Oostenr.-Hoag. Monarchie. Servië. Turk|je. Telegrammen. Zevende Algemeene Vergadering der Nederl, Maatsch. voor Tuinbouw en Plantenkunde. Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den 2den comm. bij het depart, van fin. A. Buyn; een tweej. verlof naar Ned., wegens meer dan twaalf ja ren onafgebr. dienst in deze gewesten, aan den comm. 2de kl. bij den post- en telegr.-dienst F. F. De Korte; een tweej. ver lof naar Enropa, wegens ziekte, aan den adj.-inspect. bij den post- en telegraafd. P. Scheltema Bednin. Benoemd: Bij den waterstaat enz. tot hoofd-ing. 2de klasse, J. W. P. Kennis, C. Gast en H. J. Roeland, met bep., dat de twee eerstgenoemden als eerat-aanw. ing. resp. in de res. Cheribon en Tegal blijven geplaatst en de laatste als zoodanig zal optreden in de resid. Preanger-Reg.tot ing. 1ste klasse, R. H. Van Os, W. B. C. De Bas en J. H. H. d'Arnaud Gerkens; tot ing. 2de klasse, H. P. Gutteling en F. R. Scherius; tot ing. 3de klasse, S. W. Becking; bij het binnen!, bestuur op de bezitt. buiten Java en Madura: tot contr. 2de kl., J. C. baron Van Boetzelaer, J. F. Le Roux en P. A. L. E. Van Djjk; tot adsp. contr. A. I. ba ron Quarles de Quarles, A. Gorter en A. P. Van Deinse; tot lsten comm. op het bureel van den gouv. van Sum. Westk., P. C. Van Daalen; tot comm. op het bnreel van den res. der Pad. bovenl., R. Douglas; tot comm. op het res.-kant. te Cheribon, N. H. Hartman; tot pakhnism. bij 's lands algem. pakh. te Cheribon, A. F. D. Alting Siberg. Ontslagen: Eervol, met behoud van recht op pensioen, de zoutverkooppakh. te Padang J. F. Alexander. Ingetrokken: Wegens ziekte, de benoeming tot pakhuismeester hij 's lands algemeene pakhuizen te Cheribon G. P. J. Luyte. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Eurppa, wegens ziekte, aan den mil. apoth. 1ste klasse A. C. Van Ravenswaay; een tweej. verlof naar Ned., wegens 12 jaren onafgebr. dienst in Ned. Indië, aan den kapt.-kwartierm. bij de mil. adm. C. J. Borel. Departement van Marine. Gedetacheerd: Bij het dep. der marine in Ned. Indië, ten einde werkzaam te zijn aan het 2de bureel der Iste afd. van dat dep., de luit. ter zee 2de kl. J. S. Van Drooge. Benoemd: Tot command, van scheepsb. bij het etabl. te Soerabaia C. Bruyne. BUI T iNt 1^, rv JL>. Frankrij k. Volgens de laatste berichten uit Nieuw-Cale- donië hebben de Franschen in vier colonnes ver deeld den lsten September de Kanaken, die in de bergen zich schuil hielden, omsingeld en ver rast. Het hoofd Atai en zijn zoon zijn gedood. Van de Franschen is niemand omgekomen. Duitschlancl. De laatste verkiezingen in Duitschland hebben den sociaal-democraten 150,000 mark gekost. De groote steden als Berlijn, Leipzig, Elberfeld en Altona hebben hunne eigen kosten betaald en daar voor resp. 15,000, 3000, 6000, 9000 mark bijge dragen. Bij den kassier Geib, die de kas houdt, is 29,088 mark ingekomen. De bijdragen uit het buiten land bed roegen van België 1144 m., Oostenrijk-Hon garije 160 m., Londen 939 m., Zwitserland 1050 fr. en 85 m., Denemarken 84, Parijs 262 en Amerika 3860 mark. De slotsom is dat dooreengerekeud elk sociaal-democratisch lid van het Huis van afgevaardigden zijn partij 17,000 mark heeft gekost. De „Wiener Abendpost" spreekt het bericht te gen omtrent het verleggen van het hoofdkwartier naar Brod. Philipppovich blijft te Serajewo. Voor den duur van de operaties langs de Save en aan de noordwestelijke grens van Bosnië wordt een deel van het hoofdkwartier, met een plaatsver vanger van den legerbevelhebber aan het hoofd, te Brod gevestigd. Ter herinnering aan den oorlog met Turkije heeft het gemeentebestuur te Belgrado eeue kerk gebouwd in het gedeelte van de stad, dat vroeger het Turksche kwartier was. De kerk is gewijd aan Alexander Newsky en op 11 September is een feest ter eere van hem gevierd. Tevens vierde men den verjaardag van den kroonprins. Daar het tegelijk de geboortedag van den keizer van Rusland was, is deze dag met bijzonderen luister gevierd. Er werd eene redevoering gehouden, waarin gewezen werd op de verdiensten van den czaar jegens de christelijke bevolking van het Balkansche schiereiland en op de offers, die de Russische natie voor de Christenen in het Oosteo had gebracht. De stad werd des avonds prachtig geïllumineerd. Vijf en twintig Turksche bataljons zullen eerst daags naar Djakowa vertrekken, waar Mehemed Ali is vermoord. Op verschillende punten van Albanië zijn moorden gepleegd. SEMLIN, 14 September. Het Russische kabi net heeft vertrouwelijk aan Servië en Montenegro medegedeeld, dat de bezetting van Bosnië en de Herzegowina volgens het verdrag van Berlijn slechts voorloopig zal wezen. Eene annexatie zou in strijd zijn met het internationale recht. Het Russische kabinet dringt bij Servië en Montenegro op stipte onzijdigheid aan. LONDEN, 14 September. Verscheidene och tendbladen melden, dat de heer Rivers Wilson, met vergunning der Engelsche regeering, den post van minister van financiën in Egypte definitief heeft aangenomen. Heden had in het lokaal Zomerlust alhier de zevende algemeene vergadering plaats van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde. Vertegenwoordigd waren de afdee- liugen: Amsterdam, uitbrengende 5 'stemmen, Arnhem 5, Assen 4, Boskoop 3, Gooiland 3, 's-Gravenhage en omstreken 4, Groningen 3, Lei den en omstreken 5, Nijmegen 3, Rotterdam 5, Utrecht 3, Schiedam 2, Zwolle 2, de Algemeene Af- deeling 3, de Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem, Natura Artis Magistra te Amsterdam, de Pomologische Vereeniging te Boskoop, Loco et Tempore en de heer J. H. Krelage te Haarlem als donateur, ieder ééne stem. Bovendien waren vele belangstellende leden aanwezig. Nadat de vergadering door den voorzitter was geopend en door den algemeenen secretaris pen ningmeester verslag van den bloeienden toestand der vereeniging was uitgebracht, werd o. a. be sloten een bedrag van f 400 beschikbaar te stel len voor voordrachten, te houden binnen den kring der afdeelingeneen bepaalde som beschikbaar te stellen voor subsidiën aan tentoonstellingen door afdeelingen te houden; een adres te richten aan de Regeering ter verkrijging van een Rijks-tuin bouwschool eene algemeene nationale tentoonstel ling van planten en tuinsieraden te houden te Groningen in het jaar 1880. De rekening over 1877 en de begrooting voor 1879 werden, op voorstel der desbetreffende benoemde commissie van onderzoek, met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij de behandeling der nieuwe wetsherziening gaven vele van de 67 artikelen tot meer of minder uitvoerige gedachtenwisseling of tot het voorstellen van amendementen aanleiding. Na enkele wijzi gingen werden de statuten ten slotte met algemeene stemmen gearresteerd. De keuze van de plaats, waar de volgende al gemeene vergadering zou gehouden worden, was zeer moeielijk. Bijna elke afgevaardigde hield voor zijne afdeeling een pleidooi om de vergadering in haar midden te zien. Er moesten dan ook drie stemmingen plaats hebben. Bij de eerste stem ming verkregen o. a. Amsterdam 19 en Nijmegen 16 stemmen. Daar echter de volstrekte meerder heid niet verkregen was, had een nieuwe vrije stemming plaats, waarbij op Amsterdam 19 en op Nijmegen 23 stemmen werden uitgebracht. Ten slotte verkreeg bij de eindstemming Nijme gen 47 en Amsterdam 8 stemmen, zoodat eerst genoemde plaats verkozen werd. Met eene vol strekte meerderheid van 27 stemmen werd beslo ten dat de vriendschappelijke bijeenkomst in het volgende jaar te Zwolle zal gehouden worden. Op Utrecht werden daarbij 13 en op Arnhem 12 stemmen uitgebracht. Tot voorzitter der Maatschappij voor den tijd van drie achtereenvolgende jaren werd, ter ver vanging van den aftredende, den heer W. A. Viruly Verbrugge van Rotterdam, gekozen de heer Visser van Hazerswoude met algemeene stemmen op één na, die op den heer Obreen was uitgebracht. In de plaats van de aftre dende leden van het hoofdbestuur, de heeren W. A. Viruly Verbrugge, dr. G. J. Westerman en W. C. Boer, werden gekozen de heeren mr. H. L. A. Obreen te Leiden met 44, Overeinde te Boskoop met 49 en Van den Broek te Utrecht met 27 stemmen. Op voorstel van den nieuwbenoemden voorzitter werden de beide oud-voorzitters, de heeren Krelage en Viruly Verbrugge, overeenkomstig de nieuwe bepaling van de statuten, in afwachting dat aan deze de koninklijke bewilliging zal zijn verleend, reeds staande de vergadering tot eere-voorzitters van het hoofdbestuur met adviseerende stem be noemd. De vergadering heeft tevens besloten de vol gende prijsvraag uit te schrijven De Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde vraagt: Eene duidelijke beschrij- ving van de veredelingswijzen (enten, oculeeren en dergelijke) voor planten van verschillenden aard, met vermelding van de daarvoor gebruikelijke Nederl., Hoogd., Frausche en Engelsche kunsttermen. Daarbij behoort de aanwijzing van de familiën, geslachten, voornaamste soorten en verscheiden heden, waarop zij toegepast worden met het oog op entrijs eD wildstamvan den tijd, wanneer de bewerkingen geschieden moeten en van verdere daarop betrekking hebbende bijzonderheden. De beschrijving dient door afbeeldingen (oorspronke lijke of goede kopieën) toegelicht te zijn. Voor een, naar het oordeel eener hiervoor te benoemen commissie, voldoend antwoord, looft de Maatschappij uit hare gouden medaille en tweehonderd gulden. De antwoorden moeten ingezonden worden in de Neder landsche taal, ze mogen niet eigenhandig door de mededingers zei ven geschreven zijn. Het schrift moet duidelijk en gemakkelijk leesbaar zijn. Zij moeten ingezonden zijn bij den algemeenen secre taris-penningmeester vóór of op den lsten Januari 1881, en vergezeld gaan van een verzegeld briefje, voorzien met hetzelfde motto, dat op de antwoorden voorkomt en den naam, het beroep en de woon plaats van den inzender bevattend. In de jaarlijksche algemeene vergadering in 1881 zal het briefje, hetwelk het bekroonde antwoord vergezelt, geopend worden en zullen de overige, bij de onbekroond geblevene behoorend, ongeopend vernietigd worden. Terwijl het bekroonde en de onbekroonde ant woorden later ter beschikking der inzenders blijven, verbindt zich de schrijver van het bekroonde, dan, wanneer dit uitgegeven mocht worden, hiervan 25 exemplaren kosteloos aan de Maatschappij af te staan. Met een rede van den aftredenden voorzitter werd de vergadering, welke te tien uren geopend was, te vier uren gesloten. Te vijf uren vereenigden vele leden zich in het „Hotel Levedag" aan een gemeenschappelijken maaltijd. Hedenavond zal aan de tentoonstelling, waarbij den afgevaardigden een concert wordt aangeboden, een bezoek worden gebracht- Programma's van muziekuitvoeringen. ZOMERZORG* Zondag 15 September, te 8 nren, bij gelegenheid der bloemententoonstelling vanwege de Nederlandech? Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkuude. Muziekcorps der dd. Schutterij, Kapelmeester de heer C. G. Locher. 1ste afd.: N°. 1. Festmarsch, Kuhlau; 2. Concert-Ouverture, Tit'l; 3. „Der kleine Kamerad", Walzer, Basquit; 4. Fantasie „Zaar nnd Zimmermann", Lortzing. 2de afd.N°. 5. „Zampa", Ouverture, Hérold; 6. Scene und Arie aus Tit us", Mozart; 7. Lied, Duett, Mendelssohn; 8. Fantaisie „Das Nachtlager", Kreutzer; 9. „Treil den", Galop, Faust. ZOMERZORG. Dinsdag 17 September, te halfzeven, onder directie van den heer J. H. Völlmar. Iste afd.: N". 1. Marschzn Schillers „Turando", Lachnei;; 2. „Concertino voor Clarinet," C. M. v. Weber; 3. „Geschichten im Wiener Wald", Walzer, Strauss; 4. Eerste gedeelte van bet „Militaire Concert voor Viool", Lipinzky; 5. „Concertant voor twee Saxophones", Sta gelee; 6. „Hommage a la Mé moiré de Mozart", Fantaisie, Dunk- Ier. 2de afd.: N°. 7. Ouverture „Heimkehr aus der Fremde", Mendelssohn; 8. „Romance voor Viool", Beethoven; 9. a. „Da bist die Ruh'," (Strijkquintet con sordini) op verzoek, Schubert; b. „La Parisienne", Polka de Concert, Dunkier; 10. „Solo voor Oboe", Dunkier; 11. Fantaisie uit „Lohengrin", Opera van R. Wagner, Sonntag. Ter markt te Leiden aangevoerd, 13 en 141 September. Wintertarwe 11 hectoliter 12.50 a 13.Zomer- tarwe 11 hectol. 10.a 10.50 Winterrogge 12 heet. 7 50 a/8.—. Zomerrogge 12 hectol./6 50 a .-7 - Zomergerst 15 hectol. 6.75— a 7. Chevalier-gerst 15 hectol. 7.25 a f 8. Zware Haver 16 hectol. 1 5 a 6.50. Lichte Haver 16 hectol. /4.a/4.25. Dui- venboonen 6 hectol. f 8.56a 9. Paardenboonen 8 hectol. 8.a f 8.50. Veulens 5 stuks/100.a ƒ165 Stieren, 84 stuks f60.-. a/240.—Melkkoeien 96stuks 210.— a 260.—. Kalfkoeien 8 stuks 215.- a 270.Varekoeien 78 stuks 125.a/245.-. Vette koeien 160 stuks 200.a 305.—Kalveren (vette) 42 stuks 35.a 78Kalveren (magere) 12 stuks 12. - a f 24.Kalveren (gras) 72 stuks 22.a 60.Hamels (magere) stuks/— -a Hamels (vette) stuks, a Ooien (magere) 640 stuks f 22.— a 28.—. Ooien (vette) 796 stuks f 32. a 36.Lammeren magere stuks a Lammeren (vette jarige) stuks f a Varkens (ma gere) 130 stuks 14.a24.- Varkens(biggen)348stuks f 4.50a ƒ9. Grasboter 9070 kilogr., Iste qualit. -J vat/63.— a67 Schei- 2de qualit. i vat 55 a 59.Grasboter iste qual. per kilogr. 1.57* a J 1 67*, Schei- 2de qualiteit per kilogr. f 1.37i a 1.47*. Ter markt aangebracht 498 runderen, 126 kalverenl en 1436 schapen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2