12 Augustus. A". 1878. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit lommer toestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden......1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES fan 16 regels1-0&- Iedere regel meerD 0.17$. Grootere letters naar plaatsrnimte. L.E!J0E;V, 1® Augustus. Blijkens het in de Staatscourant van heden voorkom nde vervolg van het verslag omtrent het rijk-museum van oudheden alhier is het reeds een tal van jaren geleden, dat het museum aan den toeumaligen consul-generaal der Nederlanden te Smyrna, den heer J. Van Lennep, eetie zeer merk waardige en zeldzame verzameling van Grieksche beschilderde vazen en eenige andere fraaie voor werpen van gebakken aarde mocht danken. Daar onder bevonden zich onderscheidene, die niet alleen om hare afmetingen en vormen, maar ook om haren bijzonder hoogen ouderdom en deu stijl der ver sieringen, onder de zeldzaamste verdienen te worden gerangschikt, die van dezen tak der kunst bekend zijn. In het afgeloopen jaar werd de herinnering van het feit verlevendigd door een aanzienlijk ge schenk van Grieksche oudheden, uit den omtrek van Smyrna eii Troas afkomstig en door een lid van hetzelfde Nederlandsche geslacht, deu tegenwoor- digen consul-generaal, den heer R. J. Van LenDep, aan de regeering voor het museum overgezonden. Eene andere zeer merkwaardige aanwinst bestond in een stel afgietsels in pleister, van de voor naamste beeldwerken en opschriften die in 1875 en 1876, bij de oudheidkundige opdelvingen, op last en voor rekening van de Duitsche regeering te Olympia ondernomen, aan het licht zijn gebracht. Het is de opbrengst der in het eerste tijdperk door de Duitsche geleerden Curtius, Adleren Hirchfeld geleide werkzaamheden. Aan de afgietsels, te Berlijn vervaardigd en door de Nederlandsche regeering aangekocht, werd eene bestemming in het rijks museum van oudheden toegekend. De Etrurische oudheden werden met een geschenk van een in Rome verblijvenden landgenoot, den heer J. W. Verschoor, vermeerderd, bestaande uit twee bronzen, waarvan een gegoten, vrouwenbeeld jes, welke beide afkomstig zijn uit de over blijfsels van het oude Populonia op de Etruri sche kunst. Ten geschenke van denzelfden landgenoot werd nog ontvangen een bronzen versiersel van eenig kleedingstuk, behoorende tot de Romeinsche oud heden. Ook werden tot deze afdeeliug behoorende voorwerpen door de regeering aangekocht of bij het baggeren van grint in de Waal bij Nijmegen gevonden. Omtrent de vaderlandsche oudheden wordt gemeld dat door den conservator dr. Pleyte eenige voorwerpen uit Eriesche terpen op de plaat sen zelveu werden verzameld of van de eigenaars verkregenuit den terp te Hartwerd, een zooge naamd spinsteentje van lichtgeel gebakken aarde; stukken van bodems en van randen van ruw be werkte potten, van verschillende kleuren, de ran den met ingedrukte versieringeneen bronzen sleutel; een beenen messenhecht, in schroefvorm; beenen belegstukken van een messenhecht met cir kelvormige figuren. Van dienzelfdeu terp zijn een aantal andere voorwerpen afkomstig, die in vroe gere jaren door den eigenaar, den hoogleeraar mr. S. Vissering, aan het museum ten geschenke wer den toegevoegd. Van Dronrijp, uit den grond van de voormalige stade Dotingha: een gedeelte van een platte schijf van graniet, met eene opening, wellicht steen van een handmolen; een pot van gebakken aarde, oorspronkelijk met twee oorende benedenhelft tot aan den voet met ruwe, ingedrukte versiering, het vlechtwerk van eene mand nabootsende. Van de voormalige stade Eoppingaeene schijf van gebakken aarde, met opening in het midden, wel licht voor een weeftoestel of ter verzwaring van een vischnet gediend hebbende; op de oppervlakte nog gedeelten van ingedrukte merken aanwezig, zooals die zeer dikwerf op diergelijke schijven of ballen, bijv. de van Wyk bij Duurstede afkom stige, gevonden wordendriezijdig gewicht van gebakken aarde, met drie gaten, waarschijnlijk van gelijke bestemming als het vorige. Eindelijk, insgelijks van Dronrijp, een speelschijf van been ge draaid en gepolijst, met eene opening in het midden. Van de voorwerpen uit de terpen Rewerd en Langwerd, in de gemeenten Baarderadeel gevonden, werden, met toestemming van den eigenaar J. Van Loon, door de zorgen van den conservator dr. Pleyte, fac-similes in pleister vervaardigd. Van mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele werd ten geschenke ontvangen eene zandsteenen wig of bijl, aan beide uiteinden bijgeslepen, en afkomstig uit een hoop steenen, die door eenen arbeider bij Doetinchem opgezocht of opgegraven waren. Aangekocht werd van G. II. Patman te Baarn een akshainer van dioriet, goed en zuiver bewerkt en bijna geheel gaaf, hebbende slechts aan de eene zijde bij de snede aan de oppervlakte een weinig geleden. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 2059 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4566 volwas sen personen en van 811 kinderen. Men schrijft ons uit HazerswoudeHet be stuur dezer gemeente schijnt ongenegen te zijn eenige bijdragen te verleeuen tot, daarstelling of onderhoud voor een toegangsweg van af den Rijndijk tot het station Hazerswoude van den spoorweg LeidenWoerden. Dit station ligt op een afstand van circa één mijl van den openharen weg, den verbindingsweg tusschen de kom der gemeente en den Rijndijk onder Hazerswoude, ook van de daar langs liggende vaart. Blijkbaar is dit station op deze ongelegen plaats, midden in het veld, tot ongerief van de bewoners daér gesteld met het oog op eene eventuêele verbinding van het station door een toegangsweg met den Rijndijk, uitsluitend in het belang van de in de buurt gelegen gemeente Koudekerken in geen geval kan die toegangsweg, waarvan sprake is, geoordeeld worden noodig te zijn voor de gemeente Hazerswoude. Het zilveren eetservies, dat prins Hendrik bij gelegenheid van zijn huwelijk vanwege de stad Amsterdam zal worden aangeboden, bestaat uit een volledig dessert-servies van ongeveer 70 stukken, en waaraan 72 ponden zilver verwerkt zijn. De hoofdstukken zijn 4 kandelaars ter hoogte van 8 decimeter voor zes lichten, 2 kristallen fruit schalen, met massief zilveren bakken ter hoogte van 3.5 decimeter, 12 bonbonschalen, 18 fle3schen- bakken enz., enz. Maandag a. s. zal het geschenk in den gemeenteraad ter bezichtiging worden ge steld, waarna ten stadhuize het publiek eveneens de gelegenheid zal worden gegeven het in oogen- schouw te uemen. Uit Pyrmont wordt geschreven, dat Donderdag ochtend de vorstin van Waldeck-Pyrmont. verrast werd door de aankomst van een groote en keurige verzameling planten, die onze Koning haar ter herinnering van zijn verblijf in Pyrmont uit zijne eigen kweekerijen had gezonden. Te Leersum is Donderdag overleden mr. E. E. Karseboom, voormalig procureur-generaal bij den hoogen raad der Nederlanden. j Door de staatscommissie is nog als candidaat- j notaris toegelaten de heer G. Van Alewijk te Abcoude. Aan het diaconie-armbestuur der Herv. ge meente te Middelharnis is bij testamentaire be schikking van den heer Jacob Van Eek Gzin leven bouwman en op den 24sten Juli aldaar over leden, vermaakt f 10,000 vrij van successierechten, behoudens de verplichting eener geringe uitkeering aan drie bij hem werkzaam geweest zijnde arbei ders hun leven lang. Met 1 Sept. a. s. wordt de luit. ter zee lste kl. H. A. Sirks, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, geplaatst als officier-instructeur bij het kon. instituut voor de marine aldaar, en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. L. G. Krol. Volgens opgave van den Nederlandschen vice-consul te Arensburg (eiland Oesel), heeft de uitvoer van graan van dat eiland, welke anders schier uitsluitend naar Nederland geschiedt, in 1877 eene eenigszius andere richting genomen, en zijn van daar verscheept: naar de Maas slechts 133 last rogge en 298 last gerst; naar Zweden 14 1. gerst; naar Russische havens 105 1. rogge, 290 1. gerst en 56 1. tarwe. De waarde van het uitgevoerde graan bedroeg naar Nederland 27,730 Z. R. en naar Russische havens 43,830 Z. R. Nederlandsche schepen hebben in 1877 Arensburg niet bezocht. De erfprins van Saksen-Meiningen heeft gis teren een bezoek afgelegd bij den Koning, op het Loo- De commissaris des Konings in deze pro vincie heeft bepaald, dat de opening der jacht op klein wild is vastgesteld op Zaterdag 31 Augustus a. s., met zonsopgang. Van R. O. is eene dépêche uit Singapore van 13 Juli ontvangen, houdende „dat een groot aantal Atjehneezen van het gebergte was afgedaald en tegen den Kraton en andere verdedigde stel lingen aan de kust opgeruktdat de toestand een oogenblik hachelijk werd, doch offieiëele berichten van meer geruststellenden aard zijn, hoewel verdere bijzonderheden ontbreken." Uit de dagteekening van dit bericht blijkt reeds, dat het betrekking heeft op feiten, in vroegere regeeringsdépêches gemeld. Het stoomschip „Celebes," van Batavia naar Nieuwediep, arriveerde gisteren te Aden en ver trok van daar hedenmorgen de „Emblehope", van Aden naar Brouwershaven, is 7 Augustus te Malta aangekomen. Z. M. heeft bij het personeel van den ge- neesk. dienst der landmacht benoemd tot apoth. 2de kl., den apoth. 3de kl., A. H. Van Doorn, van dat personeelbij besluit van 7 Aug. aan A. C. M. Vink, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als eerste commissaris van politie te Leiden, en bepaald dat er voortaan slechts één commissaris van politie te Leiden zijn zal en dat als zoodanig zal blijven fungeeren R. N. Van der Maaren, thans tweede commissaris van politie aldaar met 1 Sept. a. s. benoemd tot adelborst lste klasse, de adelb. 2de klasse, lste afdeeliug, van het Koninklijk Instituut voor de marine: G. P. Van Hecking Colenbrander, F. Pinke, J. J. W. H. Van der Toorn, H. O. W. Planten, A. C. A. Eschauzier, H. W. Tijdeman, J. Hartog, G. S. H. Burgerhout, W. Naudin ten Cate, H. J. F. Michelhoff, G. D. Sangster, J. W. Termijtelen, E. A. Steinmetz, W. H. Wichers, H. M. E. Van den Brandeler, J. W. Doyer, L. E. Van Diggelen, P. Van den Broeke, A. Leyh, H. E. Bunnink, W. Van Voss, H. J. Wichers, G. Eabius. en A. M. P. C. Van de Laar.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1