r. 5708. A0. 1878. Dinsdag 24 September. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PüliS DEZES COURAJST "foor Leiden per 8 maandenLift. Franco per post Afzonderlijke No miners Ida, 0.05. PRIJS DEB ADVERTENTIES Van 16 regels...<#-»••»1-08. Iedere regel meer0.17^. Grootóre letters naar pbatsnmnte. LEIDEN, 33 September. De alhier zitting houdende commissie voor de geneeskundige staatsexamens heeft heden tot arts bevorderd den heer J. F. Selhorst, med. doctorandus. In het begin van het volgende jaar zal Leidens industrie weder met een nieuw fabrikaat vermeerderd worden, dat zoowel voor den Neder- landschen handel als landbouw vau het grootste belang kan geacht worden. Is het algemeen bekend, dat sedert in Denemarken kaas- en boterfabrieken werden opgericht de Leidsche boter- en kaasmakerij niet zulke gunstige financiëele voordeelen meer afwierp als vroeger het geval was, met genoegen kunnen wij thans berichten dat alhier in het voor jaar van het volgend jaar eene boter- en kaasfa- briek zal worden opgericht, die geheel volgens de nieuwste methode zal ingericht zijn. Mocht dat voorbeeld navolging vinden, dit zou niet anders dan èn voor den landbouw èn voor den handel van het grootste belang kunnen zijn. Zijn wij goed onderricht, dan zal ook van de opening der fabriek afonvervalschtemelk aan de huizen der ingezetenen verkocht worden. Herinneren wij ons het rapport van de commissie van volksgezondheid te dier zake van het vorig jaar, dan verdient dit plan allen lof. Bij gelegenheid dat Valk Vrijdag 11. vijf en vijftig jaren in den Hortus werkzaam was, werd hij door den heer Witte hartelijk toegespro ken, die hem wees op het zeldzame voorrecht, dat hem te beurt viel, en daarna door Van Laren, die den jubilaris een geschenk van goud benevens het daartoe benoodigde ter hand stelde namens het geheele werkend personeel. Nadat dit geschenk door Valk met eene dankbetuiging was aanvaard, sprak ten slotte de leerling Drost zijn warmen dank uit voor hetgeen hij van den grijsaard ge leerd had. Nadat eindelijk de Maatschappij tot bevorde ring der bouwkunst zich in een verzoekschrift tot den minister gewend had, om te vragen, dat de commis sie der rijksadviseurs niet zoo eenzijdig zou zijn sa mengesteld, geen alleenheerschende staatsbouwkunst zou gedreven worden, en iedere bouwmeester van landsgebouwen vrij mocht wezen iu zijn stijl, hebben zich, volgens de „Spectator", vier afdee- lingen dier Maatschappij daarbij aangesloten. Ook zij richtten adressen aan den minister om in ge lijken geest krachtig aan te dringen op verbetering. Die afdeelingen zijn de Amsterdamsche, Haagsche, Leidsche en Rotterdamsche. De miliciens van de lichting van 187 7, die tot dusverre bij de regimenten infanterie voor het blijvend gedeelte onder de wapenen zijn gehouden, zullen den laatsten dezer maand met groot verlof huiswaarts worden gezonden. Door den minister van oorlog is bepaald, dat aan de Israëlietische militairen zal worden ver gund de aanstaande groote feestdagen te vieren, waartoe hun gedurende die dagen vrijdom van ■dienst of verlof zal worden toegekend. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 26.00, f 13.50, f 3.00 en f 1.35; de laagste f 26.00, f 13.50, f 2.70 en f 1.35. De heer F. A. Kamp, predikant te Pekela, heeft het beroep naar Oudshoorn aangenomen. Het eerste natuurkundig examen is in de vorige week met goed gevolg afgelegd door de heeren Proot, Anema, Ebbinga, Ten Cate, Postma, Selhorst en Mackay. Zaterdag nam aan het physio- logisch laboratorium te Utrecht het tweede natuur- j kundig examen een aanvang, voor de aanstaande J artsen; 27 candidaten nemen aan het examen deel. De Arnh. Crt. is in staat gesteld de be richten omtrent de liquidatie van het „Nederlandsch Tooneel" nader aan te vullen. Artikel veertien der statuten bepaalt uitdrukkelijk dat, wanneer 10 pet. van het maatschappelijk kapitaal is ver loren gegaan, de vereeniging wordt ontbonden. Nu heeft iedereen uit het onlangs in druk ver schenen verslag over het tweede exploitatie-jaar kunnen lezen, dat in de beide jaren f 26,000 en dus reeds meer dan het dubbele van genoemde som is ingeteerd. Men zou dus een jaar vroeger tot de liquidatie kunnen overgegaan hebben, maar daar de contracten met de voornaamste artisten voor drie jaren den duur der Haagsche en Amsterdamsche concessies gesloten zijn, zou een ontbinding tusscheut-ijds ongeraden zijn. Men deelt aan het blad verder mede, dat, met het oog op het imperatief voorschrift der wet, met algemeene stemmen tot de liquidatie is besloten. Vervolgens werden de aandeelhouders in de ge legenheid gesteld van hunne gezindheid te doen blijken, in hoeverre zij bereid zouden zijn tot de oprichting eener nieuwe soortgelijke vereeni ging mede te werken. Eenigen verklaarden zich daarvoor en anderen, onder welke zich de voor naamste aandeelhouders bevinden, daartegen. De heeren Albregt, Van Ollefen en Moor moeten zich onderling verbonden hebben, onder geene omstandigheid tot de nieuwe onderneming toe te treden, maar zouden voornemens zijn, indien zij de concessie vau den Haagschen schouwburg niet mochten verkrijgen, zich in Utrecht te vestigen, om van daar uit iu andere plaatsen wekelijksche voorstellingen te geven. De stoomvaartmaatschappij „Zeeland" is ont heven van de betaling der herstellingskosten van de schade, indertijd begroot op f 100,000, door haar stoomschip „Prinses Marie" in Mei 1.1. toe gebracht aan den ponton in de buitenhaven te Vlissingen. Mevrouw Kleine heeft van prins en prinses Hendrik een prachtig gouden medaillon met edel gesteente ontvangen, begeleid van een schrijven waarin haar persoonlijk dank werd betuigd voor haar aandeel aan den kunstavond in den schouw burg te 's-Hage. Het medaillon ging vergezeld' van de portretten van het kon. echtpaar, om die in 't medaillon te plaatsen. Gelijk geschenk ont ving mevrouw Seebach. Tweede Kamer. In de zitting van heden is ingekomen een ontwerp tot aanvulling der wet op het middelbaar onderwijs. De algemeene strek king van het adres van antwoord op de Troon rede is na discussie aangenomen met 50 tegen 13 stemmen. De heer Vader betoogde dat de toe stand te gunstig was geschetst, de heer Van Houten betreurde 't dat noch van kieshervorming noch van belastinghervorming in de Troonrede sprake was. Hij laakte de handelwijze der regeering, die nieuwe belastingen aankondigt zonder herziening der bestaande nadeelige belastingen. De minister van financiën antwoordde dat het herstel van het financiëel evenwicht de voorberei ding tot belastingherziening moest voorafgaan, welke laatste echter niet uit het oog wordt ver loren. De regeering zit niet stil. De minister Kap- peyne kon geen uitzicht geven dat in dit jaar eene herziening der kieswet zal voorgedragen worden. De heer De Casembroot keurde de militaire poli tiek der regeering af, vooral met het oog op Atjeh. Paragraaf 15 werden na discussie onveranderd aangenomen. Morgen voortzetting. Het stoomschip „Torrington" is 18 Sep tember van Batavia naar Rotterdam vertrokken; de „Koning der Nederlanden", 10 Augustus van Batavia vertrokken, is 21 September te Nieuwe- diep aangekomen; de „Maas" is dien dag te Helle- voetsluis van Nieuw-York aangekomende „Prins van Oranje" is den 21sten September van Batavia naar Nieuwediep vertrokken; de „Prins Hendrik", van Nieuwediep naar Batavia, is den 22sten Kaap St.-Vincent gepasseerdde „Prinses Amalia", van Batavia naar Nieuwediep, arriveerde gisteren te Suez en vertrok van daar hedennachtde „Stad Haarlem" is heden van Cardiffnaar Syra vertrokken. Z. M. heeft aan jhr. mr. L. C. Hora Sic- cama, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als lid en voorzitter van het muntcollege, belast met de werkzaamheden van waardijn, met dankzegging voor zijne aan den lande bewezen diensten en behoudens aanspraak op pensioen. Aan het overzicht der Staatsbegrooting voor 1879 is het volgende ontleend: Kosten der gevangenissen. Het artikel voor traktementen, toelagen en belooningen der beamb ten bedraagt f 3025 meer dan het toegestane voor 1878 wegens vermeerdering van personeel of voor vermeerdering van toelagen. De aanvulling van het personeel der bewaarders in de gevangenissen te Leiden, Amsterdam, Arnhem, 's-Gravenhage en Haarlem is raadzaam om in die belangrijke ge stichten een voldoend toezicht te hebben. In de gevangenissen te Leiden en te Amsterdam, alwaar gemeenschappelijke godsdienstoefening wordt ge houden met begeleiding van orgel, zullen voor eene behoorlijke regeling nog organisten bezoldigd moeten worden. Onderwijs. Bij nadere behandeling der begroo ting voor 187S na het optreden van den minister zijn onderscheidene posten door hem voorshands teruggenomen en andere op een lager cijfer ge steld, opdat hij in de gelegenheid zou zijn den toestand van nabij te leeren kennen. Zijn nader onderzoek deed hem zien, dat voor de belangen van een regelmatigen gang van het universitair onderwijs voorloopig genoegzaam was gezorgd, en alzoo van den beschikbaren tijd gebruik kon wor den gemaakt, tot bedaard en grondig overleg om hetgeen ter voltooiing gevorderd werd te beramen en te bewerkstelligen. Dientengevolge richtte hij onder dagteekening van 31 December 1877 een schrijven aan curatoren der drie Rijks-universi teiten, met verzoek hem een beredeneerd en vol ledig voorstel te willen doen omtrent verschillende hoofdpunten, zoowel wat personeel als materieel betreft en verdere hulpmiddelen en inrichtingen. Uit hunne uitvoerige mededeelingen blijkt wat ter aanvulling van het bestaande nog wordt ver langd. Het totaalcijfer voor Leiden bedraagt f 3,878,000, waaronder een academiegebouw a f 1,000,000 en een gebouw voor het museum der natuurlijke historie a f 2,000,000. Het totaalcij fer voor Utrecht bedraagt f 1,489,700, waaronder f 1,000,000 voor een academiegebouw. In het ge heel voor Groningen f 1,069,400. Voor de Rijks universiteiten te zamen f 6,537,100. Bij het samenstellen der begrooting voor 1879 heeft de minister nagegaan in hoeverre aan bo venstaande voorstellen gevolg kon worden gegeven. Hoezeer hij gewenscht zou hebben onderscheidene daarvan over ie nemen, legde de ongunstige toe- stand waarin 's rijks financiën thans verkeeren hem de verplichting op groote spaarzaamheid te betrach ten en zag hij zich alzoo verplicht ook nu alleen

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1