September a. s., zal te Purmerende eene harddra verij worden gehouden. Op verzoek van prins Hendrik zal er jaarlijks op dien dag ter eere van zijne gemalin eene harddraverij plaats hebben, waarbij de prijs een geschenk van den prins zal zijn. Prins Hendrik heeft voor eene uitnoodiging om met zijne gemalin aan Botterdam een bezoek te brengen bedankt, wegens het vermoeiende van de reeks van feestelijkheden, welke zij reeds hebben moeten bijwonen en hun nog verder te wachten staan. Thans is er weer sprake van eene aanstaande echtvereeniging van Z. M. den koning met prinses Pauline Emma Augusta Hermina van Waldeck- Pyrmont, geboren 19 October 1856, dochter van den regeerenden vorst van Waldeck. De volgende élèves der militaire school te Batavia hebben met goed gevolg het officiers- examen afgelegdInfanteriede onderofficieren Berg, Dekker, Eckhoff, Yon Gemmingen, Gysberti Hodenpijl, Kepper, Mijer, Paalman, Roldanus, Van Swighem, Thyssen, Vallette en Wintershoven. Administratie: de heeren Boers, V. d. Beeke, V. d. Geer, PhafT en Steenmijer. Cavalerie: de wachtmeester Tichler; voorts werd het verlicht examen met goed gevolg afgelegd door den adjudant dd. officier Blokland. Er werden ditmaal zes élèves afgewezen. In de gemeenteraadszitting van Delft is gisteren met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van curatoren van het gymnasium tot reorganisatie dier inrichting volgens de nieuwe wet. Ten gevolge dier aanneming zal het aantal docenten met drie vermeerderd worden, en wel met een leeraar in de Nederlandsche taal en aardrijks kunde, jaarwedde f 2000 een leeraar in wis kunde en wiskundige aardrijkskunde, jaarwedde 2000een leeraar in de natuurlijke historie, jaar wedde f 400. De jaarwedde der vijf thans in func tie zijnde leeraren wordt verhoogd. Zooveel mo gelijk zal het nieuwe leerplan worden gevolgd, doch pas in 1883 kan het geheele gymnasium daarnaar zijn ingericht. Eerst dan zal er ook eene 6de klasse zijn. Tot adsistenten bij de rijks-universiteit te Groningen zijn benoemd: de heer J. L. Jonxis, bij de anatomie; de heer J. Schippers, bij de pathologische anatomie. Het waarborgfonds van f 150,000 voor de in 1879 te Arnhem te houden nationale tentoon stelling is volgeteekend. Er is een bestuur benoemd, samengesteld uit 17 leden. Nadat aan den gemeenteraad van Roermond mededeeling was gedaan van het kon. besluit, waarbij de schorsing van den hoofdonderwijzer Van der Kamp is vernietigd, gaf het oudste raads lid, de heer Schreurs, zijne verwondering er over te kennen dat de vernietiging berust op de over weging, dat art. 23 der onderwijswet verkeerd is uitgelegd, ofschoon de schorsing geschied is wegens overtreding van art. 14 der instructie van den hoofdonderwijzer (verbod om deel te nemen aan de redactie van een blad). De burgemeester stemde daarmede in en trachtte in 't breede aan te toonen, dat art. 23 geenszins was aangehaald, als uitdruk kelijke grondslag van de schorsing. Bovendien al was art. 23 verkeerd toegepast, dan bleef nog de overtreding der instructie bestaan. Daarom zullen B. en W. zich tot den koning en den minister wenden, om hun aandacht te vestigen, op „deze ernstige dwaling in de feiten." Er bestaat gelegenheid tot plaatsing van een litograaf bij den dienst der staatsspoorwegen op Java. Aan deze betrekking is verbonden een maandelijksch inkomen van f 200, met vrijen over tocht als gouvernements-passagier 1ste klasse en f 500 voor uitrustingskosten. Hun, die voor ge noemde betrekking in aanmerking weuschen te komen, wordt verzocht zich daartoe vóór of op den lOden September e. k. bij gezegeld request aan het departement van koloniën te wenden. Zoo noodig zal een onderzoek naar de bekwaamheid van den sollicitant worden ingesteld. De l8te luit. J. C. Buytendijk, van het 6de reg. inf., is als leeraar bij de koninklijke militaire academie overgeplaatst. Het stoomschip „Java" is 22 Juli van Sin gapore naar Penang vertrokken, en de „P. Caland", van Rotterdam naar Nieuw-York, 26 Augustus St.-Catharina's Point gepasseerd. De koning-groothertog heeft in de orde van de Eikekroon benoemd tot grootkruis den schout-bij-nacht jhr. J. H. Van Capellen. Z. M. heeft aan mr. B. Ph. baron Van Harinxma thoe Slooten, op zijn verzoek, met in gang van 1 September e. k. eervol ontslag ver leend als kantonrechter te Beetsterzwaagaan L. M. Baale, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Groningen, en E. A. Sunier, te Arnhem, tot leer aar aan die school benoemd; als blijk van goed keuring en tevredenheid de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift toegekend aan: J. Van Kregten, te Groningen, wegens de redding op 9 Augustus jl. van een jongen aldaar uit het water; W. E. H. Stark, te Amsterdam, voor het behouden aan wal brengen van een badend jon geling die in de diepte dreigde te verdrinken op 29 Juni jl.en A. L. Verlinden te Zevenbergen, wegens de redding van een kind uit de haven aldaar op 23 Juni jl.; aan P. A. A. Van Steen- sel van der Aa en K. Sickler eervol ontslag ver leend uit hunne betrekking als landmeter van de lste klasse bij het kadaster, behoudens aanspraak op pensioen; jhr. C. W. Von Weiier, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Elburg, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te IJselstein; D. Toe Water, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te St.-Maartensdijk, be noemd tot ontvanger derzelfde middelen te 's-Gra- vesandeC. C. A. M. Dominicus, surnumerair bij de administratie der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Middelburg, benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Bellingwolde. Gemengd Nieuws. Een van de beste harddravers in ons land, de bekende stekelharige bles „Cornelia" van den heer Doon te 's-Gravenhage, is gestorven. Het kostbare dier werd voor 14 dagen, na de harddraverij te Alphen, ziek, herstelde na eenige dagen schijnbaar, maar stortte gisternacht in den stal dood neder. „Cornelia" had den ouderdom van 15 jaren bereikt eu reeds 70 prijzen gewonnen. Maandag-avond te ruim 10 uren ont stond te Noordwijk brand in een gebouw, die nende tot slacht- en bergplaats eener spekslagerij. Men slaagde er in, den brand in den aanvang meester te worden. Het perceel was tegen brand schade verzekerd. De brand wordt toegeschreven aan bet vuurvatten der zoldering, door de bran dende lamp. Hedenmorgen is in het Binnengas t- huis te Amsterdam gebracht Sophia Boshard, oud 14 jaren, wonende op de Looiersgracht aldaar, die uit een raam der derde verdieping op een binnenplaats is gevallen, waardoor zij zoodanig aan het hoofd verwond werd, dat men voor het behoud van haar leven vreest. Gisteren in den vroegen ochtend barstte er brand uit in den oliemolen „De Jasper" te Zaandam. Molen, schuren en een aanzienlijke voorraad koeken enz. zijn een prooi der vlammen geworden. Het gerechtshof te Leeuwarden 1 eeft gisteren Blanken tot twintig jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Verleden week kwam in eeneherberg even buiten Brummen gelegen een onbekend persoon, die aldaar eenige vertering maakte; toen hij die wilde betalen, zeide hij geen ander geld te hebben dan een tienguldenstuk en vroeg om dit te wisselen. De vrouw van den herbergier, dit aannemende, liet het bij ongeluk vallen en het muntstuk vielin drieën, het was zoo het scheen zeer zuiver van glas vervaardigd. Dadelijk ging zij iemand roepen, die in de nabijheid van het huis aan het werk was, in welken tijd de onbekende persoon zich uit de voeten maakte. Ook is reeds bij een ander ingezeten aldaar een valsch tienguldenstuk ontvangen. Omtrent den te Haaften gepleegden moord werd medegedeeld, dat de verslagene Klaas van Bogchelen heette. Zijn naam is echter Klaas Van Loopik. Hij stond bekend als een goedaardig man. Hoewel nu en dan te veel vriend van Schie dam, was hij van een zachte natuur en verre van j ruziemaken. Zekere Teunis Van Brakel, ruim 20 jaren oud, wordt verdacht de dader te zijn. In verhoor genomen door den rechter-commissaris en I den officier van justitie uit Tiel, ontkende hij I alles en beweerde hij van niets te weten. Toenl hij voor het lijk van den verslagene werd gebracht, I toonde hij niet de minste ontroering. Hij wasl Zondag-avond te ruim tien uren aau het veerhuis te Zalt-Bommel, doch werd daar niet over de rivier I gezet, daar hij weigerde dubbel veer te betalen. I Toen is hij naar Gameren gewandeld, waar hij H met een boot zelf overroeide, in gezelschap vaul een anderen jonkman. Te Haaften gekomen ging I hij niet naar den Krobschen steenoven, doch well juist in tegenovergestelde richting, naar de zijdel van Tuil, waar dan ook de ontmoeting plaats had. I Dr. Pameyer uit Tiel en de arts Bolten uit Tuil I hebben het lijk van den verslagene onderzocht. I De vermoedelijke dader is naar Arnhem getrans-l porteerd. Volgens de „Post" zal Nobiling naait een krankzinnigengesticht worden overgebracht metl last aan de aldaar fungeerende geneeskundigen, oul ten opzichte van den toestand zijner geestvermo-l gens rapport uit te brengen. In de Hackney-road te Londen zijnl Maandag bij een brand twee kinderen in de vlam-1 men omgekomen. Een moedig spuitgast drong I door de vlammen heen, om hen te redden. Hij I haalde slechts de half verkoolde lijkjes te voorschijn, I Aangaande de Rijnstreek enanderel plaatsen zijn eene menigte berichten gekomen I welke vrijwel op elkander gelijken en volgens welke I eene golfsgewijze beweging van den grond duidelijk E voelbaar en ook zichtbaar was. In tal van steden I en dorpen zijn schoorsteenen omgevallen, scheuren I in huizen ontstaan enz. Niet het minst heeft men I te Keulen zelf daarvan te lijden gehad", waai I eene vrouw met een kind op den arm gedood I werd. In sommige huizen aldaar scheurden del vloeren en stortten lichtkronen naar beneden. I Tien minuten over elven voelde men er een twee-1 den, doch veel minder hevigen schok. Omtrent het ongeval op den gletscherl in de Tiroler Alpen, dat in de vorige week den I heeren dr. Sachs, Heinitz en dr. Salomon overkwaml en aan de beide eersten het leven kostte, wordt! nog het volgende medegedeeld. Het gezelschap,! dat door een touw was verbonden, besteeg metl twee gidsen de gletschers; terwijl een der gidsen! met zijn bijl een gat in het ijs hakte om er den voet in te zetten, gleed dr. Sachs uit eu viel naar I beneden, in zijn val zijne beide tochtgenooten en gidsen medesleependealle vijf rolden van de be-1 vroren sneeuw de diepte in, zonder dat zij ergens I een steunpunt vonden; op 200 voeten diepte bleven zij een oogenblik liggen in een soort vanl holte in de sneeuw, zoodat de toeschouwers reeds! dachten dat zij gered waren; een der gidsen enI dr. Sachs gingen echter buiten de holte over den afgrond, het touw brak en terwijl de andere gids dood in de sneeuwholte bleef liggen, stortten de I vier overige personen met ongelooflijke snelheid over sneeuw en ijs in den 2000 voet diepen af grond. Aan het laagste gedeelte van den giet-1 scher is een groote scheur, de gids en dr. Salomon vliegen er over, nogmaals breekt het touw en dr. Sachs en Heinitz verdwijnen spoorloos in del opening van den gletscher. Eindelijk bleven de gids en dr. Salomon aan den voet van den glet scher liggen en in allerijl snelde men naar hen toe. Dr. Salomon was bewusteloos, maar hij leefde nog; de gids was dood. Iedereen ijlde naar de naastbijzijnde plaatsen om hulp te halen; toen deze kwam, was dr. Salomon weder tot zich zeiven gekomen en had hij reeds bemerkt dat hij een zijner beenen had gebroken. Eerst 's avonds te zeven uren kon men hem met een voertuig be reiken en werd hg naar St.-Catharina overgebracht. Het is een wonder dat hij het er na zulk een verschrikkelijken val nog levend heeft afgebracht. Van dr. Sachs en den heer Heinitz heeft men niets kunnen ontdekken. In een vleeschhouwerij nabij Parijs was een kneebt bezig een kalf te ontleden, toern hij, op een buitengewoon hard been stuitende, een fikschen houw wilde doen om er door te komen Ongelukkig echter week het mes af uit de be doelde richting en trof hem zoo hevig in den buik, dat het er twaalf centimeter in doordrong Ondanks de vreeselijke pijn had de ongelukkige slechts achttienjarige knecht nog de kracht om het mes uit de wond te trekken en, met de eene

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2