Gremengd Nieuws. Duitsclilancl. Turkije. Bulgarije. Telegrammen. en J. J. De Graaf, opgeleid aan de academie voor boschwetenschappen te Neustadt Eberswalde, zijn gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned. Indië, om te worden benoemd tot technisch ambtenaar bij het boschwezen daar te lande. Het sectie-onderzoek van de Indische be grooting voor 1879 is gisteren in de Tweede Kamer ten einde gebracht. Na afloop van het onderzoek van de ontwerpen tot bekrachtiging van provin ciale belasting en zal Maandag onmiddellijk de over weging van de staatsbegrooting voor het volgend jaar in de afdeelingen der Kamer een aanvang nemen. De najaars-examina voor de verkrijging der akten tot het geven van lager onderwijs zullen voor deze provincie worden gehouden van 2 October tot en met 12 November. Z. M. heeft benoemdbij den plaatselijken staf: tot kapt. plaatsel. adj. 1ste kl. de 1ste luit. P. Van Eyck en P. G. Maas Geesteranus, plaats, adj. 2de kl., resp. te Zutfen en te Haarlem; bij het wapen der inf.tot kapt. 2de kl., den lsten luit. H. H. Rink, van het wapen, gedet. bij het leger in Ned.-Iudiëtot lsten luit., de 2de luit. van het wapen A. W. S. Schut, gedet. bij de landmacht in West-Indië, en W. M. Wijnaeudts, benevens L. M. De Boer, beiden gedetacheerd bij het leger in Nederl. Indië; bij het 1ste reg., tot lsten luit., den 2den luit. K. G. Van der Mandele, van het 4de reg.; bij het 2de reg., tot kapt. 2de kl., den lsten luit.-adj. H. P. Muller, van het 4de reg.bij het 3de reg., tot kapt. 2de kl., de 1ste luit. G. J. Bomberg, van den staf van het wapen, werkzaam bij de kon. mil. aca demie, en J. N. Hardeman, van het corps; bij het 6de reg., tot kapt. 2de kl., den lsten luit. W. H. N. 's Graeuwen, van het 5de reg.; tot lsten luit., de 2de luit. C. H. Dorren en J. T. Oosterman, van het corps; bij het wapen der kon. maréchausséebij de divisie van Limburg, tot lsten luit., den 2den luit. F. F. E. Alard, van de divisiebij het wapen der inf.tot ma joor bij het 4de reg., den kapt. J. C. D. Janson, van het 8ste reg.bij het corps ingenieurs, mi neurs en sappeurs: tot kol. en bevelhebber in de 5de mil. afd., den luit.-kol. A. Baud, van het corpstot luit.-kol. den majoor J. A. Schuurman, van het corps; tot maj. den kapt. K. Eland, van den generalen staf, die tevens, met ingang van 1 October a. s., is benoemd tot directeur der krijgs school voor officieren (tweede afdeeling). Hedenochtend is op de St.- Jakobs- gracht alhier eene alleen wonende bejaarde vrouw door de benedenbewoners dood op hare slaapstede gevonden. „Het aapmensch komt!" Onze stadge- nooten zullen hunne nieuwsgierigheid dus blijkens achterstaande advertentie weldra kunnen bevredi gen. De microcephalus toch moet in 't geheel niet als een „kermiswonder", maar als een opmer kelijk natuurverschijnsel, voor de wetenschap van groote waarde worden beschouwd. Gezaghebbende Europeesche bladen spreken er uit dat oogpunt van en de beroemdste geleerden, waaronder prof. Yogt te Genève, bezochten het 14-jarig meisje, dat nit Hongaarsche ouders, welgevormde en gees telijk niet achterlijke lieden, geboren, de lengte heeft van een 5- a 6-jarig kind; maar 't hoofdje is zoo klein als dat van een wichtje van eenige maanden. Schedel, oogen, mond, neus en ooren zijn ongeveer gevormd als die van een aap, maar de huid van het wezentje is blank. Het is vol komen stompzinnig, hoort en ziet goed, maar be grijpt niets van wat er om haar heen gebeurt; het kan slechts eenige klanken voortbrengen en de weinige bewegingen, die't maakt met de bijzon der lange armen en beeuen, zijn niets anders dan nabootsingen. Het kijkt, springt, loopt, eet, drinkt en maakt gebaren als een aap. Vandaar dan ook, dat professor Vogt dat wezen met den naam van ^apmensch bestempelde. Overigens moet er niets stuitends in 't, schepseltje zijn en bet Vaderland flur/de, toen deze microcephalus in Den Haag ten toongesteld was, een bezichtiging er van met ge rustheid aVibevelen. Men sc.'ir ij ft ous uit Benthuizen: Donderdag-namiddag geraakten aan den Zegwaard- schen weg onder Zegwaard twee nog zeer jeugdige kinderen in de vaart: Zekere Cornell's Van Brach, een reizend koopman in schrijfbehoeften, die zich in de nabijheid bevond, begaf zich dadelijk geheel gekleed te water en redde de kleinen van een anders wissen dood. Mocht iemand zich gedron gen gevoelen deze menschlievende en moedige daad te beloonen, dan zij hem geïnformeerd, dat de held der gebeurtenis op het Rietveld te Delft woonachtig en zeer behoeftig is. Sedert den namiddag van 22 dezer werd te 's-Hage vermist A. M. v. P., oud 9 jaar. Gisterochtend heeft men het lijk van dezen knaap in het water aan de Hooftskade terugge vonden. Een korporaal en een soldaat, on langs belast met een gedeserteerd matroos van Haarlem naar Alkmaar te transporteeren, waren in beschonken toestand geraakt en wel zoodanig dat de matroos gelegenheid heeft gehad te Uit geest te ontvluchten. Bij aankomst te Alkmaar werden de geleiders wakker, misten den arrestant en kregen met elkander een hevigen twist, die op een vechtpartij uitliep. De dienstdoende poli tieagent kwam tusschenbeide en de geleiders wer den aangehouden en in bewaring gebracht om uit te slapen. Te Genemuiden is Woensdag een kind van vijf jaren, dat zeer onontwikkeld was van geestvermogens, door een hooiwagen overreden. Het rad ging over het hoofd, het kind was on middellijk dood. BUÏTEIN1LAN I>. Frankrij k. Generaal Noyes heeft 20,000 franken naar de Vereenigde Staten gezonden, zijnde het bedrag der inschrijvingen te Parijs voor de slachtoffers van de gele koorts. De staats-secretaris der V. S. heeft daarvoor per telegraaf Mac Mahon en zijne vrouw bedankt, die voor 5000 fr. hadden bijgedragen. Het congres voor het onderwijs aan blinden heeft in beginsel besloten tot de organisatie van de internationale vereeniging ter verbetering van het lot der blinden. Men verzekert, dat de officiëele lijst der bekroningen op de wereldtentoonstelling vóór 1 October zal worden uitgegeven. De commissie voor de socialistenwet bracht gisteren de eerste lezing van het ontwerp ten einde, nadat paragraaf 9, het hooger beroep, met 11 tegen 9 stemmen was aangenomen. Deze pa ragraaf houdt thans in, dat het hooger beroep gebracht wordt voor eene commissie van 9 leden, van welke de bondsraad uit zijn midden er 4 kiest, terwijl de 5 overige genomen worden uit de leden der hoogste rechtscolleges van het rijk of van de bonds staten. De keizer benoemt den voorzitter en den ondervoorzitter uit deze 9 leden. De commissie neemt hare beslissingen door vijf leden uit haar midden, van welke minstens drie tot de rechter lijke macht moeten behooren. Italië. De Italiaansche correspondent van de „Temps", Erdan, is te Rome overledenhij werd in 1826 geboren en was aanvankelijk voor den geestelijken stand bestemd. Hij schreef verschillende werken en werd in 1855 voor een daarvan, „La France mystique", gestraft met een jaar gevangenisstraf en 3000 fr. boete. Hij vluchtte naar België en ging van daar naar Zwitserland en later naar Italië; daar nam hij den naam Auberson aan en schreef van 1858 af uit Florence, Rome of Napels brieven aan de „Temps". Grroot-Bvitarmië. Uit Simla wordt gemeld: 3500 man zullen het garnizoen van Quetah gaan versterken, 4000 man zijn bij Thull bijeengetrokken in de vallei van Koerein, eene reserve van 6000 man is te Sukkur bijeengebracht. Ghotoet-Hussein-Khan, de speciale gevolmachtigde, die door den onder koning naar Kaboel gezonden was, is naar Pesch- auer teruggekeerd. Generaal Chamberlain zal waarschijnlijk tot opperbevelhebber van het leger, dat tegen Afghanistan bestemd is, benoemd worden. Aan de „Polit. Corresp." wordt uit Konstan- tinopel gemeld, dat de voorspoed der Oostenrijk- sche wapenen in Bosnië daar grooten indruk maakt, zelfs op hen, die vroeger de grootste tegenstanders van eene overeenkomst met Oostenrijk-Hongarije waren. De sultan wordt dientengevolge nu van alle kanten aangemaand om de overeenkomst, die graaf Andrassy heeft voorgesteld, te onderteekenen en zijne vroegere bedenkingen daartegen te laten varen. Verder verneemt hetzelfde blad, dat de Britsche ambassadeur te Konstantinopel, de heer Layard, er niet dan na groote moeite in geslaagd is den sultan te bewegen om zijne toestemming tot het terugroepen van Midhat-pacha te geven, en dan nog wel alleen onder deze voorwaarde, dat de voormalige grootvizier zich op Creta zou ves tigen als particulier, zonder eenige officiëele be trekking. De Russen hebben gedurende den veldtocht eene nieuwe soort van veldhospitalen ingevoerd, die zeer de aandacht trekken en verdienen. Het zijn tenten van eene soort vilt, gelijk aan de vil ten kibitken, waarin de Aziatische Kirghizen hui zen, die het voordeel hebben van in den zomer koel en in den winter warm te zijn en dus verre weg de voorkeur verdienen boven de linnen ten ten. Elke kibitke kostte te Orenburg 140 roe bels en kwam dus met de kosten van transport op 190 roebels te staan. Zij wegen niet zwaar, zijn 8 vadem lang en elke gewone bagagewagen kan er twee medevoeren. Aan de punt is eene opening voor den rook, indien het noodig is te stoken, en in den zomer kan men denzelfden rookuitgang als ventilator gebruiken. De Russen hebben 150 zulke kibitken als veldhospitalen ge bruikt en zoowel de Russische als de buiten- landsche geneesheeren hebben geene woorden ge noeg om den gelukkigen uitslag der proefneming te prijzen. PERA, 27 September. De Britsche vloot is van de Prinsen-eilanden naar Artakoi vertrokken. BUCHAREST, 27 September. Het dagblad „Bulgarian", dat te Rustschuk het licht ziet, zegt dat Bulgarije, in ruil voor de Dobrudscha, bereid is om aan Rumeuië eene vergoeding in geld te betalen. Het blad voegt er bij„Rume- niërs, wij hebben behoefte aan eendracht; neemt ons voorstel aan PARIJS, 27 September. De indirecte belastin gen en staatsinkomsten hebben de raming met 6,964,000 fr. overschreden. WEENEN, 28 September. De opstand in het westelijk gedeelte van Bosnië is onderdrukt, be halve te Livano. Er is eene commissie benoemd ter besturing der bezette provinciën. BERLIJN, 28 September. De Russische regee ring staat den verkoop van wapenen toe, indien de oorlog alleen tusschen Afghanistan en Engeland is. LONDEN, 28 September. De „MomingPost" gelooft dat de Russische regeering aan Engeland haar voornemen heeft te kennen gegeven, om haar gezantschap te Kaboel onmiddellijk terug te roepen. Ter markt te Lelden aangeroerd, 27 en 28 September. Wintertarwe 12 hectoliter 12.50 a 13.Zomer- tarwe 12 hectol. 10.— a 10.50 Winterrogge 13 heet. 7.50 a 8.—. Zomerrogge 13 hectol./ 6.50 a .—7. Zomergerst 12 hectol. 6.75— a 7. - Chevalier-gerst 12 hectol. 7.25 a 8. Zware Haver 16 hectol. 5.— a 5.50. Lichte Haver 16 hectol. ƒ4.a ƒ4.25. Dui- venboonen 6 hectol. S.5C— a 9. Paardenboonen 10 hectol. 8.a ƒ8.50. Veulens 14 stuks 90.a/165.— Stieren, 112 stuks f80.—. a 240.—Melkkoeien 170 stuks 200.a 265.—. Kalfkoeien 36 stuks /215.- a 275.Varekoeien 92 stuks ƒ125.a 245.—. Vette koeien 58 stuks 206.a/320.—Kalveren (vette) 58 stuks 40.a 95.Kalveren (magere) 2 stuks 12. a f 24.Kalveren (gras) 188 stuks 18.a 52.Hamels (magere) stuks/.a Hamels (vette) stuks, af—.—. Ooien (magere) 698 stuks 22.— a 28.—. Ooien (vette) 1220 stuks 32.— a 36. Lammeren magere stuks f a Lammeren (vette jarige) stuks f af—.—. Varkens (ma gere) 142 stuks ƒ12.—a 22.—Varkens (biggen) 414 stuks 4.a f8. Grasboter S500 kilogr., lste qualit. vat/66.—a/70. Schei- 2de qualit. 1 vat 58.— a 62.— Grasboter 1ste qual. per kilogr. 1.65 a 1.75,(Schei- 2de qualiteit per kilogr. 1.45 a 1.55. Ter markt aangebracht 775 runderen, 60 kalveren en 1918 schapen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2