Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blacl. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. N°. 5677. Y. 1878. (9 Aucustus. PRIJS DEZES COUSAJtTï foor Leiden per S maanden.1.10. Franco per post1.40. Alzonderlijke hommers0.05. L.Ë2ME1V, 117 /Augustus. Ter aanvulling van het eergisteren vermelde bericht, betreffende den uitslag vau den wedstrijd van tooneelletterkunde te Antwerpen, dient het volgende. In de eerste categorie is de 3de prijs verdeeld tusschen „Toch Gebogen", van Jansen, te HarliDgen, en „Op 't spel gezet", van Mar- gadant, te Leideneene eervolle vermelding is toegekend aan „Goedroen", van Slingervoet Ra- mondt, te Deventer. „Mijn vrouws tante", waaraan in de tweede categorie de 2de prijs is toegekend, is vervaardigd door A. Bosch, te Amsterdam. Bij koninklijk besluit is de bezoldiging van den commissaris van politie te Leiden geregeld op 2200 'sjaars. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 708 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4768 volwas sen personen en van 913 kinderen. Ten vervolge op bet bericht betreffende het aanleggen van een toegangsweg naar bet station Hazerswoude van den spoorweg LeidenWoerden, voor de gemeente Koudekerk, wordt gemeld dat de pogingen van den burgemeester van Koudekerk, om den raad te bewegen tot een betrekkelijk klein offer, ten behoeve van die voor de gemeente zoo belangrijke zaak, schipbreuk hebben geleden. Naar men zegt bestaat uu het voornemen adressen bij den raad in te dienen, om alsnog op het genomen besluit terug te komen. Prins Hendrik wordt Maandag-morgen te ruim zeven uren te Berlijn verwacht en vertrekt dan te acht uren naar Potsdam, waar hij tot den dag van zijn huwelijk de gast van prins Karei zal zijn. De prins wordt vergezeld door den kamerheer jhr. Holmberg de Beckfeldt en den kapitein-luitenant ter zee jhr. Röell. De bruidskorf van prinses Maria van Pruisen is Dinsdag op het stadsslot te Potsdam tentoon gesteld, om door de hooge personages te worden iu oogenschouw genomen. Voor de tentoonstelling is gekozen de groote zaal op de eerste verdieping, die het front naar den tuin inneemt. De rijk ver sierde zaal is er uitermate geschikt voor. De prach tige schilderijen, die de wanden geheel bedekken, leveren een zeer effectvollen achtergrond. De ten toonstelling der bruidskorf is geheel geregeld door gravin Scblieffen, de hofdame van prinses Erede- rik Kareizij heeft hare taak met smaak en taet volbracht. In de oostelijke helft der zaal zijn op staanders de kleederen, confections en mantels uitgehangen. Het bruidskleed neemt het midden der zaal inaan de beide zijden zijn de hofrobes en balkleederen geplaatst. De kleuren zijn meest iu zachte tintenblauw, de Nassauscbe kleur en ook de kleur van Nederland, en rosé, de lieve lingskleur der bruid, hebben de overhand. In de tweede rij volgen de robes de soirée, eindelijk de promenade- en reistoiletten. Ter linkerzijde van de groote vaas die tegenover den ingang van de groote zaal staat, is het reisbed van de bruid opgesteld, eenvoudig van brons, met blauwe zijde gedrapeerd. Iu het westelijk deel der zaal ziju groote tafels geplaatst. Op de eerste is het linnengoed neerge legd, het bedlinnen en het lijflinnen; elk dozijn is in blauwsatijnen linten gebonden. De négligés zijn iu den noordwestelijken hoek der zaal geplaatst. Op de beide volgende tafels liggen de parapluiën PRIJS DER ADYERTEATIEA' Van 16 regeU1-05. Iedere regel meer0.17$. Greolere letters uaar plaatsruimte. en parasols, de waaiers en hoeden. De prachtige parasols van kanten zijn in witsatijnen foudraals gelegd, waarop in goud bet gekroonde monogram der bruid is gesteld. Origineel is een parasol met ivoren handvat, een groote forel voorstellende. Op de vierde tafel hebben de handschoenen, de ouder rokken en verdere zaken plaats gekregen. Iu be wonderenswaardige verscheidenheid zijn vooral de handschoenen, zoowel wat kleur als wat leder betreft. In de vensternisseu heeft men de scboeuen gelegdiu de eene de laarsjes voor de hofkostumes in goudleer en zwartin een andere de promenade laarsjes, de schoenen voor soirée, in witte en gekleurde zijde, en eindelijk de morgeuschoenen en de pantoffels. Woensdag zal de bruidegom den bruidschat be zichtigen. Tegen Donderdag hebben de medeleden van het koninklijk buis bun bezoek aangekondigd. Eenige bij het bataljon mineurs eu sappeurs uitgedachte eu vervaardigde zelf-aauwijzende schij ven zullen bij de regimenten infanterie en cavalerie in beproeving worden gegeven. In geval zij voldoen, zou door de invoering biervan menig ongeluk kunneu voorkomen worden. Met het inzetten van de tweede buitenvloed- deur te IJmuiden is men Woensdag-avond geslaagd. Te Haarlem is gisternacht op 66-jarigen leeftijd overleden de heer mr. Joh. Enschedé, oudste lid der bekende boekdrukkers-firma Joh. Enschedé en Zonen. Het stoomschip „Madura", van Nieuwediep naar Batavia, is gistermorgen -teJlapels aangeko men en des middags van daar vertrokken. Z. M. de Kouing heeft benoemd tot officier in de orde van de Eikekroon, Abdelkader Ben Yamina, Caïd der Ileumis, onder-afdee.liug Orleaus- ville (Algiers) en Abdelkader Ouled Si Ben Ali Ben Chergui, Caïd der Harchouna, subdivisie Or- leansville. Uit naam van Z. M. den Koning werden door prins Alexander gedurende den gast maaltijd, dien Z. K. H. gisteren ter hunner eere gaf, de insignia dezer onderscheiding aan de voornoemde Algerijnsche stamhoofden overhandigd. Hedenochtend heeft Z. K. H. zich met zijne gasten naar Rotterdam begeven, ten einde met het koniuk- lijk stoomjacht „de Leeuw" eeu watertochtje te maken. Het gezelschap bestond verder uit 's prinsen adjudanten kapt.-luit. ter zee Van Goens, de kapi teins van den grooten staf Beyerman en Sirtema van Grovestins, eenige zee-officieren en den hofarts dr. Vinkhuyzen. Z. M. heeft, benoemd tot substituut officier van justitie bij de arroud.-rechtbank te Breda, jhr. mr. II. M. J. Van Asch vau Wijck, thaus substituut-officier van justitie bij de arrond.-recht bank te Zierikzeetot substituut-officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Zierikzee, mr. A. J. L. Nijpels, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantong. in het arrond. Maas tricht, te Maastricht; tot waterschout te Amsterdam, K. J. Van Hemert, haven- en dokmeester aldaar, zijnde hem toestemming verleend om tevens de betr. van haven- en dokm. te Amsterdam te bekleedenj Gemengd Nieuws. Naar wij vernemen zal Maandag- avond te zes uren het vuurpijl toestel tot redding van drenkelingen aan liet strand te Katwijk wor den beproefd. JDe m orgen -muziekuit voeringen op het badbuis-terras te Scheveningen zullen in 't ver volg niet te acht uren maar te halfnegen aanvangen en tot tien uren duren. Op de Quai de la Rapée teParijsvon- den politiebeambten eeu negenjarig kind liggen in bewusteloozen toestand. Toen zij het opnamen om bet naar huu bureel te brengen, ten einde bet daar de noodige hulp te verleener., kwameu eenige buren tusschenbeide en nu werd de kuaap naar de ouderlijke woning gebracht. Op dien tocht werd hij door hevige brakingen overvallen, waarna zijn ongesteldheid aanmerkelijk scheen te verminderen, j Te huis werd de jongen ontvangen door een buur vrouw, die zich erg ongerust had gemaakt over zijue verdwijning. En geen wonder. Zijne ouders 1 hadden hem, toen zij de tentoonstelling gingen bezoeken, aan hare zorg toevertrouwd, en nu was hij haar ontloopeu, doch hoe dat was haar een raadsel. Spoedig echter werd dat opgelost, toen het bleek dat de deugniet, om op straat te ko men, den kelder was doorgegaan en daar en pas sant zich te goed gedaan had aan den voorraad wijn. Van daar zijne bezwijming; de knaap was smoordronken. Drie personen traden onlangs den boekwinkel van mevrouw Bbinnen, rue de la Glacière te Parijs. Terwijl de een bij de uitstalling op straat met de eigenares aan het bieden was op een werk, waren de anderen in het magazijn ge bleven, waar zij zich iu schijn bezighielden met het uitkiezen van hoeken; in werkelijkheid ech ter hadden zij de geldlade geopend en daaruit een som van ongeveer twintig franken ontvreemd. Na het bedrijven van dien diefstal verwijderden zij zich met hun medeplichtige op straat, die bij het heengaan nog zeide, dat hij dén volgenden dag het bewuste boek zou komen halenof de dame het toch vooral voor hem zou bewaren. Toen deze haren winkel weer binnentrad, bemerkte zij al spoedig, wat er was gebeurd, doch de vogels waren gevlogen, en der bewoonster schoot niets over dan een aanklacht in te dienen bij de politie. Het aantal slachtoffers van den hon- gersuood in Indië is, naar de onder-secretaris van staat, Stanhope, mededeelt, sterk overdreven. Er is gesproken van niet minder dan zes millioen dooden, terwijl ua nauwkeurige inlichtingen niet meer dan 1,350,000 menschen de slachtoffers werden van den nood. Daar de hongersnood in Indië een telkens terugkeerende p'.aug is. heeft sir John Strachey voorgesteld om alle tien jaren 15,000,000 pd. st. tot afwering der ramp uit te geven. Zekere Emile Sc holt us, notarisklerk te Thionville, op weg naar het Fransche dorp Mas- som, ontdekte dat van drie jongens, die zich bij de spoorwegbrug in den Moezel baadden, een, door den sterken stroom meegesleept, in de diepte verdween. Terstond ontdoet zich de voorbijganger van jas en laarzen, springt vastberaden in de rivier en brengt den drenkeling behouden aan den kant. Terwijl hij hiermee bezig was, waren de twee andere jongens in een daar ter plaatse gegraven diepte geraakt en, zich aan elkander vastklem mende, naar beneden gezonken. Andermaal begint de heer Scholtas het gevaarvolle werk, redt ook deze onvoorzichtigen van een anders wissen dood en vervolgde rustig zijn weg, zich bescheiden ont trekkende aan de juichkreten der menigte die zich om hem verdrong. De telegraaf meldde gisteren dat Iloedel op de binnenplaats der gevangenis te Berlijn onthoofd is. Sedert jaren was te Berlijn geen dood vonnis voltrokken eu de bijl van den scherprechter lag iu het museum. Naar het model vau die bijl is de nieuwe gesmeed, die nu gebruikt is, en de „Kölnische Zeituug" verneemt uit Berlijn, dat de zwaardveger, die hem vervaardigde, eerst weinige

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1