Zaterdag N°. 5700. A°. 1878. (4 September. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. EEIDSCÏÏ - PRIJS DEZEB COURANT: tfoor Leiden per 8 uuandta..1.10, Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.05. DAGBLAD. PRIJS DEB ADVERTENTIES: Ven 16 regel»1.05. Iedere regel meer0.17J. Greotere letters naar piaatsmimle. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 11, 2de alinea der verordening van 4 Mei 1872, cip de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden (Gemeenteblad N°. 10), Doen te weten, dat de inschrijving van nicnwe leerlingen aan de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebbeD van den 2den tot en met den 14den September e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de BiDnenvestgracht aan het Plantsoen, aan de Marendorpsach- tergracbt en op de Gedempte Korte Langegracht (ingang Korte Mare), des voormiddags van Aal/negen tot negen nren en des namiddags van halftioee tot twee uren, behalve des Zaterdags na middags en des Zondags. De gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der openbare scholen voor minvermogenden in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school N°. 1 voor minvermo genden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten Oosten en Zeiden ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg, Korte Korenbing- steeg, Nieuwe Rijn tot de voormalige Hoogewoerdspoort. Tot de. wijk voor de openbare school N°. 2 voor minvermo genden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt en ten Oosten ligt van de lijnNieuwe Rijn, Vischbrng, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school N°. 3 voor minvermo genden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten Noorden en Westen ligt van de lijnKaiserstraat, Rapen burg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg, Korte Koren brugsteeg, Nieuwe Rijn, Vischbrng, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Onde Vest en Oostdwarsgracht. Leerlingen nit Zoeterwoude (Koepoort) behooren bij N°. 1 voor minvermogenden, leerlingen uit Oegstgeest bij N°. 3 voor minvermogenden. LEIDEN, 13 September. Dinsdag e. k. 's namiddags te twee uren zal de rector magnificus der universiteit alhier, de hoogleeraar dr. R. J. Fruin, in het groot audito rium verslag geven van de lotgevallen der univer siteit in het afgeloopen jaar, en het rectoraat over dragen aan zijn opvolger mr. A. E. J. Modderman. De nieuwe rector ontvangt dien avond te acht uren, in het hotel Yerhaaff. Geheel onverwacht is alhier gisternamiddag in den ouderdom van 51 jaren overleden de heer W. A. baron Mulert tot de Leemkule. In 1845 op 17-jarigen leeftijd als cadet aan de koninklijke militaire academie te Breda in dienst getreden, werd hij in 1849 tot officier benoemd en bij het regi ment grenadiers en jagers geplaatst, waar hij bleef tot hij in 1863 bij een der acht regimenten infan terie tot kapitein werd benoemd. Later weer bij het regiment grenadiers en jagers overgeplaatst, bleef b$ daar tot 1 April 1874, toen hij tot majoor werd bevorderd bij het derde bataljon van het vierde regiment alhier in garnizoen, waar hij zoo plotseling uit het leven werd weggerukt. Hoe wel streng wat den dienst betrof, was hij toch als chef niet alleen bij de officieren, maar vooral «sok bij de manschappen om zijn edel en rond karakter algemeen geacht en bemind. Voor de «tafmuziek, van welker commissie hij lid was, is zijn verscheiden eveneens een gevoelig verlies. De offieieren betreuren in hem een getrouw raadsman en vriend. Z. M. heeft dr. L. R. Beynen benoemd tot ridder der orde van den Nederlaudschen Leeuw* Tot hoofdonderwijzer aan de openbare school te Rijnsaterwoude is benoemd de heer L. J. Lint horst, hulponderwQzer te Gouda, die nfl. 1 op de voordracht stond. Het mond- of klauwzeer onder het rundvee is in de gemeente Leimuiden vrij algemeen heer- schende. Dc vele en aanhoudende regen in de maand Augustus heeft ongunstig op de weiden gewerkt. Men hoopt, dat het weder der laatste dagen eenigen tijd bestendig zal zijn, opdat het nagroen of nagras zijn groei hervatten moge. Van de boter wordt reeds voorspeld, dat zij aanstaanden winter prijzig zal zijn. De opbrengst van 's rijks middelen over de jongste afgeloopen 8 maanden is slechts f 422,369.14 hooger dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar, niettegenstaande op de drie directe belastingen, grondbelasting, personeel en patent, meer is afbe taald 161,187, de accijnzen meer hebben opge bracht f 1,086,429.20, de posterijen en de tele- graphie weder f 169,000 zijn vooruitgegaan en de loodsgelden ook met f 36,880.77'/, gestegen zijn. Doch de in- en uitgaande rechten bleven ten achter, ten gevolge van het sedert 1 Juli des vorigen jaars gewijzigde tarief, f 545,845, en op de registratie-, hypotheek- en successie-rechten werd eene vermindering van f 505,965 geleden. De heer Dunkier, kapitein-directeur der kon. militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers, is Woensdag-nacht door een hevige ongesteldheid aangetast. Volgens de laatste be richten is de toestand minder zorgelijk en hoopt men, dat het gevaar voor zijn leven geweken is. De heer P. G. Van Schagt herdacht giste ren zijn 25-jarig jubilaeum als pastoor van de H. Willebrorduskerk te 's-Hage. Talrijk waren de be wijzen van belangstelling, die de geestelijke van verschillende zijden op dien dag ontving. Onder de stoffelijke blijken van deelueming neemt het geschenk zijner parochianen, bestaande in een massief gouden beker ten gebruike bij den dienst, een voorname plaats in. In den ouderdom van ruim 81 jaren is Dinsdag overleden mr. J. H. Philipse, emeritus hoogleeraar in de rechtsgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Groningen. In 1797 geboren te Nieuwerkerk in Zeeland, ving hij, na den cursus op de Latijnsche school te Middelburg gemaakt te hebben, in 1814 te Leiden de academische studiën aan en promoveerde in 1819. Na zich eerst als advocaat te 's-Hage gevestigd te hebben, werd hem kort daarop een leerstoel te FraDeker aan geboden en werd hij 6 jaren later, in 1828, tot hoogleeraar t# Groningen benoemd. Bijna 40 jaren heeft de overledeue deze laatste betrekking bekleed. Hij was ridder van den Nederlandschen Leeuw. Op 70-jarigen leeftijd verkreeg hij zijn emeritaat. Evenals mejuffrouw Bom is ook mejuffrouw Josephine De Groot door Z. M. tot hofzangeres benoemd, nadat beide dames hare stadiën als pensionnaire hadden volbracht. Het stoomschip „Stad Haarlem" is eergisteren van Londen naar Cardiff vertrokken. Twintig baal tjes, afkomstig van de „Gelderland", zijn opge- vischt en te Gibraltar aangebracht. In de heden te twee uren geopende zitting der beide Kamers tot sluiting van de gewone vergadering der Staten-Generaal, hield de minister van binnenlandsche zaken, de heer Kappeyne, de volgende rede: „Mijne Heeren! Het gemeen overleg tusschen kroon en vertegenwoordiging droeg in dit zitting jaar heilzame vruchten. De regeling van verschil lende onderwerpen, waartoe de medewerking der Staten-Generaal werd ingeroepen, was daarvan de gewenschte uitkomst. Gewichtige beslissingen wer den genomen. Belaugrijke financiëele maatregelen kwamen tot stand. Door wijziging der kiestabel werd aan de voorschriften der grondwet voldaan. De herziening der wet op het lager onderwijs bracht een moeilijk vraagstuk tot oplossing. De i'coDing draagt mij op aan de Staten-Generaal zijnen dank te betuigen voor den ijver ter bevordering vau 's lands belang betoond. In naam des konings sluit ik deze vergadering der Staten-Generaal." Prins Hendrik zal morgen bij gelegenheid van den verjaardag van zijne gemalin op het lustslot te Soestdijk eene soiree musicale geven, waarop zich verschillende artisten van den eersten rang, zoo van hier als van elders, zullen doen hooren. Naar men verneemt zullen ook de prins en prin ses Von Wied bij het feest tegenwoordig zijn. Z. M. heeft de benoeming van K. Prins, burgemeester van Grootebroek, tot secretaris dier gemeente, goedgekeurdmet ingang van 1 October bevorderd tot adjunct-commies, den klerk bij de directie der marine te Hellevoetsluis A. M. Duhne bij het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs be noemd: tot kapitein van de 2de klasse den lsten luitenant J. W. N. Cramer, van het corps; tot lsten luitenant de 2de luitenants R. Scheffer en W. J. Rahder, beiden mede van het corps; den kapitein G. S. A. De Ronde, van het 8ste regi ment infanterie, op nonactiviteit gesteld, in afwach ting dat omtrent hem nader zal worden beschikt G. Simmons, met ingang van 1 October, benoemd tot rijkshavenmeester aan de haven te Breskens aan W. G. Hoffmann, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen enz. te Gouda, behoudens aanspraak op pensioen. Gemengd Nieuws. Men schrijft ons uit Rijnsburg: De stand der veldgewassen alhier is tamelijk bevre digend. Mislukte gewassen komen bijna niet voor. De anders zoo gevreesde koolrups vertoont zich bijna niet, tot groot nadeel dier daglooners welke zich met het vangen dezer dieren onledig hiel den. Het najaar zal echter nog veel goed moeten maken eer de meesten zeggen kunnen, dat zij goede zaken maken. Opmerkelijk is het toch dat bij een bevredigenden aanvoer de markt der voor naamste artikelen zoo laag blijft. Een treurig voorval had te Lisse plaats. De bouwman L. v. d. V. was Woensdag avond uitgegaan met de inteekenlijst voor eene aldaar te houden harddraverij. Zijne huisgenooten, die zich op den gewonen tijd ter ruste hadden begeven, moesten in den vroegen morgen van Donderdag tot de ontdekking komen dat hij niet was teruggekeerd. Hij was verdronken en al spoe dig werd dan ook zijn lijk gevonden en bij de luid jammerende weduwe en zoons thuis gebracht. De verzending van bloembollen in de gemeente Hillegom hoofdzakelijk naar Duitsch- land en Engeland kan thans als geëindigd wor den beschouwd. In de laatste jaren is zij aanmer kelijk toegenomen, zoodat het getal afgezonden kisten ongeveer 3000 bedraagt, hetgeen een aan zienlijk kapitaal vertegenwoordigt. Naar men verneemt is bij de jongste manoeuvres op de vloot een matroos door de giek over boord geslagen en verdronken; een eer sten machinist werd de arm verbrijzeld en een machinist-leerling twee vingers door de machine afgesneden. Bij de troepen zijn, naar men be weert, drie soldaten ten gevolge van vermoeienis bezweken. Als eene merkwaardigheid deelt het Handelsblad mede, dat in het geheel uitgebrande perceel op den Zeedijk te Amsterdam, waarin het café-chantant „Scandinavië" was gevestigd, alle na den brand vermiste gouden en andere sieraden, benevens eene som van duizend guldeB, die in zilveren en gouden mnnt op verschillende plaatsen was geborgen, door de brandweer is te ruggevonden. De eigenares was zoo verheugd toen zij het verloren gewaande ontving, dat zij aan het brandweerfonds 50 gulden heeft geschonken.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1