BUI TT 15 NLAN JL». Duitschland. Gemengd Nieuws. i Het talrijke bezoek, dat telken male aan de voorstellingen van het marionetten-theater ten deel valt, is wel een duidelijk bewijs hoe- j zeer zij in den smaak van het publiek vallen, niet j alleen van het jeugdige, maar ook van het volwassene. Gisteravond o. a. bleef er in de be- j nedenzaal bijna geen stoel onbezet, terwijl men j op de galerij elkaar verdrong om toch maar 'ülëfcs aan zijii aandacht t§ laten ontsnappen. De heer Holden behaalt dan ook bij herhaling met zijne marionetten het grootste succes. De aanwezigen gevoelen zich gedrongen hem telkens te doen blijken j van hunne ingenomenheid met de wijze waarop hij de gewone kunstenmakers van vleesch en been door de zijne weet te doen evenaren. De kristalgrot enz. waarmede de voorstellingen be- sloten worden, is allerkeurigst, terwijl de ballet-pan- j tomime de toeschouwers onwillekeurig een gullen lach afdwingt. Morgenavond zal de laatste voor stelling plaats hebben. Zij die deze week nog geen bezoek aan de Stadszaal brachten, verzuimen niet alsdan van dit onschuldig vermaak te profiteeren. Nabij de Paardesteeg werd gister middag te twee uren de 72-jarige M. J. M. uit het Minnehuis door een vigilante omvergereden, waardoor de wielen hem over de beide beenen gingen. Men bracht hem in het bierhuis op den hoek der steeg, waar dr. Kimrntl, die daar juist passeerde, hem onderzocht en kneuzing der beide kniege- 1 wrichten constateerde. Doofheid van den minne- man schijnt de oorzaak te zijn, dat hij niet spoe dig genoeg voor de vigilaute kon wijken. Gisternamiddag is een 2'/2-jarig kind, dat van zijne moeder, die een wagen met eetwaren reed, was weggeloopen, door eene vrouw aan de Uiterste gracht in huis genomen. De politie, van de ver missing in kennis gesteld, heeft aan den vader, die door aandoening niet kon spreken, den kleine weder overhandigd. Nader verneemt men, dat de twist, ontstaan tusschen twee jagers bij het aardappelen- schillen in de Oranjekazerne te 's-IIage, gelukkig niet zulk een noodlottigen afloop had als werd gemeld. De wonde, door den messteek toegebracht, wordt niet gevaarlijk geacht. DejeugdigeNederlander, de I7-jarige zoon van mevr. de wed H., van Amsterdam, die, na den mislukten moordaanslag van Nobiling op den Duitschen keizer zich op onvoegzame wijze over deze misdaad aan de table d'hote te Creuznach had uitgelaten en die des anderen daags voor deze handelwijze gearresteerd werd, is Vrijdag, na ruim twee maanden preventief in de gevan genis te hebben doorgebracht, nog tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Bij het onweder van Dinsdag te Gro- ningen was de wind zoo hevig, dat een met een paard bespannen wagen, waarin zes personen over den Kraneweg reden, door den wind in een sloot geworpen werd; gelukkig kwamen de personen allen met een nat pak en den schrik vrij. Even eens werd iemand, die met paard en chais buiten de Boteriugepoort reed, in de sloot geworpen, ook zonder letsel te bekomen. Mede op die hoogte is een melkboer met juk en emmer in de sloot ge worpen, en een meisje van een melkboer, die met haar vader naar het land zou gaan om te melken, over eene sloot gedreven; beiden kwamen er goed af. Schoorsteenen werden omgerukt, gaten in muren en daken geslagen, enz. Uit Beest wordt gemeld: Er heeft hier een droevig ongeval plaats gehad. Een 5-jarig knaapje, zoon van een geacht ingezeten, zag dicht bij de ouderlijke woning een dartel veulen in de weide loopen. Uit speelzucht loopt hij het jonge dier na, en pakt liet eindelijk bij den staart doch het veulen slaat achteruit, treft het jongske in hel aangezicht en verbrijzelt hem het kakebeen, terwijl al de tanden uit den mond geslagen wer den. Ofschoon er wel geen doodelijke gevolgen uit zullen voortkomen, zal het aanvallige ventje hoogst waarschijnlijk zijn geheele leven misvormd zijn. Gistermorgen omstreeks drie uren heeft een 63-jarige muzikant, wonende in de Mos- terdsteeg te Rotterdam, die tot twee uren nog in een danshuis had gespeeld, zich door ophanging in de bedstede van het leven beroofd. Spoedige ingeroepen geneeskundige hulp kon niet baten de levensgeesten weder bij hem op te wekken. Volgens de „New-York Times" zal de ex-luitenant Schroeder, een Duitscher van ge boorte, in een luchtballon van Nieuw-York naar Londen gaan. De ballon zal 91 voet hoog zijn en een diameter van 20 voet hebben. De vader van den veroordeelden En- gelachen correspondent Bishop te Berlijn heeft bij den keizer een verzoek ingediend om vrijstelling van straf voor zijn zoon. Het adres te dier zake is mede onderteekend door vele als hoogst ach tenswaardig bekend staande Engelschen, In liet krankzinnigengesticht Burg- höltzli, nabij Zurich, heeft zich een zonderling geval voorgedaan. Zekere Staub, aldaar algemeen bekend als schutterkoning, was reeds sinds lang in dat ge sticht opgenomen en had in den laatsten tijd een middel weten te vinden om aan eeaige personen brieven te doen toekomen, waarin hij dringend verzocht al het mogelijke aan te wenden om zijn ontslag te verkrijgen, daar hij volstrekt niet krank zinnig was. De directie en geneeskundigen waren echter van een ander gevoelen en weigerden der halve aan de gedane aanvragen gevolg te geven. Daarop zijn een aantal zijner vrienden het gesticht binnengedrongen en hebben hem met geweld uit zijne cel op de derde bovenverdieping van het gebouw weggehaald. Te dier zake is een rechterlijk onderzoek ingesteld. Te Londen is het volgende telegram aan het bureel van de „New-York Herald" ont vangen Lage barometerstand vergezeld van regen en hevige noordoostelijke tot zuidwestelijke winden en waarschijnlijk weerlicht kan omstreeks den llden Augustus op de Britsche en Noordsche kusten verwacht worden. Omtrent het gisteren per telegraaf vermelde ongeluk aau het spoorwegstation Eratesti in Rumenië worden de volgende bijzonderheden medegedeeld. Bij het inladen van kistjes met dyna miet in een spoorwegwaggon lieten een paar Rus sische soldaten een kistje vallen, waardoor niet slechts dit ouiplofte, maar ook die welke reeds in den waggon geladen waren of in de onmiddellijke nabijheid stonden. Yijfiig soldaten werden gedood en 35 voor 't meerendeel ernstig gewond. Boven dien werden 6 spoorwegwagens totaal vernield en het stationsgebouw belangrijk beschadigd. Door het Central Criminal Court te Londen is Woensdag jl. vrijgesproken de heer King, handelaar in drogerijen, die violetpoeder voor uitwendig gebruik in zulke mate met arsenicum had toebereid, dat men daaraan den dood van ettelijke kinderen toeschreef. Dinsdag is bij Mingo, in Ohio, een sneltrein in botsing gekomen met een goederen trein, ten gevolge waarvan twaalf personen het leven verloren en twintig min of meer gewond werden. De Kamer van koophandel te Havre heeft gisteren een banket aan den minister van openbare werken aangeboden. De minister verzekerde bij die ge legenheid, dat de regeering de welvaart des lands zal trachten te ontwikkelen en voldoening zal geven aan elke rechtmatige ougerustheid. Zij wil in hen, die tegen haar overstaan, geen tegen standers zien, maar slechts andersdenkenden, die zij weldra haar bondgenooten hoopt te zien worden. De minister erkende ten slotte, dat Hfivre behoefte heeft aan nieuwe dokken. Volgens een telegram uit Weenen aan „Daily Chronicle" te Londen, zou te Kissingen een aan slag op het leven van Bismarck zijn gepleegd en de prins gewond zijn geworden. De voor de vertegenwoordiging van Duitsch land te Konstantinopel bestemde ambassadeur, graaf Hat.zfeld, is gisteren per telegraaf naar Kis singen ontboden en onmiddellijk daarheen ver trokken. De Pruisische ministerraad heeft zich stellig verklaard voor de voltrekking der doodstraf aau Hödel. Prins Bismarck moet er vooral op hebben aangedrongen. Italië. De koning en de koningin van Italië kwamen Woensdag in den namiddag te Venetië. Er waren groote toebereidselen voor huDne ontvangst ge maakt. Het kanaal was den geheelen dag met gondels bedekt, huizen en paleizen prijkten met vlaggen, balkons en vensters met bloemenkransen. Een talrijke menigte wachtte het vorstelijk paar aan net station op, waaronder tal van senatoren, afgevaardigden en magistraten. De kade was rijk versierd; een bataljon infanterie en een muziek corps hadden bij het koninklijk paviljoen post gevat. Toen de trein aankwam, werden 21 saluut schoten gelost. De vorstelijke personen werden met geestdrift toegejuicht. In vergulde gondels werden zij langs het kanaal naar het paleis ge bracht. 's Avonds was er een groote receptie in het paleis, en het plein van San-Marco en de paleizen langs het kanaal waren schitterend verlicht. Kardinaal Nina is tot staatssecretaris be noemd en heeft deze benoeming aangenomen. Men verzekert dat hij de politiek van kardinaal Franchi zal volgen, wiens intieme vriend hij steeds ge weest is. O x» o o 1> 13 x i tan n i 45 - Ziekte, voornamelijk koorts, neemt hier op on rustbarende wijze ouder de troepen toe, schrijft de correspondent van „Daily News" te Larnaca. In dit seizoen, voegt hij er bij, is Cyprus ongetwij feld ongezond. Het 42ste regiment telde Dinsdag 42 zieken, het 101ste 29 zieken, waaronder 4 officiereu. Ook de gezondheidstoestand van de bemanning der vloot te Larnaca laat veel te wen- schen over. Sir S. Northcote verklaarde gisteren in het Lagerhuis dat de regeering geen verbindend pro gramma kan geven omtrent de in Turkije in te voeren hervormingen en omtrent de daarvoor te geven waarborgen. Ouderhandelingen worden ge voerd tot het sluiten van een tractaat ter verze kering van de uitvoering der verschillende her vormingen. Oostenr.-Hong. Mort archie. Keizerin Eugenie, zoo leest men in de „Polit. Corr.", blijft te Weenen voortdurend allerlei op lettendheden van het Hof ontvangen, en vele gissingen worden gemaakt omtrent dc reden van haar verblijf. Naar sómmigen beweren, zou zij zich in Oostenrijk willen vestigen. De Berlijnsche „Ereie Presse", het bekende sociaal-democratische orgaan, mag in Oostenrijk niet meer over de post bezorgd worden. Rusland. Nog steeds laat de gezondheidstoestand van de Russische troepen in Turkije veel te wenschen over. Bij het zuidelijk leger heeft men 13,608 zieken, waarvan 4667 in hospitalen en lazaretten worden verpleegd, en bij de noordelijke armee 10,3S4 zieken, waarvan 9282 in hospitalen en lazaretten. Toch wordt ondanks de felle hitte de toestand met den dag beter en doen zich niet veel sterf gevallen voor. Het aantal dokters en apothekers, dat alleen in Bulgarije, toen in de hospitalen dienst werd verricht, aan besmettelijke ziekten stierf, bedraagt 78. Er is groote behoefte aan personeel voor den geneeskundigen dienst; men is reeds genoodzaakt de vrouwelijke studenten van het laatste studiejaar als hulpartsen in dienst te stellen. Turkije. De minister van buitenlandsche zaken heeft aau de Turksche gezanten eene circulaire gezonden, die opmerking verdient. Daarin wordt gezegd, dat de Porte opstand voorziet in de streken, waar eene Muzelmansche bevolking is en die bij Servië of Montenegro geannexeerd zullen worden of tot het nieuwe vorstendom Bulgarije belmoren. De Porte verklaart gedaan te hebben wat zij kon om de gemoederen tot bedaren te brengen, maar ontslaat zich verder in dit opzicht van alle verantwoordelijkheid. Zij voedt geene hoop, dat hare pogingen met goed gevolg bekroond zullen worden en acht het daarom zaak, alle verantwoor delijkheid vau zich afschuivende, den waren stand van zaken aan al de mogendheden te doen kennen. De „Poiit. Corr." is echter van oordeel, dat eene dergelijke verklaring de Porte niet veel baten zal en dat later wel zal blijken, hoe zij in het geheim die. oproerige bewegingen heeft aangestookt. De zoogenaamde „Albaneesche vereeniging" zou, naar men zegt, niet enkel door de Porte, maar ook door Servië gesteund en tot krachtig handelen aange-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2