Tan burgemeester en wethouders van Roermond, waarbij de hoofdonderwijzer der openbare school aldaar, de heer P. J. Van der Kamp, in zijne bétrekking is geschorst wegens medewerking aan de redactie van het weekblad „de Volksvriend"; benoemd tot ridder 4de klasse van den Gouden Leeuw van Nassau den heer Rossberg, kapelmees ter van de vorstelijke kapel te Pyrment. Gemengd Nieuws. Gistermiddag omstreeks vijf uren viel op de Oude Vest nabij den Schouwburg eene vrouw, terwijl zij water schepte, in het water. Door den schrik was zij niet in staat eenig geluid om hulp voort te brengen, zoodat zij waarschijnlijk zou verdronken zijn indien er geen voorbijganger was aangekomen, die het ongeval opmerkte en met behulp van een tweeden onmiddellijk toesnellenden persoon haar weer op het droge bracht. Heden middag om halfvier geraakte een kind al spelende in het Levendaal. Zekere Hansen gaf weldra blijken van een goed zwemmer te zijn en mocht 't ge noegen smaken het behouden aan de verschrikte ouders terug te geven. Op een der dorpen nabij deze g e- meente heeft Zaterdag jl. eene vechtpartij plaats gehad tusschen twee mannen, waarbij de een den ander zoo duchtig beet had, dat de laatste verscheidene verwondingen in het aangezicht be kwam; o. a. werd hem een wenkbrauw en een stuk van het ooglid afgebeten. Dat de jenever hierbij een voorname rol speelde, zal men licht kunnen begrijpen. Op de Keizersgracht bij de Reguliers- gracht te Amsterdam is gisteren, terwijl de ouders afwezig waren, een kind, ongeveer twee jaar oud, dat onder de hoede der dienstboden was gesteld, in een regenbak gevallen en verdronken. 's Avonds heeft een man, woonachtig in de Suikerbakker- steeg (N. Z. Voorburgwal) aldaar, zich door op hanging van het leven beroofd. De handelaar in naaimachines J. Korz, te Deventer, die naaimachines, welke niet uit de fabriek van The Singer Manufacturing C°. te Nieuw-York afkomstig waren, als „Singer" ma chines verkocht heeft, is, blijkens vonnis der arrondissements-rechtbank te Zutfen, op aanklacht der Singer Manufacturing C'. te Amsterdam, veroordeeld geworden om aan de eischeresse te vergoeden alle schade, door haar geleden door zijne hierboven omschreven onrechtmatige daad, nader op te maken bij staat, en voorts in de kosten van het geding. De kantoorbediendete Dordrecht, die in het laatst van Juni door den officier van jus titie was aangehouden, onder verdenking van al daar een valschen wissel van ruim f 5000 te heb ben aangeboden ter disconteering en het bedrag te hebben geïnd, is gisteren weder op vrije voe ten gesteld. De heer J. F. Roessingh Udink, lid der Provinciale Staten van Overijsel, is op zeer treurige wijze om het leven gekomen. Zaterdag avond laat van een bezoek te Denekamp in zijne woning te Ootmarsum teruggekeerd, viel door een toeval de petroleumlamp op zijne slaapkamer om en kreeg hij de brandende vloeistof over zijne kleederen. Op zijn geroep om hulp kwam zijn huisknecht toeschieten, die alle pogingen aanwendde om de vlammen te blusschen. De heer Roessingh Udink had echter reeds zóó hevige brandwonden bekomen, dat hij Maandag-ochtend is overleden. De gelukkige huisvader te Jaarsveld, die in September 1877 zijn 23ste kind zag ge boren worden en de hoop te kennen gaf zijn kroost tot twee dozijn te zien aanwassen, heeft die hoop bevredigd gezien, daar hem vóór enkele dagen een 24ste kind geschonken werd. Den 31sten Augustus a. s. zullen feest» treinen loopeu uit de provinciën Zeeland, Limburg, Noord-Brabant, Overijsel en Gelderland naar 's-Gra- venhage, bij gelegenheid van den feestelijken in tocht van prins Hendrik en zijne gemalin. Onder Ulvenhout, nabij Breda, waren bij afwezigheid der ouders de kinderen van een gezin met lucifers aan het spelen. Het bed, waarop een tweejarig kind lag te slapen, geraakte in brand, en toen de ouders te huis kwamen, vonden zij hun kind door den rook gestikt. Een stoker van de monitor „Kroko dil"' is te Hellevoetsluis over boord geslagen en verdronken. Een meisje uit Ems buurde vóór eenige dagen een roeiboot. Toen de roeier haar midden op de rivier had gebracht, sprong zij plot seling over boord en verdween in het water. Toen zij weer boven kwam, scheen zij van gedachten veranderd, althans zij strekte de hand naar den roeier uit, die er in slaagde haar „scheep" te halen. Uit Zurich wordt gemeld datdeover- ste Rüstow een zelfmoord heeft begaan. Een brie venbesteller vond hem dood op zijn bed, waar hij zich reeds in den nacht het leven moet hebben benomen. Rüstow was ziek en gevoelde zich diep gegriefd over miskenningbovendien verkeerde hij in geldverlegenheid. Zijne schets van den Russisch- Turkschen oorlog heeft hij nog afgemaakt, even als de 3de aflev. van zijn boek „Eeldherrnkunst". ilH et Engelsche blad „The Hornet" heeft een nieuw middel tegen spoorwegongelukken uitgedachthet wil in geval van botsingen, waar door menschenlevens verloren gaan, de betrokken spoorwegdirecteuren ter dood doen veroordee- lenHet blad beveelt den vriendelijken maatregel ook aan ter bevordering van mutatiën onder het personeel. Te Opladen, in de Pruisische Rijn- provincie, heeft Zaterdag 11. in een der wasch- huizen van de dynamietfabriek na afloop der werk zaamheden eene ontploffing plaats gehad, waardoor het gebouwtje geheel en de daaromheen liggende vijf kleine gebouwen grootendeels zijn ingestort. Er wordt niet gemeld hoe het eigenlijk gegaan is, maar wel dat de werklieden in de nabijheid nog intijds gewaarschuwd konden worden om de vlucht te nemen, zoodat er dan ook niemand letsel heeft bekomen. Verrières, in het kanton Neuchatel, verkeert in groote opschudding wegens een moord, door een oud-lid van den grooten raad op een algemeen geacht burger, den heer Ulysse, gepleegd. De moordenaar, die eveneens eene goede positie in de maatschappij bekleedt, lokte zijn slacht offer in zijne woning en schoot hem met een re volver neer, terwijl hij bezig was een glas wijn te ledigen. Wat hem daartoe dreef, weet men niet. Yoorloopig bevindt zich het gewezen raadslid in de gevangenis. Te Montigny-Lengrain, bij Vic-sur- Aisne, Frankrijk, is onlangs eene zevenenveertig jarige vrouw, bezig met koren snijden, door een zwerm wespen, welke zij zonder het te bemerken ge stoord had, doodgestoken. De laatste lijken uit de „Eurydice" zijn verwijderd. Men heeft er nu meer dan 120 teruggevonden, waaronder die van zes officieren. Te Cesson, in het Eransche departe ment der Cötes du Nord, is de ketel van twee stoom-maaiwerktuigen gesprongen, waardoor zes menschen letterlijk in stukken vlogen en vier anderen gewond werden. Men houdt het er voor, dat de veiligheidsklep, om stoom te sparen, was vastgezet. Zaterdag 11. reed eene jonge dame in een omnibus van het Louvre naar de Bastille en werd lastig gevallen door een heer, die in diepen slaap scheen en haren schouder voor peluw ge bruikte. Herhaaldelijk had zij hem reeds wegge- stooten, maar telkens liet hij zich weder tegen haar aanvallen. Ten einde van haar geduld, stond het meisje op om van plaats te verwisselen, toen de onbekende van de bank gleed en op den bodem van het rijtuig plofte. Het bleek dat hij onder het rijden aan eene hartkwaal overleden was. In de „Indépendance" wordt 10,000 franken uitgeloofd voor de opsporing van een Belgisch onderdaan, Emile De Gruytters geheeten, oud 38 a 40 jaar, van middelbare grootte, donker bruine oogen, bleek gelaat, zwarte haren met witte er door heen, zwarte snor, net gekleed, goede ma nieren en goed Fransch, Engelsch en Duitsch spre kende. Hij heeft door valsche wissels aan drie banken te Stokholm ongeveer 120,000 kronen weten te ontfutselen en is, terstond na die ont vangen te hebben, op 13 of 14 Juni verdwenen. De advertentie, die deze bijzonderheden vermeldt, geeft tevens de portretten van den voortvluchtige en zijne vrouw, die hem vergezelt. Het aangezicht van beiden bestaat echter uit eene zwarte vlak, wat de opsporing zeker niet gemakkelijk zal maken. In een later nommer zijn de lichte partijen te voorschijn gekomen, maar zoo dat men een paar Creolen meent te zien. Het is thans gebleken, dat, ten ge volge van de doorbraak bij de bassins te Ant werpen, behalve de reeds vermelde personen, nog twee werklieden omgekomen zijn. Men weet niet of het getal slachtoffers van het onheil zich tot deze zes bepalen zal. Te Odessa is, volgens eene daar ver schijnende courant, een man van 22 jaren over leden, die 160 kilogrammen woog. Men heeft de lijkkist uit het venster moeten aflaten omdat die de trappen, vier verdiepingen hoog, niet kon wor den afgelaten. BUITENLAND. Frankrij k. De minister van ouderwijs heeft een circulaire aan de gemeentebesturen gezonden, houdende de voorwaarden waaronder de staat aan de gemeenten geld wil voorschieten voor het oprichten van open bare scholen. Indertijd moesten in Frankrijk 17,320 scholen wegens bouwvalligheid of ongeschiktheid door nieuwe worden vervangenbovendien moeten 3230 gebouwen voor het geven van onderwijs wor den ingericht, 5455 verbouwd en 3781 aanmerke lijk hersteld worden. Duitscliland. De Berlijnsche bladen melden dat de leden van het gerechtshof, hetwelk Hoedel in het begin van Juli ter dood veroordeeld heeft, in het onmiddel lijk daarna uitgebrachte rapport aan den minister van justitie zich eenstemmig voor de tenuitvoer legging van het doodvonnis verklaard hebben. De kroonprins had verlangd het gevoelen van al de ministers dienaangaande te vernemen en de mi nister van justitie heeft het genoemde rapport dientengevolge bij al de leden van den minister raad laten rondgaan, die door hunne onderteeke- ning het allen bekrachtigd hebben. Den 4den Augustus kon het stuk den kroonprins worden toegezonden, die het den Ssten goedgekeurd en onderteekend heeft. Den 15den is het doodvonnis ten uitvoer gelegd. Onder de telegrammen is eergisteren mel ding gemaakt van ongeregeldheden te Harburg, eene voorstad van Hamburg, met ongeveer 17,000 inwoners. Men verneemt daaromtrent nader het volgende: Voor Harburg zat vroeger de burge meester Grumbrecht, van de partij der nationaal- liberalen. De tegencandidaat was nu graaf Grote, en om dezen de meerderheid te verschaflen, had den de sociaal-democraten zich bij de Welfen ge voegd. De uitslag was, dat graaf Grote 2093 en dr. Grumbrecht 1389 stemmen kreeg. Nog voor dat deze uitslag bekend werd, waren reeds eenige kiezers lastig gevallen en zelfs mishandeld, onder beschuldiging dat ze hun invloed wederrechtelijk hadden doen gelden ten gunste van den liberalen candidaat. Toen de uitslag bekend was, trokken groote volkshoopen door de stad, om van hunne vreugde te doen blijken, door liet zingen van de werklieden-marseillaise en het zoogenaamde Hanno- veranenlied. Er waren vrijwat dronken lieden onder de menigte en er werden luide kreten aangeheven, onder anderen „Leve graaf Grote 1" en „Leve (de Hannoversche) prins Ernst AugustHet bleef echter niet bij schreeuwen, maar de menigte vatte post voor het gebouw van de „Hamburger An- zeiger" en de woning van den burgemeester, en spoedig waren daar alle ruiten ingeworpen. Tien man politie poogden tevergeefs de menigte tot heengaan te bewegen. Er werd gefloten en met steenen geworpen. Daarop kwamen uit andere wij ken nog eenige dienaren en veldwachters, maar de politie werd daardoor niet sterk genoeg. De brandweer werd gealarmeerd en rukte aan met het materieel. Men beproefde de menigte te ver drijven door eenige flinke waterstralen, maar dat hielp slechts voor een oogenblik en door de steen worpen werden eenige manschappen van de brand weer ernstig gekwetst. Te Harburg ligt slechts één bataljon in garnizoen en dat neemt thans aan de manoeuvres deel, zoodat slechts 1 onderofficier en 12 man de politie ter hulp komen konden. De menigte, thans overmoedig geworden, bekom merde zich om deze manschappen evenmin als om

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2