KOLONIËN. kantoren, volgens door burgemeester en wethouders goed te keuren teekeningen. Het voorstel van het raadslid Pels c. s., tot het zenden van eenige ambtenaren hij de publieke werken, waaronder de hoofdopzichter der beplantingen, naar de Parijsche tentoonstelling, heeft bij hen geen gunstig onthaal gevonden. Zij rapporteeren daaromtrent aan den gemeenteraad, dat zij deze zaak reeds vroeger in hun midden hadden overwogen, doch dat de meer derheid hunner daarin geen rechtstreeksch voordeel voor de gemeente heeft gezien. In het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam hield gisteren de Vereeniging voor de belangen des boekhandels hare 61ste algemeene vergadering, onder voorzitting van den heer J. C. Loman Jr., van Amsterdam. Uit het aldaar verhandelde bleek, dat de Vereeniging voortdurend in bloei toeneemt, grooten invloed blijft oefenen op het regelen van geschillen over kopijrecht tusschen onze uitgevers en zorg blijft wijden aan de belangen van boek handel en letterkunde. Het door haar opgerichte expeditie-lokaal in de Spuistraat, uitsluitend ten dienste van den boekhandel, 2foo ook het onder steuningsfonds voor verarmde weduwen en kinderen van leden, verkeereu beide in bloeienden staat. Bijna 100 van de ruim 400 ledeu waren uit alle oorden des lands ter vergadering opgekomen. De volgens rooster aftredende bestuursleden, de heeren G. L. Punke, T. Kouwenaar en Mart. Nijhoff, werden vervangen door de heeren D. A. Thieme te 's-Gravenhage, C. L. Brinkman en Tj. Holkema te Amsterdam, de laatste als penningmeester. De Koning zal den 22sten dezer, des nachts te drie uren, met een bijzonderen trein van het Loo naar de grenzen vertrekken en aldaar over gaan in een salon wagen, door den keizer van Duitschland gezonden. Na de voltrekking des huwelijks van prins Hendrik met prinses Marie van Pruisen, zal de Koning in gezelschap van den groothertog en de groothertogin van Saksen-Wei mar-Eisenach, naar het Loo terugkeeren, om den 27sten het jonggehuwde paar te ontvangen, het welk des avonds te negen uren aldaar zal aanko men. Vanwege Z. M. worden vele aanstalten ge maakt, om die ontvangst luisterrijk te doen zijn. Het Staatsblad n°. 115- behelst de wet van den 8sten Augustus 1878, houdende vaststelling van bijzondere bepalingen tot beteugeling der long ziekte onder het rundvee in bepaalde deelen des lands. Zij bevat de volgende artikelen1. Door Ons kan worden bevolen, dat het rundvee in be paalde gedeelten van het rijk, door Onzen minister, met de uitvoering dezer wet belast, aan te wijzen, moet worden ingeënt en gemerkt of een van beide. Weigert de eigenaar of houder van dat vee die inenting of dat merken toe te laten, dan wordt dat vee door den burgemeester in beslag genomen eu zorgt, deze, dat de inenting of het merken ten koste van den eigenaar behoorlijk geschiedt. Is, ten gevolge van eeue volgens dit artikel ondergane inenting, een stuk rundvee, volgens verklaring van den district-veearts of zijn plaatsvervanger, gestor ven, dan wordt aan den eigenaar de volle waarde van dat rund in gezonden toestand vergoed. 2. Eigenaars of houders van vee in de gedeelten van het rijk, in het vorig artikel bedoeld, zijn verplicht den districts-veearts of zijnen plaatsver vangers en den door Onzen minister, met de uit voering dezer wet belast, daartoe aangewezen op zichters in de stallen, weiden of bewaarplaatsen van vee toegang te verleenen tusschen zonsop- eu ondergang, op vertoon, desgevorderd, van hunne akte van aanstelling. 3. Weigering of feitelijke verhindering om de ambtenaren, in art. 2 bedoeld, in stallen, weiden of bewaarplaatsen van vee toe gang te verleenen, wordt gestraft met gevangenis straf van eene maand tot een jaar en geldboete van f 100 tot f 500. Bij herhaling van misdrijf worden de daartegen bedreigde straffen verdubbeld. 4. Art. 463 van het Strafwetboek en art. 20 der wet van 29 Juni 1S54 (Staatsblad n°. 102) zijn op de misdrijven, bij het vorig artikel voor zien, van toepassing. 5. De bepalingen der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad n°. 131) en van de krachtens die wet door Ons genomen be sluiten blijven, na het in werking treden dezer wet, onverminderd van kracht. 6. Deze wet verbindt met den dag barer afkondiging. Het stoomschip „P. Caland" is gisteren van Nieuw-York te Hellevoetsluis aangekomen; de „Torrington", van Rotterdam naar Java, is 10 Augustus te Padang aangekomende „Kingston",1 van Rotterdam naar Java, is gisteren van South ampton vertrokken; de „Prins van Oranje", van Nieuwediep naar Batavia, passeerde hedenmorgen Point de Galle. Het voorloopig verslag is verschenen om trent het wetsontwerp tot regeling der voorwaar den tot verkrijging der bevoegdheid van arts, tand meester, apotheker, vroedvrouw en apothekersbe diende. In 't algemeen toonde men zich daar mede ingenomen, omdat men in de hoofdbepalin gen er van het middel zag om in de behoefte van medische hulp, die zich hier en daar ten plattelande sterk doet gevoelen, beter te voorzien en juichte het toe, dat de regeeriug dit doel wilde bereiken zonder de waarborgen van medische ken nis te verzwakken of het wetenschappelijk peil onzer aanstaande geneeskundigen te verlagen. Enkele leden twijfelden echter of door 't ontwerp het doel wel zou worden bereikt. De eischen aan de toekomstige artsen gesteld, zijn verre van licht. Yelen zullen niet in staat zijn daaraan te voldoen. Andere leden gaven der regeering in overweging de volgende bepaling aan de overgangsbepalingen toe te voegen „Er zal door Ons, binnen zes jaren na de afkondi ging dezer wet, gelegenheid gegeven worden tot het verkrijgen van den rang en de bevoegdheid van vroedmeesteres, op de voorwaarden door ons te bepalen." Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger te Leeuwarden, mr. J. S. baron van Harinxma thoe Slooten, advocaat aldaar; aan J. J. Hardenberg, op ziju verzoek, met ingang van 1 September e. k., eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Tielaan den heer O. Th. baron Sloet van Toutenburg, op zijSi ver zoek, een eervol ontslag verleenitafe dd. kamerheer en hem bevorderd tot commandeur der orde van de Eikekroon. Gr e m e n g d N i e u w s. De gedeeltelijke maansverduistering, omstreeks elf uren begonnen, was hier gisteravond tot bij twaalven vrij goed zichtbaar, toen zij door de vele en dichte regenwolken voor het oog ge durig geheel verdween. Uit Lyon wordt het volgende vree- selijke voorval gemeld: Zekere Vermorel, 32 jaar oud, tuinman te Pommiers, in dienst van den graaf De Villarson, heeft zijne vrouw, op het oogenblik dat zij haar kind zoogde, zes bijlslagen aan den hals toegebracht. De arme vrouw was terstond een lijk, terwijl het kind van haren schoot op deu grond rolde. Nadat de moordenaar het onschuldige wicht bij een buurvrouw had gebracht, keerde hij naar zijn woning terug en ging bij het lijk van zijn slachtoffer zitten, totdat men hem in arrest kwam nemen. Men gelooft, dat hij die ontzettende mis daad in een aanval van jaloezie heeft gepleegd. Uit Manchester wordt gemeld, dat een verpleegde in het Audover werkhuis, geheel blind en tachtig jaren oud, verklaard heeft niet te kunnen sterven met het geheim op zijn gewe ten van een moord, door hem vele jaren geleden gepleegd op een heer van Salisbury-road. Op de door hem aangewezen plaats in een tuin heeft men werkelijk het gebeente van een man gevonden. Hij is op zijne bekentenis in staat van beschuldiging gesteld. Een koopman uit Dusseldorpis voort- vluchtig. Zijn verdwijnen schijnt in verband te staan met eenig misdrijf, althans er loopeu allerlei hoogst ongunstige berichten. Iedere inlichting om trent den vermiste wordt met 300 mark beloond. Onlangs werd gemeld dat door een echtpaar uit Beek (Limburg) voor een som vau 100,000 fr. aan juweelen zou gestolen ziju eii dat- zij in hechtenis waren genomen. Thans meldt men nader, dat wel de verdenking bestaan heeft, maar dat de verdachten op vrije voeten gesteld werden na het eerste verhoor voor den rechter van instructie. Eene vrouw, Mary O'Brian, die in hare jeugd met landverhuizers uit Ierland naar Amerika gegaan was en 36 jaren te Nieuw-Orleans had gewoond, is sedert eenigen tijd te Londen, om haren zoon, een knaap van vijftien jaren, te zoeken, die op last van den geneesheer voor zijne gezondheid naar Engeland gegaan was. Hij was te Birmingham op eene katholieke school geplaatst, maar spoedig daarna in een manufactuurwinkel werkzaam geweest. Zij vernam in April 11. van den consul te Birmingham, dat hij weggeloopen was naar Londen, daar hij zich aan oneerlijkheid had schuldig gemaakt. Zij is daarop naar Enge land gegaan, heeft te Liverpool en te Birmingham gezocht en sedert te Londen hare nasporingen voortgezet, maar nog steeds tevergeefs. BATAVIA, 10 Juli. Bij de gouvernements-wisselinsehrijviug op 6 dezer alhier gehouden, werd de aangeboden l'/2 millioen genomen tegen pari, 100'/4 en lOO'/j pet. Op verzoek van den redacteur der „Loco motief" heeft de gouv.-gen. vergunning verleend om teu behoeve der dagbladen dagelijks omstreeks 12 uren de plaats gehad hebbende benoemingen enz. mede te deelen. Door den gouverneur-generaal van Ned. Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot boekh. bij de weesk. te Batavia, D. H. W. Ravia de Ligny; tot boekh. op hetbnr. van den eerstaanw. ing. bij den waterataat in de rea. Samarang, M. G. Diepenheim; tot laten comm. bij het dep. der borg. openb. werken, A. Regenabarg; tot 2den comm. bij het vendndep. te Batavia, F. W. F. Schwab; tot griff. bij den landr. te Sama rang, W. G. Binkhuyzen. Verleend: Een tweej. verlof wegena ziekte aan den eeraten comm. op het reaid.-kant. te Batavia C. Beynon. Eervol ontalagen: Met behoud van recht op pens., G. Van Beuniugen van Heladingen, comm. 1ste kl. bij den post. en tel. Benoemd: Tot ads.-rea. van Ambarawa W. F. K. L. De Vogel; tot lsten comm. op het rea.-kant. te Batavia, O. K. Van der Meer Mohr; tot opz. 3de kl. bij den waterataat J. W. Van de Graaft Ontslagen: Eervol, met behoud van recht op pensioen, de hulppr. bij de prot. gem. te Benkoelen F. Kijf- tenbelt en de opz. 2de kl. bij den waterstaat E. A. Stuur; eer vol, met behoud van recht op pensioen, de ambt. op wachtg. F. W. Lambollois Tessensobn; eervol, w. ziekte, de 2de commies op het residentiekantoor te Rionw C. L. Sablon; eervol, de comm. 3de kl. bij den post- en tel. W. R. Wollrabe en de opz. 2de kl. bij den waterataat W. H. Scheffer; eervol, met behoud van recht op pensioen, de gew. onderpakhuiam. te Kakas (Me- nado) J. G. Wilson. Benoemd: Tot off. van jnst. bij den raad van juat. te Soerabaia, mr. J. Hulahoff Pol; tot griffierbij den landr. te Buitenzorg, J. H. Filon; by den landr. te Magetau, J. F. C. Palmbij de landr. te Toeloeng-Agoeng en Trengalek (Kediri), J. G. F. Nouman; tot 2den comm. op het rea.-kantoor te Riouw, M. Kaufman. Bij het binn. best, op Java en Madura tot contr. 1ste kl.. E. Th. H. Van Benthem van den Berg; tot contr. 2de kl. E. M. Van den Bergh en W. F. L. Boisse- vain; tot adsp.-contr., L. N. Van Meeverden. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa w. ziekte aan den mil. apoth. 2de kl. C. C. De Groot. Ontslagen: Eervol, de burg. schr. 5de kl. L J. M. Robert. Overgeplaatst: Ala chef van den gen. staf de kol. der art. H. G. Bouwmeester. Bevorderd: Tot kol., chef vau het wapen der art., de luit.-kol. F. R. K- Peyer im Hoff. Geplaatst: Bij het 11de bat. infanterie de 2de luit. W. J. Van Uye; als eerataanw. genie-officier in de 3de milit. aid. op Java, de majoor G. De Vos. Overgeplaatst: Bij het hoap. te Willem I de off. van gez. 2de kl. M. K. Enthoven; bij den gen. dienst te Atjeh, de off. van gez. 2de kl. H. Van Dam; bij de Gdecomp. art. te Atjeh, de kapt. F. H. Vervat; bij de 13de comp. te Batavia, de kapt. J. C. Gaillard; bij de 18de comp. te Batavia, de 1ste luit. E. Stoppendaal. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den lsten luit. der inf. W. E. Van In- gen en aan den onderint. 2de kl. bij de mil. adm. W. B. Filet. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegens volbr. diensttijd, met behoud van recht op pensioeo, de dir. off. van gez. 1ste kl. A. L. C. StöDtke. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederl. wegens 15 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den onderopz over de plaat- en bankwerkers bij den art. constructie winkel te Soerabaia, J. Flipsen. Ontslagen: Op verzoek, eer vol, wegens volbr. diensttijd, met behoud van recht op pena., de kapt. der inf. J. Schori; eervol, de burgerl. schrijver 5de kl. J. Latumanuwij. Bevorderd: Tot kapt. bij de inf. de lste lnit. A. C. W. F. Kortum, W. F. Van Mensch, J. G. Schröter, H. B. Van Dam, A. M. Winkel, H. Oosterwijk, P. L. A. Collard, E. E E. Otken, D. F. Van der Pant, M. Hooghwin- kel, B. C. Van de Sande en H. E. Munniks de Jongh. Ge plaatst: Bij bet hosp. te Samarang, de off. van gez. 2de kl. A. Jager; bij het garnizoen te Onrust, de off. van gez. 2de kl. J. Leber; bij het 3de bat. inf. de kapt. H. J. Holsboerbij het 6de bat. als adj. de lste luit. A. H. W. Scbeuer; bij de 18de comp. art. te Batavia de 2de luit. C. Moll; als vuurwerker bij de pyrot. werkpl. te Soerabaia, de lste luit. A. W. Segboer. Overgeplaatst: Als chef van den gen. staf de kolonel der art. Hl G. Boumeester; als chef van den geweat. staf bij de troe penmacht te Atjeh de majoor A. R. W. Gey van Pittius; bij het garn. te Kcdong Kebo de late luit.-kwart. H. C. W. Ko- genschot; bij de int. te Atjeh de luit.-kwart. J. Foeker en de 2de luit.-kwart. D. C. Achenbach; bij het hospitaal te Sama rang de officier van gezondheid lste kl. D. H. Van Vierssen; bij den geneesk. dienst van Atjeh de off. van gez. lste kl. \V. E. De Jong en de off. van gez. 2de kl. N. Bonthuis, J. A. C. Maier en C. P. C. Luchtmanabij het 9de bat. inf.. de 2de luit. A. M. Wouters en J. C. Bergsma; bij het garn. bat. van Banka de lste luit. C. C. H. Smit; bij het lste garn. bat. van Atjeh de lste luit. adj. A. J. Tengbergen; bij het 3de garn. bat. van Atjeh de lste lnit. adj. A. A. Veenhuyzenbij het subs.-kader te Batavia, de majoor C. G. II. F. Van Schendel; bij de 4de comp. art. van Atjeh de kapt. G. De Wijs; bij de 22ste comp. van Atjeh de kapt. L. C. F. Dnginéabij d.e 23ste comp. te Atjeh de lste luit. H. J. Dijckmeesterbij de 24ste comp. te Atjeh de kapt. B. Lamberts en de lste lnit. G. F. Beer; als comm. der art. der 3de mil. afd. op Java de majeur G. E. C. Guffroy; als comm. der art. te Atjeh de majoor A. Hijnrkamp; bij het mat. als adjunct bij het hoofdb. de lste luit. M. B. Rost van Tonningen. Departement van Marine. Ontslagen: Eervol, w. ziekte, de tijdelijke havenm. te Oleh-leb, H. Draver. Benoemd: Tot tijdelijk havenm. te Oleh-leh, Th. Cheffintot haven., tevens pak- huism. te Banda, B. Groenhof.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2