Gemengd Nieuws. BUITENLAND. België. Lodertot burgemeester vail de gem. Grootebroek K. Prins, lid van den raad dier gemeente. Hedenmorgen had het zoontje van den bakker Oostveen het ongeluk aan de Pauw- brug tusschen twee schuiten in het water te val len. De heer J. W. Boekwijt, op het hulpgeroep toesnellende, slaagde er in het jongetje op het droge te brengen. Eene jeugdige vrouw K.te Ossen- drecht, sedert kort gehuwd, had het ongeval een barer vingers te klemmen, zoodat een blaar ont stond. Hoe onbeduidend in den aanvang, had zulks toch ernstige gevolgen, daar al spoedig zich koud vuur vertoonde, dat zoo in hevigheid toenam, dat de vrouw binnen weinigen tijd aan de gevolgen bezweek. Een inwoner van Oud-Appelscha, die niet paard en wagen een bijenstal passeeren moest, rinaakte, om niet met de bijen in aanraking te komen, een omweg van meer dan 200 passen. Het trof echter dat de bijen, juist naar een boek weitakker vliegende, wagen, paard en bestuurder op hun weg ontmoetten. Zij hadden in een oogen- blik beide laatsten zoo gestoken, dat de man, toen er hulp kwam opdagen, niet kenbaar meer was. Gistermorgen is van den zaagmolen „het Hert" te Dordrecht, ten gevolge van een hevigen rukwind, eene der roeden afgewaaid en ongeveer 120 voeten ver geworpen. Degezondheidstoestand van Nobiling wordt beter. De wond, welke hij zich onlangs aan den pols heeft toegebracht, heeft geen gevaar voor zijn leven doen ontstaan. In een trein, die Zondag-avond laat van Newry (Ierland) vertrok, ontstond twist tus schen eenige katholieken en protestanten. De pro testant Gough werd doodgeschoten. De trein werd bij Portadown door de politie aangehouden en twee der reizigers die revolvers bij zich droegen, werden gearresteerd. Een stoomketel sprong Maandag op den torpedo-kotter „Sulina", die naar NicolajefT was gegaan om deel te nemen aan de daar te houden inspectie. Vijf ingenieurs en twee machinisten ver loren daarbij het levenhunne lijken zijn niet teruggevonden. Van de bemanning werden er 27 gedood. De gearresteerde schutter, die te Salzschlirf mevr. Löwe met een kogel heeft getrof fen, verklaart dat hij volstrekt niet op haar, maar op de visschen had gemikt, die hij in 't water zag zwemmen. Dat er toen een kogel, in plaats van in het water, op een balkon bij eene dame is terechtgekomen, was zijn schuld niet't was louter een ongeluk. De vorige week is 's nachts inbraak gepleegd in het postkantoor op de Place de la Madeleine te Parijs. De dieven hebben de stoutheid gehad het gas te ontsteken, ten einde alles beter te kunnen doorsnuffelen. Zij hebben 8000 fr. aan bankpapier en goud en 4000 fr. aan post zegels uit de kas medegenomen. Zij schijnen het niet der moeite waard geacht te hebben brieven te stelen. Te Gent zijn de bezoekers van den dierentuin Zaterdag-avond getuigen geweest van een ontzettend schouwspel. De groote beer Marlijn beeft de jonge berin verscheurd, die door hare levendigheid de lieveling der bezoekers was. Om trent vijf uren wierp eene dame een stukje brood in het hok, dat door het vrouwtje werd opgevan gen. Toen de beer dit zag, wierp hij zich op haar er ontstond een gevecht, en ondanks de tusschen- komst van het geheele personeel, verscheurde hij baar en sleepte het bloedend overschot in den kuil. Niets kon toen de woede van den beer bedaren; men trachtte hem het overschot te onttrekken door gloeiende staven, en door de brandspuit op hem te laten werken, maar alles tevergeefs: hij liet zijn prooi niet los. Na een half uur hem afgemat te hebben, gelukte het eindelijk het verminkte overblijfsel van de berin uit den kuil te verwijderen. Maandag hebben te Londen twee broe ders, knaapjes van elf en twaalf jaren, terecht gestaan wegens inbraak. Den 15den Juli hadden zij in het holle van den nacht bij zekeren Sant ingebroken en hadden er kleederen gestolen ter waarde van omstreeks 5 pond sterling. Er waren echter nog andere beschuldigingen tegen hen en de behandeling hunner zaak werd verdaagd. De bekende zangeres Cabel te Parijs j is bijna het slachtoffer geworden van de grève der koetsiers. Zij was met een harer vriendinnen naar de rue St.-Lazare gereden. De vriendin stapte uit het rijtuig. Mme Cabel bleef er in zitten. Het rijtuig kwam in botsing met een van de „Compagnie", gereden door een der handige hulpkoetsiers die tijdelijk de werkstakers vervangen, en werd omvergeworpen. De zangeres kwam er met een bezwijming en eenige schrammen af. De moordenaar van de weduwe Cré- mieux te Neuilly, Dequiens, heeft voor het hof van Parijs terechtgestaan; zijn medeplichtige, de Belg Hodister, moet voor het hof van assises van Brabant verschijnen. Dequiens is van een zeer deftige familie te Roubaix, maar verliet wegens een diefstal reeds op 14-jarigen leeftijd het ouder lijke huis. Te Parijs werd hij bediende in het Grand Hotel, later trad hij in dieust van een Amerikaan te Nizza. In 1876 werd hij wegens diefstal tot 15 maanden gevangenisstraf veroordeeld; na den straftijd kwam hij weer te Parijs onder een val- schen naam, waar hij Hodister ontmoette, wiens moeder toen in hel huis van de weduwe Crémieux woonde. Hodister stond op goeden voet met deze oude en rijke vrouwhij besloot met behulp van Dequiens van haren dwazen hartstocht partij te trekken. De weduwe verweerde zich tegen hare moordenaars, getuigen de beten waarvan beider handen de sporen droegen. Dequiens die eerst had gezegd dat Hodister de weduwe had vermoord en dat hij alleen op de wacht had gestaan, ont kende thans alles en beweerde dat hij nooit bij de weduwe Crémieux was geweest. Het hof heeft hem eergisteren tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld. ]Pr anlxr-ij Is» Het bestuur van de „Compagnie des petites voitures" te Parijs heeft aan de delegatie der koetsiers te kennen gegevendat het voor de eerste maand na het hervatten van den arbeid geen ge middelden zal vragen, maar het wil dit stelsel in de tweede maand weer toepassen op die koetsiers, welke in de eerste maand geen voldoend minimum meebrengen. Het bestuur verkiest het stelsel „!i la feuille"; het weigert den werkdag op 14 uren te bepalen, wil ook geen 50 centimes voor elk uur meer geven en geen 5 fr. salaris per dag. Het bewilligt in een verlof van 2 dagen elke maand. De conferentie duurde tot acht uren des avonds, zoodat het te laat was om nog over het antwoord van het bestuur te beraadslagen. Algemeen houdt men het er voor, dat de koetsiers zullen toegeven. Een groot aantal is weer aan het werk gegaan. De „Rép. fr.", het bericht van het „Eremden- blatt" besprekende dat keizerin Eugenie te Weenen geruimen tijd bad op het graf van den hertog Von Reichstadt, merkt op dat onder het keizerrijk Napoleon II geheel vergeten werd. Men speelde wel het lied van koningin Ilortense, maar niet de Valse van den hertog van Reichstadt, eeDmaal de lievelingsdeun der straatorgels. Napoleon III vergat het lijk van Napoleon II voor de Invalides te vragen, hoewel de keizer van Oostenrijk dat wel niet geweigerd zou hebben. Zijne weduwe komt wel wat laat met hare sympathie voor iemand, aan wien zij meer dan 20 jaar niet dacht. Onder voorzitterschap van den senator Cré mieux werd Maandag te Parijs de jaarlijksche algemeene vergadering van de „Alliance Israélite" gehouden. De secretaris Leven wenschte de ver gadering geluk met de resultaten van het congres van Berlijn. Uit het rapport van den penning meester bleek, dat de Alliance meer dan 20,000 leden telt en dat het reservefonds 116,560 fr. bedraagt. De opperrabbijn Isidor en Crémieux voer den het woordaan laatstgenoemde werd bij accla matie een eeremedaille toegekend. Maandag 11. is de groote tentoonstellings loterij geopend. Daarbij zullen achtereenvolgens telkens een millioen biljetten van 1 fr. worden uitgegeven, waarvan de netto opbrengst bestemd is om minvermogenden, door den minister van koophandel aan te wijzen, het bezoeken der ten toonstelling gemakkelijk te maken. Het overschot zou worden besteed tot het aankoopen van voor werpen van kunst en nijverheid, onder de houders der biljetten te verloten. Deze reusachtige tombola voert den weidschen naam van: „Nationale in schrijving ter aanmoediging van schoone kunsten en industrie". ünitsohland. Te Barmen hebben ongeregeldheden plaats ge had. De sociaal-democraten waren zoo verheugd over de verkiezing van Hasselmann, dat zij zin gende en tierende door de straten zijn getrokken. Natuurlijk gaf dit aanleiding lot botsing met de politie; er ontstond een gevecht, waarbij het van weerszijden ruw toegingagenten en arbeiders wer den gewond en verscheidene personen gearresteerd. De „Prov. Corr.", gewagende van de samen- sprekingen tusschen prins Von Bismarck en den nuntius Masella te Kissiugen, komt op tegen de dwaling, alsof in het treden in onderhandelingen eene verloochening liggen zou van de tot dusver door de regeering uitgesproken principiëele opvat ting van hare taak en haren plicht betreffende de kerkelijke politiek. Het artikel sluit, met eene ver wijzing naar de slotwoorden in den brief van den kroonprins, den lOden Juni aan den paus gericht, in dezer voege: „Wanneer prins Von Bismarck, in den geest van dezen brief en de daarin aange geven voorwaarden, thans getreden is in voor bereidende samensprekingen met een vertegen woordiger van den paus over mogelijke eerste stappen ter wegbereiding voor een vergelijk op den grondslag der feiten, zoo strookt zulks volkomen met de opvatting, welke hij tot dusver van de taak der regeering ten aanzien van de kerk in haar geheel gehad heeft. Of en in hoeverre zijne oprechte bemoeiingen het doel zullen doen bereiken, dit hangt niet van hem alleen af." Het aan den Bondsraad voorgelegd ontwerp tegen de socialisten telt 24 artikelen. Het ver klaart dat vereenigingeu, vergaderingen, gedrukte schriften, die als van sociaal-democratisch, socia listisch of communistisch karakter, de strekking hebben om de maatschappelijke orde in den Staat te ondermijnen, verboden dienen te worden, en dat verbod is overgelaten aan de centrale autori teiten van de bondsstaten. Dat verbod strekt zich uit tot het geheele bondsgebied. Tegen het ver bod kan men in hooger beroep komen bij een op te richten Rijkscollege voor het recht van vereeniging en de drukpersaangelegenheden, dat uit negen leden bestaat, van welke minstens vijf rechterlijke ambtenaren moeten zijn, en in hoogste ressort beslist. Het ontwerp bedreigt straf tegen elk bijzonder geval van overtreding. De minste straf bestaat in geldboete, de zwaarste in gevan genzetting voor een jaar. Aan personen, die zich tot socialistische bedoelingen laten gebruiken, kan het verblijf in zekere plaatsen verboden worden. Zijn die personen vreemdelingen, dan kunnen zij het land worden uitgezet. Onder dezelfde voor waarden kan aan boekdrukkers, boekhandelaren, logementhouders en herbergiers het uitoefenen van hun bedrijf worden verboden. Boekdrukkerijen kunnen gesloten worden. Ten opzichte van dis tricten en plaatsen, waar door socialistische werk zaamheid de openbare veiligheid bedreigd wordt, kunnen de centrale autoriteiten, met goedkeuring van den bondsraad, voor den tijd van een jaar bepalen, dat vergaderingen slechts met vergunning der politie kunnen plaats hebben, dat het verkoo- pen op straat van gedrukte schriften verboden is, dat personen zonder werk en zonder middelen van bestaan het land uitgezet en het bezit en ver- koopen van wapenen beperkt worden. De Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging van verschillende bepalingen der kieswet met 64 tegen 59 stemmen aangenomen. In verband met de viering in October van het 25-jarig bestaan van het Nationaal tooneel te Antwerpen, heeft het gemeentebestuur aldaar een prijskamp van Nederlandsche tooneelletterkunde uitgeschreven, waaraan Belgische en Nederlandsche schrijvers uitgenoodigd waren deel te nemen. Niet minder dan 89 stukken werden ingezonden. De uitslag is geheel ten voordeele der Noord-Neder landers, want aan geen enkel Vlaamsch schrijver werd een prijs toegewezenStukken van drie en meer bedrijven: 1ste prijs, 1000 fr., „Annemie", tooneelspel in 4 bedrijven, door Rosier Eaassen;

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2