N°. 5705. Vrijdag A°. 1878. 20 September. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZER CO DRAST: foor Leiden per 8 mamrtm.1.1®. Franco per postvr.T...1.40. Afzonderlijke Hommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: T«n 1C rejel» Iedere regel meer ...77." GrooUre letters naar ptaatsrmmte. 1.05. 0.17*. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van J. VAN KAMPEN, wonende alhier, houdende verzoek om varkens te mogen houden en mesten op een erf achter zijne woning in de Kruisstraat N°. 10; Gelet op art. 132 der Algemeene Politieverordening van 16 October 1873; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbij gelegene en belendende panden, ten opzichte der information de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 23sten September aanst., 's voormiddags te elf uren; zullende de belang hebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dal verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. LEIDEN, 19 September. De alhier zitting houdende commissie voor de geneeskundige staatsexamens heeft tot arts bevor derd de heeren K. Polano, med. doctorandus, en K. Prins, candidaat-arts. Op de tentoonstelling te Delft is heden aan onzen stadgenoot den heer N. «f. Stallinga een tweede prijs toegekend voor een span koetspaarden. Aan de 'universiteit alhier is bevorderd tot doctor in de rechten de heer P. E. Von Weiier tot Poelwijk, geb. te Zevenaar, na verdediging van acad. proefschrift, get.„Berekening van het loon der bewindvoerders"; tot doctor in de ge neeskunde de heer C. E. J. Blooker Jr., geb. te Amsterdam, na openbare verdediging van acad. proefschrift, get.„Over de oorzaak van den dood na onderbinding der poortader." Uit een door deH gemeenteraad van Sneek opgemaakt tweetal is door den minister van bin- nenlandsche zaken benoemd tot praeceptor aan de Latijnsche school aldaar de heer D. M. Ringeling, doctorandus in de letteren te Leiden. Gedurende de tweede helft der maand Augustus zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, die wegens onbekendheid der ge adresseerden niet besteld konden worden J. F. C. Van Leeuwen, Spiegelberg, J. C. Wolff, mej. J. Brand, J. Machielse, H. M. Van der Haar, A. De Lange, AmsterdamC. L. Drossaers, Baden weiierL. G. Van Dissel, Batavia; P. L. Wilke, Gouda; J. v. d. Borselaar,-. P. A. E. D. Jansen, C. I. Harten, Draat, A. De Wolf, D. Smalle, J. Giesen, 's-Gravenhage; mej. M. Warmer, mej. J. Castien, Haarlem; C. De Vries, HarlingenJ. Boon, Hoek van HollandP. Pater- not, KopenhagenKoster, LeidenKokshoorn, Nieuwerbrug; J. Van den Brander, Parrega; H. P. Donders, B. Oortenbeek, S. Buis, Rotterdam Mietje Voorent, S. Schoen, J. H. Sanders, niet vermeld. BriefkaartenVrouw Van Putten, P. Van Bemmel, AmsterdamP. Van der Erff, D. Smit, mej. Huigsloot, 's-Gravenhage. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned. Indië door middel van het stoomschip „Drente", waarvan de laatste bus lichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op 25 dezer, des morgens te acht uren. De te Delft bij gelegenheid der algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van landbouw gehouden wordende tentoonstelling werd door het weder zeker niet begunstigd. Reeds Maandag had de wind zijne kracht op het brooze gebouw beproefd en het bijna geheel van dak beroofd. Toch heeft de commissie met bijna ongeloofelijke krachtsinspanning gezorgd, dat zij gereed kwam er zijn o. a. per telegraaf nieuwe zeilen uit Arasterdam ontboden en werd gis teren op den vastgestelden tijd met de gebruike lijke toespraken de tentoonstelling geopend. Er is gelukkig weinig beschadigd. Een vluchtige blik op het tentoongestelde geeft de overtuiging, dat de tentoonstelling overigens uitmuntend geslaagd mag heeten. Er is een zoo groote rijkdom en Verscheidenheid van inzendingen, dat het zeker te wenschen is, dat het weder zich beteren mag, opdat velen kunnen genieten van hetgeen met zooveel zorg en moeite is bijeengebracht. Bekro ningen zijn o. a. toegekend aanJ. A. De Rooy te Oegstgeest, 1ste prijs voor kleine groene of blauwe erwten, prijs v. h. bestuur voor gele of bruine boonen, D. M. Van der Hoef te idem, 2de prijs voor vale erwten of capucijndersM. Velthuizen van Zanten te Lisse 2de prijs voor zandaardappelen voor huiselijk gebruik; Herman E. Bultman te Haarlemmermeer 1ste prijs voor witte wintertarwe en voor spelt; A. De Zeeuw te idem, 1ste prijs voor witte zomertarwe, 2de prijs voor blauw vlas; J. Van Pol te idem, 2de prijs voor aardappelen voor huiselijk gebruik niet op zand geteeld; J. Walraad Jr. te Hazerswoude lste prijs, bij loling tegen n°. 407, voor eene verzameling coniferen voor den kouden grond, 2de prijs voor eene verzameling hulsten P. Heemskerk te Hazerswoude lste prijs, J. Hoogstraten te Sassenheim 2de prijs, J. Van der Marei te Voor schoten 3de prijs voor een achtste vat Leidsche of Rijnlandsche boter, minstens 14 dagen oud; J. Hoogstraten te Sassenheim lste prijs, P. Scholte te Lisse 2de prijs, D. Marbus te Sassenheim 3de prijs voor twee stuks Rijnlandsche komijnde kaas J. Van der Breggen te Waddings veen 2de prijs voor twee stuks machinaal bereide kaas; L. Den Ouden te Haarlemmermeer z. v. medaille voor een hondenkarnmolen; C. Van Vrijberghe de Ko ning te Lisse bestuursprijs voor een herbarium. Men meldt ons uit Koudekerk a/d. Rijn Gisteren waren voor het kantongerecht te Alphen gedaagd eenige inwoners dezer gemeente om reden zij hunnen aanslag voor de kerk niet voldoen wilden als zijnde zij ten onrechte aangeslagen. De heer Bergsma, advocaat, trad voor hen op en betoogde in sierlijke taal dat de kerk in geenen deele recht had om de ingezetenen aan te slaan. De president kerkvoogd, de heer E. Z., die als vertegenwoor diger der kerk optrad, had niets in het midden te brengen, doch vroeg een week uitstel, hetwelk verlengd werd tot een maand. Met groote belang stelling ziet men de behandeling der zaak tegemoet. Men meldt ons het volgende over de te Zoeterwoude gehouden harddraverij, welke aldaar jaarlijks in de kermisweek plaats heeft en wegens die te Hilversum eene week was uitgesteldOnder begunstiging van vrij goed weder werd de voor middag-harddraverij, waaraan elf paarden deelna men en die alleen gereden wordt door paarden uit de gemeente, ten einde gebracht, terwijl de prijs, bestaande in een compleet porseleinen tafel servies, werd behaald door het paard „Marie" van J. Brussé, bereden door C. Vermey, en de premie door de „Petronella" van L. Zwetsloot, pikeur L. Dobbe. Naarmate het uur voor de namiddag harddraverij voor paarden die geen of slechts één prijs hadden gewonnen naderde, begon het weder ongunstig te worden en vielen regenbuien door een hevigen westenwind aangedreven op de talrijke toeschouwers neder, die zich daardoor blijkbaar niet hadden laten afschrikken. Na eenig opont houd, doordien een der paarden een hoefijzer had verloren, nam deze draverij te halfvier een aan vang en liep vlot af in goede orde en harmonie, waartoe voor een groot deel werd bijgedragen door de pikeurs en eigenaars, welke het der commissie zoo aangenaam en gemakkelijk mogelijk trachtten te maken. Nog juist vóór donker werd door de „Sophie" van A. Schouten te Dubbeldam, pikeur J. De Boer, de prijs behaald, bestaande in een zilveren soezenmand, benevens twee karaffen met zilver beslagen, en de premie, namelijk een met zilver gemonteerd zuurste!, door de „Tina" van T. Tom te Moordrecht, pikeur P. Van Santen. De muziek van het 4de reg. infanterie luisterde het feest op en de toeschouwers bleven verder den avond in feestelijke stemming bijeen, of ver maakten zich met den draaimolen of met koekslaan. Naar men verneemt heeft de heer F. P. C. Schild, beeldhouwer te 's-Hage, met toestemming van de familie van wijlen den heer Dunkier, een afdruk in gips genomen van diens gelaat, ten einde van den kunstenaar een buste te vervaardigen. Door eene deputatie uit de Friesche dames, aan wier hoofd staat mevrouw Buma, geboren Van Eysinga, is aan prinses Hendrik aangeboden het door de Friesche vrouwen vervaardigde nationale kostuum. De dames bleven dien dag op het paleis dineeren. Tot leeraar in de natuurlijke historie aan het gymnasium en de hoogere burgerschool te Kampen is benoemd dr. P. Harting, van Dordrecht. Naar men verneemt zijn de geschorste diakenen te Schelluinen, D. Slob en C. Gelder blom, namens de commissie uit het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland uitgenoodigd, om vóór 1 October a. s. aan den thans fungeeren- den diaken van Schelluinen, ds. W. Zegers, pre dikant te Gorcum, de gelden te restitueeren, die door hen, zonder daartoe bevoegd te zijn, zouden zijn uitgegeven. Indien aan die uitnoodiging niet voldaan wordt, zou, zoo meldt men, de zaak in handen van den rechter overgaan. Het schriftelijk examen voor de onderofficie ren, dingende naar den rang van 2den luitenant, aan den hoofdcursus te 's-Hertogenbosch, heeft heden een aanvang genomen. Het gewijzigd ontwerp-adres van de Eerste Kamer aan den Koning tot beantwoording der troonrede is grootendeels weder een weerklank daarop. De Kamer betreurt het dat de goede ver wachting, in het vorig jaar gekoesterd omtrent den loop der zaken in het noorden van Sumatra, nog niet werd verwezenlijkt, en wenscht vurig, dat door de buitengewone maatregelen, opnieuw aldaar ge vorderd, niet alleen ons gezag in dat gewest zal worden gehandhaafd, maar ook aan den oorlogs toestand weldra een einde gemaakt. De Kamer heeft heden het ontwerp-adres on veranderd zonder discusie met algemeene stemmen aangenomen. Het zal Z. M. den Koning door eene commissie worden aangeboden. De Ka mer is daarna op recès gescheiden. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van den heer E. Dunkier op Eik-en-Duinen werd hedenmorgen door een talrijke schare van vrienden en vriendinnen bijgewoond. De lijkstoet was eenvoudig, zonder eenig militair eerbetoon. Tallooze kransen en immortellen lagen echter op het lijkkleed gespreid. Aan de geopende groeve werd op de kist een zevental kransen gelegd, waaronder een van de kon. mil. kapel. De stafmu- ziek van het vierde regiment infanterie was ver tegenwoordigd door haren directeur den heer Grentzius. Het woord werd gevoerd door den overste De Yilleneuve en de heeren Nicolaï en Botgorschek. Namens de familie dankte kapitein Bergé voor de treffende blijken van deelneming aan zijn schoonvader bewezen. Tweede Kamer. De heer Dullert heeft het voorzitterschap aanvaard. Ingekomen zijn

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1