BUITENLAND. Franki'ij k. gebeurde kennis kreeg, nam zij den knecht in arresti Donderdag-avond a. s. zal op het ter ras van het badhuis te Scheveningen een groot vuurwerk worden afgestoken. In de nabijheid van het spoorweg station te Deventer is Zaterdag door den laatsten trein uit Zutfen overreden de heer P. R., lid van den gemeenteraad. De ongelukkige was terstond een lijk. Te Ou d-Beierlandheeft men getracht verzilverde nieuwe centen voor kwartjes uit te geven. Eene jonge dame, mile Dodu, eene telegraphiste, gelijk zij nog is, heeft het kruis van het Legioen van Eer gekregen, ter belooning van haar kloek gedrag en onversaagdheid tijdens den inval der Duitschers in 1870. Zij stond aan het hoofd van het telegraafkantoor te Pithiviers, toen zij de nadering der Duitsche troepen vernam. Zoodra zij hiervan kennis kreeg, verborg zij de telegraaftoestellen. De Duitschers nemen bezit van het kantoor en sluiten uit voorzorg mile Dodu in eene nabijgelegen kamer op. Daar haalt zij een telegraaftoestel voor den dag, verbindt dien met groot gevaar aan den telegraafdraad, die boven het huis gespannen is, vangt zoodoende de telegrammen op, die de Duitschers met elkaar wisselen, en geeft daarvan bericht aan den onder-prefect, die te Pithi viers gebleven was en die op zijne beurt door drie koeriers de Duitsche telegrammen overbrengt aan den commandant eener Eransche brigade, welke nu verwittigd van de komst eener sterke Duitsche troepenmacht, bijtijds over de Loire kan trekken en alzoo ontkomt aan eene omsingeling. Twee der koeriers waren door de Duitschers aangehouden en gevangengenomen; de derde bereikte echter zijne bestemming. Toen de Eransche troepen reeds ontsnapt waren, werd mile Dodu door eene dienst bode verraden. Zij werd gepakt en door een krijgs raad ter dood veroordeeld. Maar toen zij gefusil leerd zou worden, ontving het vijandelijk corps de tijding, dat er een wapenstilstand was gesloten. Nu was haar leven gered. Een Eransch geneeskundig blad meldt dat door het gieten van lood in de gleuven en scherven van molensteenen, in het arrondisse ment van Beziers, departement Hérault, vergiftiging heeft plaats gehad van 412 personen in 141 ge zinnen, te zamen 541 leden tellende30 stierven er. Berichten uit Amerika bevestigen de ontdekking van eene nieuwe planeet door Watson. Leverrier had reeds 20 jaar naar die planeet ge zocht en haar bij voorbaat den naam Yulcanus gegeven. Op het tijdstip der ontdekking was de planeet op een afstand van de zon, die op 3- a 4- maal de middellijn van de zon wordt geschat. Dat de planeet niet eerder werd gevonden, kan worden verklaard uit de groote snelheid, waarmede zij zich volgens de wet van Kepler voortbeweegt. Een herbergier te Nieuw-York, wonende in Costlandstreet, heeft een 85 centimeter langen baard. Hij wordt nog overtroffen door een inwoner van Nieuw-Jersey, wiens baard 1.45 meter lang is. Uit Dover wordt gemeld dat deNeder- landsche galjoot „Hendrika" is aangevaren door een Amerikaanschen driemaster. Slechts één der mannen van de galjoot kon op het Amerikaansche schip overspringen, van waar hij overging op het visschersvaartuig „Mary". De Amerikaansche kapi tein moet zelfs geen sloep hebben uitgezet om te trachten de verdere bemanning van de „Hendrika" te redden; deze heeft dan ook, zoo luidt het be richt, haar dood in de golven gevonden. In den nacht van 12 op 13 Augustus zal eene gedeeltelijke maansverduistering plaats grij pen, die in Nederland zichtbaar zal wezen, beginnende te 11 uren 6 min. 's avonds en eindigende 's nachts te 1 uur 57 min. Ruim de helft der maan zal bedekt zijn. Te Triest is den 26sten Juli eene zeil- boot met wasch vrouwen en fruitverkoopers, met twe? matrozen en den eigenaar zeventien personen in getal, door een hoos overvallen en in een oog wenk gezonken. Slechts vijf personen konden ge red wordce. Een der vrouwen, wier lijk later werd opgevischt, ï.'ad nog hare breikous en breinaalden in de verstijfde hand geklemd. Een gendarme te Ea us sereh (Haute Garonne) is door de geheele gemeente aangevallen. Wat de reden was van den algemeenen haat, dien hij zich op den hals gehaald had, is onbekend. Maar zeker is het, dat de man, die zijne sabel niet durfde gebruiken tegen de vrouwen en kin deren, die men tegen hem aandrong, zware wonden ontvangen heeft. Volgens opgave van het bureel „Ve r i- tas" ziju in de maand Juni 11. 65 schepen veronge lukt, als van: Engeland 30, Erankrijk 10, Amerika 6, Duitschland 4, Italië 4, Zweden 3, Noorwegen 1, Nederland 1, Portugal 1 en onbekende natiën 5. Hieronder zijn begrepen 7 schepen, waarvan bij zonderheden ontbreken stoomschepen 4, als2 van Amerika en 2 van Engeland. Bij een schuttersfeest te Dusseldorp heeft dezer dagen eene jonge dame uit Dresden, Mantel genaamd, groote bewondering gewekt. In twee uren tijds behaalde zij met 100 schoten de 180 punten, voor een prijsbeker ten vereischte gesteld. Reeds op het laatste schuttersfeest te Stuttgart had hare behendigheid de aandacht ge trokken. Zij is lid van het Duitsche schuttersbond. Dagbladen van St.-Louis melden na dere bijzonderheden omtrent de hitte, welke in de vorige maand den staat Missouri geteisterd heeft. Den 13den dier maand wees de thermometer 90° E. in de schaduw, aan den oever der Mississippi. Op dien éénen dag zijn te St.-Louis 54 menschen en een aantal paarden aan zonnesteek bezweken. Alle arbeid en verkeer hielden op. Zelfs in de huizen en kantoren zijn menschen omgekomen. De zieken werden op meer dan 300 geraamd. Ook in andere staten der Unie is de hitte groot geweest. Te Chicago steeg de thermometer op genoemden dag tot 91°. In Illinois, Jowa, Nebraska, Arkansas, Tennessee moest het werk verscheidene uren stilstaan. De openbare verkoop der juweelen van Isabella, koningin-moeder van Spanje, is Za terdag geëindigd. In 't geheel hebben de juweelen eene som van 3,437,000 fr. opgebracht. Een dia deem van brillanten, gedekt door twaalf grootere diamanten, is gedemonteerd en stuksgewijze ver kocht voor 166,615 fr. R eclitzaken. Door den kantonrechter te Onderdendam is een belangrijk vonnis gewezen iu een geding van kerk voogden der Ned. Ilerv. gemeente aldaar, eischers, tot betaling van kerkelijken hoofdelijken omslag door den heer M., gedaagde. De gemachtigde van eischers stelde: dat geboren zijn uit Ned. Herv. ouders en gedoopt zijn in de kerk een rechtsband deed ontstaan, ook zonder eenige nadere aanslui ting. Gedaagde trachtte aan te toonen, dat die meening in strijd is met ons burgerlijk recht en dat de wet staat boven, niet onder kerkelijke reglementen. De rechter stelde eischers in 't gelijk en veroordeelde alzoo gedaagde, die denzelfden dag liet insinueeren dat hij niet geacht wilde worden lid of lidmaat te zijn van de Ned. Herv. ge meente van Onderdendam noch van de Ned. Ilev. Iverk iu 't algemeen of van eeuige kerkgemeente, welke ook. Door het Openbaar Ministerie, bij de arron- dissements-rechtbank te Maastricht is hooger beroep aangeteekend tegen de uitspraak dier rechtbank, waarbij de kapelaan Corten wegens het geleiden eener, naar het oordeel van het O. M., niet wettige bedevaart van alle rechtsvervolging is ontslagen. Duitsche officieren zullen, op uituoodiging der Eransche regeering, in de maand September a. s. de militaire manoeuvres bijwonen. Dit zal sedert den oorlog van 187071 de eerste maal wezen, dat de Duitsche uniform bij de manoeuvres der Fransche troepen te zien zal zijn. Daarentegen worden reeds sedert een paar jaren de groote Duitsche wapenoefeningen door Eransche officieren bijgewoond. Het „Journal officiel" maakt een telegram van den gouverneur van Nieuw-Caledonië open baar, waarin gemeld wordt dat de opstand van een der stammen aldaar onderdrukt is. Uit naam van de linkerzijde der Kamer en van den Senaat zijn circulaires uitgevaardigd aan de kiezers voor den Senaat, waarin de aandacht gevestigd wordt op de belangrijkheid der aanstaande verkiezingen voor dit lichaam. Van deze, zoo wordt daarin gezegd, hangt het af, of de worstelingen en botsingen zullen ophouden, welke den geregel- den gang der Republiek belemmeren. Voorts wordt men uitgenoodigd om van de aanstaande zitting der Algemeene Raden gebruik te maken, ten einde zonder dralen de zaak in discussie te brengen en met terzijdestelling van persoonlijke voorkeur can- didaten aan te wijzen. In de circulaire der Kamer leden wordt gezegd, dat het genoeg is het nade rende jaar 1S80 te noemen om het gewicht der verkiezingen voor den Senaat te doen beseffen. T>nitsch.lancl. Uit Cassel meldt men dat de 51ste vergadering van Duitsche natuur- en geneeskundigen dit jaar eene week vroeger dan gewoonlijk gehouden zal worden, en wel van 11 tot 18 September e. k. In de nabijheid van Jaratschewo, district Schrimn, in de Pruisische provincie Posen, zijn blijkens officiëele bekendmaking Colorado-kevers gevonden en de noodige maatregelen tegen verdere verspreiding genomen. Italië. De regeering heeft, naar men uit Rome aan de „Times" telegrapheert, schikkingen gemaakt om der stad Florence de noodige finantiëele hulp te verschaffen, totdat de commissie van enquête haren arbeid zal voltooid hebben. Twee millioen zullen worden voorgeschoten, de helft voor de loopende uitgaven, de andere helft voor het voortzetten van openbare werken, welker stilstand eene menigte menschen van brood berooven zou. Het geld zal niet in eens, maar naarmate van de behoeften wor den verstrekt, om te voorkomen dat enkele schuld- eischers er zich ten nadeele van het algemeen van meestermaken. Voorts heeft de minister van finan ciën eene overeenkomst gesloten met de voornaam ste banken des rijks, tot het verleenen van voor schotten aan de spaarbanken van Florence onder behoorlijken waarborg. Aldus zal eene crisis wor den verhinderd, waardoor onvermijdelijk de slui ting van al de spaarbanken in Toscane zou zijn veroorzaakt. Uit Rome wordt gemeld dat de kardinaal Luca aarzelt het staatssecretarisschap te aanvaarden, omdat hij niet volledig de staatkunde van wijlen kardinaal Franchi goedkeurt. Ten gevolge van een onderhoud tusschen vorst Von Bismarck en den nuntius Masella maakt het Vaticaan instructiën voor de Pruisische geestelijkheid gereed. De schik kingen tusschen Engeland en het Vaticaan zijn geschorst. Grroot-lBritannië. De berichten uit Zuid-Afrika, loopende tot 9 Juli, houden hoofdzakelijk in, dat de zitting van het Kaapsche Parlement spoedig zou worden ge sloten en dat de gouverneur zich vervolgens naar de Transvaal begeven zou. Het Parlement had zich in zijne laatste zittingen vooral met de belastingwetten bezig gehouden. De accijnswet op den Kaapschen brandewijn had verschillende wijzigingen ondergaan, waardoor die aannemelijker werd geacht; toch deed zich nog menige stem er tegen hooren. De regeering heeft voorts besloten de wet op de quitantiezegels terug te nemen, en beoogde iu de plaats daarvoor 50 pet. verhooging te leggen op de tegenwoordige invoer rechten op tabak. Ook de invoerrechten op geestrijke dranken zullen worden verhoogd. Ofschoon de Kafferoorlog op de grenzen als ge ëindigd wordt beschouwd, zijn in de laatste weken in het noorden nu en dan nog scherpe gevechten geleverd. Uit het Transvaalsche heeft men tijding, dat er den 4den Juli te Magneets-hoogte een ernstig treffen met de inboorlingen geweest is, ten gevolge waarvan wel een hunner kralen is vernield, doch de vrijwilligers na eenig verlies ten slotU hebben moeten terugtrekken. Er is versterking naar hen afgezonden. De Kaffers blijven zich iu holen en kloven versteken, en overvallen op het onvoor- zienst kleine benden. De Zoeloes houden zich thans rustig. In de Transvaal blijft men uitzien naar den uilslag der pogingen van de deputatie in Europa. Mocht deze niet slagen, dan ducht men altijd voor bewegingen in de Transvaal, waar de boeren meer dan ooit op hunne onafhankelijkheid gesteld schijnen. In den Oranje-Vrijstaat heeft de volksraad den

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2