buitenland. 's rijks middelen over de zeven eerste maanden des jaars, bedraagt de toeneming slechts f 364,780.79 tegenover hetzelfde tijdvak van het vorige jaar, hetgeen voornamelijk te wijten is aan de mindere opbrengst der inkomende rechten tot een bedrag van f 556,430 en der registratie- en hypotheek rechten van f 169,000. De accijns op de suiker heeft nagenoeg f 493,000 meer opgebracht, maar het gedistilleerd slechts ƒ117,000, niettegenstaande de verhooging sedert 1 Juli des vorigen jaars; maar dit kan wel eenigermate verklaard worden uit den buitensporigen inslag in Juni des vorigen jaars, om nog van het minder bedrag der belasting partij te trekken. De posterijen en de telegraphie blijven de klimmende beweging volgen en hebben ongeveer f 150,000 meer opgebracht. Het totaal blijft evenwel f 2,338,789.42 beneden de raming. Dit kan echter in de laatste maanden nog bij komen, want het totaal der raming was nog iets lager dan de werkelijke opbrengst over 1877. Wij mogen intusschen niet klagen, want in Engeland en Duitschland bijv. blijven de opbrengsten ver btneden het vorige jaar. De kapitein ter zee A. J. Van Mansvelt, gedetacheerd bij 's rijks werf te Willemsoord, ter waarneming der betrekking van onderdirecteur der marine aldaar, wordt met den 30sten September aanstaande eervol daarvan ontheven en op non activiteit gesteld, en met den lsten October ver vangen door den kapitein ter zee A. Dronkers. Het stoomschip „Maas" is gisteren van Hellevoetsluis naar Nieuw-York vertrokken. Voor den aanleg van eene telegraaflijn met één draad langs den spoorweg LeidenWoerden was bij de heden aan het ministerie van water staat gehouden aanbesteding de minste inschrijver A. A. Wilberg te Bunnik, voor f 1300. Abdelkader Beu Yamina, Caïd der Heumis, en Abdelkader Ouled Si Ben Ali Ben Chergui, Caïd der Harchouna, met gevolg, zijn gisteravond uit Algiers in Den Haag aangekomen. Aan liet station van den Holl. spoorweg werden de Ooster lingen ontvangen door den adjudant van prins Alexander, baron Sirtema van Grovestins, die hen in een rijtuig van den prins naar het hotel „Paulez" heeft geleid. Na gedineerd te hebben, legden de vreemdelingen een bezoek bij den prins af. Hedenochtend zijn zij, vergezeld van denzelfden adjudant, die hun is toegevoegd, wederom in een rijtuig van den prins uitgereden en hebben een bezoek afgelegd bij prins Hendrik. Te een uur begaven zij zich naar prins Frederik op het „Huis de Pauw", ten einde door prins Alexander te worden voorgesteld en het dejeuner te gebruiken. De vreemde reizi gers zijn op uitnoodiging van prins Alexander de residentie komen bezoeken en zullen tot Zondag a. s, aldaar verblijven. Z. M. heeft den 2den luitenant F. J. Engelenburg, van het 6de reg. infanterie, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij de infan terie van het leger in Nederlandsch Iudië. Gemengd Nieuws. Op de Breestraatbij de Mandenmakers- steeg is hedenmorgen omstreeks halftien eene vrouw van 83 jaar, genaamd C. Van L., wed. van I. Mdoor een tweewielden wagen aangereden, ten gevolge waarvan zij een kleine kwetsuur aan het hoofd bekwam. Zij is, na geneeskundig te zijn behandeld, per vigilante naar hare woning aan de Breestraat vervoerd. Tegen den vervoerder van den wagen wordt door de politie proces-verbaal opgemaakt. Woensdag-avond waren te Haarlem kinderen bezig elkander te rijden op een wagen. Een zevenjarig zoontje van den timmerman Huyk- man zat op dien wagen. Bij het afgaan van de brug JanswegNieuwe Gracht kon de jeugdige bestuurder den wagen niet tegenhouden, met het treurig gevolg dat wagen en kind in de gracht terechtkwamen. Door de groote vaart was alles in den modder gezonken. De heer Couvée, rit meester-instructeur bij de huzaren, aan de overzijde van de gracht te paard zijude, ging in vollen ren naar de plaats des ouheils, vloog van zijn paard en had het geluk met behulp van den wachtmees ter De Jong, die inmiddels ook toegesneld was en zich te water begaf, den jeugdigen drenkeling boven water te krijgen. Hoewel zoo goed als leven loos opgehaald, mocht het gelukken het kind we der eenigszins bij te brengen. De heer Ypey, rit meester-adjudant, aan de overzijde wonende, liet het kind naar zijne woning overbrengen, alwaar het werd verzorgd. De wachtmeester De Jong bekwam bij het redden van den drenkeling twee wonden aan het hoofd, doordien de dregge in eene verkeerde richting werd geworpen. De Friezen zijn groote liefhebbers van dansen en vreezen daarbij niet voor een weiuigje geraas. Maar in de gemeente Ooststel lingwerf heeft men nu een danszaal gebouwd, welke volgens de Prov. Dr. Crt. bestemd is om de danslustigen geheel te verdooven. Onder den vloer nl., die hol is gelegd, zijn blikken trommels ge plaatst, die, zoodra er gedaust wordt, een helsch leven veroorzaken. Het moet een waar genot zijn Een ingezetene der gemeente Woer den werd dezer dagen door een voor de slachtbank bestemd rund derwijze in de borst gestoken, dat hij gisteren aan de gevolgen is overleden. Het paard voor de sjees van een inge zetene van Maarsen, den heer J. K. E., die van de droogmakerij der Tieuhoveusch-Maarse- veensche plassen huiswaarts keerde, geraakte gister ochtend aan het. hollen. Een naast hem zittend persoon sprong er uit en bekwam weinig letsel. De heer E. daarentegen viel achterover en kwam met het hoofd op een steen terecht, die hem diep in het hoofd drong. In deerniswaardigen toestand werd hij huiswaarts gebracht. Een werkman, op een uur afstands van Zwolle bij het heien van palen voor een spoor wegbrug, over de wetering werkzaam, kreeg het heiblok op de handbijna al de vingers werden verpletterd en in het ziekenhuis te Zwolle moest zijne hand worden geamputeerd. Woensdag -avond is aan den Ouden Dijk te Kralingen een koetsier, die van het buiten verblijf „het Paradijs" kwam, in de meening dat hij de brug opging, met paard en vigilante in de breede vaart gereden. De man is nog gered, doch het paard, geschat op circa f 600, verdronken. Den 2 6 s t e n Juli waren omstreeks twee duizend personen bijeen buiten Elinwood, in den staat Illinois, om getuige te zijn van de op stijging van Atkinson. De luchtballon was gevuld met verwarmde lucht en een trapezium bevond zich onder aan het schuitje. Toen de touwen los gemaakt waren, greep Atkinson het trapezium met de eene haud en groette met de andere de om standers, zeggende: „Uat is de gevaarlijkste op stijging, die ik ooit. ondernomen heb." Eeuige seconden later zweefde de ballon in de lucht, ter wijl Atkinson zijne acrobatische loeren verrichtte. Op eenmaal scheen er iets aan Ie haperen; men zag hem krampachtig het trapezium met beide banden grijpen om zich naar boven te werken; maar, als waren zijne handen verlamd, zijne vingers lieten los en hij viel van eene hoogte van 300 voet. Zijn lichaam klotste tegen de helling van den spoorweg en de ongelukkige werd iu stukken ge slagen. Een vreeselijk rumoer en gegil ontstond er ouder de toeschouwersde kinderen lieten ijse- lijke kreten hooren, de vrouwen vielen in zwijm en de mannen sloten de oogen om zich te onttrekken aan het verschrikkelijk schouwspel. Vóór drie jaren was Atkinson op een luchtvaart als door een won der aan den dood ontsnapt. Hij steeg te Calkouu, in Kentucky, op. De ballon, ter hoogte van 1000 meter gekomen, vatte vuur en de luchtreiziger viel op de dichte takken van een boom. Daardoor werd de val gebroken en Atkinson gered. In Japan wordt eene cadettenschool opgericht naar het voorbeeld van de militaire academie te West-Poiut, in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De „Mataram" verhaalt de gevangen neming van een goeroe (inlandsch onderwijzer) met. 10 zijner leerlingen, die beschuldigd wordt van oproerige plannen te hebben gesmeed. Hij be weert dat in 1880 eene groote plaag in den vorm van eene algemeen heerschende ziekte Java zal bezoeken en dat hij daartegen strijd wenschte te voeren. Zouderling is het evenwel, dat hij zijne gezellen zocht ondor de smeden, die hij een massa wapenen liet aanmaken. Ook Javaansche bericht gevers houden den goeroe voor een samenzweerder, en geven de verschillende titels op, welke hij reeds aan sommigen ?ijner volgelingen had geschonken. De regent van Nangoelan, waar de bende thuis behoort, wist van niets af. De groote handelsfirma Harwitz, Gregor Kohan te Bucharest is failliet verklaard het bedrag van het tekort beloopt 25 millioen fr. dat wel gedekt is, maar door vordering! n aan de Russische regeering, die niet betalen wil vóór het onderzoek naar de kolossale diefstallen, die bij de leveringen van levensmiddelen hebben plaats gehad, is afgeloopen. Alleen in het district Bucharest moet voor 29 millioen roebels zijn gestolen. Een leverancier van hooi verkocht o. a. aan een Rus sisch kolonel voor 4000 fr., wat een drievoudige prijs was; de leverancier werd betaald in goud en schreef op verzoek een quitantie van 4000 roebels. De directeur van de New-York He rald" zal een dubbele expeditie naar de Noordpool uitzenden. Het stoomschip „Jeannette" is naar San-Francisco vertrokken om van daar uit door de Behringstraat te" trachten de Noordpool te be reiken, terwijl het andere schip, het prachtig èn snelzeilend jacht „Dauntless", over Spitsbergen gaan zal. De heer Bennett verlangt echter, dat het departement van marine voorzien zal in de equipage en de proviandeering van dit schip, terwijl hij het andere geheel en al voor zijne rekening neemt. De Spaausche studenten, die vóór eenigeu tijd te Parijs voorstellingen gaven, waar op zij de liederen van hun land zongen en hunne nationale dauseu uitvoerden, zullen thans ook iu een Berlijnsch theater optreden. Het bevestigt zich dus dat men hier te doen heeft met een ge wonen reizenden troep, die handig reclame wist te maken door zich „studenten" te noemen. Frankrijk. De plechtige uitreiking der prijzeu van de wereldtentoonstelling zal plaats hebben op den 18den September in het. „Palais de l'Iudustrie". De heer Georges Berger, die de regeling der ver siering in 1867 op zich had genomen, zal ook thans die taak vervullen. De inrichting zal nog prachtiger zijn dan toenvoorloopig is 500,000 fr. daarvoor toegestaan men verwacht bovendien gel- delijken steun van bijzondere vereenigingen. Met de feestelijkheden binnen het paleis zal wederom een groote feestviering van 't Parijsche volk daar buiten gepaard gaan. Van den lsten tot den lOden September zal te Parijs eene tentoonstelling van paarden en ezels gehouden worden, welke zeer belangrijk be looft te zullen zijn. Men verwacht uit België 100, uit Engeland 70, uit Nederland 40, uit Oostenrijk 50, uit Rusland 25 paarden. De meeste dieren echter zullen uit Frankrijk zedf komen. Aan het conservatoire te Parijs wordt een leerstoel verbonden voor de geschiedenis der dra matische kuust. De heer Lapommernye zal, zegt men, dien leerstoel bezetten. "DvtLitschlsaiid.. De Lamey-stichting der Keizer-Wilhelms-uni- versiteit te Straatsburg heeft een prijs van 2400 mark uitgeschreven voor de bearbeiding van het volgende thema: „Welken invloed hebben de nieu were vormen van het nijverheidsbedrijf en de op lossing van de oude nijverheidsregeling op de hu manitaire en technische opvoeding in de middel en laagste klassen, en, in verband met dat laatste, op de organisatie van de maatschappij uitgeoefend? En welke eischen ontstaan daaruit voor de oplos sing van het conflict tusschen de technische eischen aan den eenen kant en de humanitaire en sociaal- politieke aan den anderen kant?" De antwoorden moeten vóór 1 Januari 1880 ingezonden worden. Ieder, ook buitenlander, mag antwoorden. Men verneemt dat de voornaamste Duitsche regeeringen het haar door Pruisen in vertrouwen medegedeelde ontwerp legen de socialisten reeds hebben goedgekeurd, zoodat aan de aanneming van het ontwerp door den Bondsraad niet getwij feld wordt. Van goed ingelichte zijde wordt medege deeld, dat nieuwe berichten in de dagbladen, en ook in de „Kölnische Zeitung," aangaande de on derhandelingen te Kissingen verzinsels zijn zonder eenigen grond.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2