Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Frankrij k. Spanje. Oostenr.-Hong-. Monarchie. rijks-subsidie, de krachten der gemeente te boven gaan. Aan de leeraren is eervol ontslag verleend. Te Hilversum is beroepen ds. J. Krayenbelt Wz., pred. te Aalsmeer. Men verneemt dat uithoofde van de onge steldheid van den minister De Roo, voor het depar tement van oorlog geen gewone begrooting, maar een kredietwet voor eenige maanden zal worden ingediend. De minister van financiën en die van oorlog zullen Donderdag geen audiëntie verleenen. Het stoomschip „Conrad", van Nieuwediep naar Batavia, is gistermorgen Gibraltarde „Celebes", van Batavia naar Nieuwediep, is gisteren Dungeness gepasseerd. Bij de directie der stoomvaartmaatschappij „Nederland" is uit Penang een telegram ontvan gen, aldaar aangeboden den lsten September jl., waaruit blijkt dat de „Voorwaarts" bij het ver anderen van ankerplaats op de binnenreede te Penang, terwijl een loods aan boord was, in het zand is vastgeraakt, doch dat men niet twijfelt of het stoomschip zal bij het eerstvolgende hoogtij weder loskomen. Door de maatschappij „Zeeland" zijn met de mailbooten VlissingenQueenboro in de maand Augustus niet minder dan 6184 passagiers vervoerd. Z. M. heeft benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrond. Maastricht, ter standplaats Maastricht, mr. A. A. Pelerin, thans substituut-griffier bij de arrond.-rechtbank aldaar; C. A. Penning Jr., ont vanger der directe belastingen enz. te Ommen, benoemd tot ontvanger derz. middelen te Terborg aan W. C. Verseput, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit zijne betr. van ontv. der directe belastingen en accijnzen te Hedel, behoudens aan spraak op pensioenbenoemd tot Zr. Ms. adju danten in buitengewonen dienst, den kolonel E. J. Van Bel, commandant van het regiment grenadiers en jagers, en den luitenant-kolonel jhr. A. R. J. Klerck, van dat corpsden duur der detacheering van den 2den luitenant E. W. G. Nieuwland, van de infanterie hier te lande, bij de landmacht in West-Indië, bij besluit van 5 November 1875 bepaald op drie jaren, met twee jaren verlengd; den gouverneur-generaal van Ned. Indië gemach tigd, om den 2den luitenant jhr. A. H. M. M. Pabst van Bingerden, die bij besluit van 3 Mei ,1876 voor den tijd van vijf jaren werd gedeta cheerd bij de infanterie van het leger in Ned. Indië, al dadelijk naar Nederland te doen terug- keeren, en bepaald dat die luitenant, te rekenen van den datum van aankomst in Nederland, zal zijn ontheven van zijne detacheering bij het Ned.- Indische leger; bij het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs benoemd tot lsten luitenant, de 2de luitenants M. Onnen, J. Z. Stuten en W. J. A. Colthoff, allen van het corps; P. Kikkert Hz., te Vlaardingen, benoemd tot lid van het college voor de zeevisscherijen. Toen gisteravond de leden van „Njord" als overwinnaars uit den wedstrijd met de „Vol harding" van Amsterdam hier terugkeerden, werden zij door hunne medeleden en het muziekcorps der dd. schutterij opgewacht en verwelkomd. Gezamen lijk trok men vervolgens met de feestelijk verlichte stoomboot door Haven, Oude Heerengracht, Oude Vest, Beestenmarkt en Galgewater, om de giek, waarmede de prijs: f 100 of een zilveren thee servies, benevens drie zilveren medailles, voor de beide roeiers en den stuurman, behaald was, naar het gebouw der vereeniging te brengen. Na nog eenige oogenblikken op het nabijgelegen „Rhyn- zigt" vertoefd te hebben, kwam men in optocht de stad binnen, om zich naar de sociëteit „Minerva" te begeven, waar bij aankomst bengaalsch vuur werd ontstoken. Op den Nieuwen Rijn is gisteravond te zeven uren de dienstbode van R. te water ge raakt. De heer M. H. Fontein, op het hulpgeroep uit zijne woning komende, zag haar zinken, begaf zich onmiddellijk te water en mocht het genoe gen smaken haar behouden aan wal te brengen. Zondag-avond is te Benthuizen eene jongedochter in geheel bewusteloozen toestand ten huize harer moeder gebracht. Volgens hare opgave was zij op den Zegwaardschen weg onder Zeg waard gedurende geruimen tijd opgehouden door eenige beschonkene, te Zegwaard ingekwartierde militairen, en had zij ontzaglijk veel van huune ruwe en ongemanierde handelingen te verduren gehad. Dit feit is, naar men zegt, gistermorgen ter kennis gebracht aan de superieuren van ge noemde militairen. Tot toelichting van het beroep in cassatie van F. Heun, den moordenaar van de wed. Aikema, waren geen middelen aangevoerd. Adv.-gen. Polis nam heden dientengevolge dadelijk zijne conclusie, welke strekte tot verwerping der voorziening. De uitspraak is bepaald op 16 dezer. Te Dordrecht is het driejarig zoon tje van T. G., in de Doelstraat aldaar, van de bovenste trede van den zoldertrap naar beneden gevallen, ten gevolge waarvan het kind'kort daarna is overleden. Volgens aankondiging werd de nieuwe melkinrichting in de Reguliersdwarsstraat bij de Vijzelstraat te Amsterdam op Zondag-avond ge opend, en op het bepaalde uur waren vele toe schouwers aanwezig, om, zoo men dacht, getuigen te zijn van de feestelijkheid. Doch, dadelijk na de opening werd er van alle kanten met allerlei vuil gegooid en het personeel zoodanig gehinderd, dat men genoodzaakt was oogenblikkelijk weder te sluiten. Er hadden zich eenige water-en-melk boeren verzameld, die op deze wijze wraak schreeuw den over het recht van vrije mededinging. De heropening kon niet plaats hebben dan nadat een vijftal politie-agenten zich voor de deur had den geplaatst. Bij den aanvang der voorstelling in den stadsschouwburg te Amsterdam verhief zich Zondag-avond eensklaps een omvangrijke vlam op een gedeelte van het tooneel. Door de brandwachts, die altijd 's avonds in het gebouw aanwezig zijn, werd de vlam gelukkig spoedig gestuit, want reeds werden hier en daar het gelach en de hoeraatjes van eenigen afgewisseld door de angstkreten van ande ren. Bij onderzoek bleek, dat 's middags bij de repetitie verzuimd was een kraan dicht te draaien, en het gas was nu in aanraking gekomen met het licht van den souffleur. Niemand heeft eenig letsel bekomen. Een brief, bestemd voor Assen, is sedert het jaar 1872 in de bus aan het post kantoor te Kampen blijven liggen en nu eerst gevonden en bezorgd. De geadresseerde was inmid dels naar Zutfen verhuisd. Zaterdag-nacht heeft te Vreeswijk een hevig onweder, vergezeld van een zwaren regen, plaats gehad. Twee koeien op eeue weide werden doodelijk getroffen, terwijl ééne koe door den bliksem kreupel werd geslagen. Terwijl men gisterochtend bezig was in het huisje van den visscher B. te Avereest aan de Dedemsvaart een muur weg te breken, viel plotseling een deel daarvan omver, met het gevolg dat het kleinkind van B., een lief meisje van vijf jaar, er onder geraakte en op de plaats dood bleef. Men meldt dat in een gehucht onder de gemeente Ambt Hardenberg de justitie tot de ontdekking zou zijn gekomen, dat een landbouwer zijne zuster eenige jaren lang gruwelijk heeft be handeld, door haar in een hok op te sluiten, waar de ongelukkige in den treurigsten toestand zou zijn gevonden. In de woning van den bedienaar der begrafenissen te Londen, Mummery, werden door de politie in een kist gevonden de lijken van zeven kinderen, die in ongebluschte kalk waren gedom peld. Mummery verklaarde, dat hij de lijken ge- ruimen tijd geleden had gekregen om ze ter aarde te bestellen, en daarmede gewacht had. Het kwam hem goedkooper uit een aantal tegelijk te begra ven, dan elk afzonderlijk. Verleden week zijn te Parijs een drie entwintigtal vijf-frankstukken verkocht voor 240 fr. elk. Zij vertoonen den beeldenaar van Lodewijk Napoleon als president der Fransche Republiek met eene over het voorhoofd vallende haarlok. Het zijn stukken, krachtens een decreet van 2 Dec. 1852 geslagen. Napoleon, met bezig heden overladen, had van het hem gezonden proef stuk geene kennis genomen, men had zijn zwijgen op de Munt voor eene goedkeuring aangezien en was begonnen het nieuwe geld te slaan, tot er plotseling tegenbevel kwam. Thans doen, gelijk men ziet, de stukken „met de haarlok" waarvan de aanmunting gestaakt werd, groot opgeld. Eene week geleden werd de geheele gevangenis van Saint-Omer in het holle van den nacht in opschudding gebracht door een geweer schot. Een soldaat op de wacht, zoo verhaalt de „Indépendant", had tegen een muur over zich eene zwarte massa gezien, welke scheen te bewegen. Na driemaal vruchteloos geroepen te hebben gaf hij vuur. Alles liep toe men vond niets. Het bleek, dat de ijverige schildwacht geschoten had op zijn eigene schaduw, door een lantaarn op den muur geworpen. Verleden Donderdag is des avonds boven Genève een met zwaren regen vergezeld onweder losgebroken, dat tot den volgenden middag duurde. Alle stroomen en rivieren zijn er zeer gezwollen en het meer is hooger dan het den geheelen zomer geweest is; iets, dat bijna nooit is voorgekomen. Een gedeelte van den weg naar Chamounix is weggeslagen en uit Martigny wordt gemeld, dat vele bergwegen onbruikbaar zijn. Reeds van Donderdag af is men bezig met het versieren van de Notre Dame voor den lijkdienst van Thiers, welke heden plaats heeft. Niet min der dan 25,000 meter stof is gebruikt voor de draperieën, behalve 6000 meter zilveren franje en 12,000 meter galon. Een katafalk zal door 4000 kaarsen worden verlicht. Het bezoek van den koning der Belgen te Parijs, tegen het midden der maand October, is thans officiëel aangekondigd. Uit Parijs wordt aan de „Köln. Zeitung" en aan de „Times" geseind, dat de Fransche ambassadeur te Konstantinopel, de heer Fournier, die zich sedert kort in Frankrijk bevond, last gekregen heeft om terstond naar zijn post terug te keeren. De Brusselsche „Nord" acht het aan nemelijk, dat deze maatregel, indien het bericht bevestigd wordt, met de aangelegenheden van Grie kenland in verband staat en met de tusschenkomst van Europa, door Turkijes weigering om met Griekenland over eene grensregeling in overleg te treden noodzakelijk gemaakt, te meer omdat met Italië juist Frankrijk het initiatief genomen heeft tot de congres-besluiten op dit punt. Een internationaal congres voor een algemeen decimaal stelsel van gewichten, maten en munten is gisteren in het Trocadero geopend. Het zal, naar men aan de „Times" meldt, drie dagen du ren en, ofschoon het geen officiëel karakter draagt, hebben verscheidene regeeringen vertegenwoordi gers gezonden. Duitschland. Naar men in de „Kreuzzeitung" leest, zijn de berichten omtrent den toestand van prins Frederik Leopold, den broeder van prinses Hendrik der Nederlanden, gunstig en geruststellend. De gene zing van het gebroken been verloopt normaal en voor zoover zulks is na te gaan zal de ongelukkige val geene gevolgen hebben. Eene van de bloeiendste industrieën in Pruisen is volgens de „Köln. Zeitung" op dit oogenblik de wapenfabricatie. De grootste wapenfabrieken zijn voor rekening van Rusland ijverig bezig, vooral met het fabriceeren van mitrailleuses. Deze naar Zweedsch model vervaardigde moordtuigen, die snel ler en meer kogels te gelijk werpen dan eenig ander geschut, dragen zeer ver en moeten bestemd zijn om torpedobooten onschadelijk te maken. Officieële berichten, zoo telegrapheert men uit Madrid, melden dat de buitenlandsche consuls te Tanger tegen het besluit der gezondheids-com missie te Gibraltar hebben geprotesteerd, volgens hetwelk in Marokko eene cholera-epidemie be staat. De consuls beweren, dat er slechts eene niet besmettelijke endemische ziekte heerscht. De „Polit. Corr." meldt uit Ragusa, onder dagteekening van gisteren: Een aantal in Bosnië aanwezige geregelde Turksche troepen zijn opmarsch in de richting van Novibazar. Te Kolaschin heeft eene botsing plaats gehad tusschen de Mahome-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2