Door de politie te Dordrecht is ge arresteerd een man, die, na reeds meermalen met een mes te hebben gedreigd, eene vrouw, met wie hij vroeger geruimen tijd verboden omgaDg had gehad, op verraderlijke wijze eene verwonding in den hals heeft toegebracht. Een hulponderwijzer, die wegens zijne betrekking tot het onderwijs f 1350 'sjaars ge niet, is zeker eene groote zeldzaamheid. In Fries land wordt zulk een merkwaardig man aangetroffen, een voormalig openbaar onderwijzer, die van het rijk f 400 pensioen trekt en thans ruim 70 jaar oud, bij eene kerkelijke school te Oosthem ƒ350 van de kerk geniet, terwijl hij tevens dienst doet als waarnemend hulponderwijzer te Idskenhuizen op f 600 'sjaars. De eenige zoon van den bekenden veld maarschalk Joseph Radetzky, graaf Theodoor Radetzky, kamerheer en geueraal-majoor, heeft zich te Görz op zijne kamer met een pistoolschot van het leven beroofd. De overledene was 65 jaar oud en laat twee kinderen na, een zoon, die luite nant is bij de Oostenrijksche dragonders, en een drieëntwintigjarige dochter. In de eerste helft van dit jaar wer den te Madrid dertien stierengevechten gehouden, waarvan 4 een slechten, 4 een middelmatigen, 2 een goeden en 3 een zeer goeden uitslag opleverden. Er zijn 90 stieren gedood en 143 paarden; 11 paarden zijn gewond. De ballon van Giffard maakte Zondag zijne eerste luchtreis, doch steeg slechts 300 meter en maakte toen een halt van 5 minuten50 per sonen waren in het schuitje gezeten. De toestand van den Zweedschen adelborst Schutz is hopeloos; ieder oogenblik kan men den treurigen afloop verwachten. De adelborst d'Arbin is daarentegen als hersteld te beschouwen. Archibald Forbes verdient ongeveer 750 gulden per week met lezingen, behalve zijn salaris van de „London News." Het geheele bedrag der Duitsche „Wilhelmspende" is nog niet bekend. Bij het cen traal bureel te Berlijn waren van 24 tot 28 dezer per post reeds 45,000 bezendingen aangebracht, waarvan sommigen een groot aantal pakketten be vatten. Onder anderen heeft één der posten den 28sten dezer twaalf zwaar gepakte manden aan gevoerd. De meest geoefende beambten rekenen per uur 150 pakketten te kunnen openen, eene op pervlakkige inzage van den inhoud te nemen en aan te teekenenzoodat dit werk, ofschoon een aantal beambten er mede bezig zijn, onmogelijk spoedig kan afloopen. Te Par ij s barstte in den nacht van Zondag op Maandag eeu hevige brand uit in de meubelfabriek „Au vieux Chène", rue de Crimée. De schade wordt begroot op 1,100,000 fr.de eigenaars waren bij 12 maatschappijen voor 1,200,000 fr. geassureerd. Men had gelukkig geen menschenlevens te betreuren, maar sommige werk lieden bekwamen vrij ernstige brandwonden. Van een 20-jarig jonkman, die aan de brandspuit werkte, werden vier vingers van de linkerhand geheel af geslagen. Eene oude vrouw, die in de buurt woonde, bleef van den schrik dood. Den 12den, 16den en 17den dezer zijn in de beide spoorwegstations en in drie logementeu te Bazel zeven diefstallen gepleegd. In het eene station werd een passagier 800, in het andere een vreemdeling 1500 mark ontroofd. De dader moet een uiterst geslepen dief zijn en was blijkbaar vooraf goed ingelicht, daar het hem zoowel op de stations als in de logementen gelukt is, geld en geldswaarden uit reistasschen weg te kapen. Hij heeft zich ook alleen daarbij bepaald. Kleine kostbaarheden en andere voorwerpen van waarde, waarvan hij zich tevens gemakkelijk had kunnen meester maken, heeft hij niet aangeroerd. Het volgende telegram uit Nieuw- York werd te Londen aan het bnreel van de „New- York Herald" ontvangen: Lage barometerstand met regen, vergezeld van hevige Z.O - tot Z W.- wiuden, kunnen omstreeks den lsten Augustus op de Britsche en Nnordsche kusten verwacht worden. In Worcester hire en South Staffords- hire hebben 24,000 spijkermakers den arbeid gestaakt. KOLONIËN. BATAVIA, 28 Juni. Terwijl de Engelsche regeering verklaard heeft de aankomst van baron Van Overbeck te Londen af te wachten eer zij een beslissing neemt in de zaak der land-concessie op Broenei, schijnt de heer Van Overbeck vooreerst geen plan te hebben om naar Londen te gaan, maar heeft hij een stoomer, de „Washi", gecharterd om met den heer Dent zijn geheel nieuw verkregen gebied rond te gaan en er zooveel mogelijk overal bezit van te nemen. De regent van Batang (Pekalongan) heeft dezer dagen twee hadji's gevangen doen nemen, die beschuldigd worden van 15 knapen en meisjes uit de residentie Pekalongan naar Singapore te hebben overgebracht en verkocht. Hunne namen zijn Lahmoed en Mohamad Rais. Volgens de „Straits Times" is door de P. O. Comp. beslag gelegd op schip en lading der „Voorwaarts", gedurende den loop van een proces om vergoeding tegen de maatschappij „Nederland" voor de schade door de „Khedive" bij de aanva ring geleden, waarmede de P. O. Comp. het proces om schadevergoeding van de zijde der maat schappij „Nederland" heeft beantwoord. Door den gouverneur-generaal vau Ned. Indiè zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned. wegens ziekte, aan den griff. bij den landr. te Buitenzorg C. M. Gallas. Ontslagen: Eervol, uit 'slands dienst met behoud van recht op peus. de ads. res. van Ambarawa mr. F. C. Valck, de gew. opz. tweede kl. bij den waterstaat J. V. Witterland en de gew. opz. voor den doorvoer van houtw. te Penawangan J. Ager- beek. Benoemd: Tot adv.-gen. bij het hooggerechtshof van Ned.-Indië, mr. D. J. M. P. Mulder; tot ads.-res. van Meester- Cornelis, C. Muntendam. Tot voorz.: van de landraden te Koe does en Japara de griff. bij de landr. te Toeloeng-Agoeng en Trengaleh mr. J. J. Smits; van den landr. te Tjiandjoer en Soekaboemi, mr. P. Blusse; van den landr. te Modjokerto, mr. A. J. Sloot; bij de algem. rekenkamer tot lsten comm. F. W. Neys; tot 2den coram. P. Grouw en E. B. R. Tellings; tot 3den comm. O. AV. G. Stich, G. A. Van der Zon Brouwer en D. J. Van der Star; ter algem. secretarietot ref. H. J. Hoogh- winkel; tot hoofdcomm. H. K. Mijer; tot eersten comm. A. H E. Zwager; tot tweeden comm. H. E. B. Schmalhanzentot derden comm. P. J. Jonathans; bij het dep. van biunenl. best. tot hoofdcomm. K. F. Van Delden Laërne; tot eersten comm. A. F. Barthélemij; tot tweeden comm. R. J. Van Genderen Stort; bij den post- en tel. dienst tot comm. 2de kl. F. Schreij- ner; tot tijdel. comm. 3de kl. M. De Jonge. Departement van Oorlog. Ontslagen: Eervol, uit 'slands dienst de burg. schr. 3de kl. Th. B. Hofland, Departement van Marine. Benoemd Tot 2den mach. bij de gouv. mar. H. F. M. Mattern. BUITENLAND. SPrarilii-ij li. De „Jeune République" bericht dat het baukiers- huis Suzan, Lemaigne Co., te Marseille, zijne betalingen gestaakt heeft. Het passief wordt geschat op meer dan een millioen. Te Parijs werd Maandag in de kerk van St.-Paul een mis gelezen voor de slachtoffers van de revolutie van 1830. Op de Bastille-zuil was een fraaie krans neergelegd. Het republikeinsche comité voor de verkiezin gen voor den senaat zal Donderdag bijeenkomen. Duitschland. De conferentie van de ministers van financiën van Duitschland zal volgens de „Badische Lan- deszeitung" Maandag te Heidelberg een aanvang nemen. Zij zal in het paleis van den groothertog gehouden worden. Italië. „La Capitale" behelst den volgenden brief van generaal Garibaldi naar aanleiding van de jongste beweging voor het niet vrijgekochte Italië„Italië heeft een prachtige mauifestatie gehouden ten gunste van onze onderdrukte broederen. Het is echter noodig, het ministerie van Cairoli niet te ondermijnen. Ik beveel schietoefeningen aan in alle provinciën van Italië, aangezien men na de gespro ken woorden tot daden zal moeten overgaan." Op voorstel van deadvocaten van de gebroeders Antonelli heeft het hof van Rome de verdere be handeling van het proces Lambert.ini-Antonelli tot 5 November verdaagd. Groot-t-a mxiië» In de laatste berichten uit de Transvaal wordt veder melding gemaakt van eenige gevechten, waarbij de Britsche troepen ook nogal verliezen leden. Generaal Thesiger zou zich omstreeks den lOden Juli naar Natal begeven. Sir Bartle Frere, de gou verneur der Kaapkolonie, zou naar de Transvai, gaan, zoodra het Parlement uiteengaat. De 1st i Augustus is vastgesteld als algemeene dankdas voor de sluiting van den vrede. De wet tot invoe ring van een accijns op den brandewijn is me groote meerderheid door het Kaapsche Parlement aangenomen. Oosteïif.-LIong-. Monarchie. De militaire macht, voor Bosnië en de Herze- gowina bestemd, bedraagt in het geheel 94,00( man. In verscheidene streken van Oostenrijk- Hongarije maken zich velen gereed om naar de vorstendommen te vertrekken, meestal werklieden en boeren. Zij zullen zich tot gemeenten vormen Deze beweging vindt in hooge kringen onder steuning. De Turksche overheid heeft de Mahonie- danen in verscheidene woelzieke streken ontwa- pend en eenige Servische raddraaiers zijn gevan gengenomen. Turkije. Uit Brod wordt van 28 Juli aan de „Daik News" gemeldIn Turksch Brod wordt veel vei- haald van de ontzaglijke bijeentrekking van Bos nische begs, Turksche ongeregelde troepen en Ser vische vrijwilligers, op een paar mijlen afstamt aan deze zijde van Derbend. Naar men zegt is de toestand aldaar ellendig en volgens berichten, voot wier juistheid echter niet kan ingestaan worden, neemt de gewelddadigheid der Mahomedanen toe, naarmate hunne heerschappij ten einde loopt. He; vermoorden van een kleinen Christenknaap wegens het stelen van eenige pruimen en de afgrijselijke mishandeling van een Christenmeisje door twee aga's, zijn de laatste gruwelen, waarvan melding gemaakt wordt. De schuldigen loopen nog in vrij heid rond. Egypte. Op het verzoek van de bijzondere commissie van onderzoek is door het ministerie van finauciên een staat opgemaakt, waaruit blijkt dat bet totaal der invorderbare belastingen, waaronder de vooruit geïnde grondbelasting, 700,000 pd. st. minder zal zijn dan hetgeen benoodigd is voor de betaling van de aanstaande coupon der vereenigde schuld, ongerekend de som, benoodigd voor de aanvulling der betaling van de bevoorrechte coupon. Telegrammen. AMSTERDAM, 31 Juli. Afloop der tin-veiling N. H.-M.: 19,613 blokken Banka-tin. Verkocht f 39.a 39.50. Averij f 89.271 /a. Alles verkocht. NIEUW-ORLEANS, 29 Juli. De gele koorts wordt hier heviger. Sedert het uitbreken der ziekte waren hier 59 gevallen, waarvan 25 met doode- lijken afloop. WEENEN, 30 Juli. Andrassy tracht een ver bond met de Porte te sluiten gelijk aan de Engelsch- Turksche conventie. LONDEN, 30 Juli. De „London Gazette" meldt dat de hertog van Cumberland met de orde vat den Kousenband is begiftigd. In de heden door het Lagerhuis gehouden zitting is de beraadslaging over de motie van den markies van Hartington voortgezet. De heer Sandon verdedigde den heer Gladstone in eene rede, welke twee en een half uur duurde. Hij viel de regeerin» heftig aan en keurde vooral de Engelsch-Turkscbe overeenkomst af. In den loop der beraadslaging verdedigde de minister Cross de houding der regee ring. De verdere discussie is tot Donderdag verdaagd BERLIJN 31 Juli. Bij de verkiezing van den Rijksdag heelt te Berlijn de „Fortschritts"-parti)|j in vijf districten de meerderheid verkregen. Alleeill in het vierde district moet eene herstemming ge lI houden worden. Van de 200,000 kiezers te Berlijn hebben 160,000 aan de stemming deel genomen.Uit de andere groote steden wordt gemeldTe Keulen heeft de ultramontaanse!) e partij gezegevierd, te Kas sei de nationaal-liberale partij, te Koningsbergen dm der vrije conservatieven. Te Bresiau zullen waar schijnlijk twee herstemmingen met desocialisten moe-1 ten plaats hebben. In Elberfeld komt insgelijks del socialistische candidaat in herstemming. Te Stettinl moet een herstemming worden gehouden tusschenl den minister Delbrück en den candidaat der natio-| naai-liberalen. Te Frankfort herstemming tusschenl Sonneman en Varrentrappen (van de nationalrl partij)te Straatsburg verkozen de heer Coble (vail

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2