N°. 5706. Zaterdag 21 September. \Tweede Blad. "r Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSC PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. o. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. LEIDEN, 20 September. De alhier zitting houdende commissie voor de geneeskundige staatsexamens heeft heden het ge tuigschrift van het eerste gedeelte van het arts-examen toegekend aan den heer P. Bos, med. doctorandus. Er is waarschijnlijk nog geen wereldtentoon stelling geweest, waarvan de uitslag der be krooningen zoo laat bekend gemaakt wordt als dit met de thans te Parijs gehoudene het geval zal zijn, althans wat de Nederlandsche afdeeling betreft. Onderscheidene landen toch hebben de namen der bekroonde inzenders reeds lang medegedeeld. Die van ons laten nog steeds op zich wachten. Men zoekt tevergeefs naar inderdaad gegronde redenen die daartoe aanleiding geven. De ontevredenheid over deze handelwijze neemt er gaandeweg door toe. Immers de inzenders, die duizenden besteed hebben om zich een bekroning waardig te maken, hebben er recht op dat ze niet langer verstoken worden gehouden van het voordeel, gelijk in een Parijsche particuliere correspondentie aan de N. R. Crt. wordt opgemerkt, dat de publiciteit der medaille oplevert. Dat de prins van Wales op het oogen- blik ter jacht gelieft te gaan en niet voor October te Parijs kan zijn, en dat men dientengevolge goedgevonden heeft de prijsuitdeeling uit te stellen, dit kan bezwaarlijk als ernstige reden gelden, om de lijst der bekroningen niet openbaar te maken. Een tentoonstellings-commissie heeft naast de taak om haar land op eervolle wijze te vertegenwoor digen, den plicht om te waken voor het belang harer inzenders. Dat de Nederlandsche commissie tot nu toe de lijst onzer bekroningen niet open baar maakte, geschiedde alleen uit hoflelijkheid tegenover de Prausche administratie. Maar kan dit als reden gelden Het bezwaar is onge- twijfetd hoogst lofwaardig, maar of daarbij het belang der Nederlandsche nijverheid mag achterstaan, is een vraag, die naar des schrijvers bescheiden mee ning ontkennend moet beantwoord worden. Ook aan het Rott. Nieuwsblad, hoewel niet door correspondentie uit Parijs, werd over het bewaarde stilzwijgen over de aan Nederland toegekende be looningen gesproken. Dat stilzwijgen is voor hen, die bekroond worden, eene hoogst ernstige zaak. Voor een groot deel is het doel der inzenders juist om, zoo hun het geluk eener bekroning te beurt valt, daarvoor meer bezoekers bij hunne artikelen te lokken en als gevolg daarvan bestellingen te ontvangen of relatiën aan te knoopen. Dat volko men gerechtvaardigd doel wordt niet alleen slechts gedeeltelijk bereikt als de bekroning zoo laat bekend wordt, maar het wordt geheel gemist als men voor andere Staten de uitkomsten wel mede deelt, want het publiek, daardoor op het dwaal spoor geleid, jvermeent dan dat bij Nederland's inzendingen niets te bekronen viel. Is het feit juist, dan schijnt onmiddellijke herstelling noodig. Aan J. Van Ouwerkerk, te 's-Hertogen bosch is tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van goede ren en vee tusschen 's-Hertogenbosch en Leiden, alsmede voor een stoomsleepdienst op dat traject. Dinsdag a. s. zal de provinciale vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid-Holland een vergadering houden in het hotel „Adler" te Rotterdam. Op deze vergadering zal o. a. door den heer T. A. O. De Ridder te Katwijk de volgende stelling verdedigd wordenHet is wen- schelijk, dat de belasting op het personeel worde afgeschaft en dat de Staat niet meer belasting heffe, dan hij voor zijne eigen behoefte noodig heeft en de gemeenten geheel vrij late in de keuze van de middelen waardoor zij zich de noo- dige inkomsten verschaffen zullen. In plaats van den heer A. Kranenburg, in leven wethouder te Voorschoten, is tot lid van den gemeenteraad aldaar gekozen de heer J. Steeneveld. Om bij de vervulling der met 1 October a. s. openvallende betrekking van tweeden commies griffier in aanmerking te komen, hebben zich tot dusver aangemeld de heeren mr. G. H. Betz, mr. W. T. C. Van Doorn, mr. M. C. Snellen van Vollenhoven en jhr. mr. R. A. Klerck. De Tweede Kamer heeft besloten later den dag te bepalen waarop tot de benoeming van een commies griffier zal worden overgegaan. Tweede Kamer. De volgende aanbeve lingslijst van candidaten voor het lidmaatschap van den hoogen raad is door dat college opgemaakt voor de vacature, ontstaan door den dood van mr. Voorduin: de heeren mrs. S. M. S. De Ranitz, president der rechtbank te Zwolle; W. B. S. Boeles, vice-president van het gerechtshof te Leeu warden W. J. Triebeis, president der rechtbank te Arnhem; II. M. Van Andel, advocaat bij den hoogen raad te 's-Graveuhage; jhr. A. R. De Savornin Lohman, raadsheer in het gerechtshof te 's-Bosch, en jhr. W. C. De Jonge, president der rechtbank te 's-Gravenbage. Iu de zitting van heden is het ontwerp-adres in antwoord op de troonrede definitief ter tafel gebracht. De beraadslagingen zijn bepaald op Maandag te één uur. Te halfvier werd de staatsbe- grooting aangeboden, waarbij de minister van finan ciën de in het eerste blad voorkomende „milli- oenenrede" hield. Naar men verneemt is in een vergadering van aandeelhouders van het Nederlandsch Tooneel, dezer dagen te Amsterdam gehouden, ingevolge art. 14 der statuten, besloten de Vereeniging in staat van liquidatie te stellen. Tevens wordt mee gedeeld, dat door de heeren Albregt en Van Ollefen, die, naar men men zegt, voornemens zijn naar de concessie van den Haagschen Schouwburg te dingen, pogingen worden in het werk gesteld om onder hunne directie een eigen tooneelgezel- schap op te richten. De brievenmail voor Nederlandsch Indië, aan boord van het thans tot het ondergaan van herstellingen te Cadix binnengeloopen stoomschip „Gelderland", zal met de Fransche pakketboot van Marseille den 22sten dezer naar Batavia worden doorgezonden. Z. M. heeft aan Hd. kamerdienaar A. J. Van der Kamp vergunning verleend tot het aan nemen en dragen van de gouden en zilveren medaille van verdienste, hem respect, door den koning van Wurtemberg en den groothertog van Saksen- Weimar-Eisenach geschonken; de aanstelling van dr. J. Eorster, te Munchen, tot gewoon hoog leeraar in de gezondheidsleer en de geneeskundige politie aan de universiteit te Amsterdam, bekrach tigd de luitenants ter zee der 1ste en 2de klasse J. T. F. Brujn en H. Rudolph, met den laatsten der maand waarin dit besluit ter hunner kennis zal worden gebracht, op hun verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen, en zulks voor eerstge noemde met de vergunning tot het blijven dra gen der activiteits-uniform aan zijn rang ver bonden H. De Graaf, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Onderdendam, benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Hoorn. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.06. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Gremengd Nieuws. Hedenmorgen te kwart voor negenen is aan de Hoogewoerd een paard op hol geraakt en heeft in zijn vaart een man een eindje mede- gesleept, die er echter met den schrik afkwam; aan de Breestraat werd het paard tot staan ge bracht zonder verdere ongelukken te hebben ver oorzaakt. Aan befr bureel van politie is wederom gedeponeerd een valsch 25-centsstuk, dat ter be taling was gegeven. -Naar wij vernemen is de Haagsche justitie Woensdag alhier geweest, om een onderzoek in te stellen naar den brand in de fabriek van den heer Gombault. Dezer dagen vervoegde zich bij een goudsmid te Arnhem eene dienstbode met verzoek van eene mevrouw, die een cadeau wilde geven aan haren geneesheer, om eenige gouden kettingen op bezien te mogen ontvangen. De goudsmid was daartoe bereid, mits de knecht medeging. Daar had de dienstbode niets tegen, en het tweetal begaf zich naar het huis van den geneesheer. De knecht bleef in den gang staande meid werd bij den dokter toegelaten en deelde dezen mede dat zij met haar man was gekomen, die een kwaal had, maar tegen geneeskundige behandeling opzag. Hij had er nu in toegestemd om met haar mede te gaan en zij verzocht den dokter hem goed onderhanden te nemen. Deze beloofde dit; de dienstbode verliet het vertrek en de geneesheer liet den knecht binnenkomen en begon over zijne kwaal te spreken. De man begreep er niets van de dokter hield vol, totdat de zaak zich oploste, maar eerst nadat de gewaande dienstbode ver dwenen was. Vrijdag j 1. landde te Helder aan de kust eene kleine ranke smak, met drie Engel- schen bemand, die er even onooglijk uitzagen als hun vaartuig. Zij gaven voor met dien notendop van Engeland te zijn gekomen om eenige havens in ons vaderland te bezoeken. Na aan den wal eenige mondbehoeften te hebben ingeslagen en verscheidene „kapelletjes" te hebben bezocht, kwa men zij in vrij opgewonden toestand bij hun vaartuig terug, dat inmiddels bij ebgetij op de steenenkust was geraakt. Door adsistentie van eenige toeschouwers werd het vaartuig in vlot water gebracht en gingen de pleizierreizigers on der zeil. Den volgenden morgen werden zij lavee- rende gezien ter hoogte van de Zuiderhaaks. Kort daarna verhief zich een felle noordwestenwind en men vreest dat zij met hun rank vaartuig daar tegen niet bestand zullen zijn geweest, althans zij zijn door de vletterlieden, die in zee waren, niet meer gezien. De crediet-vereeniging te Amster dam is voor een som van zeventien duizend gul den bestolen. Voor een dag of veertien gaf de directie een harer bedienden, die tijdelijk kassier was, verlof tot het maken van een reisje naar de Parijsche tentoonstelling. Toen de tijd van het verlof verstreken was, keerde de bediende niet terug. Men onderzocht en vond dat hij de som van zeventien duizend gulden uit de kas had mee genomen. Vrouw en kinderen liet hij achter. Po litie en justitie zijn in de weer. Een bloemenmaakster te Parijs, Capi- taine geheeten, die haar magazijn in de rue Fey- deau binnentrad, zag een man in hare slaapkamer, die bezig was in de kasten te snuffelen. De dief, zich ontdekt ziende, nam de vlucht. Op het ge schreeuw der eigenares kwamen de buren en de politie opdagen. De dief was door een open raam op het dak geklommendaar het des morgens ge-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1