N°. 5662. Donderdag A". 1878. I Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEID8CH ./.I i PRIJS DEZER COURANT: tfoor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommersa 0X3. DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIE!*: Van 16 rejeUI-O5- Iedere regel meera 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. De Bargemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis dat door hem aan den ont vanger der directe belastingen alhier ie ter hand gesteld het op den 29sten Jnli jl. invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, dienst 1875/79, van Wijk V; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Leiden. De Burgemeester voornoemd, 31 Jnli 1878. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 31 Jluii. Yoor onzeu geacliten stadgenoot den heer B. H. Taylor zal de dag van overmorgen niet zonder beteekenis wezen. Dien dag toch zal het 25 jaren zijn dat hij hier ter stede onafgebroken de betrekking van organist vervult. Den 2den Augustus 1S53 als zoodanig in de St.-Lodewijks kerk aangesteld, was hij daar werkzaam tot 1 October 1S57 en van dien datum tot nu toe in de St.-Peiruskerk. In de laatste jaren was hij tevens directeur van bet zangkoor dier kerk. Evenals in andere betrekkingen, heeft hij zich ook in deze verdienstelijk gemaakt, zoodat het den jubilaris Vrijdag zeker niet aan bewijzen van belangstelling zal ontbreken. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „W. A. Scholten", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op den 2den Augustus, des avonds te tien uren. Voor den spoorweg LeidenWoerden was op 80 Juni 11. 535,000 M3 grond verwerkt, ter wijl nog p. m. 58,000 M3 verwerkt moest worden. Voltooid waren 133 bruggen, onderhanden de 11 overige, gelegd de 10 ijzeren buizen. De ijzeren bovenbouw was gesteld op 93 bruggen. Het spoor was gelegd over bijna 23 van de 32 kilometers. De stations-gebouwen bij Bodegraven, Zwamraer- dam, Alphen en Hazerswoude waren tot aan of tot 1 M. boven het trasraam opgetrokken. Van den hoofdcursus te 's-Boscb is bij het voor-examen ter verkrijging van den rang van 2den luitenant geslaagd van het 4de reg. infanterie de sergeant Sernée. Tot, leeraar in de wiskunde, werktuigkunde en cosmographie aan de hoogere burgerschool en stel-, meet- en werktuigkunde en technologie aan de burgeravondschool te Dordrecht is benoemd dr. W. Gleuns, leeraar aan de hoogere burgerschool te Warli'um, en zulks voor den tijd van één jaar, op eene wedde van 2300en tol leeraar in het rechtlijnig teekeuen aan de burgeravondschool al daar M. J. Van Dijke, leeraar aan de ambachtsschool te Rotterdam. Men schrijft uit Willemsoord: Naar wij vernemen zullen met 16 Augustus a. s. in dienst gesteld worden de monitor „Krokodil" en de stoom-kanonneerbooten „Dog" en „Gier", hoofd zakelijk bestemd voor de oefeningen der zeemili- cieus, terwijl zij met de „Guinea" een flotille zullen uitmaken, die bij de gecombineerde ma noeuvres van zee- en landmacht in de maand September a. s. gevoegd zal worden. Gisteravond werd te Amsterdam, onder voor zitterschap van den heer Stumpff, eene vergadering gehouden van hen, die 7.ich met hem en den heer Roothaan ten doel stellen eene Hoogduitsche opera aldaar op te richten. Het bleek dat in eene week tijds voor f 19,000 voor het waarborgfonds, dat f 75,000 moet bedragen, was ingeschreven. Vele leden achtten deze uilkomst, ofschoon zij geen uitzicht gaf op de oprichting van een Hoogduit sche opera voor het aanstaand speelseizoen, zeer bevredigend, en met algemeene stemmen besloot men de zaak tot den volgenden winter te laten rusten. De tijd was te ver gevorderd om voor dit speelseizoen nog verdere proeven te wagen; het meerendeel der gegoede burgers bevond zich buiten de stad, en de gelegenheid om contracten met goede artisten te sluiten zou over eenige weken verstreken zijn. Naar de Midd. Crt. verneemt is dezer dagen aan den minister van waterstaat een plan voorgelegd voor een geheel net van tramwegen in ons land, waarmede de minister zich zeer ingenomen moet verklaard hebben. Bijzonderheden omtrent de ver schillende lijnen zijn haar niet bekendalleen deelt men haar mede, dat er eenige lijnen op Zuid- Beveland in voorkomen, dat Tholen en Schouwen- Duiveland door stoom tram wegen met den vasten wal verbonden zouden worden en dat een lijn van Hulst naar Walsoorden in het net zou opgenomen zijn. Men meldt uit Groningen: Zondag-middag werd in het kerkgebouw der Luthersche gemeente, daartoe welwillend afgestaan, de eerste godsdienst oefening van de Remonstrantsche gemeente alhier gehouden, in tegenwoordigheid van twee afgevaar digden van de commissie tot de zaken der Remon strantsche broederschap, dr. C. P. Tiele, hoogleer aar te Leiden, en dr. J. W. Bok, predikant te Amsterdam, en van eene groote menigte belang stellende leden en begunstigers. De voorganger der gemeente, ds. B. C. J. Mosselmans, die juist voor 22 jaren als predikant bij de Hervormde gemeente was opgetreden, werd tot zijn werk in geleid door den heer Tiele. Deze godsdienst oefening werd opgeluisterd door het orgelspel van jhr. mr. S. W. Trip, die aangeboden heeft tel kenmale het gezang der gemeente te begeleiden, welk aanbod met dankbaarheid door den kerkeraad is aangenomen. De dubbel bekroonde zangvereeniging „Ce cilia" heeft heden in de residentie haren intocht gedaan onder den toevloed van duizenden toe schouwers en ouder een regen van bloemruikers en andere eerbewijzen. Ze werd opgewacht door ver schillende vereenigingen met hunue banieren. De overwinnaars werden aan het versierde station door den waarnemenden burgemeester verwelkomd. Na mens de Rotterdamsche liedertafel werd een krans aan de banier gehecht. De stoet was ontzaglijk groot en 't gebouw v. k. en w. in een feesthal herschapen. Verschillende feestreden werden daar uitgesproken. Ook de eerewijn werd er gedronken. Met de uitvoering van het Volkslied, begeleid door de muziek der kou. mil. kapel, en van de concours- nommers, werd de plechtigheid besloten. Blijkens bericht, ontvangen bij het departe ment van buitenlandsche zaken, is den 24sten Juni jl. eene wet op de invoerrechten in Vene- zuela bekend gemaakt, welke drie maanden na hare openbaarmaking in werking treedt, en waar hij werktuigen, instrumenten enz., in het bijzonder die, welke op landbouw, veeteelt en visscherij be- trekking hebben, van invoerrechten vrijgesteld zijn, terwijl het invoerrecht op ruwe of geraffineerde suiker met 10 centesimos per kilogram verhoogd wordt. Het stoomschip „P. Galand", van Nieuw- York Daar Rotterdam, is 28 Juli met eenige niet zeer belangrijke schade aan den condensor nit zee teruggekeerd en gisteren weder vertrokken. De Eerste Kamer heeft gisteravond hare werkzaamheden hervat. Driehonderd adressen, hou dende bezwaren tegen en één, houdende adhaesie aan het ontwerp tot herziening van de wet op het lager onderwijs, zijn verzonden naar de com missie voor de verzoekschriften. De door de Tweede Kamer laatstelijk aangenomen wetsontwerpen zijn verzonden naar de afdeelingen. Z. M. heeft benoemd tot officier van ge zondheid 2de kl. bij het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht in N. Indië den heer E. J. A. Waszak. Gr e m engd Nieuws. Het bericht van het „Hand." dat de spoortrein van de lijn LeidenWoerden bij den proefrit ter hoogte van Hazerswoude is gederail leerd, ten gevolge van onachtzaamheid, blijkt niet volkomen juist te zijn. Een landman, die aan beide zijden van den weg land heeft liggen, had zijne hekken dwars over den weg gezet om zijne koeien gemakkelijk van de eene weide naar de andere te laten gaan. De trein reed tegen de hekken aan, ten gevolge waarvan de stoker van de locomotief viel. Hij moest naar het gasthuis worden gebracht. De zaak is in handen der justitie. Gisternacht omstreeks twee uren is een schuit (ijker), toebehoorende aan de gebroeders Los uit Oude Wetering, in de Westerhaven te Rotterdam gezonken, met het ongelukkig gevolg dat ae beide eigenaars, die aan boord te slapen lagen, verdronken zijn. Het ongeluk moet hieraan worden toegeschreven, dat het vaartuig te stijf ge meerd lag tusschen twee ducdalven, zoodat het bij het opkomeu vau den vloed niet kon rijzen en vol water liep. De schuit was geladen met okshoofden zuur en bestemd naar Londen. Dezer dagen hadden te Delft onder scheidene diefstallen plaats, welke door eene bende jeugdige dieven zijn bedreven. De jongens, zes in getal, waarvan de oudste (de hoofdman) veertien en de jongste slechts acht jaren telt, gingen met veel overleg te werk. De aanvoerder legde er zich vooral op toe bij de neringdoenden de geldladen te ledigen en terwijl hij daarmede bezig was, hiel den de jongeren de wacht in den omtrek. Ande reu wisten kisten sigaren op zeer behendige wijze uit de winkels te halen. De sigaren werden aan vankelijk hier of daar verborgen en. eerst wanneer de dieven na verloop van eenige dagen niets van de zaak hoorden, verdeeld. Ook ontzagen zij zich niet in dezen tijd de afsluitingen van afgezonderd liggende tuinen te verbreken en zich van allerlei ooft, rijp en onrijp, meester te maken. Ze zijn thans in handen der politie. Zekere B. W. J., die Zaterdag-avond in beschonken toestand, in de 2de Nieuwsteeg aldaar, op de straat lag, werd door een zijner buren, een geweermaker, opgenomen en naar zijne woning gebracht. Toen de beschonkene eenige oogenblikken later zijne woning opnieuw had verlaten en de buurt in rep en roer bracht, werd hij door denzelfden hulpvaardigen man andermaal in zijn huis geholpen. Het schijnt wel, dat J., hoe beschonken hij ook was, begreep dat hij deze welwillendheid van zijn buurman niet „onbeloond" mocht laten en liep hij, kort daarna, met de handen op den rug, op zijn I helper toe, die aan de deur zijner woning een luchtje stond te scheppen. Het bewijs zijner dank baarheid was inderdaad zeer „gevoelig", want, plotseling het voorwerp, hetwelk hij achter zich verborg en dat een bijl bleek te zijn, voor den dag j halende, gaf hij den niets kwaad vermoedenden i geweermaker daarmede een zoo hevigen slag onder het rechteroog, dat hij bewusteloos achterover op de straat viel, waarbij hij vrij ernstig aan het achterhoofd gewond werd. De politie, van het voor gevallene onderricht, was, evenals iedereen die van het feit getuige was geweest, zoo weinig met deze wijze van „dankbetoon" ingenomen, dat zij tegen J. proces-verbaal opmaakte.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1