten wij blijven kloppen aan elke deur totdat er vrijheid is verkregen. Uit het verslag bleek dat de rekening over 1877 een batig saldo van 1400 aanwijst; het fonds voor lijkovens is door het saldo der vereeniging en eenige giften gestegen tot f 10,200 2'/2 pet. W. S. Op de door de verejeniging uitgeschreven prijsvraag, waarbij eene verhandeling over de lijk verbranding werd gevraagd, was één antwoord ingekomen, waariD naar het oordeel der commissie van beoordeeling, bestaande' uit de heeren A. P. N. Eranchimont, Mac Gillavry, C. P. Tiele en D. De Loos, zeer goede gedeelten voorkomen, maar waarvan zij den inhoud zeer droog, den aanleg hoogst gebrekkig en de stof niet genoeg verwerkt vindt; niet alleen is het overmatig ge bruik van vreemde woorden hinderlijk, maar er wordt hier en daar door den schrijver eene kennis van medische en natuurwetenschap bij zijne lezers verondersteld, die zeker in den regel bij de leeken in het vak niet aanwezig zal zijn. De vergadering besloot het stuk niet te bekronen en opnieuw eene prijsvraag uit te schrijven. Door bemiddeling van den persoon, die het stuk voor de prijsvraag inzond, zal verder met dezen worden onderhandeld over het uitgeven van het gedeelte betreffende Japan voor de mededeelingen en berichten. Als leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren: dr. Campbell, dr. Egeling, Hooykaas Herderschée en De Loos. Ter vervanging van de heeren Stieltjes (overleden), Tiele en De Jong van Beek en Donk, werden gekozen de heeren dr. E. J. Dupont, prof. C. A. J. A. Oudemans en mr. H. E. Karslen. Op voorstel van den Rolterdamschen afgevaardigde werd besloten de rede van den heer Tiele in de berichten en mede deelingen van de vereeniging op te nemen. De volgende algemeene vergadering zal te Utrecht gehouden worden. Ter benoeming tot leerares in de Eransche taal aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Groningen zijn door Burg. en Weth. aan den gemeenteraad voorgedragen mej. E. J. Van Uildriks te Groningen en mej. A. M. Will te Leiden. Evenals verleden jaar heeft de heer Cahen weder een geïllustreerden catalogus doen vervaar digen, waarin men door tekst en afbeeldingen op de hoogte gebracht wordt van wat in zijn maga zijn voor najaar en winter te verkrijgen is. Deze wijze van bekendmaking is zeker zeer ten gerieve van zijne cliënteele. Van de werf van den scheepsbouwmeester M. Van der Kuyl te Slikkerveer is te water ge laten de ijzeren schroefstoombarge „Volharding N°. 7", ingericht voor passagiers, gebouwd voor rekening der Leidsche stoomvaartmaatschappij „Vol harding" alhier. De machine wordt vervaardigd in de fabriek van den heer B. Wilton te Rotterdam. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 27.00, 13.50, 2.90 en f 1.40; de laagste 27.00, f 13.50, f 2.70 en f 1.40. Ten gevolge van het overbrengen der tweede afdeeling van de krijgsschool van Breda naar Den Haag, is de kapitein Van Tuerenhout, van het 6de regiment infanterie, door den waarnemenden minister van oorlog met ingang van 1 October a. s. eervol ontheven van zijne betrekking als leeraar aan de krijgsschool, onder daukbetuiging voor de goede diensten, in die betrekking bewezen. De generaal-majoor der cavalerie baron Gansneb genaamd Tengnagel, adjudant des konings, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, commandeur der orde van de Eikekroon, is gisteren te 's-Hage overleden. De begrafenis zal morgen voormiddag zonder militaire eerbewijzen plaats hebben. Het badseizoen te Scheveningen wordt Za terdag a. s. gesloten. Het Haagsche gemeentebestuur stelt aan den Raad voor om aan de directie der Ned. Rijnspoor wegmaatschappij vergunning te verkenen langs den tramway van haar station uaar het gemeente- badhuis te Scheveningen van stoomkracht gebruik te maken, onder deze bepalingen, waarmede de directie reeds genoegen heeft genomen: het ge bruik van stoomkracht wordt onmiddellijk ge staakt, wanneer daaruit naar oordeel van B. en W. gevaar ontstaat; geen stoommachine mag worden gebezigd zonder hunne voorafgaande goedkeuring; bij het overgaan van openbare wegen moeten voorzorgsmaatregelen worden genomen, door hen te bepalen; zonder hunne vergunning mag niet meer dan één rijtuig tegelijk door de machine worden vervoerd. Naar men verneemt is aan de Haarlemsche tramway-maatschappij door het gemeentebestuur van Zandvoort, voor zooveel het terrein dier ge meente betreft, voorloopig concessie verleend voor het aanleggen en exploiteereu van een tramway van Haarlem over Overveen naar Zandvoort. Tot conservator van het physisch kabinet van Teylers stichting is in de plaats van wijlen dr. V. S. M. Van der Willigen benoemd dr. E. Van der Ven, directeur van de hoogere burger school met 5-jarigen cursus te Haarlem. Met goed gevolg is het eerste natuurkundig examen nog afgelegd door de heeren G. E. Reyst, H. D. Tjeenk Willink, P. Gerrits, J. C. Brandt, C. C. C. H. Möller, H. W. Marx en D. Romeyn. De vestingbegrooting voor 1879 bedraagt een millioen. Er worden bij art. 2 alleen gelden uitgetrokken voor de onderhanden zijnde werken in de nieuwe Ilollandsche linie. De koloniale huishoudelijke begrooting voor Curasao voor 1879 bedraagt in uitgaaf ƒ532,024.96 en in middelen 367,896, zoodat de bijdrage uit 's rijks schatkist beloopt 164,128.96. Even wel wordt van den gouverneur nog ingewacht een voorstel tot verhooging voor de in 1879 te doene uitgaven tot herstel van de stormschade, aan lands- gebouwen en eigendommen in 1877 geleden. De tentoonstelling van nationale nijverheid, in 1879 te Arnhem te houden, schijnt genoegzaam verzekerd te zijn. Van goed ingelichte zijde wordt medegedeeld, dat een volledig plan voor de ge bouwen en de terreinen der tentoonstelling reeds aan het gemeentebestuur van Arnhem is ingediend, terwijl binnen weinige dagen de commissie zich per circulaire met het programma der tentoonstel ling tot de industriëelen in Nederland en de kolo niën zal wenden. De tentoonstelling zal half Juni 1879 worden geopend. Van de zeven civiele ingenieurs, die ter beschikking gesteld zijn van den gouverneur- I generaal, zijn de heeren Van Sandick, Mallinckrodt

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1