Woensdag 25 September. i o o. Deze Conrant wordt dadelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Zij die zich met 1 October a. s. abonneeren, intvarigen de nog tot dien datum ver- ichijnende nommers g r a t i s. Van bet kwar- aal SeptemberNovember worden dan al- een de maanden October en November egen 74 Cents in rekening gebracht. S ADS-BERICHTEN. Aan de antwoorden op de door het Haagsche mootschap tot verdediging van den christelijken idsdienst uitgeschreven prijsvragen over „de iristelijke paedagogie" en over „het Islamisme het Christendom" is geene bekroning ten deel wallen. De laatstgenoemde vraag is voor de reede maal uitgeschreven, en daaraan zijn de vee volgende vragen toegevoegd1°. Welke is christelijke beschouwing van het huwelijk en at deze zich nu nog handhaven tegenover de larvan afwijkende denkbeelden, die heden ten ige worden voorgedragen? 2°. Hoe moet op iristelijk standpunt worden geoordeeld over den id en zijne instandhouding in den modernen aat? De antwoorden op deze drie vragen worden gewacht vóór 15 December 1879. Nadere bij- mderbeden in het programma zelf, waarvan exem- aren, op franco aanvrage, te verkrijgen zijn bij :n secretaris van het genootschap, prof. A. Kuenen, Leiden. Van het door onzen stadgenoot den heer H. Pleyte uit het Hoogduitsch vertaalde his- riseh romantisch verhaal „Isabella ex-koningin n Spanje, of de geheimen van het hof van adrid" zal een tweede goedkoope druk worden tgegeven, waarvan bij J. J. Van Brederode te aarlem afl. 1 en 2 verschenen zijn. De Staatscourant behelst de statuten der ereoniging tot hulpbetoon aan behoeftige zieke raëiieten te LeideD, goedgekeurd bij kon. besluit o ld September. Door het bestuur der Maatschappij tot be- rdering der bouwkunst zijn uitgeschreven de volgende drie prijsvragen Zes woonhuizen op paal- fundeering voor den deftigen stand; ter mede dinging worden uitgenoodigd alle Nedcrlandsche bouwkundigen. Prijs f 300. Eene verhandeling over den scholenbouw of eenig onderdeel daarvan, voor scholen van lager onderwijs; ook daarvoor worden uitgenoodigd alle Nederlandsche bouw kundigen. Prijs f 150. De beide gevels van een hoekgebouw op een ruim plein met aandui ding der plan-verdeeling. Deze is alleen voor leden der Maatschappij. Prijs f 50. De antwoorden worden ingewacht vóór of op 1 November 1879. In de groote receptiezaal der k. m. academie te Breda had gisteren de ontvangst der réunisten, in tegenwoordigheid van prins Prederik, plaats door den gouverneur, den luit.-kolonel M. C. T. Simon, die daarbij eene kernachtige toespraak hield. Na de aanbieding van den eerewijn werden de cadetten voorgesteld aan prins Prederik, be schermheer der academie, die hen diep geroerd toesprak, herinnerende hoe hij vijftig jaren geleden de oprichting der academie had bijgewoond en dankbaar wijzende op het voorrecht, dat hem te beurt viel van ook dit feest nog te mogen beleven. De grijze prins sprak lang en met veel gevoel, en zijne rede verwekte eene onbeschrijfelijke geestdrift. Daarna hield hij eene revue over het corps, dat vervolgens voor hem defileerde. Hierop had de plechtige aanbieding plaats van het huldeblijk, namens de oud-cadetten van het Ned.-Indisch leger, door eene deputatie van verscheidene hoofd- en subalterne officieren, bij monde van haren voor zitter, den gep. luit.-generaal G. M. Verspijck. Het geschenk bestaat uit een zilveren zuil, ge kroond door den Indischen leeuw, een wapenschild omklemmende, waarop gebeiteld staat„Groet uit het Oosten", 's Namiddags te een uur werd in de Groote-kerk eene feestrede gehouden door dr. J. J. De Hollander, hoogleeraar aan de k. m. academie, en tevens eene feestcantate uitgevoerd door 250 executanten, koor met orkest. Prins Prederik ver eerde deze festiviteit met zijne tegenwoordigheid. Te halfzes vereenigden zich de réunisten aan een feestmaaltijd in het prachtig gedecoreerde feestlokaal in de academie. Op het feestterrein iu de stad, de Groote Markt, waar aan weerszijden 3 groote eerepoorten zijn opgericht met eene fraai versierde kiosk in het midden, hadden den geheelen dag door afwisselende gezelschappen muziekuitvoeringen plaats, 's Avonds was de geheele stad schitterend verlicht. Bij het comité voor den tocht naar de IJszee is gisteravond van den commandant De Bruyn uit Hammerfest (Noorwegen) het telegraphisch bericht ontvangen, dat de „Willem Barends" daar was aan gekomen. De bemanning genoot een goeden wel stand. Van 1 tot 10 Augustus waren voor de ijsvaart belangrijke waarnemingen gedaan. Voorts bericht de commandant, dat Matoeschkin was aan gedaan. Verder dan Troostkaap is men niet geweest; de hoogste breedte, die bereikt is, was 78 graden 18 minuten, en wel op 7 September. Naar men verneemt zal mej. A. H. Jacobs, arts, in het laatst van deze maand te Groningen tot med. doctor promoveeren, en dadelijk daarna haar bezoek aan de Engelsche hospitalen voor vrouwen en kinderen aanvangen, zoodat van hare vestiging te Amsterdam voorshands niets zal komen. Op 1 Juli 1878 waren er bij de onder scheiden corpsen van het Nederlandsche leger aan vrijwilligers en miliciens te zamen 19,718 man. De sterkte moest zijn 29,182 man, derhalve een incompleet van 9469. Bij de infanterie ontbraken 133 luitenants, bij de cavalerie 12, bij de artillerie 50 en bij de genie 7. Bij het kader van onder officiers en korporaals bedroeg het incompleet niet meer of minder dan 1778 man, waaronder 1196 korporaals. Het stoomschip „Wyberton", van Java, arriveerde gisteren te Marseille, ter lossing van een gedeelte zijner lading; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Nieuwediep, arriveerde gister avond te Port Said en vertrok van daar hedenmorgen. Tweede Kamer. In de zitting van heden is de behandeling van het adres van antwoord op de Troonrede voortgezet en ten einde gebracht. De zinsnede naar aanleiding van de onderwijs- paragraaf werd door den heer Teding van Berk hout overbodig geacht, omdat waar van den Ko ning getrouwheid aan de Grondwet wordt ver ondersteld, eene herinnering aan een harer voor schriften het akte nemen van de verzekering dat het openbaar onderwijs een voorwerp blijft van Zr. Ms. aanhoudende zorg niet te pas komt. De heer Van Nispen verklaarde zich tegen de paragraaf omdat daarin uitgedrukt wordt de be langstelling in de uitvoering der onderwijswet. Bij de zinsnede handelende over den loop van zaken in Atjeh bekwam de heer De Casembroot genoegzame zekerheid dat de regeering evenals hij eene meer agressieve politiek tegenover Atjeh wenscht te volgen. Het adres is met 47 tegen 13 stemmen vastgesteld. Tot leden der huishoudelijke commissie zijn be noemd de heeren Begram en Lentingen der ge mengde commissie voor de stenographic herkozen de heeren Van Eek, Sandberg en Heydenrijck. Den 2den October zal de Kamer overgaan tot de benoeming van een tweeden commies-griffier en het opmaken eener nominatie tot vervulling der opengevallen betrekking van raadsheer in den hoogen raad. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gem. Borssele J. Rottier Lz.den kapt.-luit. ter zee H. P. König eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip „Van Galen" en vervangen door den kapt.-luit. ter zee J. H. Haak man; pensioen verleend aan P. Verheugd, post bode van Leimuiden naar Aalsmeer, f 108 'sjaars; den kapt.-luit. ter zee J. H. Haakman eervol ontheven van de waarn. der betrekking van per manent lid der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten en vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. J. A. Waldeck. Aan het overzicht der Staatsbegrooting voor 1879 is nog het volgende ontleend; Gymnasia. Na een nauwgezet onderzoek is het den minister voorgekomen, dat behalve in de ge meenten boven de 20,000 zielen, die ze reeds hebben, met gymnasia te Zutfen, Middelburg, Sneek, Deventer en Assen en progymnasia te Boksmeer, Tiel, Harderwijk, Alkmaar, Dokkum, Oldenzaal en Winschoten zou kunnen worden vol staan; 21 gymnasia en 7 progymnasia, om van de bijzondere inrichtingen van dien aard (waarvan er thans een drietal bestaat, dat vermeerderd kan worden) niet te gewagen, mogen geacht worden in de behoefte aan voorbereiding voor het univer sitair onderwijs genoegzaam te voorzien. Ten aan zien van het verleenen van subsidie wenscht de minister als regel aan te nemen, de gemeenten, wier bevolking meer dan 100,000 zielen bedraagt, uit te sluiten, daar zij dusverre zonder subsidie de kosten van haar gymnasium, die door de nieuwe wet niet belangrijk verzwaard worden, hebben be streden; aan de overige tot oprichting verplichte gemeenten hoogstens de helft der door den minis- LEIDSCÏÏ DAGBLAD. Müua PRIJS DEZER COURANT: fooi Leiden per 8 maroden. LI®. Franco per post.Uöt Afzonderlijke Nommers_T..vw a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES tal 16 npbnWA'tlmrrr>ri .'.v. f 1.08. lettere regel 0.17*. Graotere tellers naar pbatsrtimte. Oproeping in werkelijken dienst van milicien-verlofgangers der lichting van 18?6. DE BURGEMEESTER der GEMEENTE LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des enings in de provincie Zuid-Holland, van den 29sten [ei 11., A N°. 1522/3 (2de afd.), Provinciaalblad n°. 46; Brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestigde tilicien-verlofgangers der lichting van 1876, behoorende )t de regimenten Vesting-artillerie, en wel die van alle ompaguieën, met uitzondering alleen van de Torpedo- ompagnw, dat zij, krachtens art. 125 derMilitiewet, onder de wapenen orden geroepen en daartoe op Dinsdag 1 October aanst., es namiddags vóór vier uren, bij hun corps tegenwoordig loeten zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voor erpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek iet groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en kboekje, zullende de opgeroepen manschappen op den )sten October daaraanvolgende in het genot van onbe- tald verlof worden hersteld; dat bedoelde miliciens mitsdien worden uitgenoodigd, :h op Zaterdag den 28sten September aanst., des lormiddags tusschen 9 en 12 uren, aan te melden terplaatse- ke Secretarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de aats waarheen zij zich hebben te begeven en van het in eventueel toekomende daggeld of passage-biljet; eii da', 'bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen ochten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij tarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te tven, in het eerste geval onder overlegging eener ge- seskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude innen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis- tving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche turant. Leiden, De Burgemeester voornoemd, i September 1878. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 34 September.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1