wonding is van dien aard, dat zonder twijfel het oog verloren zal zijn. Een vijfjarig knaapje werd aan den Z.-O.-Buitensingel aldaar door eene vigi lante overreden; de wielen gingen het kind over het hoofdje en bovendien ontving het een trap van het paard. Ernstig verwond, voornamelijk boven 't oor, dat geheel loshing, werd het jongetje in de ouderlijke woning gedragen. Gistermiddag is in de Leuvehaven te Rotterdam tegenover de Jan Slijpensteeg opge- vischt het lijk van een neger, naar gissing 35 a 36 jaren oud, naar 't uiterlijk te oordeelen een zeeman. Donderdag-namiddag woedde aan de Dedemsvaart een hevig onweder, waarbij drie koeien, die zich in een aan het vaarwater gelegen stuk land bevonden, door den bliksem werden dood geslagen. Dezelfde bui, die zoo hevig was dat oude lieden zich niet herinneren zoo iets te heb ben bijgewoond, kostte een dienstknecht te Onder- dendam het leveu. De bliksem trof hem; onmid dellijk was hij een lijk. Te Terwispel is een arbeider, die met. zijn zoon op het veld aan het werk was, door den bliksem doodgeslagen. De ongelukkige was vader van een talrijk huisgezin. Zijn zoon, hoewel zich in zijne onmiddellijke na bijheid bevindende, bleef gespaard. Te Lemmer is een tweejarig kind, een oogenblik zonder toezicht galaten, vergiftigd door het drinken van water, wdarmee men zoogenaamd vliegeupapier had bego^eil. Door het spoedig toe dienen van tegengif'ü00pt men het kind in't leven te behouden. Aan de „"5'rankf. Zeitung" wordt uit St.-l eters burg geschreven, dat Vera Sassoulitch in de vesting Schlüsselburg (district St.-Petersburg) opgesloten lS en hare deportatie naar Siberië te gemoet ziet u <pe midden van de verwarring, nadat V era s vr 1jSpraaJ£ bekend was geworden (de stu denten w jjaar naar huis brengen en de politie j op hen), werd Vera door politie in bur- Se™' ling gevat en in een dicht rijtuig wegge voerd. jyjen bracht haar naar Nowgorod, in het genei m ja^er naar Schlüsselburg, en strooide het ®eru cht uit dat ze ontsnapt was. Tet kleine ijswerktuig van Pictet op i~e Parijsche tentoonstelling levert eiken dag 25,000 .ilogr. ijs; het kilogram wordt voor 1 centime verkocht. Te Par ij s is bij een vroedvrouw in de rue Lafayette een vrouw van twee kinderen be vallen, waarvan een met twee hoofden. Het tweede hoofd staat links een beetje onder de kin en is rechtstreeks met de thorax verbondenvan een gelaat is niets te bespeuren, ooren en haar ont breken. Het kind is een meisje en zuigt geregeld. De andere tweeling en de kraamvrouw zijn beiden welvarend. Te Parijs heeft eene kamenier, in be trekking ten huize van den markies De Saint- Paul in de rue de l'Université, zich uit een der ramen op de binnenplaats geworpen. Reeds na verloop van een uur, nog voordat men heelkun dige hulp had kunnen inroepen, was de ongeluk kige overleden. De jeugdige vrouw, slechts 23 jaar oud en gehuwd met den kamerdienaar van den markies, had de noodlottige daad volvoerd in een aanval van ijlende koorts, nadat zij zich eerst de kleederen van het lichaam had gescheurd. Te Algiers had onlangs de terecht stelling plaats van zekeren Ahmed-Ould-Mohammed- bon-Chericha, die een moord had gepleegd op zekeren Max-Ben. De bijzonderheden daarvan kun- ken strekken om het ons opnieuw te doen waardeeren, dat hier te lande de doodstraf is afgeschaft. De terechtstelling had des morgens te vijf uren plaats op de Arabische markt. Sedert den vorigen avond was de veroordeelde met ziju vreeselijk lot bekend gemaakt. Hij was kalm en weigerde alle voedsel. Zijne moeder, zijne vrouw en zijn kind, benevens zijn broeder kwamen afscheid van hem nemen. Te vier uren trad de beul zijne eel binnen. Toen begaf hem al zijn moed en begon hij geweldig te beven. Intusschen waren de troepen om het schavot opgesteld en had zich daar ter plaatse een luid ruchtige menigte verzameld. Alleen de Arabieren bewaarden het stilzwijgen. Omstreeks vijf uren verscheen de veroordeelde. Hij had een langen weg moeten afleggen, omstreeks 2000 meters. Op dien tocht, ontmoette de ongelukkige meer dan honderd Arabische vrouwen, wier hartverscheurende kreten slechts strekten om hem den weinigen, nog overgebleven moed te benemen. De zijnen wenkten hem een laatst vaarwel toe, hem naar den hemel wijzende. Met starende blikken, als zag hij reeds in de eeuwigheid, groette hij de menigte. Onder het voortrijden houdt hij den mond open, den hals vooruitgestrekt. Eindelijk houdt het voertuig stil. De veroordeelde stijgt uit, maar kan zich nauwe lijks staande houden. Hij slaat een angstigen blik op de bijl der guillotine; eene siddering bevangt hem en hij doet eene schrede terug, maar de beuls knechten leggen hem op de noodlottige plank neder, onder de bijl, die door den beul haastig wordt gericht. Op dat oogenblik vertoonen zich vreese- lijke kramptrekkingen op het gelaat van den ver oordeelde, hij opent den mond om een doordrin genden kreet uit te stooten, het més valt en aan de gerechtigheid is voldaan. BUITENLAND. DuitscMa xid. De Hannoversche „Volkszeitung" verzekert dat de hertog Ernst August van Cumberland er niet aan denkt, een verdrag met Pruisen te sluiten. In de kennisgeving, welke hij den llden dezer, be trekkelijk het overlijden van zijn vader, koning George V, aan de Duitsche vorsten en andere regeerende huizen heeft gericht, moet hij dan ook te kennen gegeven hebbeD, dat hij alle rechten en titels, vooral ten opzichte van het koninkrijk Hannover, die hem door dat sterfgeval ten deel zijn gevallen, voor zijn persoon en zijn huis ten volle denkt te handhaven. Zoolang er echter nog bezwaren tegen de uitoefening dezer rechten, met het oog op het koninkrijk Hannover, bestaan, had hij besloten den titel van hertog van Cumberland enz. te voeren. In de week loopende tot 20 Juli is voor 2,650,020 mark gouden munt geslagen. Spanje. De zittingen der Cortes zijn bij koninklijk be sluit verdaagd. De najaarszitting zal tegen het einde van October beginnen en voornamelijk ge wijd zijn aan de voltooiing der organieke wetten op de pers, het openbaar onderwijs en het stem recht. Het ministerie zal gedurende het reces waarschijnlijk geene verandering ondergaan. Portugal. De herinnering aan den dag, toen het liberale leger, onder den hertog van Terceira, Lissabon binnentrok, werd Woensdag als een geschied kundig feit gevierd. De stad was in feestdos ge huld; de troepen hielden parade voor den koning en de koningin, en des avonds was de stad schit terend verlicht. Zwitserlan d. Het ontwerp van een schoolwet voor Zwitser land is door de regeering openbaar gemaakt. Bij dat ontwerp wordt het lager onderwijs onder de leiding van den staat gesteld; ook de bijzondere scholen moeten aan alle eischen voor de openbare gesteld, voldoen, en worden daarom ook onder het toezicht, van den staat gebracht. Het lager ouderwijs is verplichtend gedurende minstens 9 jaar; de openbare scholen moeten toegankelijk ziju voor de kinderen van alle godsdieustige ge zindten, en aan niemand mag door onderwijs of leerboeken aanstoot gegeven worden. De opleiding der onderwijzers is staatszorg. Akte-examens, trak tementen en het gymnastiek-onderwijs zullen later door den Bondsraad geregeld worden. Groot-Bi'itannië. Bij de eerstvolgende verkiezing zal te Shef field een arbeider, met name Joy, tot candidaat voor het Parlement gesteld worden. Hij behoort tot de Home-Rule-partij en een der punten van zijn politiek programma is de benoeming van eene commissie van onderzoek in de Tichborne-quaestie. In het Huis der Lords vroeg lord Rosebery, terwijl hij het bekende Engelsch-Russische memo randum van 30 Mei ten sterkste afkeurde, waarom ook dit niet aan het, Parlement was overgelegd. Lord Salisbury antwoordde, dat dit niet wenschelijk was. Engeland, zeide hij, heeft geene andere ver plichtingen voor de toekomst op zich genomen dan die welke reeds openbaar gemaakt zijn. Hoor het memorandum was overigens het werk van het congres in geenen deele beperktook bleef geen enkele aan Griekenland gedane belofte onvervuld, daar Engeland geen uitbreiding van grondgebied beloofd had. Alle ware vrienden der Grieken raden hun aan zich van elke avontuurlijke politiek te onthouden. Er volgde een kort debat, dat zonder motie of stemming eindigde. Grriekenland. De „Athnekon", het orgaan van het ministerie, maakt eene nota openbaar, volgens welke in strijd met de verzekeringen der dagbladen de Porte gezind is over de grensbepaling te onderhandelen, ten einde aldus op vreedzame wijze de grondquaestie op te lossen. Servië. De heer Ristics, minister van buitenlandsche zaken, heeft in de Kamer van afgevaardigden eene redevoering gehouden, waarin hij o. a. verklaarde dat Servië reden had om tevreden te zijn met het resultaat van het Berlijnsche congres- Het had meer verkregen dan zijne naburen en het was onmo gelijk geweest, meende de minister, op meer con- cessiën van de groote mogendheden aan te dringen, zonder al wat verkregen was weer in de waagschaal te stellen. Rusland. Uit Yoronej, in Zuid-Rusland, wordt naar St.-Petersburg gemeld, dat aldaar de Aziatische cholera zeer hevig is uitgebroken. Dezer dagen is voor de eerste maal eene be langrijke expeditie van St.-Petersburg naar de monding van de rivier de Jenisei ondernomen. Acht stoombooten, met spiritus, granen, salpeter enz. geladen, zullen den nieuwen zeeweg naar Siberië gaan, in de hoop van daar met hout en thee terug te zullen keeren. Turkije. Uit Konstantinopel wordt van 23 Juli gemeld Talrijke brieven uit Bosnië zijn hier ontvangen, om bescherming te vragen tegen de bezetting van die provincie door Oostenrijksche troepen. De onder handelingen, door Caratheodori-paeha te Weenen gevoerd, loopen over drie punten, namelijk1°. dat Oostenrijk de soevereine rechten van de verhevene Porte erkenne; 2°. dat een termijn voor de Oos tenrijksche bezetting worde bepaald3°. dat het burgerlijk bestuur in handen blijve van de Turken. De Oostenrijksche regeering maakt daartegen be zwaar, omdat het congres bepaalde, dat de provincie onder het bestuur van Oostenrijk zou gesteld worden. De onderhandelingen vorderen niet. De Porte is zich de waarde van Bosnië ten volle be wust en handhaaft hare bedenkingen. Aan de „Pol. Corr." wordt geschreven dat in de bergen, die het klooster Batzrovo omgeven, drie mijlen van Stenimako vrij hevige gevechten tusschen de Russen en de Pomaks geleverd zijn. In dat klooster was anderhalf bataljon Russen en een detachement kozakken met twee kanonnen ge legerd. De Pomaks hadden hen daar ingesloten en waren op het punt, na een strijd van tien uren, het klooster te nemen, toen er hulp voor de Russen opdaagde, die de opstandelingen noodzaakte terug te trekken. Vereenigtle Staten. Uit een rapport van het departement voor land bouw blijkt, dat op 1 Juli ongeveer 50 millioen acres met koren werden beplant, zijnde iets minder dan in het vorige jaar. De winter-tarwe is zeer ruim in de middelstaten en in de Ohio-valleiin het zuiden is de wasdom ongunstig. De uitmun tende stand der zomer-tarwe van de maand Juni in het oosten, het noordwesten en California, heeft zich gehandhaafd. Sedert 1 Juli heeft men, wegens verschillende oorzaken, schade aan de zomer- tarwe in Minnesota, Noord-Iowa en Wisconsin. In een uitgebreiden brief schrijft de te Phila delphia gevestigde berichtgever der Londensche „Times", gewagende van de presidents-verkiezing, welke over twee jaar moet plaats hebben, dat generaal Grant hoogst waarschijnlijk de candidaat der republikeinen wezen zal. Zijne afwezigheid van het bewind, zoo zegt bedoelde correspondent, heeft het publiek iets geleerd. Toen hij aan het roer was, werden genoeg misslagen begaan, maar was men gewoon aan een vastberaden en rechtschapen staatsbeleid. Men wilde niet hooren van een derde presidentschap, als eene schending van de geliefde traditie; maar van lieverlede is men beginnen te

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2