N". 5663. A0. 1878. Vrijdag 2 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maanden......Lid. Franco per post.V. l.tt Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsr.1.05. tedere regel meer0.17$. Greatere letters naar plaatsruimte. Oproeping in werkelijken dienst van milicien-verlofgangers der lichting van 1875. DE BURGEMEESTER der GEMEENTE LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 2den Juli 11., A. N°. 1948/2 (2de afd.), Provinciaalblad n°. 57 Brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlofgangers der lichting van 1875, behoorende tot het regiment Grenadiers en Jagersde 8 regimenten Infanterie, de 4 regimenten Huzaren en de compagnieën Hospitaalsoldaten, dat zij, krachtens art. 125 der Militiewet, onder de wapenen worden geroepen en daartoe op Woensdag 7 Augustus aanst., des namiddags vóór vier uren, bij hunne corpsen tegenwoordig moeten zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voor werpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekje, zullende de opgeroepen manschappen op den \ttden September daaraanvolgende in het genot van onbe paald verlof worden hersteld; dat bedoelde miliciens mitsdien worden uitgenoodigd, zich op Maandag den óden Augustus aanst., des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, aan te melden terplaatse- lijke Secretarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de plaats waarheen zij zich hebben te begeven en van het hun eventueel toekomende daggeld of passage-biljet; en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te geven, in het eerste geval onder overlegging eener ge neeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis geving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Leiden. De Burgemeester voornoemd, 24 Juli 1878. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 1 Augustas. Het geheele notarieele staatsexamen is met goed gevolg afgelegd door den heer I. J. J. Van den Helm alhier. Deze en de heer Weis uit Kampen, reeds vermeld, zijn de twee eenigen van de tot Dinsdag 11. geëxamineerde 24 adspiranten, die voor de drie gedeelten van het examen geslaagd zijn. Bij de aanbesteding van een gebouw tot uitbreiding der Kweekschool voor Zeevaart alhier waren elf biljetten ingekomen. De laagste inschrij ver was de heer S. Van Leeuwen alhier voor f 44,444.44, aan wien het werk is gegund. De hoogste inschrijving bedroeg 50,787. Gedurende de afgeloopen maand werden in j de Volkskeuken alhier afgeleverd 2463'/2 portiën, 1 als: 2029'/, warme spijs, 390 vleesch en 44 spek. j Een bij het departement van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, dd. 30 Juli, bevat de na volgende tijdingen uit AtjehDe op den 23sten dezer begonnen militaire operatiën in de XXII J Moekim zijn gedurende de twee volgende dagen i met succes voortgezet. De twee beoosten de Atjeh- j rivier ageerende kolonnes bereikten den 24sten 1 dezer Lamdjamboe, en namen den 25sten stormen derhand de versterking Senelope, niet ver van j Moentassi (de woonplaats van Habieb Abdul Rach- man) gelegen. Eene derde kolonne rukte den 24steu en 25sten langs den linkeroever der Atjeh-rivier op tot Anak Batoe en nam die versterking. Ge durende de drie genoemde dagen werden aan onze zijde gedood 11 man en gewond 119 (waaronder één licht gewonde officier, de luitenant der genie Vohl). Senelope wordt voor depot ingericht. Den 26sten werden van onze zuiderlinie uit de tegen over onzen post te Atoa gelegen kampongs Tjot Lepong en Tjot Gloempang in de VII Moekim (gebied van Toekoe Moeda Bait) vermeesterd. Koerong Rijah werd den 22sten en 23sten door de marine getuchtigd, omdat de hoofden en bevol king zich aan zeeroof en aan een vijandelijken aanval op Poeloe Way hadden schuldig gemaakt, Te Amsterdam is gisteren de 62ste jaar- lijksche algemeene vergadering van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewa- penden dienst in de Nederlanden gehouden. Volgens het bij die gelegenheid uitgebrachte verslag hebben de inkomsten over 1877 bedragen f 98,528.52s. Behalve de renten van het kapitaal, f 52,140.17, en de opbrengst der collecte, 30,845,26s, is onder de inkomsten begrepen het subsidie van het rijk ten behoeve van het invalidenhuis te Leiden, groot f 5000, zoomede aanzienlijke schenkingen. De uitgaven hebben het bedrag der inkomsten over 1877 met f 15,228.70 overschreden. Aan 2282 deelgerechtigden keerde het fonds f 81,144.92s gratificatie uit. Hieronder waren 28 verminkten en 6 nageblevenen van gesneuvelden in den veld tocht van 1815, 2 verminkten van 1814, 6 vermink ten uit oorlogen vóór November 1S13,189 vermink ten uit Oost-Indië, 104 verminkten en 11 nageble venen van gesneuvelden in den strijd met België, voorts 1655 infirmeu, blinden en veteranen en nog 281 oud-strijders (niet gepensioneerden) van Wa terloo. Als verhooging uit de renten van 1s Konings geschenk werd 4887.50 aan 97 verminkten in den strijd met Atjeh uitgekeerd. Het invaliden huis te Leiden eene stichting van dit fonds verkeert in goeden staat. Tegen afstand van hun pensioen en hunne gratificatie, genoten 83 deel gerechtigden daarin doelmatige huisvesting en goede verzorging. Eene goed ingerichte recréatie- zaal en kleine bibliotheek droegen niet weinig bij om den invaliden het verblijf in het gesticht aan genaam te maken. Yan het bestaan dier bibliotheek schijnt het publiek geene kennis te dragen, daar zij hoogst zelden met eene schenking wordt ver rijkt. De uitgaven ten behoeve van het invaliden huis hebben over 1877 de som van 26,399.78 beloopen. Gedurende het afgeloopen jaar werden 197 nieuwe deelgerechtigden in het fonds opge nomen, waaronder 45 verminkten in Oost-Indië. Het aantal ingeschreven sollicitanten bedraagt 1190. Tot secretaris der gemeente Koog a/d. Zaan is benoemd de heer C. A. Tak te Wisch. Het volgende wordt ons ter plaatsing toe gezonden Door de commissie voor het volkspeti- tionuement zijn we thans in staat gesteld, de juiste cijfers mede te deelen van het aantal per sonen, die in elke provincie des lands het smeek schrift aan Z. M. den Koning geteekend hebben, met bijvoeging van het aantal schoolgaande kin deren van 6 tot 12 jaar. Wij laten de totaal-cijfers hieronder volgen: Groningen 15,562 onderteeke naren en 5728 schoolkinderen, Eriesland 36,796 o. en 12,653 s., Drente 5778 o. en 2164 s., Overijsel 21,296 on. en 7,713 sch., Gelderland 41,435 o. en 14,819 s., Utrecht 26,980 o. en 7878 s., Noord-Holland 46,622 o. en 19,997 s., Zuid-Holland 87,888 o. en 33,950 s., Zeeland 14,037 o. en 6722 s., Noord-Brabant 7765 o. en 2550 s., Limburg 20 o. en 10 s. Te zamen 304,179 o. en 114,184 s. Waarschijnlijk zal nog deze week een complete en gedetailleerde tabel gepubliceerd worden, hou dende opgave van al de gemeenten des lands waar het adres geteekend is, benevens van het cijfer der handteekeningen in elke gemeente, en het aan tal schoolkinderen van 6 tot 12 jaar. Aan de hoogere burgerschool met driejari gen cursus voor jongens te Amsterdam is benoemd tot leeraar in de wiskunde en het boekhouden P. Weltevreede, thans aan het instituut Noorthey, bij Voorschoten; tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde J. D. Van Noppen, thans aan de hoogere burgerschool te Apeldoorntot leeraar in de Pransche taal L. M. Baale, thans aan de hoogere burgerschool te Groningentot leeraar in het hand- teekenen K. Bes, thans aan de hoogere burger school te Almeloo, en tot leeraar in de wis-, plan ten- en dierkunde aan de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus voor jongens J. G. Ringe ling, thans aan de hoogere burgerschool te Goes. Uit Potsdam wordt omtrent het huwelijks feest van prins Hendrik en prinses Maria o. a. geschreven, dat de plechtigheid in het nieuwe paleis aldaar zal plaats vindende kamers voor de bruid zijn in het slot in de oude stad inge richt. Tegen het midden van September zal het hooge bruidspaar een langdurig bezoek aan de Pransche hoofdstad brengen. De bruidskorf der prinses, waarvoor, behalve wat geschenken betreft, 90,000 mark van de civiele lijst is besteed, zal bij uitzondering niet publiek worden tentoonge steld. Men weet echter dat de vorstelijke bruid op haar trouwdag een diadeem zal dragen, die de keizer en de keizerin haar schenken en welke een meesterwerk moet zijn, door den hofjuwelier Prie- deberg vervaardigd. Deze diadeem kan nl. in 24 vormen, o. a. ook als collier, worden gedragen. De prinses zal een met zilver doorwerkt bruidskleed dragen met een sleep van vier meter lengtedoor de firma Gerson wordt dit kleed geleverd. Het behoeft wel geen vermelding, dat ook de bruids schoentjes van witte zijde en met zilver gebor duurd zijn; het borduurwerk is speciaal aan mej. Amalia Röhrig opgedragen. De bruidskorf bevat twaalf dozijn paar handschoenen, waarvan de helft glacé en de andere helft Zweedsche, in alle kleuren, met vier en zes knoopjes; mej. Emmy Cabnbley (Unter den Linden te Berlijn) had daarvan de leverantie; deze bood de prinses een eigenaardig geschenk aan een paar in Luxemburg naar Spaansch model, met zilveren rozen en mirten geborduurde bruidshandschoenen, een kunstwerk in hun soort. Onder de geschenken, die prinses Maria ontving, treft vooral een kostbaar paarlen halssnoer de aan dacht. Eindelijk meldt men dat de prinses dage lijks frissche rozen en bouquetten uit Parijs ont vangt als een attentie van haar vorstelijken brui degom. Opmerking verdient overigens, dat de ge heele bruidskorf door Berlijnsche of althans Dnit- sche handelaren is geleverd. Voor het nationaal huldeblijk aan prins Hen drik is thans aan bijdragen ingekomen 67,000. De uitgeschreven prijsvraag is alléén voor Neder landers opengesteld. De twee op te richten fon teinen moeten worden uitgevoerd in marmer of brons. Drie prijzen zullen worden uitgeloofd, een van 500, een van f 350 en een van 250. De bekroonde ontwerper zal desverlangd een model moeten leveren, waarvoor hem ƒ500 wordt vergoed. Het Amsterdamsche raadslid Heineken richtte gisteren eene interpellatie tot het dagelijksch be stuur, betreffende het zenden door dit college van eene circulaire aan da patroons, om opgave van het salaris hunner bedienden, ten behoeve van een juisten aanslag in de inkomstenbelasting. Deze maatregel, genomen op voorstel der door den raad benoemde commissie van advies, werd door dat lid en nog een paar andere leden afgekeurd, doch door den voorzitter verdedigd als noodig met het oog op de ondervinding, in het vorige jaar ver kregen, toen van 29,000 eigene aangiften er 14,000 moesten verhoogd worden, waardoor het belastbaar inkomen met 12 millioen is verhoogd^. J. H. De Bos is ter beschikking geste1 van den gouverneur-generaal van Nederl j ndië om te worden benoemd tot derden p*vUUrman j-' de gouvernements-marine daar te lande.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1