N°. 5692. Donderdag A0. 1878. 5 September. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD, PBIJS DEZEB COURAJÜT: foor Leiden per 8 niinnrirn..1.10. Franco per postvmvTTJT?ïZïï 1.40. Afzonderlijke Nnmmen^T.. a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES V«o 18 repls1.05. Iedere regel meer.......0.17%. Grontere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 4 September. Ter gelegenheid van den 38sten verjaardag van den Prins van Oranje wapperde heden alhier de driekleur van de openbare en particuliere gebou wen. In de Maliebaan te 's-Hage is 's middags de gewone parade gehouden. Tot wethouder is gisteren te Alphen herko zen de heer A. Oosthoek. Van gemeentewege en van de zijde der ingezetenen aldaar worden plannen gemaakt voor eene feestelijke opening der lijn LeidenWoerden, ofschoon het tijdstip nog moeielijk kan bepaald worden, daar er weder eene verzakking plaats heeft aan de landhoofden van de brug over de Gouwe. Men is du druk aan het uitgraven en opnieuw beheien. Ter gelegenheid van het feest, in de konink lijke familie gevierd, bood prinses Marianne aan de leerlingen der openbare school van Voorburg, Maandag een heerlijk kinderfeest aan. Tegen één uur traden de kinderen, ten getale van p. m. 150, waarvan velen in eigenaardige kostumee, soldateu-kleeding enz., bij de school aan, om later door 150 anderen te worden vervangen. De stoet marcheerde ordelijk en vroolijk, onder geleide van de onderwijzers, naar de „Wijkerbrug." Daar was de prinses met de leden van haar gevolg, met den burgemeester en eenige andere genoodigden, om het jonge volkje te ontvangen. Een twaalftal meisjes, keurig in het wit uitgedost, boden de prinses, bij het gezang van het kinderkoor, dat toepasselijke feestliederen zong, een fraaien bloemruiker aan, met de naamcijfers van prins en prinses Hendrik daarin gevlochten. De kinderen werden in den tuin onthaald en Bamberg goochelde. Terwijl de prinses naar haar paleis was teruggekeerd om het diner te gebruiken, vermaakten zich de kleinen in den tuin, waar o. a. ook een caroussel was opgericht. Voortdurend werden zij onthaald. Na het diner verscheen de prinses opnieuw om een der zalen te doen ontsluiten, die tot bazaar van kinderspeelgoed was ingericht, waaruit aan elk der kleinen iets „moois" werd meegegeven. Men schrijft ons uit Voorhout: Gisteren was het voor deze gemeente een ware feestdag. Onze algemeen geachte hoofdonderwijzer de heer K. Wassenburg herdacht den dag waarop hij voor 40 jaren zijne betrekking alhier aanvaardde. Reeds vroegtijdig werd door het uitsteken der vlaggen door de ingezetenen blijk gegeven van deelneming in het feest, door den waardigen man te vieren. Een eerewacht van oud-leerlingen, voorafgegaan door muziek, geleidde den jubilaris van de woning van zijnen zoon naar het schoollokaal, dat voor deze gelegenheid smaakvol was versierd en waar hem van verschillende zijden prachtige geschenken werden aangeboden, als bewijzen van waardeering zijner verdiensten en als huldeblijken van vriend schap en toegenegenheid. De toespraken, die bij het overhandigen der geschenken werden gehouden, werden afgewisseld door toepasselijk gezang der schooljeugd. Heden worden de schoolkinderen door den jubilaris feestelijk onthaald. Te Zegwaard is als wethouder herkozen de heer Visser, te Zoetermeer de heer G. P. De Bruyn. Door den gemeenteraad van Leimuidea is den hoofdonderwijzer der openbare school wegens buitengewone diensten eene gratificatie van f 150 toegekend. Maandag had te Rijnsaterwoude het verge lijkend examen plaats ter vervulling der vacature van hoofdonderwijzer, ontstaan door het bedanken van den heer C. J. Van Mourik, die 53 jaren aldaar in functie was. Er waren slechts 7 sollici tanten opgekomen, waaruit het volgende drietal is samengesteldLinthorst te Gouda met 32, Klin kenberg te Castricum met 30 en Blok te Stolwijk met 27'/, punten. Ds. L. J. Van Rhijn te Wassenaar maakte Zondag 1.1. zijne gemeente bekend dat hij Zondag 8 September des namiddags te halfdrie zijn af scheidsrede zal houden. De Arnh. Crt. verneemt dat de minister van binnenlandsche zaken het voornemen heeft, opnieuw een wijziging der wet op het hooger onderwijs voor te stellen. Nu zou deze art. 116 betreffen en de daarin bepaalde overgangstermijn van 4 jaren tot 6 jaren verlengd worden, zoodat eerst in 1883 de volledige reorganisatie der gym nasia tot stand zou zijn gekomen en eerst in dat jaar leerlingen volgens de nieuwe regeling tot de universiteit zouden promoveeren. Aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam zijn de volgende legaten vermaakt, als: een van f 1000 door wijlen mejuffrouw B. M. Hanssen, wed. den heer W. Klijn Bavink een van '/3 in f 25,000 ten behoeve der diaconie armen en van '/8 in f 25,000 ten behoeve der diaconiescholen, door wijlen mejuffrouw M. S. P. Simon Thomas; twee, een van f 10,000 en een van f 5000, benevens eene grafstede, door wijlen mej. E. C. Van der Straaten, en een van f 40,000 inschrijving op het 2'/, pet. Grootboek derNationale schuld door wijlen den heer E. D. Van Rinsum. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gis teren afwijzend beschikt op een adres van mr. C. P. Metelerkamp, zich beklagende dat hem door burgemeester en wethouders de inzage der kohie ren van de plaatselijke directe belastingeu is ge weigerd, tevens verzoekende, dat hem de inzage alsnog zou worden verleend. Tot gewoon hoogleeraar in de gezondheidsleer en geneeskundige politie aan de universiteit werd benoemd dr. J. Porster, hoogleeraar te Munchen, en tot leeraar in de Ne- derlandsche taal en letterkunde en de Hoogduit- sche taal aan de hoogere burgerschool met3-jari- gen cursus voor jongens de heer S. A. R. Beek man, leeraar aan de hoogere burgerschool te Gorcum. Gistermiddag had de cour van voorstelling en gelukwensching in het paleis van prins en prinses Hendrik plaats. De in het programma opgenoemde civiele militaire autoriteiten verschenen op de bepaalde uren in galakleeding of groot uniform en voorzien van hunne ordeteekenen op deze audiëntie. Bij den cour defileerden alle aanwe zigen en complimenteerden het nieuwe paar, dat daartoe in de receptiezaal had plaats genomen. Het kostuum der bruid bestond uit een kleed van witte zijde, prachtig met zeer lichtkleurige bloemen geborduurd; de coursleep van blauw fluweel met een zilveren garnituur. Het ging alles hoogst deftig. Maakten hooge colleges of andere lichamen hunne opwachting, dan plaatsten zich de hoofden of presidenten naast den prins, om de heeren achtervolgens voor te stellen. Ten aanzien van het bericht van de ver loving des Konings met prinses Emma van Wal- deck-Pyrmont meldt men aan de Delftsche Ct. uit Den Haag, dat Z. M. deze mededeeling wel iu het openbaar maar niet officieel heeft gedaan aan eenige voorname gasten, waaronder de minister van buitenlandsche zaken. De officiëele kennisge ving wordt in de troonrede te gemoet gezien. Tot leeraar in de staathuishoudkunde aan de hoogere burgerschool voor jongens met vijfjari gen cursus te Rotterdam is benoemd de heer C. J. Theunisse. De hoogleeraar-directeur der rijks-academie van beeldende kunsten te Amsterdam brengt ter kennis van alle belanghebbenden, die als nieuwe leerlingen tot de academielessen voor den cursus 1878/79 wenschen toegelaten te worden, zich per soonlijk aan te melden in het academiegebouw, Stadhouderskade 57, op Dinsdag den löden September a. s., of per franco brieven van hun voornemen kennis te geven vóór of uiterlijk op den 22sten September daaraanvolgende aan zijn adres in bovengenoemd gebouw. Den 25sten Septem ber zal het toelatingsexameu gehouden worden. Het bericht dat, ten gevolge van de onge steldheid van den heer De Roo van Alderwerelt, eene krediet-begrooting voor eenige maanden zou worden ingediend, wordt nader toegelicht. Het spreekt van zelf, dat de heer De Roo geene be grooting kan indienen, zoolang de minister van marine met het beheer van het departement van oorlog is belast. Toch moeten de begrootingen, waarvan de eindcijfers in overleg met den minister van financiën worden gesteld, reeds in Augustus naar den raad van state worden verzonden. Er kon dus niet anders worden gehandeld dan ge schied is. Inmiddels heeft de heer De Roo zich onledig gehouden met het opmaken eener defini tieve begrooting, die ter vervanging van de krediet- begrooting zal worden ingediend, zoodra hij de portefeuille van oorlog opnieuw zal hebben over genomen. Heeft dit laatste spoedig plaats, dan zal waarschijnlijk de krediet-begrooting de Staten- Generaal niet bereiken en het stuk dus zelfs geen verdere openbaarheid verkrijgen. Door tusschenkomst van Zr. Ms. gezant te Brussel werd van den graaf d'Oultremont de Du- ras aldaar vergunning verkregen om door den kunstschilder Sebes een kopie te doen vervaar digen naar een portret van Jacoba van Beieren, afkomstig uit de verzameling schilderijen der familie Van BeyerenSchagen, die voorheen in het kasteel Schagen berustte en thans in het bezit is van genoemden graaf. Deze kopie is in de verzameling van het Nederlandsch Museum te 's-Gravenhage opgenomen. De stembriefjes ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdiestrict Dokkum, op 17 September a. s. in te leveren, zullen den 19den geopend worden. Het stoomschip „Anadyr", met berichten van Yokohama tot 21, Shanghae 28 Juli, Batavia 8 en Mauritius tot 15 Augustus, is 31 Augustus van Suez via Port Said naar Marseille vertrokken en wordt aldaar den 7den September verwacht; de „Celebes", 20 Juli van Batavia via Padang vertrokken, is gisteren te Nieuwediep aangekomen; de „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Nieuwediep, arriveerde te Suez en vertrok van daar gistermorgen; de „Prinses Amalia" vertrok 31 Augustus van Batavia naar Nieuwediep. Naar wij vernemen zal Z. M. de Koning zich in het laatst dezer maand voor eenigen tijd naar het buitenland begeven. Een groot aantal dames, behoorende tot de aanzienlijkste familiën der residentie, hebben heden middag hare opwachting gemaakt bij prins en prinses Hendrik ter aanbieding van het geschenk van adellijke dames uit de residentie. Gedurende deze ontvangst bracht Z. M. de Koning een kort bezoek bij Hd. broeder en schoonzuster. Morgen zullen de geschenken van heeren-commissiën in ontvangst worden genomen. Bij den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is heden ingekomen een koninklijk besluit, van 23 Augustus, houdende handhaving van het besluit van gedep. staten van

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1