N°. 5666. A0. 1878. Dinsdag 6 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ PRLJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden......1.10. Franco per post......V."n..e 1.40l Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Tm 18 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Greotere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, A Augustus. Dr. J. A. Beyerman heeft het beroep bij de Remonstrantsch-Gereformeerde gemeente alhier aan genomen. Gistermorgen werd ds. Yan der Linden bij de Christelijk-Gereform. gemeente (Hooigracht) alhier ingeleid en bevestigd door zijn aftr. ambtsbroeder ds. J. H. Donner, die 27 jaren lang haar voorganger was geweest en tot tekst had gekozen 1 Korinthe 3 vs. 6 en 7, terwijl 's namiddags de nieuwe leeraar zijne eerste rede hield naar aanleiding van Psalm 121 vs. 1 en 2. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 26.00, f 13.50, f 2.90 en f 1.35; de laagste f 26.00, f 13.50, f 2.70 en f 1.35. Ds. P. A. J. Noordink te Aarlanderveen heeft voor het beroep naar Idsegahuizen bedankt en ds. J. Yan Walsem te Alphen aan den Rijn voor dat naar Veenendaal. Aan 's Konings commissarissen in de onder scheidene provinciën des rijks is medegedeeld, dat de lotelingen voor de lichting van 1878, die bij de bereden corpsen zijn ingedeeld, den lsten Oc tober a. s. in werkelijken dienst moeten worden gesteld. Men leest in de Prov. N.-B. en 's-Hert. Crt. Donderdag-morgen werd alhier grafwaarts gebracht het stoffelijk overschot van den heer J. J. Knotter uit Leiden, welke, alhier bij ees familie gelogeerd, 11. Zondag-middag te Klein-Deuteren in de uit spanning van den heer De Leeuw plotseling onge steld werd en overleed, niettegenstaande onmiddel lijk geneeskundige hulp werd verleend. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat dit plotselinge sterfgeval op de aanwezigen diepen indruk maakte. -In den loop van October a. s. viert Ant werpen het 25-jarig bestaan van zijn nationaal tooneel. De rederijkerskamer „De Olijftak" is van meening, dat het hoogst nuttig zou wezen alsdan een congres te beleggen, ten einde aan alle be voegde en belangstellende personen de gelegenheid te verschaffen hunne deukbeelden betrekkelijk het verkeerde en ontbrekende van het tooneel bloot te leggen. Nu het kunst en volksbeschaving geldt, ligt voor eiken waren Nederlander geen afstand. Geschreven redevoeringen worden niet toegelaten. Ter gelegenheid van het congres zullen het stads bestuur van Antwerpen en „De Olijftak" buiten gewone feesten inrichten, waaronder gala-vertoo- ningen, muziekuitvoeringen en, om de werkzaam heden te besluiten, een banket bij inschrijving. De regelings-commissie zal bij de besturen der spoor wegen de noodige stappen aanwenden om voor de congresleden een vermindering van reiskosten te bekomen. De prijs der kaart voor lidmaatschap is bepaald op 3 fr. voor België en f 1.50 voor Nederland. Secretaris is de heer V. Ceulemans, onder-voorzitter van „De Olijftak". Uit Apeldoorn wordt aan de „Standaard" gemeldDe deputatie voor de aanbieding van het volkspetitionnement aan Z. M. den Koning, be staande uit jhr. mr. Elout van Soeterwoude en 20 andere heeren, heeft Zaterdag eene audiëntie bij Z. M. op het Loo aangevraagd, welke zeer be reidwillig verleend is en 's namiddags te halftwee plaats had. Ook de deputatie, belast met de adressen van ruim 400 kerkeraden, werd tegelijkertijd op het paleis toegelaten. Ds. P. \an Son, voor de deputatie der kerke raden, voerde het eerst het woord. Daarna sprak de heer Elout. De Koning dankte voor de goede woorden Z. M. toegesproken, verklaarde dat het hem een genoegen was geweest de deputatie op het Loo te ontvangen en betuigde zijne hooge belangstelling. Z. M. gaf de verzekering, met al de leden van zijn Huis niets anders te bedoelen dan het geluk van Nederland. „Leve Nederland riep Z. M. ten slotte, dat door de deputatie met „Leve de Koning!" beantwoord werd. Prof S. Yan Yelzen besloot met den Koning dank te zeggen voor de hartelijke ontvangst. De voorzitter der deputatie, de heer Elout, werd door Z. M. den Koning aan tafel genoodigd. De uitnoodiging, aan 240 bewoners der Amsterdamsche Kal verstraat gericht, tot eene bij eenkomst in het „Café Suisse", om over de wenschelijkheid te spreken van des avonds te acht uren de winkels te sluiten, werd slechts door 54 winkeliers bijgewoond. Het voorstel van drie win keliers, die deze vergadering hadden uitgeschreven, om tot sluiting over te gaan, werd in stemming gebracht en verworpen met 38 tegen 16 stemmen, waarna de volgende motie werd aangenomen: „De vergadering, de wenschelijkheid erkennende dat de magazijnen des avonds te acht uren worden ge sloten, acht dezen maatregel voor het oogenblik nog onuitvoerbaar, doch behoudt zich voor langs anderen weg het doel te bereiken. De erfgenamen van wijlen den heer mr. O. C. J. Yan Hogendijk van Domselaar hebben zijne stichting te Tiel geschenken aan de diaconie der Hervormde gemeente aldaar, niet te 's -Hage, zooals werd gemeld. Yolgens bij de regeering ingekomen bericht zal in Augustus 1876, te Sidney (Nieuw-Zuid- Wales), eene internationale tentoonstelling van voorwerpen van landbouw, nijverheid en kunst gehouden worden. Tot het verkrijgen van inlichtin gen wordt verwezen naar de Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van nijverheid te Haarlem, en naar de Hollandsche Maatschappij van landbouw, aan welke het programma is toegezonden. De volgende ambtenaren bij de administra tie der posterijen zullen hunne functiën uitoefenen als volgt, te wetende commies 2de kl. H. Hel ling op het bureau van den inspecteur der poste rijen te Utrecht, en de commies 4de kl. H. W. Tijdeman, ten postkantore te Meppel. De gewone audiëntiën van den minister van financiën, van den minister van oorlog en van den minister van waterstaat zullen Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Madura" vertrok Zaterdag van Nieuwediep naar Java, en de „W. A. Scholten" van Rotterdam naar Nieuw-York. De Eerste Kamer heeft heden een achttal aan de orde gestelde wetsontwerpen unaniem aan genomen. Alleen tegen dat tot vaststelling van bijzondere bepalingen tot beteugeling der longziekte onder het rundvee in het spoelingdistrict, stemde de heer Geertsema, die den maatregel bestreed, terwijl deze door den min. van binnenl. zaken werd verdedigd. Morgen komen de overige ont werpen aan de orde, behalve de onderwijswet, die Woensdag zal behandeld worden. Z. M. heeft met ingang van 1 Sept, a. s. 1°. den luit. ter zee 1ste kl. J. W. Yisser, op zijn verzoek, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld 2°. bevorderd tot luit. ter zee 1ste kl., den luit. ter zee 2de kl. P. Heyning; aan den Oost-Ind. ambtenaar R. Rotzoll, laatstelijk burger opnemer in het gouvernement Celebes en onderhoorigheden, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met 1 Aug., eerv. ontsl. verl. uit 's land dienst, met behoud van recht op pensioen; aan den met verlof in Europa aanw. kapt. der inf. van het leger in Nederl. Indië G. A. Diederich, met ingang van 1 Aug., wegens ongesch. tot het gaan her vatten van den werk. dienst, ten gevolge van lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, met toekenning van pensioen. Na de breedvoerige schriftelijke en monde linge gedachtenwisseling, welke over het wetsont werp tot herziening der wet van 13 Augustus 1857 tot regeling van het lager onderwijs, reeds heeft plaats gehad, meende de commissie van rap porteurs, bij de mededeeling der uitkomsten van het onderzoek in de afdeelingen der Eerste Kamer, waaraan door 29 leden werd deelgenomen, zooveel mogelijk beknoptheid in acht te mogen nemen. Het bleek daarbij dat ook in deze Kamer het op reeds bekende gronden rustend verschil van gevoelen bestaat. Aan de ééne zijde eene aanzien lijke meerderheid, welke grootendeels met inge nomenheid zich ten gunste dezer voordracht, aan de andere zijde eene minderheid, welke zich beslist daartegen verklaart. Door verscheidene leden werd opnieuw het oordeel uitgesproken, dat dit wets ontwerp, ook zelfs bij eene vrijgevige opvatting er van, niet kan geacht worden in overeenstem ming te zijn met den geest onzer grondwet. Bij de grondwet van 1848 is vrijheid van onderwijs verkregenzij verklaart dat het geven van onder wijs vrij is, zij erkent naast het openbaar het bijzonder onderwijs. Wel verre nu, dat het thans aangeboden ontwerp verbetering aanbrengt, zal het, tot wet verheven, den toestand der bijzondere scholen nog ongunstiger maken. De verhooging der minima van de traktementen, het facultatief stellen der schoolgeldheffing, de beperking van het kweekelingen-stelsel, de hoogere eischen voortaan bij het afleggen der examina gesteld, de bepaling van art. 4, en de wijze waarop dit artikel kan worden uitgelegd en nog zoovele andere bepalin gen bedreigen het voortbestaan der bijzondere school in nog veel hoogere mate, dan de bestaande wet van 1857 reeds deed. Al de bezwaren, door de minderheid aangevoerd, bleven van de zijde der meerderheid niet onbe antwoord. De grondwettige quaestie, die men op werpt, was, naar het oordeel van deze leden, geen quaestie. Het voorschrift van art. 94 is gebiedend, waar geboden wordt dat overal in het rijk van regeeringswege voldoend openbaar lager onderwijs moet worden gegeven. Wanneer aan dat voorschrift uitvoering wordt gegeven, dan vervult de staat daarmede niet een beroep, maar een plicht; dan komt de staat daardoor niet als bijzonder persoon in concurrentie met wien ook, maar dan voldoet hij aan een gebiedend voorschrift. Nu het blijkt dat het openbaar lager onderwijs niet zóó is ge regeld, dat het aanspraak meer kan maken op voldoend, zooals de grondwet voorschrijft, is het de plicht van de overheid verbetering aan te bren gen en mag deze verbetering niet achterwege blijven, omdat het bijzonder onderwijs, door de verbetering van het openbaar onderwijs, in meerdere of mindere mate zou worden bemoeielijkt. De beschuldiging als zou dit ontwerp anti kerkelijk en anti-christelijk zijn in zijne richting vond krachtige tegenspraak. Deze beschuldiging rust op geen grond. De voordracht is niet kerkelijk omdat onderwijs van staatswege gegeven niet kerkelijk mag zijn, maar deze onzijdigheid sluit tevens vijandschap uit. Anti-christelijk is de wet evenmin, waar zij gelegenheid geeft tot godsdienst-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1