KOLONIËN. 13 TJ I rT LNLAN I>. regend had, was het dak glibberig, zoodat de on gelukkige uitgleed en op straat, vreeselijk gewond, terechtkwam. Zijn toestand is hopeloos; hij was een der bedienden van mej Capitaine; men vond 600 fr. en het horloge zijner meesteres bij hem. Te Preston he eft een jongen van tien jaar duidelijk gedroomd, dat er dieven in huis waren, dat hij uit bed gesprongen is, zijn ven ster geopend heeft en, door angst gedreven, daar uit sprong. Gelukkig is zijn val door een paar gespannen touwen, waaraan kleederen te drogen hingen, gebroken en heeft hij zich niet ernstig bezeerd. Zekere Aubé, te Rouaan, kwam des avonds laat te huis met zijn vrouw en zijn 22-jarigen zoon, en daar de vader wat te diep in het glaasje had gekeken, liet men hem vooruit naar boven gaan om huiselijke oneenigheid te voor komen. Weldra opende de man nu een raam en riep tot zijn vrouw, die zich met haar zoon nog buiten bevond: „Adèle, komt ge haast boven 1" Op eens kwam van de overzijde van het plein een man toeschieten, die daar met zijn vrouw passeerde, welke eveneens Adèle scheen te heeten. „Waarom roept gij mijn vrouw?" luidde de barsche vraag, en toen de zoon eene verklaring van het voorge vallene wilde geven, ontstond er een twist, waarin ook de inmiddels weer beneden gekomen, half be schonken vader zich mengde, met het ongelukkig gevolg dat deze en zijn jeugdige zoon van den onbekende een aantal messteken ontvingen, en wel zoo gevaarlijk, dat althans wat den jongeling betreft, men weinig hoop heeft op het behoud van zijn leven. Een dame, die in een magazijn vande faubourg St.-Antoine te Parijs goederen had ge kocht, nam uit haar portemonnaie een 20-frankstuk om die te voldoen. Het geldstuk glipte haar echter tusschen de vingers door, viel op den grond, rolde een eindweegs voort en bleek, toen men het wilde oprapen, in tweeën gebroken te zijn, en wel zoo danig, dat men twee ronde metaalschijven verkreeg, waarvan de eene de beeltenis, de andere de keer zijde vertoonde. Eerst dacht .de winkelier, dat hij te doen had met een valsch muntstuk en wellicht met een vrouw, die het in omloop trachtte te brengen, doch bij onderzoek bleek het een echt goudstuk te zijn, dat op zoo zonderlinge wijze in tweeën was gebroken, een verschijnsel, dat volgens deskundigen zich meer voordoet, ofschoon hoogst zelden. In de rue des Martyrs te Parijs is door de politie een geheim speelhuis ontdekt. Zoo iets komt in de groote wereldstad meermalen voor, niet echter, wat hier het geval was, dat men er ook vrouwen vindt, die thans niets beters wisten te doen dan het op de zenuwen te krijgen. Onder dat misbaar en terwijl de politiebeambte proces verbaal opmaakte, ontsnapte de eigenaar van het speelhuis. Een beroemd tijgerjager, een Eranscfa- man van geboorte, die er zich op beroemt 500 tijgers verslagen te hebben, heeft nu met de regee ring van de Straits Settlements eene overeenkomst aangegaan, volgens welke hij 10 pd. st. voor het dooden van iederen tijger in haar gebied ontvan gen zal. Eenige Spanjaarden hebben Zaterdag eene poging gedaan om in den tunnel van Tarbes, in het Pransche departement der Opper-Pyreneeën, een trein van het spoor te doen loopen, ten einde dien vervolgens te plunderen. Het opzet mislukte, daar de machinist intijds gewaarschuwd werd. Een aantal personen zijn in hechtenis genomen. In het jaarverslag over 1877 van den Nederlandschen consul te Calais wordt aangaande de visscherij het volgende medegedeeldDe ver- sche vischvangst geeft aan een deel van onze haven eene groote levendigheid; zij wordt uitgeoefend door omstreeks 140 vaartuigen, metende van 35 tot 60 tonnen en gemiddeld bemand met 12 koppen. Deze tak van nijverheid verkeert thans in een bloeienden toestandhet gebruik van ijs wordt meer en meer algemeen, ten gevolge waarvan de vaar tuigen verscheiden dagen in zee kunnen blijven zonder vrees voor het bederven van de gevangen visch. Voorheen moesten zij, met name des zomers, eiken dag in de haven terugkeeren om de 's morgens gevangen visch aan land te brengen, waaruit een zeer groot tijdverlies ontstond; thans kunnen zij, dank zij de door blokken Noorweegsch ijs in het ruim onderhouden koele temperatuur, ongestoord uitblijven en komen slechts tweemaal in de week te huis om de vangst te verkoopen. De hoeveelheid visch, die aan de markt gebracht wordt, is zeer aanzienlijk, en heeft in 1877 meer dan het dubbel van het vorige jaar bedragen er heerscht dan ook ouder onze visschersbevolking eene verblijdende welvaart. De IJslandsche visscherij wordt tot dusver slechts door één hier te huis behoorend schip uit geoefendvermits echter vrij bevredigende resul taten daarmede worden behaald, is er een plan gevormd om eene maatschappij met een aanzienlijk kapitaal op te richten, ten einde aan dezen tak van nijverheid meer uitbreiding te geven." De ontvangsten van de groote opera te Parijs bedragen geregeld eiken avond 20,000, die van het „Théatre Francais" 7000 fr. In de week van 8 tot 15 September wisselden de ont vangsten van de „Opéra Comique" tusschen 6500 en 7900, die van het „Théatre du Chatelet" tusschen 4000 en 5800, die van de „Porte St. Martin" tusschen 5800 en 8100, die van de „Gaité" tusschen 4100 en 7500, die van de „Eolies Dra- matiques" tusschen 2800 en 4900, die van de „Renaissance" tusschen 2900 en 5000 fr. BATAVIA, 12 Augustus. Aan een particulier schrijven uit Kotta Radja ontleent het Bat. Hdbl. ten aanzien der jongste gebeurtenissen het volgende: „Kolonel Van der Heyden oefent met succes zijn oorlogswerk uit. Vóórdat onze macht de XXlI Moekims binnen drong, speelde hij Habib Abdoel Rachman eene aardige poets. Er werd namelijk last gegeven om de marine te doen post vatten voor Pasangan, deze plaats te beschieten en dus handelende den vijand in den waan te brengen, dat dóór ons punt van aanval zou zijn. Die poets gelukte; Habib liep in de fuik. De niet onaanzienlijke macht met welke hij in het veld stond, rukte onmiddellijk op om de schijnbaar in nood verkeerende Pasanganeezen ter hulp te snellennu zou het er spannen, dacht hij. Maar jawel, de troepen onder Van der Heyden maakten een flankbeweging en vielen in de XXII Moekims, namen zonder tegenstand van aanbelang missigit Moentasik en staken den brand in alle in den omtrek gelegen kampongs, waarin groote en rijke woningen stondenaan baar geld werd, naar ik verneem, meer dan f 150,000 buit gemaakt. Dit laatste echter daargelaten, is de verovering van Moentasik uit een traditioneel en tactisch oog punt beschouwd, een hoogst belangrijk feit een feit hetwelk m. i. over den verderen loop des oorlogs een allesoverwegenden invloed zal uitoefenen. Toen Habib van den hem toegebrachten slag kennis kreeg, was hij radeloos van woede en spijt. Maar met eene ongekende snelheid verplaatste hij zijne scharen, liet Pasangan in den steek en wierp zich twee dagmarschen van onze hoofdstelling in eene zwaar versterkte benting te Batoe Lientang, waar hij onze troepen tot staan hoopt te brengen. Lang kan zijn tegenstand evenwel niet duren. Bij het verbranden der kampongs zijn ook alle padi- schuren in asch vergaan, terwijl bovendien het te veld slaande gewas bijna overal werd vernield en uitgetrokken. Blijkbaar begint men dat in de XXII Moekims in te zien, zoodat eenige hoofden reeds begonnen zijn met het aanknoopen van onderhan delingen. Naar men wil, zal de kolonel echter in geen pourparlers treden, tenzij algemeene onder werping en uitlevering der heethoofden daarvan als grondslag worde aangenomen." Tijdens den opmarsch onzer troepen naar de XXII Moekims, zegt het Pad. Hdbl., heeft zich een incident voorgedaan, dat een uitmuntenden indruk heeft gemaakt. Over een geweldigen stroom moest nl. eene brug worden geslagen. De kolonel vroeg wie het stoute stuk dorst ondernemen, om aan den anderen oever een touw te spannen. Na een plechtig oogenblik trad een Hollandsch sappeur voor, ontdeed zich van zijne overtollige kleeding- stukken en wierp zich in het bruisende water. Met gespannen verwachting volgde ieder de kampende bewegingen van den waaghals. Na eene stoute worsteling van ruim een kwartier uurs werd de andere oever bereikt en de daad volbracht, waarvan de opmarsch van een geheel leger afhing. Dat die daad ten zeerste werd gewaardeerd, spreekt van zelf. Yóór het front der colonne drukte Kareltje den flinken sappeur hartelijk de hand, nam zich het kruis van de borst en spelde het op die van den overgelukkigen militair. Door den gonverneur-generaal van Ned. Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den vijfden onderw. aan de kweekschool voor inl. onderw. te Probolingo R. Brons Middel. Benoemd: Tot secr. der resid. Kediri, W. Hollebij het dep. der burg. openb. werken tot lsten commies, J. H. Doeve; tot 2den comm., W. Lijnis Huffenrentertot 3den comm., J. J. G. Troyentot 2den comm. ter alg. secretarie W. A. P. F. L. Storm van 's Gravensande tot onderwijzeres der 1ste kl., E H. Zaalberg. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland, wegens vijftien jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den lsten luit. der inf. A. Dirckes. Departement van Marine. Benoemd: Tot 2den machinist bij de gouvernementsmarine G. Hagenrieker. JFVanlirij Lc. Den 4den Maart 1876 bevatte „la Erance" een artikel waarin werd aangedrongen eene we reldtentoonstelling te Parijs te houden, en dit denkbeeld vond zooveel bijval, dat het eindelijk verwezenlijkt werd. Nu echter de tijd van sluiting zoo spoedig aankomt, wordt er een nieuw voor stel ter sprake gebracht, dat niet minder toe juiching verdient, n. 1. om wel de tentoonstelling den 31sten October te sluiten, zooals vastgesteld is, maar haar den lsten Mei 1879 weder te openen. De exposanten kunnen dan hunne inzeudingen terugnemen, ze hernieuwen, of laten blijven. Italië. Te Savona is eene bijeenkomst gehouden om de verjaring te herdenken van de beslissing, door het Geneefsche scheidsgerecht indertijd aangaande het geschil betreffende de „Alabama" genomen. Het kamerlid Eilopanti werd daarin luide toegejuicht, toen hij opmerkte dat Duitschland zich met eer overladen zou, indien het Elzas en Lotharingen in de gelegenheid stelde om door middel van eene volksstemming tusschen die mogendheid en Frank rijk te kiezen. De oud-minister Lanza, mede tot dit gedachtenisfeest uitgenoodigd, had zich wegens huiselijke omstandigheden verontschuldigd, doch zijne instemming met het doel der bijeenkomst kenbaar gemaakt iu een brief, waarin hij o. a. het volgende zeide„Het is goed, telken jare de uit spraak van Genève den machthebbers dezer aarde te herinneren, die met geweld de staatsgesc'nillen en de belangen der natiën meenen te kunnen be slechten en vereffenen. In het vergoten bloed der volkeren glijdt de voet uit en wordt niets duur zaams gevestigdworden alleen de toorn en de wrok vruchtbaar gemaakt. De rede alleen heeft het recht om de volkeren en de koningen te beheerschen en hun geluk te bestendigen. Ik deel in het ge loof van de apostelen des vredes en juich hunne volharding toe." Oostenr.-Koü»-. NLonarcliie. Een correspondent van de „Times" heeft te Serajewo een onderhoud met generaal Philippovich gehad, den opperbevelhebber der Oostenrijksch- Hongaarsche troepen in Bosnië. De opperbevel hebber meende, dat tegen het einde van October de orde in Bosnië hersteld zal kunnen zijn en de Oostenrijksche administratie zou dus bedacht moeten zijn op de invoering der noodzakelijkste wetten en verordeningen, die streng gehandhaafd moeten worden. De generaal had verder zijne verbazing te kennen gegeven over de ontzaglijke menigte ammunitie en wapenen, meerendeels van nieuwere constructie, die in Bosnië waren opgestapeld. Hij zou wel eens willen weten, hoe de Turken aan de middelen waren gekomen om al dat oorlogs- materiëel aan te schaffen, want uit eigene midde len achtte de generaal hen daartoe niet in staat. Generaal Philippovich was zeer tevreden over de werking zijner verordeningen, te Serajewo voor het bestuur dezer stad uitgevaardigd, en hij was voor nemens om dergelijke voorschriften voor geheel Bosnië verbindend te verklaren. Programma's wan muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Zondag 22 September, te twee uren, door het Muziekcorps der Leidsche dd. Schutterij, Kapelmeester de heer C. G. Locher. 1ste afdN°. I. Hochzeitsmarsch, Mendelssohn; 2 Ouverture: „Dichter uud Bauer", Suppé; 3. Militair Quadrille, Kühner; 4. Fantaisie aos „Faust", Spohr. 2de afd: N°. 5. Ouverture „Egmond", Beethoven; 6. Fantaisie für Piston, Th. Hoch; 7. Fantaisie: „Martha", Flotow 8. „Hus- sarenritt", Spindler. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2