N°. 5656. A0. 1878. 25 iuli. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. rr i n 1—1*1 T ..I PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post.7...1.40. Afzonderlijke Nommersm 0.C5. runfrfflnu PRIJS DER ADVERTENTIE?» V«n 16 regel»1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS - B E III CHTEN. PATËKTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeeutebestnar van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1878/79, voor de wijken I, II en III bij het College van Zet ters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van bet aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, behalve den Zondag, des namiddags van één tot drie nren, en wel van den 25sten tot en met den 31sten Juli 1878; terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbla den ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leid- sche Courant. Leiden, De Burgemeester voornoemd 24 Juli 1878. V. d. BRANDELER. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis dat door hem aan den ont vanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 22sten Juli jl. invorderbaar verklaard kohier voor depersoneele belasting, dienst 1S7S/79, van de Wijken VII, VIII, IX en restanten; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant, Leiden, De Burgemeester voornoemd, 24 Juli 1878. V. d. BRANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van VAN HARTROP ZOON, fabri kanten alhier, houdende verzoek tot het oprichten van een fabriekgebouw op het Galgewater N". 22, ter aansluiting aan het aangrenzende gebouw N°. 21; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 8sten Augustus aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 24 Juli 1878. E. KIST, Secretaris. Oproeping in wcrkelijken dienst van milicien-verlofgangers der lichting van 1§?5. DE BURGEMEESTER der GEMEENTE LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 2den Juli 11., A. N°. 1948/2 (2de afd.), Provinciaalblad n°. 57 Brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlofgangers der lichting van 1875, behoorende tot het regiment Grenadiers en Jagers, de 8 regimenten Infanterie, de 4 regimenten Huzaren en de compagnieën Hospitaalsoldaten, dat zij, krachtens art. 125 der Militiewet, onder de wapenen worden geroepen en daartoe op Woensdag 7 Augustus aanst., des namiddags vóór vier uren, bij hunne corpsen tegenwoordig moeten zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voor werpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekje, zullende de opgeroepen manschappen op den 14den September daaraanvolgende in het genot van onbe paald verlof worden hersteld; dat bedoelde miliciens mitsdien worden uitgenoodigd, zich op Maandag den 5den Angnstns aanst-, des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, aan te melden terplaatse- lijke Secretarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de plaats waarheen zij zich hebben te begeven en van het hun eventueel toekomende daggeld of passage-biljet; en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te geven, in het eerste geval onder overlegging eener ge neeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis geving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Leiden. De Burgemeester voornoemd, 24 Juli 1878. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 24 Juli. Van den Nederlaudschen schoener „Barendsz" is tijding ontvangen. Men meldt uit Vardoe, in de IJszee, van Maandag, dat hij daar was aange weest o ra brieven op de post te doen. Tot zoover was de reis voorspoedig geweest. Allen waren wel. Als leerling-apotheker zijn van zes geëxa- mineerden nog toegelatende heeren W. Birza, geb. te Loppersum; IJ. Pekelharing, geb. te Zaan dam M. Stam Yz., geb. te ZaandijkA. P. A. J. Piron, geb. te Brussel en J. Vekkers Jz., geb. te Zaandam. Uit Parijs wordt geseind dat bij den Hol- landscben zangwedstrijd op het Trocadero de eerste prijs is behaald door „Cecilia" uit den Haag, de tweede door „Oefening baart kunst" uit Amster dam, de derde door „Zanglust", mede uit Amster dam. Bij den internationalen zangwedstrijd werd de eerste prijs behaald door de liedertafel uit Rijsel, en de tweede prijzen door „Cecilia" uit den Haag en de liedertafel uit Brussel. De Haagsche dames, die besloten hebben prinses Maria van Pruisen een zilveren bloemen mand aan te bieden, hebben de vervaardiging daar van opgedragen aan de firma Van Kempen en Zoon te Voorschoten. In Augustus a. s. zal te Rotterdam eeue inrichting worden geopend tot den verkoop van onvervalscbte melk. De melk zal verkrijgbaar zijn a 9 cents per liter, en worden rondgebracht, steeds verscb en volgens de nieuwe metbode afgekoeld, in gesloten vaten. Het stoomschip „Hampton", 9 Juni van Batavia vertrokken, is gisteren te Hellevoetsluis aangekomende „Prinses Amalia", van Nieuwediep naar Batavia, passeerde Point de Galle den 23sten Juli P. M.de „Holland", van Pocbouw naar Londen, passeerde Malta 23 Juli A. M.de „Ava", met de mail vau Batavia tot 11 Juli, is 22 Juli vau Point de Galle naar Marseille vertrokken. Jhr. P. Cornets de Groot van Kraaienburg, lid van den Raad van State, is gisteren te 's-Hage overleden. Hij was den 6den April 1078 te Gro ningen geboren. Tal vau jaren bracht hij iu Ned. Indië door en bekleedde daar verschillende booge betrekkingen. Ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer, in plaats van wijlen dr. F. J. Stieltjes, voor het hoofdkiesdistrict Amsterdam, zqn inge komen 1131 biljetten, waarvan 19 van onwaarde werden verklaard. De meerderheid was alzoo 507. Gekozen werd de beer W. A. Froger met 857 stemmen. Op den heer jhr. mr. A. F. De Savor- nin Lobman waren er 144 uitgebracht. Z. M. heeft op zijn verzoek, ingetrokken de benoeming van dr. D. Iluizinga, hoogleeraar te Groningen, tot plaatsvervangend lid der com missie die, gedurende één jaar, ingaande 1 Augus tus 1878, belast zal zijn met het afnemen van het tweede natuurkundig examen, en dr. Th. W. Engelmann, hoogleeraar te Utrecht, benoemd tot plaatsvervangend lid dier commissiegoedgekeurd, dat aan de na te noemen gewone hoogleeraren aan de universiteit te Amsterdam bovendien is opge dragen het onderwijs inde encyclopaedic der rechtswetenschap, aan mr. L. De Hertog, gewoon hoogleeraar in bet staatsrecht, het administratief recht en het volkenrecht; en de artsenijbereid- kunde, aan dr. J. W. Gunning, gewoon hoogleer aar in de scheikunde, tevens belast met het onder wijs in de toxicologie; benoemd tot burgem. van Noordwijk, met ingang van 1 Aug. e. k., C. L. C. W. Pické; met ingang van 1 Mei 1878, pen sioen verleend, ten laste van den Staat, aan den eervol ontslagen commies bij het bureel van den inspecteur van den geueeskundigen dienst der landmacht L. J. L. Dey, tot een bedrag van f 1304 'sjaars, en aan den eervol ontslagen commies bij liet dep. van oorlog, W. H. Van Heun, tot een bedrag van f 1336 'sjaars. Gemengd Nieuws. De tenteu waren gisteravond reeds beter bezet dan Maandag. Basch mocht de ondub belzinnige overtuiging erlangen, dat zijne keurige en interessante werkzaamheden ook hier nog steeds worden gewaardeerd, terwijl in de schouwburg- loge van Judels en Bouwmeester geen plaats on bezet bleef. In zijne coupletten kon Jndels dan ook niet nalaten daarvoor zijn dank te betuigen. Hij werd ook nu weder behalve door de overige medewerkenden, flink ter zijde gestaan door mevr. Frenkel, die èn door haar spel èn door hare cou pletten de aanwezigen wist te boeien, alsmede door den heer Strelitsky. De gezelschappen in de Stadszaal en in het lokaal Zomerlust werden even eens drukker bezocht. De voorstelling iu Wery's honden- en apent- theater op de Ruïne is gisteravond uitstekend geslaagd. Het geheele gezelschap werkte uitmuntend en verschafte niet alleen het jonge volkje, maar ook aan de grooteren, zeer veel genoegen. Over de muziek betuigde men ook zijne tevredenheid. Dat het paarden-, houden- en apenspel van Blanus en Dassie op de Beestenmarkt 't eveneens niet aan belangstelling ontbreekt, is natuurlijk. Beide directeuren zijn op de Leidsche kermis te goede bekeudeu. Zoowel kleinen als grooten kunnen hier eenige aangename uren doorbrengen. Niet minder is dit het geval met het theatre mécanique op de Lnngegracht bij de IJzergracht. Behalve de ver schillende belangrijke werkzaamheden te zien, kan men er ook lachen naar hartelust. Reeds met de paskwillen buiten het theater wordt men daarop voorbereid. Wij gelooven dat het niet ondienstig is, nogmaals iu herinnering te brengen dat de nieuwe bronzen centen gangbaar zijn. Naar men ons verzekert zijn er nog winkeliers die bepaald weigeren ze in betaling aan te nemen, terwijl zelfs ook een fondsbode ze niet wilde ontvangen. Wanneer nu de een zijn best doet de oude centen voor nieuwe te verwisselen, ten einde deze meer in omloop te brengen, en een ander weigert ze weer aan te nemen, dan wordt dit vooral voor den arbeidenden stand die ze bij het weekloon ontvangt inderdaad eene moeielijke en tevens ongelukkige quaestie. Het is daarom wenschelijk dat men zich die negatieve ingenomenheid met de nieuwe centen maar van zich afzette. Als een gevolg van achter op rijtui- gen te klimmen viel gisteren te Wassenaar een knaap van tien jaar van een wagen en geraakte met zijn voet tusschen een der wielen, waardoor het been gebroken is. In de Dirk van Ilasseltsteeg te Am sterdam is een man, ten gevolge van overmatig gebruik van jenever, gestikt. De officier van justitie te Amsterdam heeft omtrent de zooveel gerucht gemaakt hebbende aanklacht tegen den notaris Claasen, naar aan leiding van zijne handelingen bij den verkoop van het hotel „des Pays-Bas" le Amsterdam, beslist dat er vooralsnog geen termen bestaan, om aan die aanklacht gevolg te geven. Zondag werden te Amsterdam aan het stedelijk overzetveer naar het Buiksloter Tolhuis 10,720 retourbiljetten afgegeven. Het jaarlijksche trommelen enz. opde groote koopmansbeurs te Amsterdam wordt dit jaar aan de kinderen toegestaan van Maandag 5 tot en met Zaterdag 10 Augustus a. s., des voormiddags van 8 tot 11 en des namiddags van halfvier tot

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1