onderwijs en het onderwijs dienstbaar maken wil tot opleiding in christelijke deugden. Intusschen waren zeer vele leden van oordeel, dat nu, ook met het oog op deze wetsvoordracht, meer dan ooit het oogenblik gekomen is, waarop de regeering een geheel afgerond belastingplan aan de vertegenwoordiging moet voorleggen. Op ver hoogde opbrengst van de bestaande belastingen alleen te rekenen tot dekking der kosten, welke een gevolg van dit ontwerp zullen zijn, achtte men onverantwoordelijk. Eene raming der uitgaven, althans voor het tijdvak der tien eerstvolgende ja ren, voor de groote werken, voor de landsdefensie of tot voorziening in andere behoeften, behoorde althans te worden opgemaakt. Daarvoor eene groote ieening aan te gaan kan geen bezwaar opleveren, mits tevens worde voorzien in de middelen tot rentebetaling en aflossing. - De regeering heeft bereids geantwoord op dit verslag. Werd in 1848 het geven van onder wijs vrij verklaard, zoo wordt daarin o. a. gezegd, het geschiedde om het bijzonder onderwijs onaf hankelijk te maken van de vergunning der overheid krachtens de wet van 1806. Doch men verkracht de historische waarheid en legt de grondwet averechts uit als men in hare duidelijke bewoordingen meer poogt te lezen dan er in staat. De regeering moet zorgen voor de instandhouding, de voldoende in richting en den bloei van het openbaar onderwijs. Tegenover het bijzondere heeft zij enkel politie toezicht uit te oefenen. Dit moet geheel op eigen krachten steunen. De ofschoon niet zorgelijke, toch ongunstige toestand der financiën noopte de regeering juist geen te zwaren druk op de gemeen ten te leggen, ten einde niet vooruit te loopen op eene weldra te voorziene hervorming van het rijks- en plaatselijk belastingstelsel. Het bedrag der kosten door dit ontwerp te veroorzaken, zal wel eene drangreden zijn tot bezuiniging der staatsbegroo- ting, maar eischt geen aanwijzing van eene bijzondere bron van inkomst, eveneens als ten aanzien der uitgaven, voortvloeiende uit de wetten nopens het middelbaar en hooger onderwijs. De finantiëele quaestie kan dus slechts in verband met het ge- heele stelsel tot bestrijding der gezamenlijke staats- behoeften worden overzien. De discussie daarover past beter bij de staatsbegrooting. Gremengd Nieuws. Zaterdag-avond omstreeks halftwaalf werden vele ingezetenen weder verschrikt door het geroep van „brand Weldra waren eenige spui ten op de zoogenaamde plaats des onheils, aan het einde der Hooigracht bij den Ouden Rijn, tegen woordig, van welke die der Gereformeerde wees burgers er zich het eerst bevond. Langzamerhand vertoonden zich onder de talrijke menigte zelfs ook eenige schutters. Het bleek echter dat men de dupe van een loos alarm was, zoodat men om verrichter zake kon huiswaarts keeren. Na eene hevige woordenwisseling met zijne vrouw, waarbij hij ook tot handtastelijkheden overging, werd gister avond zekere G., in de Molensteeg, in beschon ken toestand naar het bureel van politie gebracht, waar hij in de gelegenheid gesteld werd zonder zijne buren te hinderen, zijn roes verder te doen uitwerken. Een tienjarig knaapje geraakte he denmiddag omstreeks vier uren met zijn rechter voet tusschen den wal en de Jauvossensteegsbrug, terwijl deze draaide, ten gevolge waarvan de achtervoet bijna geheel verbrijzeld werd. Met een wagen van den Hollandschen spoorweg, juist in de nabijheid aanwezig, werd het jongetje naar dr. Roeterink vervoerd, die het eerste verband legde, en vervolgens naar de ouderlijke woning in de Koppenhinksteeg. Gisterochtend is op de rivier voor Deventer een met turf geladen aak, die aan een sleepboot bevestigd was, door eeuig toeval omge- kauteld. Van de opvarenden is een meisje van drie jaren verdronken. De anderen werden met groote moeite gered. Als een bewijs van het bijgeloof op het platteland diene het volgende: In den avond van den eersten Augustus werd ten huize van zeke ren Van Oostenbrugge te Maartensdijk een levende kip in een ijzeren pot gedaan, een deksel daarop geplaatst en vervolgens het vuur goed aangestookt, zoodat het arme beest levend verbrand werd. Dit moest dienen, om den man, die volgens zeggen der vrouw betooverd was, te genezen. Naar men verneemt, heeft de burgemeester proces-verbaal op gemaakt, naar aanleiding der verordening tegen het mishandelen van dieren binnen de gemeente. 't Spreekt van zelf dat de bezoekers der Parijsche tentoonstelling overstroomd worden met allerlei adreskaarten. Eene van den kleermaker A. Crémieux fils is in 'tEransch, Engelsch, Spaansch, Duitsch, Italiaansch, Russisch, Ilollandsch en Por- tugeesch gesteld in den vorm van een boekje. De Hollausche vertaling luidt als volgt: A. CRÉMIEUX Pils KLEERMAKER Is de eenigste in Parijs die kan geven voor 35 francs Een gans Kleed In Laeken groote nieuwsgierigheid na mating in 48 ijren. Met de drukkende warmte zullen er ongetwijfeld veel nieuwsgierigen zijn, die willen zien hoe een cou peur het aanlegt om 48 uren lang de maat te nemen. Een zeventienjarige knaap zal dezer dagen te Londen wegens manslag terechtstaan, omdat hij, op een vruchtendief, dien hij in den tuin bespeurde, zijn geweer afvurende, bij ongeluk zijne moeder doodgeschoten heeft. Verleden Zondag heeft te St.-Odili- enberg een droevig ongeval plaats gehad. Eene vrouw had den ketel met kokende soep van de kachel genomen en op een stoel gezet, toen een harer kinderen, een blind knaapje van vijf of zes jaren, er tegen aan liep en zoo het gloeiendheete vocht over zich heen kreeg. Het ongelukkige kind ont ving daarbij zulke hevige brandwonden, dat het nog denzelfden dag, na vreeselijke pijnen te hebben doorstaan, aan de gevolgen overleed. Barré bracht een zeer onrustigen nacht door. Hij heeft een verzoek om gratie in gediend, Lebiez sliep en ontbeet den volgenden morgen met smaak. Ook hij heeft gratie gevraagd, maar hij gaf aan zijn advocaat te kennen, dat hij zich daarvan niets voorstelde. Toen de advocaat heenging, snelde Lebiez naar hem toe, en omhelsde hij hem weenende, niettegenstaande zijn dwangbuis. De „Juao" is Woensdag van Marseille vertrokken, op haar reis om de wereld. Zij heeft 23 reizigers aan boord, behalve 4 officieren, 4 werk tuigkundigen, een geneesheer, een aalmoezenier, een natuur-historicus en een aardrijkskundige. Een hevige twist greep onlangs op een der Parijsche boulevards tusschen twee dames plaats. Een harer zat rustig voor een restaurant een kop koffie te drinken, toen een voorbijganger, zeker geen beleefd Parijzenaar, zijn vinger in hare koffie doopte. Verontwaardigd wierp de dame hem den geheelen inhoud naar het hoofd, die echter bij vergissing op het lichte kleed eener andere dame te land kwam. Deze, op hare beurt hoogst gebelgd en niets van de aanleiding tot dit feit bespeurd hebbende, vroeg in heftige bewoordingen rekenschap van deze onhebbelijkheid. De eerste dame, zoo plotseling van de beleedigde in de aan geklaagde partij veranderd, wist zich in dien over gang niet te vinden en in haar toorn eu ver warring geene behoorlijke verklaring te geven. De twist liep daardoor zoo hoog, dat beide dames naar het commissariaat van politie gebracht werden, waar de opheldering spoedig genoeg volgde. Twee knechts aan eqme der bouillon- inrichtingen van Duval te Paiïjs kregen Donderdag 11. om eene nietige reden twist, waarop de een den ander met borden te lijf ging, zoodat deze, met twee ernstige wonden aan het hoofd, voor dood naar het gasthuis werd gedragen. Te Praag is eene vereeniging opge richt, wier leden zich moeten verbinden, nimmer eene dame te trouwen, die een sleepjapon draagt. Ieder lid moet zorgen dat hij de namen te weten komt van de dames, die zulk een japon dragen. De lijsten dezer namen worden aan al de leden toegezonden. Eene uitvinding, waarmede men thans in Engeland proefnemingen doet, zal waarschijn lijk voor de scheepvaart van groot belang zijn. Zij betreft namelijk electrische batterijen welke electromotoren in beweging brengen, zoodat, men de machine op de stoombooten door een druk met den vinger plotseling tot stilstand of in gang kan brengen. Naar men uit Berlijn meldt, zijn dezer dagen proeven genomen met een nieuw kanon van Krupp, welks kogel de dikste scheepspantsers op een afstand van 10 kilometer doorboort. Twee schoten, op 2000 meters afstand gelost, zijn ge noeg om het sterkste schip in den grond te boren of buiten gevecht te stellen. Voor elk schot heeft men zes minuten noodig en zijn de kosten 30 pond sterling. Naar men uit Valparaiso van den 14den Juni aan het „Journal du Havre" schrijft, is de kapitein Lebourdais, gezagvoerder van het Eransche schip „Persévérant", uit Havre, op merkwaardige wijze van den dood gered. Gedurende een orkaan op het dek staande, werd hij nl. door eene geweldige golf weggeslagen en zou reddeloos verloren geweest zijn, had niet onmiddellijk daarop eene tweede golf hem weder op het schip geslingerd. In den Chilsë-archipel doet tegen woordig eene bende zeeschuimers van zich spreken, die welgewapend in booten de kusten van Guaiteca bestookt, kleine schepen aantast, uitmoordt en plundert. De „Times of India" meldt dat Man- dalay, de hoofdstad van Birmah, door brand ver nield is. Den 3den Juni waren er reeds 2000 huizen door de vlammen verteerd en het vuur woedde toen nog voort. BUITENLAND. Frankrij Is. Gedurende de maanden Mei, Juni en Juli is aan entreegelden in de tentoonstellingsgebouwen meer dan vijf millioen ontvangen. De Noorweegsche studenten-zangers zijn naar Christiania teruggekeerd. X>uitsclilantl. De bijeenkomst van ministers van financiën te Heidelberg schijnt nu vast te staan. Volgens de „Schwabische Merkur" zijn de uitnoodigingen daartoe van den president der rijkskanselarij uit gegaan en zullen de ministers van financiën van Beieren, Wurtemberg, Baden, Pruisen, het konink rijk Saksen, Mecklenburg-Schwerin, Weimar en de ministers der Thuringsche staten deelnemen aan de beraadslagingen. De uitwisseling van de oorkonde vau de ratificatie van het tractaat van Berlijn heeft Zater dag aldaar tusschen de gevolmachtigden der mogendheden plaats gevonden. De Turksche gezant heeft verklaard, dat de sultan het tractaat van dien datum af in werking acht te treden. Spanje. Het praalgraf van koningin Mercedes zal schit terend zijn. Koning Alfonsus zal elk jaar 1 millioen realen van zijne civiele lijst afstaan totdat het voltooid is. De hertog van Montpensier en de prinses van Asturië hebben tot dien tijd jaarlijks elk 200,000 realen beschikbaar gesteld en koningin Isabella heeft de diamanten die in de kathedraal van Atocha worden bewaard en die 15 millioen realen bedragen, tot hetzelfde doel afgestaan. Men herinnert zich dat koningin Christina van Spanje, 72 jaren oud, voor eenigen tijd een val deed in haar hotel te Parijs. Zij schijnt de gevolgen daarvan nooit geheel te boven gekomen te zijn en haar toestand moet thans ernstige bezorgdheid inboezemen. Sommige bladen melden dat twee geneesheeren van het hof te Madrid in allerijl naar Parijs vertrokken zijn. Groot-Britannië. Op het feestmaal bij den lord-mayor, op Man- sionhouse, ter eere der ministers, heeft Beacons- field, na een overzicht van de jongste gebeurte nissen, verklaard dat hij den algemeenen vrede duurzaam acht, omdat alle mogendheden voldaan zijn, terwijl de oorlogspartij in Rusland, die aldaar niet de meerderheid heeft, een échec heeft geleden alsook omdat Frankrijk en Italië ten opzichte der Middellandsche Zee een evenwicht uitmaken, zonder dat dit een dreigend karakter heeft. Voorts con stateerde hij, dat de betrekkingen met de mogend heden, vooral wat Rusland en Frankrijk betreft, nooit vriendschappelijker zijn geweest dan thans. Oostenr.-lXong. Monarchie. De zesde divisie van het 13de legercorps met generaal Philippovich en den staf van het hoofd-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2