N°. 5704. Donderdag A". 1878. (9 September. l Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering 1 s van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. De alhier zitting houdende commissie voor de geneeskundige staatsexamens heeft tot arts bevor derd den heer M. Bolt, med. doctorandus. Uit het vierde halfjaarlijksche verslag der vereeniging tot ondersteuning van behoeftige kraam vrouwen enz. van 1 Januari tot 30 Juni jl. blijkt dat men meende nog met de meest mogelijke zui nigheid te werk te moeten gaan en alle niet hoog noodige uitgaven te moeten vermijden om door de vergrooting van het reservefonds een eenigszins vasten bodem te kunnen vormen voor de toekomst. De bijdragen der leden blijven toch nagenoeg even groot, maar het ligt in den aard der zaak dat de veel belangrijker bron van inkomsten, waarop tot nu toe kon gerekend worden, nl. de giften der buitengewone leden en donateurs, langzamerhand afnemenzoo toont reeds nu eene vergelijking der balansen van het eerste en het tweede jaar van het bestaan der vereeniging eene belangrijke ver mindering aan van de laatstgenoemde bron van inkomsten ten nadeele van het laatste jaar, daar van 1 Juli 1876 tot 30 Juni 1877 van buitenge wone leden en donateurs geïnd werd de som van 820, van 1 Juli 1877 tot 30 Juni 1878 slechts f 637. Het reservefonds bedraagt nu 979 en zal waarschijnlijk spoedig nog eenigszins stijgen. Voor de geregelde uitreiking der ondersteuning werd voortdurend de noodige zorg gedragen. Aan 71 vrouwen werden uitgereikt133 portiën vleesch, 103 rijst, 104 soep, 186 gerookt vleesch, 393 stuks eieren, 555 kan melk en 243 stuks bestel- beschuiten. Buitengewone ondersteuning werd twee maal verleend; eenmaal bestaande in een flesch wijn, een ander maal werd voorzien in het volkomen gemis aan het noodzakelijkste huisraad en kleeding. Den 24sten Juni werden tot bestuursleden voor het volgende jaar gekozen de hh. A. G. Metzlar (president), G. Eabius GHz. (secretaris), B. E. Scheltema (penningmeester), B. A. P. Van Dam en W. E. U. Steyn Parvé. Nog verdient ver melding de ontvangst van eene eigenaardige gift; den 23sten Maart nl. werd 6.25 toegezonden door een onbekende, zijnde de waarde van een glas champagne in Noordwijk ten behoeve der vereeniging verkocht. Uit het thans gedrukt koloniaal verslag over 1878 blijkt o. a., wat aangaat de betrekkingen met het buitenland, dat de Portugeesche regee ring bereid is bevonden een verbod tegen den invoer van oorlogsbehoeften te Deli uit te vaar digen. Onzerzijds werd aan een door de Britsche regeering ondersteund verzoek van het Zuid- Australisch bewind bereidwillig voldaan, dat de internationale telegraaflijn over Java voor den nachtdienst mocht worden opengesteld zoolang de politieke toestand in Europa ten gevolge van de verwikkelingen in het Oosten gespannen bleef. De inwilliging van dat verzoek werd ook door de Britsehe regeering zeer gewaardeerd. Verschijnselen van godsdienstigen aard onder de inlandsche bevolking, die schadelijk zouden kunnen zijn voor ons gezag, deden zich nergens voor. De godsdienstige beweging, welke, volgens de beide laatste verslagen, door enkele ijveraars in eene der afdeelingen van de residentie Batavia werd opgewekt, vond weinig aanhangers meer. In 't algemeen valt op te merken, dat de massa des volks het voldoende schijnt te achten slechts en kele voorschriften van den koran op te volgen. Zoo is het, vooral in Middel- en Oost-Java, eene zeldzaamheid dat men personen vindt die de dage- lijksche gebeden geregeld verrichten. Enkele hoof den van rang eveBwel nemen die gebeden en an dere godsdienstige voorschriften getrouw in acht, zonder dat men hen daarom fanatiek kan noemen. Het aantal leerlingen op de santri- of priester- scholen wordt gezegd in verscheidene gewesten toenemende te zijn, en daar dit voor de betrokken ouders kosten teweegbrengt, dikwerf ook voor de huisvesting hunner kinderen elders, meenen sommige residenten hierin een bewijs van welvaart te mogen zien. Wat het gehalte der inlandsche hoofden in de gouvernements-residentiën op Java betreft, komen de ontvangen berichten in hoofdzaak met die van vorige jaren overeen. In den regel is bij hen eene ijverige behartiging der dienstbelangen slechts levendig te houden door gestadige coutröle van de zijde van het Europeesch bestuur. Plichtbesef, zoo verklaren de meeste residenten, is bij het inlandsch personeel van hoogen of lagen rang zelden de drijfveer tot handelenalleen de wensch om in eene goede verstandhouding te staan tot de ambtelijk boven hen geplaatsten maakt de inlandsche hoofden en ambtenaren gevoelig voor lof of blaam. Morgen zal op Eik-en-Duinen te 's-Hage zonder militaire honneurs de begrafenis plaats hebben van den heer E. Dunkier. Evenals het dagelijksch bestuur van Den Haag, heeft de raad zich in zijne gisteren gehou den zitting slechts gedeeltelijk vereenigd met het voorstel van curatoren van het gymnasium, be treffende het personeel dezer instelling. Er is namelijk met 27 tegen 3 stemmen tot de aan stelling van nog vier leeraren besloten, t. w. een voor Latijn en Grieksch op een wedde van 2000, een voor Nederlandsch, vaderlandsche geschiedenis, Grieksch en Latijn op een wedde van ƒ2000, een tweeden voor de wiskunde op een wedde van ƒ1800, een voor gymnastiek voor 600, en 2°. aan den amanuensis een bediende toe te voegen op een wedde van 260. Voorts heeft een levendige discussie plaats gehad over de bepaling der te geven lesuren op het gymnasium, welke eindigde met de aanneming, met 15 tegen 12 stemmen, van een voorstel van den heer De Jonge, dat de strekking heeft eene regeling uit te lokken, waarbij bepaald wordt, dat de lesuren aan het gymnasium niet zullen beginnen vóór negen uren des morgens, ten einde geene verwarring in de huishouding der ouders te brengen. Het Haagsche genootschap tot verdediging van den Christelijken godsdienst heeft den heer Chr. Bühler, predikant te Sernens, in Zwitserland, den uitgeloofden prijs toegekend voor zijne verhandeling over de oud-katholieke beweging. Aan zijn mede dinger, schrijver eener verhandeling met het motto Hand. V38 en 39, is de zilveren medaille toe gewezen, indien hij vergunning geeft tot het openen van zijn naambiljet. De gemeenteraad van Woubrugge heeft den wegens ziekte eervol ontslagen hoofdonderwijzer der openbare lagere school, den heer P. H. Spijker, levenslang een jaarlijksche toelage van 600 toegekend. Op voordracht van bestuurders van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te De venter is door den gemeenteraad besloten, daarbij een tweeden geneesheer te benoemen, die geene burger-praktijk zal mogen uitoefenen, op eene jaar wedde van 2000. Voor de betrekking van leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de scholen voor middelbaar onderwijs aldaar, open gevallen door het vertrek van den heer dr. G. J. Dozy, hebben zich tegen eene jaarwedde van ƒ2000 geene sollicitanten aangemeld. Er zal hu eene op roeping geschieden tegen een traktement van 2200. Door den gemeenteraad van Groningen is benoemd tot leeraar in de natuurwetenschappen aan de burger-dag- en avondschool de heer S. Poelman, phil. nat. caud. aldaar. Ter benoe ming tot leeraar in de staathuishoudkunde aan genoemde scholen is door Burgem. en Weth. voor gedragen de heer mr. J. A. Teilegen, advocaat te Groningen. Gisternamiddag had te Amsterdam de eerste overdracht plaats van het rectoraat der nieuwe gemeentelijke universiteit. De afgetreden rector," prof. dr. C. A. J. A. Oudemans, hield daarbij een uitvoerige rede, waarin de lotgevallen der jonge instelling sedert hare inwijding op 15 Oct." 1877 werden medegedeeld. Het nieuw drama van H. J. Schimmel is getiteld„Juffrouw Bos", en zal door het Neder landsch Tooneel na 1 October worden opgevoerd» Mej. Sablairolle, leerling der Tooneelschool, zal er in optreden. De commissie, door den koning bij besluit van 30 Januari 1878 ingesteld tot onderzoek van het weduwenfonds, heeft het wenschelijk geacht, dat onderzoek ook uit te strekken tot de burger lijke ambtenaren, deelgerechtigd in het pensioen fonds, en zelfs tot hen, die volgens de artikelen 43 enz. der wet betreffende de burgerlijke pen sioenen, laatstelijk gewijzigd bij die van 21 Mei 1873 (Stbl. na. 64), hunne pensioensbijdrage in de staatskas storten en wier pensioenen mede daaruit worden betaald. De minister van binnen-- landsche zaken heeft door tusschenkomst van de commissarissen des konings eenige opgaven gevraagd omtrent de bovenbedoelde ambtenaren en de sterkte hunner gezinnen. De Argentijnsche regeering heeft in den laatsten tijd onzen landgenoot prof. Weyenbergh te Cordova vele blijken gegeven van de waardeering der diensten, aan het land bewezen door de stich ting van het nationaal zoölogisch en anatomisch museum en het Argentijnsch zoölogisch genoot schap, de oprichting en organisatie eener medische faculteit aan de aloude San-Carlos-universiteit. De nationale academie der wetenschappen, voor een groot deel uit de in Argentina verblijf houdende Europeesche geleerden samengesteld, heeft ook harerzijds onzen landgenoot een blijk van hoog achting willen geven, door met algemeene stemmen hem tot haren blijvenden president te verkiezen,' welke benoeming door regeerings-decreet van 8 Augustus 11. is bekrachtigd. Men verneemt dat de werving voor de Nederlandsche zeemacht dezer dagen door den minister van marine voor vreemdelingen geheel gesloten is. Tot nog toe werden nog van enkele nationaliteiten bevaren schepelingen aangenomen.' Door Z. M. den koning is, op voorstel van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, besloten, eenige van de werklieden, die zijn be kroond op de te Amsterdam gehouden tentoon stelling van voorwerpen, door den handwerksman in vrijen tijd vervaardigd, op 's rijks kosten de tentoonstelling te Parijs te laten bezoeken. De groep vertrekt in het laatst dezer maand. De classis Amsterdam der Christ. Gere- form. kerk heeft den predikant J. G. Smitt, de ouderlingen J. Stam, L. Ekhout, Chr. Esveldt en P. Hildering, benevens den diaken G. Van Sitteren, van de gemeente te Amsterdam, afd. Weteringkerk, vervallen verklaard van hun ambt en lidmaatschap in die gemeente en van geheel de Christ. Geref. kerk in Nederland, ter zake van poging tot scheuring, onder misbruik van hun LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZEB COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIES Grootere letters naar ptaatsnitmt«. LEIDEK, IS September.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1