te Parijs voorgelegd, is door haar bevestigend be antwoord. De vraag heeft blijkbaar betrekking op het faillissement van de firma Abercrombie in Den Haag. De nieuwe mailboot van de stoom vaartmaatschappij „Nederland", welke op stapel staat, zal den naam dragen van „Prinses Maria" naar de aanstaande gemalin van prins Hendrik. Het model wordt gevolgd van de booten „Prins van Oranje" en „Koning der Nederlanden". De „Pigaro" deelt naar aanleiding van het afschaffen der claque in de opera te Parijs de volgende anekdote mede, waaruit blijkt dat te Nieuw-York het stelsel der claque verbetering be hoeft. De danseres Sangalli werd eiken avond, wanneer zij baar moeilijksten pas deed, vreeselijk uitgefloten door iemand die op de galerij zat. De directeur van den schouwburg zag dat de man tot de „claque" behoorde en dreigde hem te ont slaan, wanneer hij niet beter zijn emplooi vervulde. De ander deelde daarop mede, dat hij door den vader der danseres werd betaald om zijne dochter te siffleeren, omdat het publiek, daarover verontwaar digd, dan hartstochtelijk begint te applaudisseeren. Te Par ij s zijn een honderdtal Zweed- sche studenten aangekomen, die aldaar concerten zullen geven. Op hunne reis door Duitschland hebben zij met hun zingen grooten opgang ge maakt. De frissche klank hunner stemmen, de nauwkeurigheid, waarmede zij aan de wenken van hunnen directeur gehoorzamen, worden bijzonder geroemd. Uit Paderborn wordt gemeld dat te Berl de schaapherder Christoph Witteborg in den ouderdom van 107 jaar is overleden. Tot ziju honderdste jaar had hij trouw zijn dienst waar genomen en toen gemeend voortaan rust te mo gen nemen. Reeds vroeger is melding gemaakt van een plan om de Noordpool per luchtballon te bereiken. Yrij algemeen werd dit plan toen als een scherts beschouwd. De Pransche lucht vaart-maatschappij Vat echter de zaak ernstig op en wijdt er hare aandacht aan. Men acht het niet onmogelijk door ballons van bijzondere constructie tot het beoogde doel te komen. De bekende dr. Sigl te Munchen is door de rechtbank der gezworenen aldaar, wegens beleediging ten opzichte van den keizer, tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een bruidspaar, zoo vertelt de „Figaro," verscheen voor den maire van een gemeente in Frankrijk, om zich te laten trouwen. De bruigom was stomdronken en de maire weigerde het huwe lijk te voltrekken. Acht dagen later komt het paar terug; ditmaal is de bruigom nog beschonkener. „Loopt naar den duivelzegt de maire„ik trouw geen dronken menschen." „Wat zal ik u zeggen, mijnheer de maire," antwoordde de bruid blozend. „Wanneer hij niet dronken is, dan wil hij niet.'J De ziektetoestand van den oudste der verminkte Zweedsche adelborsten, Schutz, heeft plotseling eene zeer ongunstige wending genomen. Men vreest voor het behoud van zijn leven. Het middelpunt van een storm, waaiende uit het Z.O. tot het N.W., vergezeld vau regen en waarschijnlijk weerlicht, voorafgegaan door lagen barometerstand, kan omstreeks morgen op de Britsche kusten en een gedeelte der Pransche kust verwacht worden. De baan van den storm ligt vermoedelijk tusschen 40 en 50 gr. NBr. en van af 30 gr. WL. en van daar noordoostelijk naar de Britsche kusten. Op de Zondag te Rome gehouden volksbijeenkomst is de volgende motie aangenomen „Het volk van Rome, den 21sten Juli 1878 in plechtige vergadering bijeengekomen, naar aanlei ding van de verkrachting van het nationaliteits beginsel en van den inbreuk op de volkssouverei- niteit, door het congres van Berlijn gepleegd, ver klaart dat het recht en de solidariteit der volke ren iu de plaats moeten treden van de valsche kunsten der diplomatiedat de volkeren niet on gestraft kunnen verkocht worden, als elk burger gewapend is en eene vrije stem heeft; dat het recht de nog aan vreemde heerschappij onderwor pen Italianen aan hun land zal wedergeven; dat Italië zijne solidariteit bevestigt met de volkeren, die door het congres van Berlijn ziju verkocht, waardoor Italië herinnerd wordt aan het feit, dat er nog Italiaansche landen zuchten onder het juk van vreemde overheerschingdat Italië vertrouwen stelt in eene nabijzijnde toekomst van rechtvaar digheid en waarheid". De „Nat. Zeitung" deelt mede dat de moordenaar Nobiling, op zijn verzoek, verleden week is gedragen naar de kapel, waar de gevan genen in de „Stadtvoigtei" (een der Berlijnsche gevangenissen) de godsdienstoefeningen bijwonen. R eclitzalxen. V oor het gerechtshof te Leeuwarden stond eer gisteren terecht H. N., arbeider te Kalkwijk, beschuldigd dat hij den 22sten April 11. Jan Gras huis heeft aangegrepen, met het hoofd tegen een muur geworpen en daarna met zijne gebalde vuist hevig tegen het hoofd heeft geslagen, door welke mishandeling genoemde Grashuis zulke ernstige kneuzing en inwendige verwonding heeft beko men, dat hij dientengevolge op 28 April jl. is overleden. liet bleek dat Grashuis, een man van 64 jaren en die veel misbruik van sterken drank maakte, den beschuldigde heeft gescholden en beleedigd, waardoor deze, driftig geworden, hem aangreep, tegen den muur wierp en hem, nadat hij gevallen was, een slag met zijne vuist bij zijn oog heeft gegeven. De gevolgen leidden tot eene hersenvliesontsteking, welke, zich uitstrekte tot iu het begin der ruggemergholte, en deze ont steking zou de oorzaak zijn van den dood van Grashuis. De adv.-gen. mr. G. A. Visscher requi- reerde dat besch. zal worden schuldig verklaard aan manslag en, onder aanneming van vele ver zachtende omstandigheden, veroordeeld tot. 1 jaar celstraf. De verdediger mr. G. W. Wijckerheld Bisdom, adv. te Groningen, bestreed het overtui gend bewijs van moedwil en beweerde dat besch. hoogstens ten correctioneele kan veroordeeld wor den. Uitspraak Dinsdag a. s. BUITENLAND. Frankrij l£. Het eerste der nagelaten werken van Thiers zal in het einde van September worden uitgegeven. Het is getiteld„Oeuvres oratoires" en bevat de geheele verzameling redevoeringen, rapporten en brieven van den eersten president der Pransche republiek. Na deze eerste stukken zullen verschil lende hoogst belangrijke memoriën betreflende de rol, door Thiers gedurende zijn voorzitterschap vervuld, het licht zien. Daar deze echter over den 24<sten Mei onthullingen bevatten, die Mac-Mahon zouden kunnen kwetsen, zullen ze eerst na diens aftreden als president verschijnen. Personen, die goed ingelicht kunnen zijn, beweren dat wat onlangs aangaande een voorge nomen huwelijk tusschen den ex-keizerlijken prins en eene dochter van den koning van Denemarken verteld werd, volkomen waarheid bevat. Door den minister van marine wordt, naar men verneemt, een wetsontwerp voorbereid, waar bij de toestand der gedeporteerden in Nieuw- Caledonië verbeterd wordt. Men wil dezen lieden in het voorloopig bezit van landerijen stellen, welke na vijf jaren te gelijk met de invrijheidstelling der gedeporteerden in hun vollen eigendom over gaan. Daardoor zullen de veroordeelden kolonisten worden. LSelgië. Te Deynze heeft naar aanleiding van eene door de liberalen op touw gezette manifestatie, tusschen hen en de clericalen een kloppartij plaats gehad, waarbij verscheidene personen ernstiggewond werden. Spanje. Volgens officieuze berichten uit Madrid, welke echter wel wat overdreven schijnen en in elk geval onder voorbehoud worden medegedeeld, zou de toestand van koning Alfonsus sedert den dood van koningin Mercédès werkelijk verontrustend ziju. De koning spreekt er van om afstand te doen van den troon. Hij schijnt zelfs tegenzin in het leven te hebben opgevat en wordt nauwlettend bewaakt. Men vreest dat het spoedig tot eene wisseling in de regeering zal komendoor de aanhangers der prinses van Asturië en die van koningin Isabella worden reeds pogingen aangewend voor het geval eener troonswisseling. De Spaansche regeering, aldus wordt verder gemeld, heeft aan de Pransche regeering verzocht, om negen Spanjaarden, tot de republikeinsche partij behoorende, uit Prankrijk te verwijderen. Grroot-Britajnniö. De installatie van sir Garnet Wolseley heeft Dins dag met veel plechtigheid te Larnaca plaats gehad, in tegenwoordigheid van den admiraal van het kanaal- eskader, den hertog van Edinburgh, de kapiteins ter zee en een talrijken staf. Hij werd ontvan gen door een eerewacht, bestaande uit mariniers, benevens Indisch en Turksch voetvolk, voorts door den Turkschen kaimakan, de rechters en den Griekschen priester. Een groote menigte, zoowel Grieken als Turken, was tot bijwoning der plech tigheid bijeengekomen. Nadat sir Garnet Wolseley den eed van trouw had ontvangen, las kolonel Greaves de proclamatie aan de bevolking voor. Het volkslied werd aangeheven en de vloot loste een sa luut. Een der Griekscbe heeren las een adres voor, waarin werd gewezen op het nieuwe tijdvak, dat Cyprus thans inging. Daarop nam een der Tur ken het woord; hij sprak over de vriendschap, welke sedert onheuglijke tijden tusschen Engeland en Turkije had bestaanhij betuigde zijne vreugde dat het eiland thans stond onder de bescherming der koningin en dat zij zulk een uitstekenden vertegenwoordiger had gekozen. Luide toejuichin gen besloten de plechtigheid. De kaimakan en de aartsbisschop werden den heer Wolseley voor gesteld. In het Lagerhuis bracht de heer Gladstone op zeer afkeurenden toon de kortelings uitgevaar digde wet tot het aan banden leggen der inlandsche drukpers in Hindostan ter sprake. Hij keurde die wet af als onvrijzinnig, onnoodig en grievend voor de inlandsche bevolking. Opdat de natie het oog zou kunnen houden op de wijze harer toe passing, stelde hij voor dat last zou gegeven worden om van tijd tot tijd alle actiën, krachtens deze wet ingesteld, te brengen ter kennis van het Parlement. Dit voorstel werd, na eenige discussie, met 208 tegen 152 stemmen verworpen. In het zelfde huis diende Cower gisteren een verzoekschrift in, dat door hem niet werd onder steund, en waarin wordt gevraagd Beaconsfield in staat van beschuldiging te stellen. Northcote antwoordde Goschen, dat alle schrif telijke stukken betreffende de overeenkomst met Turkije zijn openbaar gemaakt, en hij antwoordde Kenealy, dat hem niets bekend was van een schik king tusschen de drie keizers, waarvan Derby had gesproken, maar hij zou daarnaar bij het depar tement van buitenlandsche zaken navraag doen. Italië. Het radicale dagblad „la Capitale" bevat een artikel, waarin ten krachtigste wordt opge komen tegen de demonstratiën, welke thans in verschillende Italiaansche steden plaats hebben, als in strijd met de nationale waardigheid en tot diplomatieke verwikkelingen kunnende leiden. Het blad dringt er ten sterkste bij de Italiaan sche bevolking op aan, op hare hoede te zijn, dewijl er reden bestaat om te gelooven, dat onder de aanleggers dezer beweging lieden zijn, die als vijanden van den tegenwoordigen staat van zaken bekend staan. „La Capitale" meldt verder, dat het verslag aangaande de demonstratie van verleden Zondag aan de bevoegde rechterlijke macht is onderworpen, ten einde te beslissen of er voldoende grond bestaat voor vervolging der raddraaiers. Naar men meldt, is het Vaticaan voorne mens om de katholieke kerken in Engeland, Ier land en Schotland aan het toezicht der Propaganda Pide te onttrekken en haar onder het onmiddellijk gezag van den Paus te plaatsen. Deze maatregel wordt in clericale kringen toegeschreven aan het verlangen van den H. Stoel, om de Britsche re geering tot het aanknoopen van betrekkingen met het Vaticaan over te halen. Het Vaticaan zou voor Engeland een inter nuntius benoemen met niet meer dan een officieus karakter. Engeland zou geen bijzonderen vertegen woordiger bij het Vaticaan hebben. De commissie, welke belast is met het on derzoek naar den fiuancieelen toestand van Florence, heeft aan de Italiaansche regeering gerapporteerd, dat het passief der stad 150 millioen lire bedraagt, waarvan niet meer dan 70 millioen toe te schrij ven is aan het ondernemen van bouwwerken ten

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2