N°. 5652. Zaterdag A". 1878. 20 iuti. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post..7;....TV.i.. 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1-05. Iedere regel meer0.17^. Greotere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 19 Juli. Als blijk van erkentelijkheid en goedkeuring wegens betoonde belangstelling in de rijksverzame lingen van wetenschap en kunst, is de zilveren medaille, ingesteld bij koninklijk besluit van 5 Mei 1877, toegekend o. a. aan den heerJ.Sem- melink alhier. De uitslag van den achtsten dag der examens te Middelburg voor leerling-apotheker is als volgt geëxamineerd en toegelaten 6 candidaten, nl. mej. A. Jelgersma, geb. te Den Helder; mej. J. C. Riedel, geb. te Leeuwardende heeren J. Coenders, geb. te Maastricht; J. P. Riedel, geb. te Leeu warden A. Bertoen, geb. te Amsterdam, en A. Van Erkelens, geb. te Nijmegen. De Synode der Ned. Herv. Kerk is Woens dag 11. te VGravenhage geopend. Tot voorzitter werd verkozen ds. G. Molenkamp van Delft, tot vice-voorzitter dr. A. T. Reitsma van Groningen, en tot secundus van dezen dr. J. C. Verhoef!'van Utrecht. De benoeming van een hoogleeraar te Utrecht is op Dinsdag a. s. bepaald. De Staatscourant bevat het verslag aan gaande de regeling en beschrijving van gemeente en waterschaps-archieven in Zuid-Holland, gedu rende 1877 door den heer J. H. Hingman ver richt. Sedert het uitbrengen van zijn laatste rap port zijn weder van een zestal gemeenten de oude stukken van vóór het jaar 1813 in orde gebracht, en hoewel nog aan de aanvragen van zeer vele ge meenten niet is kunnen worden voldaan, gaat echter de arbeid geregeld en onverpoosd voort en neemt het aantal in orde gebrachte archieven gestadig toe. De archieven o. a. der drie aan elkander ge legene gemeenten Alphen, Aarlanderveen en Ouds hoorn werden door hem onderhanden genomen. Alphen besprak hij reeds aan het slot van zijn vorig verslag. Wat hij van den toestand van dat archief heeft gezegd verdient eenige wijziging, daar hem later gebleken is dat het gemeentebe stuur ook op het raadhuis nog stukken van vóór 1813 bewaarde, die van de half vergane papieren, op den zolder van het weeshuis aanwezig, reeds vroeger waren afgezonderd en alzoo behouden ge bleven. Niettemin is echter het archief van Alphen verre van volledig. Ook over den toestand van het archief van Aarlanderveen viel niet te roemen. Hier was mede veel verloren gegaan. De beschrij ving van dit archief heeft reeds dadelijk practisch nut afgeworpen. De contracten betrekking hebbende op het onderhoud van den zoogenaamden Ziende- weg tusschen Aarlanderveen en Nieuwkoop, die nu naar behooren op den inventaris voorkomen, zijn reeds voor een geschil met laatstgenoemde gemeente noodig. De archieven te Oudshoorn waren over het algemeen beter bewaard dan bij de beide vorige gemeenten, ofschoon sommige papieren, naar men den heer Hingman mededeelde, ten gevolge van eene vochtige bewaarplaats geheel waren ver loren gegaan en andere de kennelijke teekenen van die bewaarplaats vertoonden. In dit archief waren ook die der in het ambacht gelegen polders grootendeels aanwezig. Evenals bij de andere ge meenten, werden hier ook nog gevonden de stuk ken betreffende de voormalige wees- en momboir- kamers, die ter voldoening aan de wet van 5 Maart 1852 aan de commissie van liquidatie werden af gegeven. Nadat hij in deze streek zijne taak had afge werkt, heeft de heer H. zich bezig gehouden met de archieven van de gemeenten Wassenaar en Voorschoten, waaraan onlangs door hem de laatste hand is geslagen en waarmede hij zijn arbeid van dit jaar heeft besloten. De archieven waren van betrekkelijk grooten omvang. Voor het invallen van den winter werden zij voorloopig uitgezocht en eene menigte losse papieren aan hem te 's-Hage opgezonden, waarvan de ordening en beschrijving gedurende dezen winter doof hem werd ten einde gebracht. Voor de goede bewaring der stukken is in beide laatstgenoemde gëmeenten de uiterste zorg gedragen. Op het fraaie en ruime raadhuis van Wassenaar waren afzonderlijke lokalen voor het oude en nieuwe archief voorhanden. Te Voor schoten, dat geen raadhuis bezit, was de toestand minder gunstig. Nu echter heeft de heer burge meester iu een der annexe, lokalen van de kerk de plaats gevonden om nieuwe geslotene kasten te doen timmeren, waardoor aan dit bezwaar uitstekend is te gemoet gekomen. Volgens de laatste berichten is de toestand van den minister van oorlog over het algemeen bevredigend. De gevolgen det laatstelijk verrichte plastische operatie laten zich zeer gunstig aanzien. Het spraakvermogen is ongestoord. Er bestaat thans evenmin als vroeger eenige grond om voor het verlies daarvan te vreezen. De Amsterdamsche liedertafel „Oefening baart kunst" zal deelnemen aan den internationalen zang- wedstrijd, die te Parijs zal worden gehouden. Bij het hoofdbestuur der vereeniging tot verspreiding van kennis aangaande 's lands verde diging hebben zich bekend gemaakt als schrijvers der voor een deel van den prijs in aanmerking gebrachte antwoorden op de prijsvraag voor een ontwerp van wet op de nationale militie en schut terij van N". 1 de kapitein der artillerie W. Hoogenboom te 's-Gravenhage, en van N°. 6 de kapt. van den generale* staf W. Rooseboom te Breda. Z. M. de Koning is Woensdag te Karlsruhe aangekomen om den groothertog van Baden een bezoek te brengen. Uit Wageuiugen schrijft menHet laatste examen van het gymnasium alhier is Dinsdag ge houden. Ten gevolge van de nieuwe wet op het hooger onderwijs heeft het met het einde van dezen cursus opgehouden te bestaan, en bij een zeer gering aantal leerlingen gedurende de laatste jaren, zal vooreerst van de oprichting van een pro-gymnasium alhier nog wel niets komen. De beide leerlingen, die nog tot de academische lessen zijn bevorderd, zijn: W. Koch, van Wageningen, en J. C. Prins, van Nijkerk. De Nederlandsch-Westfaalsche spoorweg is gisteren feestelijk geopend. Te één uur kwam de feesttrein te Winterswijk aanna aldaar een col lation gebruikt te hebben, keerden de gasten uaar Zutfen terug, waar zij om drie uren aankwamen. Het stoomschip „P. Caland" arriveerde Dinsdag-avond te Nieuw- Yorkde „Maas" is Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam ver trokken de W. A. Scholten" is gisteren, na ll'/j dag reis van Nieuw-Tork, te Hellevoetsluis bin nengekomen met 61 decimeter diepgang; de „Hol land", van Poochou naar Londen, arriveerde te Port-Said en vertrok vandaar gisteravond. Met ingang van 1 September a. s. zijn door den minister van marine, in alphabetische orde ge rangschikt, benoemd tot adelborst 3de kl. bij het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord a. voor den zeedienst: J. W. Van Aalst, J. Al- barda, E. Bauduin, C. Beels, G. J. Blüm, J. A. L. Van den Bosch, C. W. Broers, J. A. M. Bron, J. Van der Eist, M. J. Gilhuys, L. J. Van Heioma, W. Houwing, N. M. Japikse, H. W. De Joncheere, J. T. Jullien, A. L. De Kruyff, G. L. H. Luylen, A. J. Van der Paauw, J. M. Zwanenbeek Pauw, J. J. Romein, C. C. Zegers Rijser, P. J. Serlé, W. De Ruyter Van Steve- ninck, jhr. E. G. Wichers, L. J. H. Willinge, A. E. Zimmermanb. voor de mariniersC. H. De Boer, J. A. P. Fakius, F. K. F. Ter Haar en H. A. Mos. Z. M. heeft dr. G. Van Hennekeler, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg, benoemd tot directeur en leeraar aan die school; bekrachtigd de benoeming van dr. J. H. Van 't Hoff, thans lector in de scheikunde, de geologie en de mineralogie aan de universiteit te Amster dam, tot gewoon hoogleeraar in die vakken aldaar, en dr. Hugo de Vries, thans lector in de experi- menteele planten-physiologie aan de universiteit te Amsterdam, tot buitengewoon hoogleeraar in de botanie aldaar; benoemd tot referendaris bij het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam, J. Geesink, hoofdcommies; aan G. G. C. Van Hoboken, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als com.-verif. bij den waarborg van gouden en zilve- renwerken te Arnhem, en A. M. J. Moussault, aide- essayeur bij dat kantoor, benoemd tot com.-stempel. den luit.-kol. G. J. Ten Raa, van het 3de reg. inf., op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1600 's jaarsbij het wapen der inf. benoemdtot kapitein 2de kl., den lsten luit. B. J. J. Magnin, gedetacheerd bij het leger in Nederlandsch Indiëbij het 2de regi ment, tot kapitein 2de klase, den lsten luit. A. Stokhuyzen, van het 7de regiment; bij het 3de regiment, tot luit.-kol. den majoor W. G. Weier, van het 4de regiment; bij het 4de regiment, tot majoor, den kapitein F. baron Van Aerssen Beyeren van Voshol, van het regiment grenadiers en jagers; den kapitein E. P. A. Van Heekeren, van het 2de reg. inf., in afwachting van nadere beschik king op nou-activiteit gesteld; bij het wapen der inf. benoemdbij het reg. grenadiers en jagers, tot kapt. 2de kl., den lsten luit.-adj. E. D. H. Mac Leod, van het corps; bij hst wapen der inf. benoemd: tot lsten luit. de 2de luits. H. W. Van Wijk, gedet. bij het leger in Ned. Indië, en J. J. E. Francken, thans op non-act. bij het 3de reg. tot lsten luit. den 2den luit. H. A. J. A. Timmerman, van het corps; bij het 5de reg., tot lsten luit. den 2den luit. M. J. De Jongh, van het corps; bij het 6de reg., tot kapitein 2de kl., de 1ste luits. F. H. A. A. Wagner en C. C. Krieger, beiden van het reg. gren. en jagers; bij het 7de reg., tot lsten luit. den 2den luit. J. B. Van Damme Jalink, van het corps. Gemengd Nieuws. Betreffende het gezelschap dat de volgende week in de Stadszaal alhier zal optreden, zegt de Schiedamscbe Courant van de deze week aldaar gegeven voorstellingen,, dat de ondernemer er niet minder succes dan vorige jaren mede heeft en hij dit ook ten volle verdient. De zaal van „Musis Sacrum" was reeds bij de beide eerste soirées eivol. Een beschaafd publiek, zegt het blad verder, kan er den avond genoeglijk doorbrengen, zonder zich ook maar een oogenblik te ergeren, omdat de vormen, door dit gezelschap in acht ge nomen, waarlijk beschaafd mogen genoemd worden. Verschillende werkzaamheden wekken met recht ieders bewondering. „Matse van de Water leiding", welk stuk door het gezelschap van de heeren Judels en Bouwmeester ook hier zal worden opge voerd, heeft te Utrecht veel succes. Het is volgens het Utr. Dbl. een reeks tafereelen, die door allerlei aardige gezegden en gezangen worden opgevroo- lijkt. Judels zingt zijn „slechte tijden" en „dwee-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1