.V. 5679. Woensdag A0. 1878. Aygustus. Deze Coniant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. S TABS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURUST: Voor Leiden per 3 maanden.if ElO. Franco per post1.40b Afzonderlijke Nonuners0.05. I'RIJS DER ADYEKTEÏSTIEY: Van 16 regela1.05. Iedere regel meer0.17$. Greotere letters naar plaatsruimte. PlTEKTBLAnEX. De Wethouder, Voorzitter van het College van Zetters te LeideD, doet te weten, dat de ingevnlde patentbladen over het dienstjaar 1878/79, voor de wijken IV en V bij het College van Zet ters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één tot drie nren, en wel van den 20sten tot en met den 24sten Augustus 1878; terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belas tingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leid- sche Courant. Leiden, De Wethouder voornoemd, 19 Augustus 1878. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 26 Augustus a. s. Behandeling van de gemeente- rekening. LEIDE1Ï, 2© Augustus. De afdeeling Leiden van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield gisteren haar eerste excursie. De heer Aarnout Van Leunep had zijn buitengoed „het Huis te Manpad" welwillend ter bezichtiging voor de Leid- sche afdeeling opengesteld. Aan het station Voge lenzang werden de leden door den heer Van Len- nep opgewacht, en van daar met vaartuigen, de Nederlandsche vlag in top en de gastheer aan het roer, naar diens landgoed vervoerd. Naar den kweek tuin van vruchtboomen geleid, toonde de heer Van Lenuep, hoe in dit gebied van Pomona rede en overleg het snoeimes bestuurden. Dóur kon men zich overtuigen van het goede in De Beuckers suoeiwijze, meer nog door het krachtig gewas, dan door de fantastische boomvormen. En dat de vruch ten zich niet lieten wachten, toonden de tallooze heerlijke appelen en peren, waaronder nu reeds aangewezen en bestemd waren de prachtexempla ren, die op de Parijsche tentoonstelling met eere zullen prijken. Bij hel Huis gekomen, noodigde de heer Van Lennep zijne gasten tot een oogenblik toevens, en uitte, bij het aanbieden van eenige verver - schingen, zijne beste wenschen voor de Maat schappij en de Leidsche afdeeling. De president dankte den heer Van Lennep voor diens gulle ontvangst en welwillend geleide. Door den boomgaard begaf men zich weer naar de vaartuigen, om een eind verder aan de plaats „de Hartekamp" van baron Van Verschuer aan land te stappen. Jammer dat de tijd te zeer drong om meer dan eene vluchtige wandeling te maken door dit buitengoed, eenmaal door Linnaeus be woond. Op den weg nam men een kijkje in de oranjerie, waar het geschilderde beeld van den grooten plantkundige aan den wand hing. Linnaeus staat daar in het noordsch kostuum, waarin hij rondging, om de flora van Lapland te bestudeeren. Na een bezoek aan een iep van reusachtigen omvang, moest de voet zich reppen, niet zonder een „tot weerziens" aan de Hartekamp toe te roepen, om deze plaats te verlaten en den trein te bereiken, die de leden, zeer voldaan over dezen leerzamen tocht, naar Leiden terugvoerde. Het admissie-examen voor de Leidsche uni versiteit zal worden afgenomen den 18den en 19den September e. k. Aanmelding vóór 10 September, met nauwkeurige opgave van voor- en toenamen, bij den pedel P. J. Oostveen. Door de Synode is gisteren in beginsel besloten tot het vaststellen van bepalingen, rege lende de rechten en de bevoegdheid der minder heden in de gemeenten der Ned. Herv. Kerk. Zooals reeds gemeld werd, is het doel van dezen maatregel paal en perk te stellen aan de over- i heersching der meerderheid, waaraan na de in- voering van het algemeen stemrecht de minder- heden en wel meestal de vrijzinnige minder heden in de verschillende gemeenten, eu met name in de groote steden, blootstaan. Tot directeur van het Roomsch-Katholieke gymnasium te Katwijk is, in plaats van den heer A. Henriet, benoemd de heer Clemens Wilde. Bij exploit van den deurwaarder Hermanus Johannes Mol te Haarlem, d.d. 12 Augustus 1878, is, zoo meldt de Prov. Gron. Crt., ten verzoeke van Maaike Martens Dijkstra, echtgenoot van den 1 heer H. De Jong te Groningen, het bestuur van Teylers-stichting te Haarlem gesommeerd tot het doen van rekening en verantwoording van de onder zijne administratie en directie berustende nalaten schap van Pieter Teyler van der Hulst. Prins Hendrik is gisterochtend te zeven uren te Berlijn aangekomen en aan het Lehrter station ontvangen door den Nederlandschen gezant jhr. mr. W. F. Rochussen en door den raad van legatie jhr. mr. D. A. W. Yan Tets. Terstond daarna is de prins met den Potsdammer spoorweg naar Nieuw Babelsberg vertrokken en aldaar met rijtuigen vau prins Karl naar Glienicke gebracht. Naar met zekerheid wordt gemeld, zal de intocht van prins Hendrik en zijne gemalin te Utrecht plaats hebben op Maandag 9 September a. s.; zij zullen er te halfelf aankomen. Men schrijft uit Potsdam aan 't Vad.Er heerscht groote levendigheid in het „Stadtscbloss" men is overal in de weer om tapijten te leggen, men maakt alles schoon, men maakt in óén woord alle toebereidselen voor de ontvangst der hooge gasten. Yoor Z. M. den Koning der Nederlanden worden de appartementen vau Frederik den Grooten de schoonste van het paleis en de Oranje zalen, die minder groot, maar zeker interessanter zijn door den naam, dien ze dragen, in ge reedheid gebracht. Men weet nog niet, welke van deze appartementen door het „Hofmarschallamt" voor uwen vorst zullen worden gekozen. De konink lijke bruidegom en bruid (in Pruisen spreekt men niet vóór daags na 't huwelijk van de jongge huwden) zullen hun intrek nemen in de vertrek ken van den keizer eu de keizerin. De apparte menten van H. M. zijn in 't bijzonder voor de bruid bestemd; er zijn in 't geheel tien kamers voor het echtpaar ingericht, waarvan de middelste, die zeer rijk is gemeubileerd en door een ruim venster uitzicht geeft op het binnenplein van het slot, versierd is met het „Brautbett". Dit ledikant is gekroond door een prachtig baldequin van groene zijde met gouden franjes. Het donkergroen is de hoofdkleur in de bruidsvertrekkende tapijten en gordijnen moeten nog eenige versieringen in die kleur ondergaan. Yoor den prins van Oranje (die echter, naar men hoort, niet komen zal) zijn de vertrekken van koningin Elisabeth, de gemalin van koning Fre derik Willem IV van Pruisen, aangewezen. Prins Frederik der Nederlanden zal de allerliefste appar tementen van koningin Louise, moeder van keizer Wilhelm, bewonen. Indien ook prins Alexander het huwelijksfeest van zijn oom komt bijwonen, zal hij in de kamers van de groothertogin van Mecklenburg zijn intrek nemen. De hoofdtrap van het paleis, waarvoor twee Krupp-kanonnen een geschenk aan den keizer zijn geplaatst, zal geheel met bloemen en heesters wordeB versierd. Deze trap leidt rechtstreeks naar de grootsche „Marmorsaal" geheel met kapitale schilderijen behangen waar thans het uitzet der koninklijke bruid is geëtaleerd. De japonnen en het linnen goed zijn thans nog met wit-mousselienen over- kleeden bedekt. Eerst wanneer de prins met zijne bruid de zaal komt bezoeken, zal de „sluier des geheims" worden opgelicht en de pracht der bruids korf in vollen glans uitkomen. Donderdag a. s. te 4 uren wordt Z. M. de Koning der Nederlanden te Potsdam verwacht. Aan het station zal hij ontvangen worden door den keizerlijken prins, de overige prinsen van de keizerlijke familie en de voornaamste overheids personen een detachement militairen met muziek corps zal aan het station zijn opgesteldeen tweede militaire eerewacht. met muziek zal Z. M. op het binnenplein van het Sladtschloss begroeten. Na zijne aankomst zal hij bezoeken afleggen bij de vorstelijke personen, die in het Stadtschloss ver blijf houden. Des middags geeft de kroonprins een galadiner in het nieuwe paleis, waar des avonds een soirée musicale plaats heeft. Daags na 's konings aankomst wordt in den Lustgarten, tegenover het Stadtschloss gelegen, een revue over het garnizoen van Potsdam gehou den. Dien dag wordt een feestmaal van 150 cou verts in het Stadtschloss gegeven. Des avonds bege ven zich de vorsten naar Berlijn, waar een galavoor stelling in de Opera plaats heeft. Zaterdag-morgen wordt in het Stadtschloss het huwelijkscontract gesloten in tegenwoordigheid van de ministers des konings van Pruisen en van den heer Schleinitz. Daarna worden de hooge echte lingen door een der ambtenaren van den burger lijken stand in den echt verbonden en vervolgens vangt het eigenlijk huwelijksfeest aan. De kroon prinses zal 's morgens de koninklijke kroon op het hoofd der bruid plaatsen. De stoet zal gevormd wordeu in de zaal van de Grot. De kroonprins zal in naam van Z. M. het bevel geven om de plech tigheid te beginnen. De bruid en de dames van 't gevolg zullen in hofrobes verschijnen. Yier dames d'honneur zullen den sleep der bruid dra gen. Achter elke prinses in den stoet zullen dames d'honneur en twee pages loopen. In de kapel zal de bruid rechts van den bruidegom plaats nemen. Het huwelijk zal gesloten worden door den hof prediker dr. Kogel. Als zij de ringen wisselen, zullen 3 maal 12 kanonschoten weerklinken. De ontvangst zal geschieden in de zaal van de Grot door den kroonprins en de kroonprinses en door den koning der Nederlanden. Aan het diner zal er een galatafel zijn en 5 andere tafels. De kroon prins zal op de gezondheid der jonggehuwden drinken. De staatsministers, de generaals der infan terie en der cavalerie zullen den fakkeldans uitvoe ren, aan de zijde der hooge personages gaande. Die dans zal plaats hebben in de zaal van de Grot. De kroonprins en de kroonprinses en de koning der Nederlanden zullen op den troon zitten. Aan het einde van den dans zullen de fakkels aan twaalf pages ter hand worden gesteld. Yervolgens zal de opperhofmeesteres den kouseband der bruid in kleine stukjes verdeelen. De orde van den stoet zal deze zijn: Prinses Marie van Pruisen en prins Hendrik der Neder landen de Koning der Nederlanden en de kroon prinses; de kroonprins en prinses Frederik Karei van Pruisenprins Frederik Karei van Pruisen en de groothertogin van Saksen; prins Karei van Pruisen en de erfgroothertogin van Oldenburg; prins Frederik der Nederlanden en prinses Albert van Pruisende groothertog van Saksen en de erfgroothertogin van Saksen; de hertog van Con- naught en prinses Louise Margaretha van Pruisen de erfgroothertog van Oldenburg en de erfprinses

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1