N°. 5669. A0. 1878. Vrijdag 9 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. riUJS DEE ADVERTENTIES: Tan 16 regcU1.05. Isdere regel meer0.17^. Greatere letters naar plaatsrnimte. FEUS DEZEE C0ÜRA5T: Voor Leiden per 3 maanden...............'/ 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. LEIDEN, 8 Augustus. Aan het eind-examen van de hoogere burgerscho len in Zuid-Holland werd deelgenomen door 66 candidaten, van welke 55 het diploma ontvingen, 11 werden afgewezen. Geslaagd zijn de heeren B. W. Mondt, H. F. Van Stipriaan Luiscius, J. Van der Lee, J. Schoehuizen, P. Van Capelle, J. B. Van Deventer, J. B. Cores de Vries, J. C. Jansen, H. F. Klok, C. M. Van Voorthuyzen, J. C. W. Ising, A. K. Nunnink en D. Snoeck Hen- kernans, van de h. b. s. te 's-HageW. P. C. Pen- nink, C. Van Buysen, H. W. Müller, L. G. Gong grijp, W. A. Van Andel en A. Koolhoven, van de h. b. s. te DelftP. Molenbroek, N. Wildeboer, R. J. Maas, J. Ballot, C. C. Van 't Groenewout., II. Van Gelderen, J. Bosman, H. W. Kloos, L. Kreischer, G. F. M. Liebert en B. Wagenaar Jr., van de h. b. s. te RotterdamC. Winkler, A. J. Ballego, J. T. Born water, H. J. Taverne, J. C. Vau Schra- vendijk, J. A. Zaalberg, A. D. J. Van 't Hooft en H. P. J. Persoon, van de b. b. s. te Leiden; J. J. Pigeaud, M. C. De Groot, H. M. Van Nes, J. Van Zon, J. B. Kam en M. De Bruyn, van de h. b. s. te SchiedamJ. G. M. E. Vlielander, C. J. Te Boekhorst, Tb. Stoop, B. C. Van Ilengeveld en L. Van der Sande, van de h. b. s. te Dordrecht; A. L. C. Beekman en C. P. Wisboom, van de h. b. s. te Gorcum; C. E. Bodemeyer, J. G. W. Lux en G. A. Sedee, van Delft, en H. Kramers, van Noorthey. In eene circulaire, aan de leden der Vereeni- ging tot instandhouding en bevordering van den bloei der Kweekschool voor Zeevaart alhier merkt de Commissie van oppertoezicht en beheer het volgende op: De meening is wel eens uitge sproken, dat nu de Staat zich de opleiding der jongens beeft aangetrokken, de Leidscbe Kweek school als pbilanthropiscbe instelling haar reden van bestaan zou verloren hebben. Men kan immers, zegt men, den knaap dien men voor den zeedienst bestemt naar het werfbureau zenden, van waar hij niet zocals voorbeen terstond naar het zeeschip, doch naar de school wordt gebracht. Wanneer men, bij oppervlakkige beschouwing, uit het oog verliest, dat niet de levering van een aantal scheeps jongens aan den Staat, maar de zorg voor hulpbe hoevende knapen het hoofddoel onzer Vereeniging is, zou dit waar kunnen schijnen ten opzichte van vele Amsterdamsche en Rotterdamsche knapen, tenzij men ook voor dezen den proeftijd wensche- lijk acht, waaraan de Commissie steeds zeer veel waarde blijft hechten. Doch wat alle andere steden en dorpen des vaderlands betreft, indien er geen menschenvrienden zijn, zooals de leden dezer Vereeniging, hare subcommissiën en agent schappen, die de hulpbehoevende knapen opsporen en voorthelpen, is zelfs de weg naar het werf bureau nauwelijks te vinden. En al ware dit niet het geval, menige knaap zou van daar moe ten worden weggezonden, die te Leiden wordt opgenomen en alleen door de philanthropische in stelling zijne bestemming kan bereiken. Als voorbeeld wordt o. m. aangehaaldVoor weinige maanden zond een onzer subcommissiën ons een mager en verwaarloosd ventje, dat hier gebracht werd door zijn vader, een onverbeterlijken dronkenlap, die zelfs door de politie moest verwij derd worden. De uitspraak van den officier van gezondheid met de keuring belast was„afgekeurd wegens te geringe lichaamsontwikkeling,'. Maar het gezonde voedsel, de reinheid, de lichaamsoefe ningen brachten reeds in ééne maand een zoo verrassende verandering in het uiterlijk van den knaap, dat hij bij de volgende keuring werd toe gelaten, terwijl orde en tucht reeds nu een zeer merkbaren invloed op zijne geheele persoonlijkheid hebben uitgeoefend, zoodat er alle kans is dat er een flink matroos uit hem zal groeien. Zonder de bemiddeling der philanthropic zou hij nooit zulk een toekomst kunnen gevonden hebben. De Commissie durft dan ook vertrouwen dat de belangstelling in den bloei der Kweekschool on- veranderd zal blijven. De steun van de edelden- j kende menscheu is noodig, zoowel van hen die in j subcommissiën en agentschappen als mede-arbei- j ders optreden, als van hen die door geldelijke bij- i dragen de Commissie in staat stellen het werk der menschlievendheid krachtig voort te zetten. I Want zooals tot nog toe moet dit uit giften en contributiën betaald worden. Van den Staat is j niet meer gevraagd dan juist noodig was voor de uitbreiding. Daar de verbouwing der lokalen zoo spoedig mogelijk moet plaats hebben, heeft de Commissie in overleg met den eere-voorzitter der Vereeniging, Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, beslo ten, in dit jaar geene algemeene vergadering te doen plaats hebben, wat ook overeenkomstig het besluit der vorige vergadering is, „aan de eerst- volgende samenkomst de plechtige inwijding der lokalen te verbinden." Is de H. Crt. goed ingelicht, dan zou bij ons gemeentebestuur nu reeds eene derde aanvrage zijn ingediend om concessie voor den aanleg en de exploitatie van een paardenspoorweg in deze gemeente. Men schrijft uit Koudekerk: Ieder, die eenigszins met den localen toestand bekend is, zal begrijpen dat het voor de inwoners dezer gemeente bijna onmogelijk zal zijn gebruik te maken van de spoorweglijn Leiden-Woerden. Vooreerst toch is de halte Hazerswoude, hoewel onmiddellijk bij onze gemeente gelegen, slechts door een omweg van een half uur gaans te bereiken. De directie der spoorwegmaatschappij is intusschen geneigd de moeielijkheden uit den weg te ruimen, mits door de gemeente getoond worde, dat zij prijs stelt op eene geschikte gelegenheid om de halte te genaken. Voor hen, die zich per as naar het station willen laten brengen, zijn ook de kosten aan brug- en tolgeld, ten bedrage van minstens 80 cents, een' groot inconvenient, waarin voorzien kon worden door het aanleggen van een toegangs weg van den Hoogen Rijndijk naar het station, rechts van de brug die Koudekerk en Hazers woude vereenigt. Onze burgemeester ijvert dan ook zeer om die zaak op eene bevredigende wijze tot stand te brengen en zal o. a. trachten den gemeenteraad zijne meening te doen deelen. De commissie voor het geschenk aan prins Hendrik bij zijn huwelijk namens de gemeente Utrecht aan te bieden, heeft een aantal photogra- phieën laten maken van gezichten op de stad Utrecht in folio formaat, in eene keurige met zilver geornamenteerde portefeuille, vereenigd op een smaakvollen noteboomenhouten standaard geplaatst, die met zilver gemonteerd is. Alles wordt te Utrecht vervaardigd. Vanwege eenige dames te Utrecht zal aan prinses Maria van Pruisen een keurig bewerkt boekenkastje worden aangeboden, waarin de werken der meest geachte Nederland- sche schrijvers, in fraaie banden, zijn bijeengevoegd. Op de Plaats te 's-Hage wordt ter gelegen heid van den intocht van prins Hendrik en zijne gemalin, geen muziektempel, maar een groote fontein opgericht. Van boord van de „Willem Barentz" in de Noordelijke IJszee zijn brieven ontvangen, loo- pende tot omstreeks 11 Juli. Alles aan boord gaat goed en schip, bemanning, uitrusting en instru menten voldoen uitstekend. Binnenkort hoopt men nadere bijzonderheden te kunnen vermelden. Aan een voornaam deel van hunne opdracht is reeds door onze wakkere zeelui voldaan. Het algemeen depot van discipline zal, naar men wil, van Naarden naar Vlissingen verplaatst worden. Vroeger was er sprake van opheffing van het depot. Het tweede ad missie-examen voor de rijks landbouwschool zal plaats hebben op Maandag 2 September voor de candidaten der afdeeling hoogere burgerschool, op Dinsdag 3 September voor de afdeelingen A en Btelkens 's morgens te acht uren, in het gebouw der school. Aangiften van deelname aan het examen zoo spoedig mogelijk te doen aan den directeur, den heer C. J. M. Jongkindt Coniack, bij wien programma's ver krijgbaar zijn. De zevenentwintigste algemeene vergadering der Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid werd gisteren te Utrecht ge opend door dr. F. Th. Mouton, als voorzitter van het hoofdbestuur, die in zijne openingsrede hulde aan den afgetreden voorzitter, mr. D. J. baron Mackay, bracht. Hij sprak verder over de verhou ding tusschen arbeider en patroon, waarbij in Nederland de loonquaestie bovenaan staat. Hij acht die quaestie het best op te lossen door loons- verhooging volgens het premie-stelsel. Omtrent den inwendigen toestand der vereeni ging valt te vermelden, dat het aantal afdeelingen niet vermeerderd werd en het aantal leden het zelfde is geblevenverschillende afdeelingen gaven blijken van groote werkzaamheid; de bloei der vereeniging in het algemeen werd geconstateerd. Onder de punten van behandeling kwam het voor stel eener afdeeling voor, die, „doordrongen van de wenschelijkheid der vervanging van de patent belasting door eene belasting, welke meer aan de eischen van de algemeene belangen voldoet", het hoofdbestuur verzocht, zich tot de hooge regeering te wenden, ter verkrijging eener meer billijke be lasting. De heer Bredius meent te weten, dat de minister Gleichman bij de begrooting een algemeen belastinghervormingsplan zal indienen. Het voor stel werd door de vergadering aangenomen. Tot hoofdbestuurders zijn benoemdde heeren mr. G. Rooyaards, J. G. De Bordes, B. Reinders en P. A. Huet. Bij den intocht van prins Hendrik en zijne gemalin op 28 Augustus e. k. in de residentie zal ook het 2de bataljon der dienstdoende schut terij met de muziek deel uitmaken van den stoet welke het vorstelijk echtpaar door de straten zal leiden. Blijkens bericht van onzen gezant te Weenen, is het verbod van uitvoer van paarden, zoowel ten opzichte van Oostenrijk als van Hongarije, bij besluit van 1 dezer opgeheven. Het stoomschip „Ava", met berichten uit Yokohama tot 26, Shanghai tot 30 Juni, Batavia tot 11 en van Mauritius tot 18 Juli, is 4 Augustus van Suez via Port-Said naar Marseille vertrokken en wordt aldaar den 12den verwacht. Yan R. O. is het volgend telegram uit Sin gapore (over Brindisi) ontvangen„Er is een nieuwe opstand op Atjeh ontstaan. De Nederlan ders melden, dat zij te Alang Pria een sterke stel ling hebben ingenomenhun verlies bedraagt 56 man aan dooden en gewonden. De Atjehneezen ver loren 680 man. Groote versterkingen Nederlandsche troepen, komende van Java, trekken voorbij Sin-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1