A0. 1878. Woensdag 7 Augustus. Deze Conrant wordt dagelijks, met nitzondering fan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS- IJ EIIICIIT E X. PELTS DEZEB COURANT: foor Leiden per 8 maanden,..-.v.," L10. Franco per post.. Afzonderlijke' Nommers 1.4a 0.05. PRIJS DEB ADVERTENTIES: Ven 16 regels...1.05. Iedere regel meer.......V.7.":0.17$. Grootere letters naar ptaatsrrrimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 18 der Wet van den 14den September 1866 (Staats blad N°. 138), houdende bepalingen betrekkelijk de inkwartie ringen en het onderhoud van het krijgsvolk in de transporten en leverantiën voor 's Konings legers of vestingen gevorderd; Doen te weten, dat de lijst, bevattende de namen der inwoners die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud in aan merking komen, is opgemaakt, op de Kleine Pers van het Raad huis aangeplakt en van heden, gedurende veertien dagen, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage wordt ne- dergelegd. Wordende tevens in herinnering gebracht dat bij voormelde Wet aan de inwoners vrijheid wordt gegeven tot ruiling met- of uitbesteding bij de op de lijst voorkomende personen, van de inkwartiering en het onderhoud, mits zij van den wensch daartoe kennis geven aan den Burgemeester vóór dat de uitreiking der biljetten aan de manschappen is geschied, bij gebreke waar van zij verplicht zijn aan de vordering tot inkwartiering en onderhoud te voldoen in hunne woning. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Conrant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 6 Augustus 1878. E. KIST, Secretaris. gemeente- LEIDEN, 6 Augustus. Naar meu verneemt is bij ons bestuur nog weer eene aanvrage ingekomen om concessie tot den aanleg en de exploitatie van een paardenspoor door deze gemeente. Men verzekert 't Vad. dat de minister van oorlog spoedig na bet hervatten zijner werkzaam heden eene belangrijke reorganisatie van den ge neeskundigen dienst zal voordragen, met eene be - langrijke traktementsverhooging, ook bij de wapens der infanterie en cavalerie. De eerstdaags te houden groote manoeuvres zullen, op verzoek der Fransche regeering, worden bijgewoond door eenige Fransche officieren. De vroegere mededeeling, dat de te 's-Gravenhage en Scheveningen verwachte inkwartiering van mili tairen waarschijnlijk niet zou plaats hebben, wordt bevestigd. De aldaar manoeuvreerende troepen zul len, voor zooveel noodig, worden gehuisvest in 's rijks militaire gebouwen. Het zestigjarig bestaan der Maatschappij van weldadigheid zal op 26 dezer feestelijk worden herdacht. Hierbij zal te rade worden gegaan met de van onderscheidene kanten ontvangen bijdragen. Op de gisteren te Utrecht gehouden St.- Laurentius-paardenmarkt stonden 679 paarden aan de lijn, waaronder een aantal paarden van weelde. De prijzen varieerden van f 150 tot ƒ800. De handel was slap, niettegenstaande vele Fransche kooplieden aanwezig waren. Naar aanleiding van het bericht omtrent de reis der heeren Van Beyma thoe Kingma, Pasma en Walma naar Zweden en Denemarken, in het belang der boterbereiding hier te lande ondernomen, en de inlichtingen daaromtrent in genoemde landen door ben ingewonnen, schrijft de Aruh. Courant o. a. De boterfabriek, ziedaar onze toekomst; de boterfabriek naast de broodfabriek, misschien eer lang naast de kaasfabriek. Inderdaad, het middel is zoo eenvoudig, het ligt zoo voor de hand, dat men zich verwondert dat het niet reeds sedert lang is toegepast. Wij zullen volstrekt niet be weren, dat ook in boter- en kaasfabrieken niet met net fabrikaat geknoeid en slecht bereide boter en kaas vervaardigd en in den handel gebracht kan worden. Maar het gevaar hiervoor is minder groot dan wanneer men deze fabrikatie uitsluitend aan de eigenwijsheid, de eigenzinnigheid en de hebzucht van ettelijke honderden producenten in het klein overlaat. Eene groote fabriek heeft eene re putatie op de markt op te houden, terwijl niemand er naar vraagt of weten kan wie van deze massa anonieme boter- en kaasmakers de knoeiers en de vervalschers zijn. Het is genoeg te weten, dat de slechtst bereide en onduurzaamste boter de Hol- landsche boter is, en dit is ook genoeg om de Hollandsche boter van de markt te weren. De informatiën der heeren Van Beyma, Pasma en Walma vullen de mededeelingen der Maatschappij van nijverheid aan. Deze heeft aangetoond, dat de tegenwoordige Hollandsche boterbereiding knoei werk is; de heeren Van Beyma, Pasma en Walma komen ons berichten hoe men. om uitstekende boter te verkrijgen, haar bereiden moet. Zullen wij, na dit alles vernomen te hebben, lijdelijk met de handen in den schoot blijven zitten, zuchtende dat alweder een stukje nationale roem voor ons is verloren gegaan? dat wij met onze boter ook alweder nergens eene goede figuur om niet te zeggen eene zeer slechte figuur maken? Of zullen wij, met den heer Van der Keilen overtuigd, dat Nederland nooit eene goede figuur zal maken „tenzij onze nijverheid (hier onze b o ter-nijverheid, onze boter-en kaasproduc tie) een geheel anderen weg insla, als zij tot nu toe gevolgd heeft,1' dien geheel anderen weg inslaan Beter b.eslag is niet te bekomen met stilzitten eu afwachten. Nederland moet, om ons thans tot het onderwerp der boter-productie te bepalen, dezelfde middelen tot verheffing van zijn boter- fabrikaat aanwenden, welke Denemarken met zulk een schoon gevolg voor de zijne heeft aangewend en nog aanwendt. Dit is slechts eene zaak van willen, want aan kapitaal om eene groote boterfabriek op te richten ontbreekt het ons niet. Inmiddels zullen, hopen wij, de heeren, die zoovele belangrijke inlichtingen van hun onderzoek in Zweden en Denemarken hebben medegebracht, de resultaten dezer enquête wel ter kennis van het algemeen gelieven te brengen. Het stoomschip „Madura", van Nieuwediep naar Batavia, is Zondag-avond te Southampton, en de „Holland" 's namiddags te vijf uren van Foochow te Londen aangekomen; de „W. A. Scholten", van Botterdam naar Nieuw-York, pas seerde bij Lezard den 5den Augustus des middags, 29 uren reis van Ilellevoetsluisde „Prins Hendrik" passeerde gisternamiddag te halfdrie Duugeness. De Eerste Kamer heeft heden na korte dis cussie met eenparige stemmen aangenomen de wetsontwerpen tot wijziging van de staatsspoor- wegbegrooting over 1878, tot regeling van den dienst en het gebruik der lokaalspoorwegen en tot verhooging van hoofdstuk IX der staatsbe- grooting voor 1878. Morgen komt de onderwijswet aan de orde. Prinses Marianne, benevens prins en prinses Albert van Pruisen zullen morgen, als gasten van den Koning, den dag op het Loo doorbrengen. Het Voorhout, de Kneuterdijk en de Vij verberg zullen in den avond van den dag, bepaald voor den plechtigen intocht van het prinsenpaar, vanwege het Haagsche gemeentebestuur schitte rend geïllumineerd worden. Op de Plaats zal een muziektempel verrijzen, die eveneens met eene sier lijke verlichting zal prijken. Z. M. heeft aan J. Th. Pool, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Grootebroek, en J. L. V. Magnée benoemd tot burgem. der gem. Ulestraten; den luit. ter zee 2de kl. J. Wentholt, dienende aan boord van het fregat „Evertsen", met den 15den dezer op non- act. gesteld en met den 16den daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 2de kl. J. H, Strootman, Gemengd Nieuws. In bijna alle bladen is melding ge maakt van eene inspectiereis door commissarissen der spoorwegmaatschappij LeidenWoerden, ge daan langs de lijn (voor zoover die althans be rijdbaar is), en van een déraillement, dat bij die gelegenheid heeft plaats gehad ten gevolge van het door een landbouwer moedwillig op de baan plaatsen van hekken. Hieromtrent wordt aan het Rott. Nbld. gemeld, dat dit niet in alle opzichten juist en de ware toedracht der zaak deze is Zaterdag hebben commissarissen of sommige com missarissen den moed gehad zich te laten rijden langs de half voltooide lijn LeidenWoerden. Als 't een inspectiereis heeft gegolden, zullen de heeren hebben kunnen bespeuren, dat er niet weinig moed toe behoort om zich aan zoo'n reis te wagen. Ten eerste toch is de baan in lange niet afgesloten, zoodat niet zelden vee er op loopt, en ten andere moet men zich nog behelpen met een noodbrug onder de gemeente Hazerswoude, enz. enz. De uitkomst heeft dan ook geleerd, dat 't nog niet in de beste orde is. Het is toch de gewoonte om, wanneer 's avonds de laatste zand- trein heeft geloopen met een lagen wagen, geladen met hekken of andere afsluitings-toestellen, langs de baan te rijden, ten einde die hekken en wat daarbij behoort te brengen ter plaatse waar zij gesteld moeten worden. Zoo ook werd Zaterdag naar men verzekert, door niemand anders dan een wachter vau den overweg op den gemeenteweg onder Hazerswoude, die niet wist dat nog een trein zou komen van Leiden om heeren af te ha len, met dien wagen het gewone werk verricht, toen eensklaps een locomotief met waggon ver scheen en op dien met houtwerk beladen -wagen liep. Dit geschiedde op de hoogte van den land bouwer Verkley aan den Groenendijk onder Hazers woude. Iets verder was een oude landbouwer, even min denkende dat nog een trein zou komen, bezig zijn vee over de baan te drijven na alvorens, zoo men zegl, aan een opzichter vergunning te hebben gevraagd, om zoolang een of meer hekken over de baan te zetten, om te voorkomen dat zijn vee daarop liep. De door de locomotief aangereden wagen met hekken is in aanraking gekomen met de hekken door dien landman gesteld en heeft deze in zijn vaart verbrijzeld, wat vooral niet te verwonderen is, als de bewuste hekken waren van het gehalte door de maatschappij geleverd en gesteld. De locomotief echter was voor dien tijd gestopt. Door den schok, veroorzaakt door 't schielijk remmen, schijnen de personen met de bediening van den moteur belast er te zijn afgevallen of afge sprongen, waarvan één zich nogal aanmerkelijk heeft bezeerd, zoodat eergisteren, hoewel ten onrechte, reeds het gerucht van zijn dood verspreid werd. Ziedaar wat er is geschied. De heeren, die af gehaald moesten worden, hebben wijselijk verkozen de terugreis naar Leiden per stoomboot te maken, en zullen voorzeker de directie dankbaar zijn voor de gelegenheid hun geschonken, om met eigen oogen te kunnen zien hoe men al sporen kan, maar althans in Holland liefst niet spoort. Een schippersknecht kreeg gister morgen ruzie met zijn baas, wiens vaartuig aan den Zuidwal te 's-Hage lag vastgemeerd. F/e twist liep zoo hoog, dat de knecht den schipr,er jn het water wierp en waarschijnlijk van. gevoelen dat de vrouw den man overal moet vragen ook de schippersvrouw in de vaart slingerde. Voorbijgan gers gelukte het eerst na veel moeite het echtpaar op het droge te helpen. Toen de politie van het

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1