STADS-BERICHTEN. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maanden.1.10* Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.C5. PATESTBLADES. De Borgemeester, Hoofd van bet Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen over bet dienstjaar 1878/79, voor de wijken I, II en III bij bet College van Zet ters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, behalve den Zondag, des namiddags van één tot drie nren, en wel van den 25sten tot en met den 31sten Juli 1878; terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbla den ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hnnne moeite mogen eischen Hen cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Lcid- sche Courant. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 24 Juli 1878. V. d. BRANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente, over het dienstjaar 1877, met al de daarbij behoorende bescheiden, aan den Gemeenteraad op heden is overgelegd, te gelijk voor een ieder, gedurende veertien dagen, ter lezing nedergelegd op de Secretarie dezer gemeente en in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Geschiedende daarvan, ingevolge art. 219 der Wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad N°. 85), openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidscbe Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 27 Juli 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 29 Juli. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maat schappij voor tuinbouw en plantenkunde heeft, na daartoe door de afdeelingen gemachtigd te zijn, besloten tot eene collectieve inzending van in Nederland gekweekte appelen en peren naar de internationale tentoonstelling te Parijs. Hoewel reeds alle afdeelingen zich bereid verklaarden te doen wat in hun vermogen was, om het inzenden van vruchten door hunne leden te bevorderen, zoo meende het hoofdbestuur deze pogingen zooveel mogelijk te steunen door ook niet-leden der Maat schappij in de gelegenheid te stellen hierin met haar samen te werken. Alleen bij deelneming van allen, die zich ten onzent op grooter of kleiner schaal met vruchtencultuur bezig houden, kan iets degelijks verwacht en aan het buitenland getoond worden wat Nederland op pomologisch gebied ver mag. Elke inzending, hoe klein ook, zal door de commissie worden aangenomen. De inzenders wor den verzocht hunne vruchten op Woensdag 25 September a. s., vóór des namiddags te 3 uren, aan het Koninklijk Zoölogisch Genootschap „Na- tura Artis Magistra" te Amsterdam te doen toe komen, tot welk uur zich de commissie met de ontvangst onledig zal houden. Aldaar zullen de vruchten worden gesorteerd en de uitgezochte den volgenden dag in een der zalen van het Genootschap worden tentoongesteld, ter wijl de commissie den 27sten September zorg zal dragen voor het inpakken der uitgezochte vruchten, opdat dezen den 28sten naar Parijs verzonden kun nen worden. De inzending zal op naam der Maatschappij geschieden. Bij de étalage te Panjs zullen echter de namen der inzenders op de meest doeltreffende wijze worden vermeld. Het hoofdbestuur is niet vervuld met het denkbeeld, om hoe vereerend op zich zelve ook eene bekroning mocht zijn de Maatschappij hierbij op den voorgrond te stel len. Het bedoelt volstrekt niets anders, dan aan de Nederlandsche pomologie in het buitenland eene eereplaats te zien inruimen. Met de lijn LeidenWoerden moet men reeds zoo ver gevorderd zijn, dat heden door com missarissen dier Maatschappij een inspectie per extra-trein, uitgaande van het station Woerden, zou plaats hebben. Het bestuur der Yereeniging voor de statis tiek in Nederland heeft van de „Société de tem perance" te Parijs eene uitnoodiging ontvangen, om één of meer afgevaardigden te machtigen tot deelneming aan eeu „Congrès International pour l'étude des questions relatives a l'alcoölisme", dat te Parijs gehouden zal worden den 13den, 14den en 16den Augustus. Indien eenig lid der Veree- niging genegen mocht zijn deze zending te aan vaarden, zal prof. S. Vissering, voorzitter der Ned. vereeniging, gaarne daarvan bericht ontvangen aan zijn tijdelijk adres te Ellekom bij Dieren. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt ziju gedurende deze week 1417 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4764 volwas sen personen en van 812 kinderen. De commissie voor het afnemen te Middel burg van de examens van leerling-apotheker heeft in hare laatste zitting nog zes candidaten geëxa mineerd en aan drie een akte van bevoegdheid uitgereikt, zijnde de heeren: G. De Ven, geboren te Rijswijk (Gelderland); E. Hilkemeijer, geb. te Rotterdam, en. J. B. Waiboer, geb. te Wieringer- waard. Drie candidaten werden afgewezen. Het toelatingsexamen van officieren voor de op te richten 2de afdeeling der krijgsschool zal, naar gemeld wordt, een aanvang nemen op den 2den September a. s. Behalve de reeds gemelde Nederlandsche leden van de Cobden-club kunnen ook nog ge noemd worden de heeren: jhr. mr. dr. A. D. Van Riemsdijk, mr. S. Van Houten e*1. Hendrik Mul ler Szn. Laatstgenoemde was bij het jaarlijksch feestmaal verleden Zaterdag tegenwoordig en zijn naam gaf aanleiding tot een vermakelijk incident; deze was door den Engelschen secretaris opgegeven als Szoon. De heer Zoen zou dus den toost voor Holland moeten beantwoord hebben, terwijl de heer Muller niet wist, dat hij die „Zoen" was. Doch ter rechterzijde van den heer Muller zat de heer Bikkers, de Nederlandsche correspondent van de „Times". Deze gaf terstond de noodige uitlegging van de Nederlandsche naamsgebruiken, en de heer Muller hield eene toespraak in bet Eugelsch, die zoowel om haren vorm als om haren inhoud zeer geprezen werd. Prof. Grothe te Delft is als waarnemend directeur der polytechnische school opgetreden. Tot secretaris der Nederlandsche Handel maatschappij is door Z. M. den Koning benoemd de heer J. Iludig Dz., laatst koffieplanter op Java. Prins Hendrik is gisteren van zijne buiten- landsche reis op het lustslot te Soestdijk teruggekeerd. Er is sprake van dat de oprichting van de militaire scholen zal worden uitgesteld tot het volgend voorjaar. Aan de rekening en verantwoording over 18771878 der Maatschappij tot Nut van't Al gemeen, dezer dagen aan de departementen toe gezonden, is het volgende ontleend: De uitgaven hebben bedragen f 37,012.40'/2. De uitgaven voor den almanak bedroegen f 5140.38, voor de algemeene vergadering 3053.51, behalve/13135.40 voor tegemoetkoming aan de afgevaardigdenvoor subsidiën ter zake van onderwijs is besteed f 6026.37ll2, behalve f 5000 subsidie aan het Tooneelverbond voor de Tooneelschool. De ontvang sten hebben bedragen f 27,141.35'/1 aan contri- butiën en ruim f 7500 aan rente. Het saldo der vorige rekening was f 27,623.26, de tegeu- woordige sluit met een saldo van f 25,506.63'/j. De Maatschappij bezit 237,000 inschrijving op het grootboek, benevens het batig saldo van PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels1.05. Iedere regel meera 0.17$. Greolere letters naar plaatsruimte. f 25,506.63]/2. De behoeften ziju voor het jaar 18781879 begroot op f 39,450.75, de midde len op f 34,450.75. Het tekort zal men, zoo noo- dig, dekken door f 5000 van het kapitaal te nemen. Blijkens mededeeling van het Nederlandsch gezantschap te Konstantinopel van 9 dezer, heeft de Russische regeering, ten vervolge op vroegere maatregelen, bekend gemaakt dat voortaan van den bestuurder van elk schip dat torpedo's in de Russische havens der Zwarte Zee beschadigt, eene borgstelling in geld zal gevorderd worden, waarvan het bedrag van de aldus toegebrachte schade zal afhangen. De papieren, welke die sche pen voor hunne uitklaring zullen behoeven, zullen niet afgegeven worden dan nadat bedoeld bedrag geheel zal zijn gestort. Deze som zal onder het havenbestuur blijven berusten, totdat de rechtbank, waarvoor de zaak zoowel ten civiele als ten cri- mineele zal vervolgd worden, uitspraak heeft ge daan. Eerst wanneer de schepen de torpedo-lijn voorbij zijn, zullen zij de voor de uitklaring be- noodigde papieren kunnen bekomen, waartoe zij deze door eene sloep van het loodsvaartuig moe ten doen afhalen. Indien het uitgaande schip zich niet gedraagt naar de wettige eischen van de loodsboot, zullen de papieren niet afgegeven wor den, en zal het schip gedwongen worden naar de haven te keeren, ten einde zich daar te onder werpen aan de voorwaarden, hiervoren omschreven voor de schepen, die bij het binnenkomen der haven de torpedo's hebben beschadigd. Naar men verneemt zijn o. a. benoemd in de orde ▼an de Eikekroon, tot grootkruisZ. K. H. Karei August, de erfgroothertog van Saksen-Weimar- Eisenach; E. B. W. De Mauderode, kamerheer en opperstalmeester van den groothertog van Sak- sen-Weimar-Eisenach, en T. O. S. L. De War denburg, in functie als hofmaarschalk bij den erf groothertog, geheimraad en kamerheer; de baron A. De Loën, intendant-generaal van het theater en de groothertogkapel; tot groot-officier: Erei- herr Von Waugenheim, kolonel en commandant van het 94ste infanterie-regiment (Grossherzog von Sachsen), en graaf O. Von Wèdel, hofmaar schalk en kamerheer van den groothertog van Sak sen-Weimar-Eisenach. Gemengd Nieuws. Evenals het vorige jaar zullen dehee- reu Judels en Bouwmeester het niet enkel bij de kermis-voorstellingen in hunne tent laten, maar hun gezelschap ook een tweetal keeren in den Schouwburg op de Oude Vest doen optreden, en wel Zondag en Maandag. Morgen zal het, blijkens achterstaande advertentie, eene volksvoorstelling geven. Met het oog op het drukke bezoek dat de directie deze week ten deel viel, zoo zelfs dat één stuk zes avonden achter elkaar werd opgevoerd wat hier ter stede inderdaad tot de zeldzaamheden mag gerekend worden en waardoor men tevens met reden tot de gevolgtrekking kan komen dat men het gezelschap hier gaarne ziet spelen, is alle aanbeveling voor de beide nog te geven voor stellingen overbodig. Wij vestigen er dan ook maar alleen de aandacht op. Het Rotterdamsche feestgebouw-gezelschap van den heer Sluyter in de Stadszaal zal alléén morgenavond nog een voor stelling geven. In de Katerstraat te 's-Hage kregen gistermiddag twee broeders, terwijl zij het middag maal gebruikten, twist, die zóó hoog liep dat een hunner den ander een vork in 't oog stak. De ver-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1