N°. 5672. A°. 1878. Dinsdag 13 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEI. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden....1 f LIO. Franco per post.IAOl Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Von 16 regelskVf 1.05. Iedere regel meer.....".0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. JACHT. DE COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUID HOLLAND, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten dier Provincie van den 6den Angustns 1878, n°. 52; Gelet op art. 11 der Wet van den 13den Juni 1857 Staats- Had n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge boven genoemd besluit: 1°. de opening der jacht op klein wild, vermeld in de 2de zinsnede van art. 17 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad n°. 87), voor dit jaar in de Provincie Zuid- Holland is vastgesteld op Zaterdag den een en dertigsten Augustus aanstaande met zonsopgang 2°. van die opening is uitgezonderd de uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, lett. e der aangehaalde wet; 3°. de korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts drie malen 's weeks en wel des Woensdags, Vrijdags en Zater dags mag worden nitgeoefend. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekon digd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad cn in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. '8-Gravenhage, den Ssten Augustus 1S78. LEIDEN, 13 Augustus. De examens, afgelegd door leerlingen der hoo- gere burgerschool alhier, hebben den volgenden uitslag gehadAan het eind-examen der boogere burgerscholen in Zuid-Holland werd deelgenomen door 9 leerlingen der 5de klasse, van welke 1 werd afgewezen en 8 het diploma ontvingen, na melijk C. Winkler, A. J. Ballego, J. T. Born- water, H. J. Taverne, J. A. Zaalberg, J. C. Yan Scbravendijk, A. D. J. Yan 't Hooft en U. P. J., Persoon. Yoor het admissie-examen tot de mili taire academie te Breda hebben zich 5 leerlingen der 3de klasse aangemeld; van deze werd 1 we gens bijziendheid afgekeurd, 1 afgewezen en 3 geplaatst voor de infanterie hier te lande, name lijk: W. D. A. Ophorst, J. C. Gilquin en A. P. W. Stroo. Slechts één leerling in alle vakken der 3de klasse, N. M. Japikse, onderwierp zich aan het vergelijkend examen voor het Instituut der marine en werd als cadet geplaatst. Maandag 26 dezer, 's morgens te 10 uren, zal in de Kweekschool voor Zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van knapen, die eene ver bintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Maas," waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 14 Augustus, des morgens te halfacht. Naar men mededeelt zullen de 3de en 4de comp. 3de bat. 3de reg. inf. thans te Vlissingen, gedu rende de zomeroefeningen, die aan de Noord- en Znid-Hollandsche kusten zullen plaats hebben, res pectievelijk te Leiden en Delft garnizoen houden en zal het wachtschip „Hydra", thans te Vlissin gen, aan de oefeningen deel nemen en gedurende dien tijd niet vervangen worden. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 26.00, f 13.50, f 2.90 en f 1.35; de laagste f 26.00, f 13.50, f 2.70 en f 1.35. Naar men meldt worden voorbereidende maatregelen getroffen tot het vestigen van aan vullend bijzonder theologisch hooger onderwijs aan de universiteiten, in het belang der Herv. kerk. Men schrijft ons uit OudshoornOnze ge achte en zeer geleerde predikant dr. C. N. De Graaff nam gisteren naar aanleiding van den tekst Handelingen der Apostelen Hoofdst. 20 vers 32 afscheid van zijne gemeente, na aldaar 37l/j jaar als leeraar te hebben gestaan en gedurende 43 jaar Gods woord te hebben verkondigd. Eene tal rijke opkomst getuigde van deelneming in deze scheiding ook door stoffelijke bewijzen. Geroerd door zijn eerw. prachtige en welgemeende afscheids rede, zong de gemeente bij het verlaten van het kerkgebouw ziju eerw. het 3de vers van Psalm 134 toe. De heer Gosliuga, pred. bij de Christelijk Gereformeerde gemeente te Sassenheim, heeft het op hem uitgebrachte beroep naar Bolsward aangenomen. Naar 't Yad. verneemt heeft Z. M. de Ko ning de petitiën in zake de onderwijswet aan den ministerraad verzonden, ten einde de ministers in de gelegenheid te stellen om Z. M. daaromtrent te dienen met advies. De vergadering van inspecteurs van 't lager onderwijs zal, naar men verneemt, in 't begin van September te 's-Hage gehouden worden. Wanneer wij, zegt de Arnst. Crt., goed inge licht zijn, is het bestuur der stoomvaartmaatschappij „Nederland" voornemens aan prinses Maria van Pruisen een bouquet aan te bieden van zeer kost bare en zeldzaam voorkomende overheerlijke witte bloemen uit Indië, die met de meest mogelijke zorg en met alle middelen, die der kunst ten dienste staan, op den stengel levend gehouden, naar Europa overgebracht eu aldaar tot op den dag van het huwelijk zorgvuldig geconserveerd zullen worden, om ze dan te plukken en door eene be kwame hand tot een sierlijk bouquet te doen ver eenigen en aan de gemalin van den doorluchtigen beschermheer en eere-voorzitter der maatschappij in een zilveren standaard aan te bieden, als eene dankbare hulde voor hetgeen prins Hendrik voor den bloei van den Nederlandschen handel en de scheepvaart in het algemeen, maar voor die van de maatschappij „Nederland" in het bijzonder heeft gedaan en nog steeds voortgaat te doen. Het cadeau, door de hoogere en lagere leden der Neder landsche marine prins Hendrik aan te bieden, zal bestaan in eene schilderij, te vervaardigen door den heer Yan Heemskerck van Beest, oud-zeeofficier, voorstellende een voorval op een der vaartuigen, waarop Z. K. H. indertijd het bevel gevoerd heeft. In den loop van het vorige jaar zijn drie aan het Sparen te Haarlem, tusschen het Slepers- hoofd en de Bakenessergracht staande huizen af gebroken, die door directeuren van Teylers stich ting waren aangekocht om aan de bestaande ge bouwen dier stichting eene gewenschte uitbreiding te geven. In antwoord op de voor dat belangrijke bouwwerk uitgeschreven prijsvraag zijn verschei dene plannen ingezonden, die geen van alle geheel voldeden aan hetgeen directeuren verlangden en zich hadden voorgesteld. Het door den heer Anton Ulrich, architect te Weenen, ingediende plan van den voorgevel is echter in hoofdzaak aangenomen en, na eenige in overleg met hem daarin gemaakte wijzigingen, onlangs goedgekeurd. Het in gips vervaardigde model van dien gevel is thans te bezichtigen in Teylers stichting. Het front, in Italiaanschen renaissance-stijl ontworpen, zal, wat het benedengedeelte betreft, met Escozijnschen-, het bovengedeelte met Bremer-steen worden opge bouwd. Inwendig zal het nieuwe gebouw, in ver band met de bestaande localiteit, beneden tot musea en boven tot gehoorzalen en bibliotheek worden ingericht. Door den voorgenomen bouw zal de gelegenheid tot tentoonstelling der onderscheidene verzamelingen, die de stichting bevat, aanmerke lijk uitgebreid, en alzoo te gemoet gekomen wor den aan het bezwaar, dat veel belangrijks niet dan bij bijzondere gelegenheid door de belang stellende bezoekers van het Museum bezichtigd kon worden. Yoor het volgende studiejaar is tot lsten adsistent bij het physiologisch laboratorium te Am sterdam benoemd dr. J. Van Rees, te Utrecht. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen der adspiranten naar eene plaatsing als cadet aan de Koninklijke Militaire Academie, zullen, voor zooverre zij voor den dienst hier te lande worden aangesteld, met 2 September, en voor zooverre zij voor den dienst in de koloniën zijn bestemd, met 3 September a. s. aan die inrichting als cadet worden geplaatst voor de infanterie hier te lande: J. C. L. Ober- holzer, A. Sieburgh, jhr. A. E. Van Spengler. J. G. Seelig, J. P. Michielsen, J. Burger, J. Staats Boonen, W. D. A. Ophorst, K. Van der Maaten, J. C. Gilquin, A. H. Hoyer, J. A. J. Smit, J. A. Eranken, C. D. Schlosser, W. Swart, J. J. Van Pellecom, M. Schultz, J. H. L. Van Hasselt, W. B. S. Reede, J. P. Weitzel, R. Du- four, P. J. Erederiks, A. E. W. Stroo, L. E. Hinrichs, J. E. W. Cassa; voor de cavalerie hier te lande: R. G. B. Van Overveldt, W. C. Völc- ker; voor de artillerie hier te lande T. W. baron Van Boetzelaer, A. Van Toornenburgh, A. L. Hesta, G. A. Van Haeften, P. G. Verhaart, J. C. Ten Noever de Brauw, W. Verhey, K. C. Ketner, J. C. M. Pompe, jhr. E. H. J. Storm van 's Gravesande, C. H. De Boer, G.P. Bouten, P. G. A. Van der Hoff, A. Van Sliedregt, J. J. Hector, S. C. Meerdink, E. A. J. Pippenghegen, A. J. P. Pfeiffer, J. A. N. Kraat, J. P. Smeetsvoor de genie hier te landejhr. J. Van Heemskerck van Beest, H. M. Van Weel, C. G. Petri; voor de infanterie in Oost-Indié: J. Van Swieten, J. H. M. R. Kohier, J. C. Lindgreen, J. M. Tummus, C. M. H. Kroesenvoor de artillerie in Oost-Indië E. E. W. Kattenbusch, G. J. E. Nauta, J. W. His- sink, G. H. Knoop, M. W. E. Van Bloemen Waan- ders, J.H. A. P. Overman, A. L. Maas, G. J. Roose- gaarde, H. Van Lokhorst, H. A. Termijtelen, J. M. Van Gogh, jhr. W. H. Van Neukirchen genj Nijvenheim, H. C. Kronouer, A. E. Geill, J. J. D. Milder, J. A. P. Eabius, H. Spree, G. Engel- berts, C. J. Beukers, E. A. A. Triebart, E. E. W. Van der Zande, G. K. Jochems; voor de genie in Oost-Indië: A. Nieuwenhuyzen, W. E. Batenburg, J. Frenkel, L. H. E. Wackers, J. D. Berkhout, J. J. Proost, J. S. Redeker, C. G. Vuyk, C. De Vries, G. M. Van Renesse van. Duivenbode, F. Raaymaakers, P. H. Willemstijn, W. A. E. Caspersz, M. C. Eauel en G. B. H. E. Alpherts. De minister van financiën, die vau oorlog en die van waterstaat enz. zullen a. s. Donderdag geen audiëntie verleenen. Volgens een telegram uit Peuang van 9 Augus tus is het gestrande Nederl. stoomschip „Voor waarts" afgebracht. Door het breken der pompen was oponthoud veroorzaakt. De nieuwe kazerne op Damlust te Utrecht zal Woensdag betrokken worden door het 1ste regiment veld-artillerie aldaar. Mej. Eslella De la Mar, pensionnaire van Z. M. den Koning, die onder den naam van Stella Faustina met Strakosch en Ole Buil een kunstreis gemaakt heeft door Noorwegen, is daar overal met het meeste succes opgetreden. De bladen zijn vol lof over de talenten van deze jeugdige Neder landsche kunstenares, die o. a. door de voordracht van aria's uit de „Barbier", „Rigoletto", „Faust" enz. en van een lied in de taal van het land de algemeene geestdrift opwekte. Gistermorgen is op het Loo aangekomen de generaal Krüger, commandeerende het huzaren-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1