N°. 5693. Vrijdag A0. 1878. 6 September. Dese Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. EEIDSOH DAGBLAD. PBUS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 8 nuandea..r.r»1.1(K Franco per post. Afzonderlijke Nonunen.-.777'.'. 1.40k, 0.05. PRIJS DKt ADVERTENTIES: Ten 1—8 repte..rï.xi..1.05. Iedere regel meer...777..77V.7V;0.17$. Greotere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 5 September. De commissie, belast met het afnemen van de exa- meDs van apotheker en van de practische examens van hulp-apotheker, zal zitting houden op Dinsdag 24 September e. k. en volgende dagen te Amsterdam. Gisteren werd te 's-Gravenhage onder voor zitting van den heer A. H. Eigeman de 67ste algemeene vergadering van de Vereeniging van en voor Nederlandsche industriëelen gehouden. Met een hartelijk woord van deelneming in de openbare vreugde, waarvan geheel Nederland, maar vooral de residentie dezer dagen het tooneel was, opende de heer Eigeman de vergadering. Vervolgens deed de secretaris verslag van hetgeen in de afgeloopen drie maanden het bewind had beziggehouden en werd opgave gedaan omtrent den stand der werk zaamheden betrekkelijk het ontworpen kanaal Velzen- Maassluis. Daaruit bleek dat het ontwerp een be langrijke uitbreiding had ontvangen, dienovereen komstig werd uitgewerkt, en dat de commissie van voorbereiding zich durfde vleien met een gunstige ontvangst zoo bij de regeering als bij het publiek en al de betrokken gemeenten en waterschapsbe sturen. Het gewijzigd ontwerp zou nu spoedig in kaart worden gebracht en met de noodige toe lichting den minister van waterstaat enz., van wiens belangstelling bereids een blijk was ontvangen, worden toegezonden. Gisteravond had de buitengewone voorstel ling ter eere van prins en prinses Hendrik in den Kon. Eranschen schouwburg plaats. Vijf mi nuten over halfnegen verscheen het vorstelijke echtpaar, begeleid door den groothertog en de groot hertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, om niet in eene der hofloges, maar in de middelloge op den eersten rang plaats te nemen. Prins Hendrik was gekleed in admiraalsuniform, de prinses in een slepend kleed van wit satijn. Zij werden door hunne hofhouding gevolgd. Bij het binnentreden hief het vol orkest het „Wilhelmus" aan. Het geheele publiek (alle plaatsen der komedie waren bezet en zelfs de anders ledige vakken met stoe len ingenomen) rees van zijne zetels om den prins en de prinses te verwelkomen, die blijkbaar ge troffen waren door de plechtigheid van het oogen- blik, welke nog verhoogd werd toen Mme. Maxime in eenige dichtregelen het echtpaar begroette en 's Hemels besten zegen afsmeekte „pour la prin- cesse jeune et belle et pour le prince qui l'aime". Het publiek gaf door luide toejuichingen zijne instemming met dit hartelijk woord te kennen. Door de jaarvergadering van het Nederl. Zendelinggenootschap is nagenoeg met algemeene stemmen besloten tot het geleidelijk overdragen van de gemeenten in de Minahassa aan de Protes- tantsche kerk in Nederlandsch Indië, binnen een tijdsverldop van twee a drie jaren, met behoud van de scholen waar dit noodig is, of omdat ter plaatse geen gouvernementsschool is, of omdat blijkt dat door het opheffen der school te kort zou gedaan worden aan de godsdienstige vorming van de jeugd. Tot dit laatste hoopte men in staat gesteld te worden door het krachtig werken van de kwart gulden vereenigingeD, door het vermeerderen van haar getal en door de giften sedert eenige jaren aan het genootschap voor dit doel toegevloeid. Bestuurders wilden niet uit het oog verliezen de godsdienstige belangen der gemeenten, de chris telijke gemeenschap onderhouden, maar het beleid geheel overdragen aan de hulppredikers, onder het toezicht van het bestuur der Protestantsche kerk in Nederlandsch Indië, die zij daartoe alleszins geschikt en bevoegd achten. Voor de zending ston den andere velden open. Benoemd werdentot tertius voorzitter, dr. A. Drost Dzn., te Delft; tot primus-redenaar, dr. J. Knappert, te Leidentot secundus-redenaar, ds. M. Hoog, te Schiedam. Voor het hoofdbestuur werden herkozen de leden W. Erancken Az., W. Th. Van Griethuysen, H. Kruyff, C. W. Van der Pot en J. De Sille, te Rotterdam, B. J. Adriani, te Amsterdam, en J. Herman de Ridder, te 's-Gra- venbage, terwijl voor het eerst gekozen werd E. H. Lasonder, te Utrecht. Tot wethouder te Nieawveen is door den gemeenteraad herbenoemd de heer A. W. E. Van Teutem, te Zevenhoven de heer H. Janmaat; tot candidaten voor de betrekking van zetter zijn aangewezen: voor Nieuwveen de heeren D. G. Speet, J. Oliemans, dr. J. Sasse en J. Meyers, voor Zevenhoven de heeren Jan Slingerland, P. Vonk, M. Blom en C. J. Beuk. Te Leimuiden is als wethouder gekozen de heer C. Roest, te Rijnsaterwoude de heer J. Van der Breggen. Tot wethouder van Benthuizen is benoemd de heer Jb. Van den Berg. Tot wethouder te Boskoop is herbenoemd de heer K. Van Nes Dz. De door den raad dier gemeente vastgestelde rekening van het vorige dienstjaar bedraagt in ontvangst f 19,045.89 en in uitgaaf f 18,866.01 Ook de heer jhr. J. R. Oorver Hooft te Amsterdam heeft protest aangeteekend wegens het niet geven van inzage der kohieren van de be lasting naar het inkomen aldaar. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van landbouw heeft besloten, met bet oog op de wet tot beteugeling der longziekte in het spoeling-district, de tentoonstelling van rund vee te Delft niet te doen doorgaan. De tentoon stelling van paarden, schapen, varkens, pluimge dierte, voortbrengselen en werktuigen zal echter overeenkomstig het programma voortgang hebben. Door den gemeenteraad van Hoorn is een voorstel om meisjes toe te laten op de hoogere burgerschool voor jongens verworpen. TeveDs is dr. R. Sinia, leeraar aan die school, voor den tijd van twee jaren benoemd tot directeur met eene verhooging van jaarwedde van f 500. Berthold Auerbach, thans te Scheveningen gelogeerd, prof. Zimmermann en de heer Campbell, bibliothecaris der koninkl. bibliotheek, hebben te 's-Hage het hnis gekocht, waarin Spinoza kamers had van 1652 tot aan zijn dood (1678). Het is no. 28 in de Doubletstraat. In den gevel zal nu een gedenksteen worden geplaatst. De schets van de schilderij, prins Hendrik, admiraal der vloot, door het personeel der marine aan te bieden, is gereed. Het doek, lang 1.20 M., breed 0.75 M., stelt voor het eskader waarover de prins het bevel heeft gevoerd. De schepen, vier in getal, liggen met volle zeilen achter elkaar hij den wind. Het admiraalschip „De Prins van Oranje" zeilt voorop. Zij vertoonen zich zQdelings, met den voorsteven naar den beschouwer gekeerd. Deze schets zal ter beoordeeling aan Z. K. H. worden aangeboden. Het album, bevattende de namen van deel nemers aan het nationaal huldelijk voor prins en prinses Hendrik der Nederlanden, zal door de hoofdcommissie voor dat huldeblijk Woensdag 11 dezer te Soestdijk het vorstelijk echtpaar worden overhandigd. De Maatschappij tot bevordering der toon kunst heeft aan den heer M. A. Brandts Buys te Zutfen een eeredukaat toegedacht „voor in den kring der afdeelingen uitgevoerde werken van levende in- en uitheemsche kunstenaars," Aan den kolonel W. R. E. Escher, thans nonactief, zal naar men verneemt het bevel worden opgedragen over het eskader, dat met het begin der volgende maand naar Indië zal vertrekken. Het stoomschip „Schiedam" is gisteren van Rotterdam via Maassluis naar Nieuw-York ver trokken de „Koning der Nederlanden," van Batavia naar Nieuwediep, is gisteren te Port-Saïd aangekomen en vertrok van daar hedenmorgen. Naar wij vernemen zijn de besturen der Hollandsche ijzeren-spoorwegmaatschappij en der spoorwegmaatschappij LeidenWoerden tot over eenstemming gekomen omtrent de inrichting van het gemeenschappelijk station voor het personen vervoer alhier. Voor het goederenvervoer zal elke onderneming hare eigen inrichtingen hebben. Z. M. de Koning heeft heden aan do di rectie van het Nederlandsch Tooneel kennis gege ven, dat hij morgen den kunstavond, ter gelegen heid van het huwelijk van prins en prinses Hen drik, in den Kon. Holl. Schouwburg te 's-Hage, met zijne tegenwoordigheid zal vereeren. Behalve het bruidspaar zullen ook prins Frederik, alsmede de prins en prinses Von Wied, de tooneelvoor- stelling en het concert in den schouwburg bijwonen. In verband met het bij koninklijk besluit van 29 Juni 1878 vastgesteld nieuw leerplan voor de gymnasia is aan de Tweede Kamer aangeboden een wetsontwerp tot wijziging der wet op het hooger onderwijs. Daarbij wordt voorgesteld op te nemen een afzonderlijk doctoraat voor de geschiedenis. Voorts wordt bepaald dat de gelegenheid, om op den ouden voet den toegang voor de uni versitaire examens te verkrijgen, openstaat tot 1 October 1885 en dat zij, die op 1 October 1887 hun propedeutisch examen niet hebben gedaan, niet meer zonder getuigschrift van goed afgelegd eindexamen van het gymnasium of van het examen voor de staatscommissie hun candidaats- of docto raal examen kunnen afleggen. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger te Zwolle mr. C. baron De Vos van Steenwijk, advocaat aldaar; aan.M. M. Von Hoff, burgemeester van Westkapelle, met ingang van 1 October, op zijn verzoek, een eervol ont slag als zoodanig verleendden luitenant ter zee der 2de klasse L. Adriani, op zijn verzoek, met den 15den dezer eervol uit den zeedienst ontsla gen en benoemd tot lsten luitenant bij het wapen der artillerie van het leger in Nederlandsch Indië benoemd bij het kadaster, tot landmeter: van de eerste klasse, W. F. Busing, te Goes, A. J. Uiter- wijk, te Nijmegen, en M. A. Venker, te Tiel; van de tweede klasse, J. J. Van Roosmalen, te Deventer, H. J. F. Bingen, te Roermond, en R. Suringa, te Assenvan de derde klasse, T. A. Polée, te Leeuwarden, A. M. De Koningh, te Heerenveen, W. Vruggink, te Sneek, G. J. Van Beek, te Arnhem, P. C. Prins, te Amsterdam, J. G. Pompe, le Roermond, A. Bor, te Arnhem, J. Mulder, te Leeuwarden, en J. Van Os, te Alkmaar; benoemd tot Zr. Ms. adjudant in buiten- gewonen dienst den kolonel F. F. Steenberghe, commandant van het regiment rijdende artillerie met ingang van 1 October e. k. benoemd tot commies der posterijen: van de 1ste klasse J. J. H. Routs, van de 2de klasse C. C. Vrendenherg en N. Schuit, van de 3de klasse J. G. Van Nes van Meerkerk en C. Koens, van de 4de klasse A. De Kok en W. F. Van Oldenborgh; aan J. Vitringa de Wal, op zijn verzoek, met ingang van 1 November a. s., eervol ontslag verleend als j directeur van het postkantoor te Harlingen,

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1