BUITENLAND. Telegrammen. Frankrij Is. De minister Waddington heeft Donderdag een langdurig onderhoud met Mac Mahon gehad, waarbij ook Dufaure en twee andere ministers tegenwoordig waren. De heer Waddington gaf een verslag aan gaande het gebeurde op het congres en den toe stand van Europa, welke laatste hij over het geheel voortreffelijk noemde. Verder wijdde hij uit over zijne gesprekken met de verschillende gevolmach tigden, en over de voorkomendheid, welke hij vooral van den kant der Engelsche gevolmachtig den ondervonden had. Gambetta, die zich tot dusver nog niet met Waddington verzoend heeft, dringt aan op de vervanging van dien minister door den markies De Noailles, thans gezant bij het Quirinaal. Gambetta gelooft dat Noailles gemakkelijker zal geraken tot een nieuw handels verdrag, en later tot een verbond met Engeland. Uit Parijs wordt gemeld dat het gerucht onjuist is, als zou er eene verandering in het corps-diplo- matique ophanden zijn. Men spreekt ook het bericht tegen, dat er sprake is van het bijeenroepen der Kamers om het tractaat van Berlijn aan haar voor te leggen overeenkomstig precedenten en constitutioneel recht. De maarschalk-president zal het tractaat ratificeeren. De bakkersknechts te Bordeaux hebben gis teren het werk gestaakt. De omstandigheid dat in Nieuw-Caledonië bij den kortstondigen opstand zooveel kolonisten vermoord zijn geworden, wordt hieraan toe geschreven, dat de kolonisten, sinds de ontvluch ting van Riochefort, geen wapenen meer mogen bezitten. ünitsolila nel. Een gewezen Hannoversch officier, die de be grafenis van den ex-koning George en de daarop gevolgde beraadslagingen der familie heeft bijge woond, deelt aan de „Neue Preuss. Zeitung" mede welke gedachtenwisseling er heeft plaats gehad over het al of niet doen van stappen bij de Prui sische regeering ter zake van het in beslag ge nomen vermogen van den overledene en de rechten van zijn zoon. De zaak komt hierop neder: dat de gewezen minister Von Munchhausen den prins had aangeraden, zich dadelijk met Pruisen te ver staan, waarna de heer Windthorst zich ook wel ien gunste van een vergelijk had verklaard, maar den prins had geadviseerd, alles voor den tijd van een jaar te laten rusten en zich inmiddels door geen raadgevers, onverschillig wie, tot een besluit te laten brengen, maar geheel en al naar eigen overweging en oordeel zoodanige beslissing te nemen, als hij zal rneeneu met het oog op zijn vader, zijne familie, zich zeiven, het volk en het land verplicht te zijn. Onder de talrijke adressen enz., welke den keizer zijn toegezonden naar aanleiding van de bedroevende gebeurtenissen welke hem hebben ge troffen, zijn er vele welke ook in wijderen kring behooren bekend te worden en door prachtige uitvoering uitmunten. Derhalve zal het publiek in de gelegenheid worden gesteld, om die op het koninklijk paleis te Berlijn te bezichtigen, en wel in de nieuw ingerichte zaal van de garde-du-corps, waar zich buitendien, behalveprachtige versier selen, ook fraaie schilderstukken van Camphausen bevinden. De toegang zal worden verleend tegen 50 pfennigen (30 ets.) ten behoeve van het Augusta- hospitaal. Sedert 13 Juli is voor 2,300,580 mark gouden munt geslagen. ESelgië. Uit Aden is het bericht aangekomen dat de heer Wautier, het hoofd der Belgische expeditie naar de binnenlanden van Afrika, den 27sten Juni ïuet een karavaan naar het binnenland is vertrok ken. De heeren Dutrieux en Cambier zijn den 2den Juli op weg gegaan. Spanje. Reeds vroeg waren Woensdag-morgen de straten in de buurt van de kerk van den Heiligen Pranciscus te Madrid door troepen afgezet bij gelegenheid van den lijkdienst voor koningin Mercedes. Een talrijke menigte had bij de kerk postgevat; 4000 personen hadden toegang tot bijwoning der droevige plechtigheid; allen waren of in groot-uniform, bf in zwaren rouw. De kerk was met 400 candelabres en 10,000 kaarsen verlicht; de muren waren ge heel behangen met zwartfluweelen tapijten met gouden franjes en bedekt met schilden, de wapens dragende van de Bourbons en de Orleansen. In het midden van de kerk verhief zich een katafalk drie treden boven den grond, omgeven van stand beelden, voorstellende wapenherauten uit de middeleeuwen, die de koninklijke wapenschilden droegen. Aan den top der katafalk was een urn geplaatst met den mantel der overledene koningin en prijkende met de vorstelijke kroondaar om heen zag men een ontzaglijke hoeveelheid nage bootste en natuurlijke bloemen, door vereenigingen, steden en bijzondere personen gezonden. Aan weerszijden van de katafalk waren de lijfwacht en de officieren van de overleden vorstin ge schaard. Op afzonderlijke tribunes waren de mi nisters, de voorzitters der Kamers, senatoren en afgevaardigden, de hooge beambten van het hof en alle autoriteiten van Madrid gezeten. Naast de minis ters en onmiddellijk achter het hof namen de vertegenwoordigers der verschillende mogendheden plaats met de attachés der gezantschappen. Op acht zij-tribunes zag men de hofdames en de vertegenwoordigsters der aristocratie. De patriach van Indië en de kardinaal Moreno lazen de mis bij het altaar, bijgestaan door negen bisschoppen. Het requiem werd gezongen door 50 artisten van de Italiaansche opera en van het koor der konink lijke kapel. Ten slotte hield de bisschop van Salamanca een lijkrede. De plechtigheid duurde een paar uren. Italië. Er worden in verscheidene steden, vooral te Rome, volksvergaderingen voorbereid ten gunste van de Italiaansche gewesten, die nu nog aan buitenland- sche mogendheden onderworpen zijn. Tegen morgen is te Rome eene monster meeting op touw gezet. Gelijk reeds gemeld is, zou de minister-president Cairoli met het oog hierop den koning dringend verzocht hebben, zijn bezoek te Turijn zooveel mogelijk te bekorten en naar Rome terug te keeren, opdat de regeering bij mogelijke eventualiteiten althans onmiddellijk tot handelend optreden gemachtigd zou kunnen worden. Aan de „Köln. Zeitung" wordt uit Rome ge schreven, dat de Italiaansche regeering in een drukke wisseling van dépêches met het Oostenrijksche gou vernement getreden is over den heerschende agitatie ter zake van Triënt en Triëst. De Italiaansche regeering verklaart aan Oostenrijk, dat zij de manifestation afkeurt, maar zij kan die niet te keer gaan. Oostenrijk is echter met deze verkla ring niet tevreden. De minister Corti zal eene nota aan de groote mogendheden zenden, waarin de positie van het Italiaansche kabinet, ten ge volge der besluiten van het congres, uiteengezet zal worden. (jrroot-lii'itannië. Een telegram van den bevelhebber der Engel sche troepen in Zuid-Afrika, Thesiger, zegt, dat de oorlog met de Kaffers als geëindigd kan worden beschouwd, en dat patrouilles van politie voldoende zullen zijn om mogelijke woelingen te keer te gaan. In de Transvaal daarentegen zijn de onlusten nog niet geëindigd en Thesiger is van plan naar Natal en de Transvaal te gaan. Het eere-burgerschap van de City zal worden aangeboden aan lord Beaconsfield als een bewijs van den diepen eerbied, door de burgers van Londen gekoesterd voor een man, die gedurende zoovele jaren met volhardenden ijver zijn talent en bekwaamheid heeft dienstbaar gemaakt voor het welzijn van het land en als een teeken van waardeering der krachtige en tactvolle houding, welke hij aangenomen heeft op het Berlijnsche congres. Ook aan lord Salisbury is het eere burgerschap toegekend. Nadat lord Beaconsfield in het Hoogerhuis zijne rede omtrent het verdrag van Berlijn ge ëindigd had, laakte lord Granville de venvaar- loozing van Griekenland. Hij twijfelde aan de levensvatbaarheid van Turkije eu meende, dat Cyprus voor de verdediging van het Suez-kanaal niets te beteekenen had en de kosten niet zou goedmaken. Lord Derby zeide dat de reden van zijn af treden geweest was het besluit, door eene geheime expeditie uit Indië zich van Cyprus en eenige punten aan de kusten van Syrië meester te maken. Lord Salisbury ontkende dit en zeide, dat lord Derby's bewering onwaar is. Lord Derby hield vol, wat hij gezegd had. Lord Salisbury wilde Derby's waarheidsliefde niet in twijfel trekken, maar lord Derby herinnerde zich zeker de omstan digheden niet. Na nog eenige discussie werd dit incident als afgeloopen beschouwd. Turkije. De „Pol. Corr." verneemt uit Konstantinopel van den 17den dezer: „De Porte is tot geeneverdere rectificatie der grenzen jegens Griekenland bereid dan tot het afstaan van het district, dat zich binnen de lijn van Volo tot Arka uitstrekt, Larissa en Prevesa daaronder begrepën. Mocht Griekenland daarmede niet tevreden zijn, dan zou Osman-pacha bestemd zijn om het commando over het Turksche leger in Thessalië te aanvaarden en elke poging van Griekenland om Thessalië te bezetten terug te wijzen." En van den 18den dezer De kansen op overeenstemming tusscheu de Porte en Grieken land verminderen. De Porte neemt militaire maat regelen om den opstand in de Turksche grens provinciën, die thans van Athene uit aangestookt heet te zijn, desnoods zelfs met geweld tegen Griekenland te bedwingen. Verdere zendingen van troepen naar de Grieksche grenzen zijn voorbereid." Brengt men die berichten in verband met de telegraphische tijding, dat de Turken een aantal dorpen in Thessalië eu Epirus tegelijkertijd in brand gestoken hebben, waardoor de Grieksche bevolking niet alleen van dak en have en goed, maar ook van de kansen op een goeden oogst beroofd is, dan blijkt de Porte nog niet voornemens te zijn om aan de besluiten van het congres, in zijne dertiende vergadering genomen, gevolg te geven. Dat besluit strekte tot het verleggen van de Grieksch-Turksche grenzen in noordelijke richting, ongeveer van de Kalamas tot de Salambria, en art. 24 van het Berlijnsche tractaat luidt: „In geval de Porte en Griekenland het niet eens moch ten kunnen worden over de rectificatie der gren zen, aangeduid in het 13de protocol van het Ber lijnsche congres, behouden Duitschland, Oostenrijk- Hongarije, Prankrijk, Groot-Britannië, Italië en Rusland zich voor om hunne bemiddeling aan de twee partijen aan te bieden, ten einde de onder handelingen gemakkelijk te maken". .Japan. Uit Yokohama wordt gemeld dat de zoon van den minister Okubo, die den 14den Mei jl. ver moord is, in den erfelijken adelstand is verheven. Zijn vader was een der bekwaamste en eerlijkste ministers, die Japan gehad heeft. Hij heeft zijn zoon niet meer dan 140 dollars nagelaten en had kort vóór zijn dood zijne woning verkocht, om de som van 8000 dollars vol te maken, die hij voor de stichting van scholen en andere weldadige doel einden bestemd had. De Mikado heeft zijne deel neming aan de weduwe van den overleden minis ter laten betuigen en den overledene, volgens de Japansche „Echo", in rang verhoogd met eene gratificatie van 12,000 gulden. Die na zijn dood aan den minister verleende onderscheiding is op het grafschrift vermeldde begrafenis zelve heeft met den grootsten luister en bijzondere plechtig heid plaats gevonden. In de plaats van den overledene is Ito-Hiroboumi, thans minister van openbare werken, tot minister van binnenland- sche zaken benoemd. Tot minister van onderwijs is benoemd generaal Saigo Garemiche, commis saris van Japan tijdens de tentoonstelling te Phi ladelphia. BELGRADO, 19 Juli. Er heerscht ontevre denheid over het toestaan van 5 millioen piasters op de Turksche schuld voor de vergrooting op 38,000 man van het staande Servische leger. KONSTANTINOPEL, 19 Juli. De Turksch- Grieksche onderhandelingen bleven zonder gunstig resultaat. 18,000 man Turken hebben bevel ge kregen van Bosnië naar Thessalië op te rukken. WEENEN, 19 Juli. De Oostenrijkers zullen den 26sten of 28sten Juli Bosnië binnenrukken. Er zijn nog geene administrateurs benoemd, zoo dat de meening nog niet bevestigd is, dat de zaak als eene militaire beweging beschouwd kan worden.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2