N°. 5655. Woensdag A". 1878. 24 Mi. Deze Courant wordt dadelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LBIDSCH DAGBLAD. PRUS DEZER CO {TRUST: Voor Leiden per 8 maandea.. Franco per post. Afzonderlijke Nommers LlOw 1.4a 0.05. r PRIJS DER ADVERTENTIES: 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 23 Juli. Door de Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk is heden benoemd tot hoogleeraar in de theologie aan de rijks-universiteit te Utrecht, dr. T. Canuegieter, predikant te Tzum. Gedurende de tweede helft der maand Juni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, die wegens onbekendheid der ge adresseerden niet besteld konden worden Mad. Ch. Martin Duval. wed. Ondzeu, Koest en Kooy, Amsterdam; A. Opwinkei, Breda; mej. Vlasveld, Gust, P. Zuiderwijk, mev. P. H. Gul- demond, 's-GravenhageBroun, HaarlemP. J. Specht, 's-Bosch; A. Veldhuizen, Hoorn; C. Van Egmond, Koudekerk; mej. H. M. Molenaar, P. A. Mathot, Leiden; Meppe, Lier; J. P. Hemelt, mej. A. E. Dreeuwes, Nieuwer-AmstelBargerl, Oudshoorn; H. Van Gelderen, H. Harkst, Rot terdam; Prackers, Sneek; Schlüter, Vlaardingen; Ch. Moll, Westfalen; I. Van der Klaauw, G. Piedeldij, niet vermeld. Briefkaarten: C. Römer, mej. Meulemau, Amsterdam; wed. Seiier, Leiden. Bij jhr. mr. C. J. A. Den Tex, voorzitter der hoofdcommissie voor het nationaal huldeblijk aan prins Hendrik, is vanwege den prins een schrij ven ontvangen, gedagteekend uit Rippoldsau van 20 dezer, waarin wordt medegedeeld dat 's prinsen keuze zich thans bepaald heeft tot eene fontein, die als een nationaal aandenken van het a. s. huwelijk des prinsen met prinses Maria van Pruisen te Soestdijk opgericht zou kunnen worden. Naar men verneemt zullen voor de tentoon stelling van schilderijen op het Champ de Mars, behalve aan den heer Israels, ook onderscheidingen te beurt vallen aan de heeren Mesdag, Van Haanen en Maris. De getuigschriften van eervolle vermelding der tentoonstelling van kunstnijverheid, verleden jaar te Amsterdam gehouden, zijn thans aan de bekroonden toegezonden. De platen zijn vervaar digd in photo-lithographie bij Wegner en Mottu, naar eene schets van den heer J. R. De Kruijff, bouwmeester aldaar. Op grond der bepaling, dat de officieren voortaan niet langer dan zes jaren speciale betrek kingen zullen mogen waarnemen, zullen eerlang twee kapiteins en zeven luitenants van het instruc tiebataljon te Kampen worden verplaatst. „Rottes Mannenkoor" zal zich in het Tro- cadero te Parijs niet doen hooren. Het zanggezelschap „Union Neerlandaise", te Parijs gevestigd, heeft den eersten prijs (medaille met diploma) behaald bij den wedstrijd, op 7 Juli aldaar gehouden. Graaf Von Arbin, officier in Zweedschen dienst en broeder van een der Zweedsche adel borsten, is te Nieuwediep aangekomen en bracht voor de ongelukkige jongelingen de heuglijke tijding mede, dat de koning van Zweden voor hunne toekomst zorg zal dragen. Beide adelborsten nemen intusschen voortdurend in beterschap toe. Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Rotterdam, is gisterochtend van Suez vertrokken de „Prins Hendrik", van Batavia naar Nieuwediep, arriveerde te Port Said eveneens gisteren en vertrok van daar 's avonds te elf uren. Prins en prinses Ton Wied en kinderen hebben hedenochtend per Rijnspoor de terugreis naar Neuwied aangenomen. De luit. ter zee der 2de kl. D. A. Mensert, dieneude aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Zilveren Kruis", wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee der 2de kl. J. H. Beucker Andreae en de offic. van gez. der 1ste kl. W. zaal van den heer Seljee optreedt. De dames en Uittel, behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië, en respectievelijk den 16den en 14den dezer j in Nederland teruggekeerd, zijn met die datums op non-activiteit gesteld. Gemengd Nieuws. Een bijzonder buitengewone drukte langs de straten heerschte er gisteravond bij gele genheid van den eersten kermisdag niet. Ook de tenten en andere vermakelijkheden werden nog niet talrijk bezocht. De drukkende warmte zal daar zeker niet geheel onschuldig aan zijn. Toch viel de atmosfeer bij Basch ons mee. In de flinke, ruime en nette tent was voor een goede ventila tie gezorgd, waardoor men de voorstelling van het begin tot het einde kon bijtonen. Na hetgeen gisteren reeds van de aldaar verricht wordende werkzaamheden gezegd is, kan het overbodig ge acht worden thans in bijzonderheden te treden. De heer Basch toch is van vroeger reeds te goed bekend. Bovendien muntte hetgeen hij gisteravond gaf weer uit door degelijkheid en sierlijkheid, terwijl aan de geheele voorstelling een eigenaardigheid is ver bonden, die allen aantrekt. De nieuwe werkstuk ken, o. a. de vliegmachine, lokten daverende toe juichingen uit. Zeer voldaan zal ieder de tent verlaten hebben. Den heer Basch zal het deze week zeker niet aan een druk bezoek ontbreken. Bij de heeren Judels en Bouwmeester was het eveneens niet zoo druk als men bij hen gewoon is. Wij zijn er echter na de voorstelling van gisteren vau overtuigd dat de Leidenaars het bezoek, dat dit tooneelgezelschap aan deze kermis weer brengt, niet onbeantwoord zullen laten. Immers, wanneer zij een echt kermisstuk willen zien, dan moeten zij hier zijn. Sommige tafereelen van „Matse van de waterleiding" zijn allerdolst. Het publiek zit van dat het scherm voor het eerst opgaat en tot het voorgoed wordt neergelaten te schaterlachen. Be halve de inhoud van het stuk zelf, brengt daartoe natuurlijk veel bij het spel der acteurs en actrices in 't algemeen en van den bekenden Judels in 't bijzonder, die de titelrol vervult. De door hem voorgedragen coupletten vielen opnieuw bijzonder in den geest zijner bezoekers. De decoratiën zijn over 't algemeen fraai. Matse zal op zijn reis naar Phi ladelphia ook hier zeker zijn weg wel vinden. Evenals andere jaren is er voor gezorgd dat men na een kermiswandeling of een bezoek aan de eene of andere teut, hetzij korteren of langeren tijd genoeglijk in de Stadszaal kan doorbrengen. Het Eeestgehouwgezelschap van den heer Sluyter uit Rotterdam opende er gisteravond zijne uitvoe ringen. De zaal is weer net, hoewel niet zoo kwis tig als andere jaren, gedecoreerd. Het orkest werkt goed. De leden die gisteravond optraden, mochten reeds zeer grooten bijval inoogsten. Eén chan teuse o. a. werd niet minder dan zevenmaal terug geroepen, waarbij zij ook telkens iets ten beste moest geven. Ook de andere zangers en zangeres sen voldeden zoowel in hunne comische als andere voordrachten bijzonder goed en werden bij her haling gebiseerd. Bovendien is aan het zang- een gymnastiek-gezelschap verbonden, waarvan men niet gemakkelijk de weerga zal vinden. De toeren welke het gisteravond verrichtte, waren inderdaad ver bazingwekkend. Ook het plafond-loopen trok ieders aandacht, terwijl de uitvoerder er het grootste succes mede behaalde. De heerschende warmte is geen beletsel om ook een bezoek te brengen aan het gezelschap onder directie van den heer Pickaneser, dat in de frissche heeren die het muzikale gedeelte der soirée voor hunne rekening nemen, wedijveren met de beide gymnasten om het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken. Men zou wegens den geringen entreeprijs daar zoo veel verscheidenheid niet ver wachten vandaar dat de kennismaking niet anders dan gunstig kan zijn. Wij vernamen op onze wandeling een opmer king of wenschdeze betreft de koffiehuishouders in 't algemeen en die welke café-chantant-gezel- schappen hebben geëngageerd in 't bijzonder. Zorgt vooral voor goede consumptie! Kunt ge voor 15 cents geen goed glas bier (koud, niet met ijs) geven, verhoogt dan uwe prijzen met 33'/3 pet. Maakt het uw bezoekers niet ondraaglijk door warm, slecht bier. Op dat punt kunnen de Leidscbe koffie huishouders nog heel wat van hunne Amsterdam- sche of Rotterdamsche confraters leeren. De toestand van het jongmenschTdat Yrijdag in zulk een deerniswaardigen toestand aan het bureel van politie werd gebracht, schijnt lang zamerhand iets beter te worden. Niet de waarne mende commissaris, maar een der met den nacht dienst belaste inspecteurs was 't, die de hulp van dr. Audreson dien avond inriep. Een 28-jarig werkman, zekere Penaard, een oppassend huisvader, heeft Zaterdag aan de fabriek van de Gebr. Van Malsem te 's-Hage, een blok met zoo veel geweld tegen de borst ge kregen, dat de man Zondag-morgen dientengevolge is overleden. Donderdag a. s. zal het eerste vuur werk in dit seizoen op het terras van het Badhuis te Scheveuingen worden ontstoken. Gistermiddag is door een onbekende oorzaak brand ontstaan in het grasveld aan den Kanaalweg naar Scheveuingen. Over een oppervlakte van 20 aren is het gras geheel verbrand. Zondag-avond reed op den weg tus- schen Loosduinen en Monster door slaperigheid van den koetsier een groot rijtuig, toebehoorende aan een Delftschen huurkoetsier, tegen een calèche. Het gevolg was, dat deze laatste zwaar werd be schadigd, terwijl door den schok de personen, die er in zaten, op den grond werden geworpen. Ge lukkig kwamen zij met den schrik vrij. Zondag-namiddag is e en 3 7-j arig m an in den Oostsingel bij de spoorwegbrug te Haarlem verdronken. Hij was te water gegaan om zijn hoed, die afgewaaid was, er uit te halen, doch had het ongeluk daarbij zijn evenwicht te verlie zen; de toegeschoten hulp mocht niet baten. De man laat vijf jonge kinderen achter. Gisternamiddag is een 15-jarige knaap aan het goederen-station van den Rijnspoorweg- te Amsterdam, tusschen de buffers van een wagen en een muur beklemd geraakthij werd daardoor inwendig zoozeer gekneusd, dat men voor het be houd van zijn leven vreest. Hoek Vijgendam en Nes is hedenmorgen aldaar eene juffrouw door een omnibus overreden. Zij werd met gebroken rechterbeen en linkerarm naar het gasthuis gebracht. In de Westerstraat te Amsterdam is Zondag-namiddag een kind uit de derde verdieping op straat gevallen en zwaar gekwetst naar het gasthuis vervoerd. Uit het IJ aan de Nieuwe- brug aldaar is het lijk opgehaald van een negen tienjarig jongeling, die waarschijnlijk bij het baden is verdronken, daar het lijk geheel ontkleed was. Gisternacht heeft de gewezen admi nistrateur der garnizoens-infirmerie te Woerden, die wegens frauduleuse handelingen, in zijne be-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1