BUITENLAND. Frankrijk. wijzigingen zijn geplaatst, maar die tevens ook voor ieder door de aanteekeningen aan den voet en de verklaringen van enkele uitdrukkingen aan het slot, te meer waarde krijgt, en de heer A. M. E. Yan Dishoeck door den doelmatigen vorm waarin hij die wet heeft doen drukken en door den geringen prijs van 40 cents, waarvoor hij haar verkrijgbaar heeft gesteld. Een alphabetisch register is er tot gemak van den gebruiker aan toegevoegd. Prins Yon Wied is hedenmiddag te een uur uit Neuwied in de residentie aangekomen. De magistratuur heeft opnieuw een groot verlies ondergaan. De heer mr. Justin us Cornelis Voorduin, raadsheer in den hoogeu raad der Neder landen, ridder der orde van den Nederlaudschen Leeuw, is in den afgeloopen nacht, na eene lang durige ongesteldheid te 's-Hage overleden. Dezer dagen is op de werf van de heeren John Elder Co., te Govan, bij Glasgow, dc kiel gelegd van een nieuw stoomschip van 3000 ton en 400 paardenkracht nominaal, dat gebouwd wordt voor rekening van de stoomvaartmaatschappij „Nederland". Tweede Kamer. Het onderwijsdebat werd heden voortgezet. Op art. 65 zijn verworpen met 43 tegen 39 stemmen beide amendementen der heeren Verheijen en Van der Kaaj, waarna het artikel onveranderd is aangenomen, zoodat voor talen en speciale vakken de hoofd- en hulponder wijzersakte vereischt wordt. De artt. 56 en 6680 zijn onveranderd goedgekeurd. Art. 81 werd aan gehouden, daar de stemmen staakten (40 tegen 40) over het amendement van den heer Burge om te doen vervallen den eisch dat geen onder steuning wordt verleend aan ouders tenzij hunne kinderen de school bezoeken. De artt. 8287 zijn goedgekeurd. Morgen voortzetting. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Nieuwediep, is gistermorgen Dungeness gepasseerd de „Madura" gisteren van Batavia te Nieuwe diep aangekomen, en de „Prins van Oranje", van Nieuwediep naar Batavia, gisteravond van Sout hampton vertrokken. De inspecteur van administratie B. A. Stie- ler, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den llden dezer in Neder land teruggekeerd, is met dien datum op non activiteit gesteld. De ingenieur 2de kl. E. S. C. M. Wijs, gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. schroefstoom- schip „Zilveren Kruis", wordt met den 22sten dezer weder geplaatst op 's rijks werf te Amsterdam. Blijkens bericht van Zr. Ms. agentschap en consulaat-generaal te Alexandrië, zal de uitvoer van boonen uit Egypte, met ingang van 1 Aug. a. s., tot nader order verboden zijn. Z. M. heeft aan A. Westra, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonr.-plaatsverv. te Oirschotaan den offic. van gez. 2de kl. I. Paré, die voor den tijd van vier jaren bij het personeel van den geneesk. dienst der zeemacht werd gede tacheerd, op zijn verzoek, te rekenen van 1 Juli jl., van die detacheering ontheven en ter beschik king gesteld van het departement van oorlog. Naar aanleiding der gunstige wijze waarop de wets-voordracht tot vaststelling van bijzondere bepalingen tot beteugeling der longziekte onder het rundvee in bepaalde deelen des lands in de afdeelingen der Tweede Kamer ontvangen is, ver klaart de minister van binnenlandsche zaken zich te verheugen dat de strekking van die voordracht in het algemeen zoo juist begrepen is en de goed keuring der Kamer verwerven mocht. Hij beaamt zijnerzijds al wat terecht omtrent het belang voor onzen handel en scheepvaart om ons vee niet van de Engelsche markt geweerd te zien, gezegd wordt. De thans bij het Britsche Parlement in behande ling zijnde wet bepaalt, dat buitenlandsch vee alleen in de havens, door den geheimen raad aan te wijzen, mag worden aan wal gebracht en niet levend van de plaats van aankomst mag verwij derd worden. Begunstiging van den aanvoer uit Belgische boven dien uit Nederlandsche havens wordt, niet bedoeld. De regeering heeft echter nog nadere inlichtingen gevraagd en zal ze gaarne, mag zij ze tijdig ontvangen, nader mededeelen. Eene juiste omschrijving van de streek, welke meer bepaaldelijk bedoeld wordt, kan in de wet niet worden gegeven. Dat gedeelte hetwelk „het brandpunt der besmetting" genoemd werd, omdat elders de gevallen van longziekte zich meer spo radisch voordoen, en waarin beide maatregelen, inenting en merken, gelijktijdig zullen moeten worden toegepast, is niet zeer groot van omvang. Het antwoord op de deswege gedane vraag mag in zoover bevestigend luiden, dat de Regeering tot het indienen van haar tegenwoordig voorstel niet is overgegaan, dan na behoorlijk overleg, en vertrouwt dat bij de uitvoering de vrees omtrent het gebrekkige van het veeartsenijkundig staatstoezicht zal blijken ongegrond te zijn geweest. Er zullen voor het inenten vier of vijf veeartsen noodig zijn, en onder hun toezicht kan het merken geschieden. Voor de eerste inenting en merking wordt, naar de gemaakte berekening, een tijdruimte van onge veer zes weken gevorderd. De bedoeling is de volle waarde te vergoeden alleen van die runderen, welke na de inenting sterven, waarvan het blijkt, dat zij ten gevolge der inenting gestorven zijn. Indien de maatregel slaagt, zal de financieele uitkomst eene gunstige zijn. De regeering acht den door haar voorgestelden maatregel uitvoerbaar en, wil men de longziekte in het spoelingdistrict bestrijden, de eenig moge lijke. De keus tusschen inenten of merken zal niet aan den eigenaar worden overgelaten, maar aan de regeering bij de wet de macht worden toegekend om, hetzij beide maatregelen te zamen, hetzij één daarvan te bevelen. Een volstrekt ver bod van uitvoer van ander dan slachtvee ware niet wel houdbaardoch alleen in zeer bijzondere gevallen, bij noodzakelijkheid en niet dan na on derzoek zal, waar geen nadeel te duchten is, ver lof tot uitvoer uit den afgesloten kring verleend worden. Het merken zal door branden geschieden. De volgende nota van wijziging is aan het ant woord toegevoegdDe 3de alinea van art. 1 wordt gelezen als volgt„Is, ten gevolge van eene vol gens dit artikel ondergane inenting, een stuk rundvee, volgens verklaring van den districtsvee arts of zijn plaatsvervanger, gestorven, dan wordt aan den eigenaar de voile waarde van dat rund in gezonden toestand vergoed." Gemengd Nieuws. Vóór aankomst van den laatste n trein ontving de stationschef alhier gisteravond van den officier van justitie te Haarlem per tele gram het signalement van een reiziger, die zich in den van Alkmaar komenden trein moest be vinden, met verzoek hem aan te houden. Toen de trein was gearriveerd werd in de verschillende waggons door den chef, een conducteur en een aan het station surveilleerenden agent van politie een onderzoek ingesteld en inderdaad ook de be wuste persoon, een hulponderwijzer uit Alkmaar, J. H. genaamd, gevonden, waarna de politie-agent hem als zijn arrestant verklaarde en, op verzoek van den belanghebbende per vigilante, geboeid naar het commissariaat bracht. Zijne zich even eens in den trein bevindende vrouw kon de reis voortzetten. Na hier den nacht te hebben door gebracht, werd hij hedenmorgen onder geleide der politie naar den officier van justitie te Haar lem vervoerd. Dat de bij spoorwegen gebruikte va 1- boomen tot afsluiting van overwegen gevaarlijk kunnen zijn is eergisteren te Haarlem gebleken, toen door het vallen van den boom aan den Kruis weg een vingertop van een jongen werd afgekneld en een paar uren later door hetzelfde voorwerp een voorbijganger zoodanig aan het hoofd werd verwond, dat heelkundige hulp moest worden in geroepen. Te Amsterdam vervoegde zich gis terochtend op den Nieuwendijk eene vrouw in een manufactuurwinkel, bestellende 20 el thibet voor eene dame, bij den manufacturier zeer wel bekend. Het goed werd dan ook medegegeven, doch bij htt vertoonen der quitantie groot f 60 bleek het, dat de dame niemand had gezonden, zoodat de winkelier met eene bedriegster te doen had gehad. Denzelfden ochtend vroeg had in de Plantage aldaar een treffend ongeluk plaats. Een metselaar, bezig met zijn arbeid op eene stelling, verloor zijn evenwicht, struikelde en viel van de hoogte der derde verdieping naar heneden. Inwendig zwaar gekneusd werd hij naar het gast huis gebracht, waar hij een uur later overleed. De overledene was 51 jaar oud en laat een huis gezin met vijf kinderen achter. Yrijdag had te Warffum het volgend ongeluk plaats: Het vijf- a zesjarig zoontje van S. It. speelde met een kameraadje op de Last- huizertil en viel in het kanaal. Het andere knaapje, onbewust van het levensgevaar waarin zijn makker verkeerde, ging naar een der naburige woningen, en met de handjes in den zak zeide hij doodbe daard tot den bewoner: „Daor zit ein iendiep!" De bewoner van het huis, de kleermaker Jan Homan, ijlde naar de plaats des onheils, en ondanks zijn gebrekkigen toestand (zijn rechterbeen weri vóór eenige jaren onder de knie afgezet) sprong hij te water en greep het reeds zinkende kind, Zich uitermate inspannende om zijn buit machtig te blijven, kon hij bezwaarlijk den wal bereiken en zeer zeker zou hij met het kind zijn graf ondet de brug hebben gevonden, zoo niet zijn geroep om hulp eenige lieden had komen doen opdagen, wien het gelukte beide drenkelingen op het droge te brengen. Beiden verkeereu thans in blakende» toestand. De redder wees iedere belooning, hem dooi den vader van het kind aangeboden, van de hand, In Marienburg is een kastelein ver oordeeld tot drie maanden, zijne vrouw tot ééi maand en zijn zwager tot acht dagen gevangenisstraf, omdat van de door den kastelein verkochte cham pagne- en andere wijnen alléén de etiquettes van eene bekende Stettiner firma echt waren, zooals bij het scheikundig onderzoek van den wijn bleek. Het fabrikaat, beslaande uit water, spiritus, suiker, en in den rooden wijn aniline, was eigen brouwsel. Er was dus, naar de uitspraak des rech ters, vervalsching en bedrog. Uit Nieuw Zuid-Wales wordt gemeld dat de aanhoudende droogte in die kolonie en het daardoor ontstaan gemis aan veevoeder den dood van vier millioen schapen ten gevolge heeft gehad. Er is reden om te vreezen, dat in Victoria en Zuid-Australië het aantal omgekomen schapen naar verhouding even groot is, en in Queensland moet de sterfte nog grooter geweest zijn, zoodat men berekent dat er negen millioen schapen zijn omgekomen, Marvin, beschuldigd van de mede- deeling van staatsstukken aan de „Globe", is vrijgesproken. Uit Queenstown wordt van 13 Juli gemeld: Hedenavond zijn te Kinsale in eeneopec boot geland de gezagvoerder en equipage van de schoener „Rubina," van St.-John's. De gezagvoer der rapporteert dat 25 Eng. mijlen ten W. van Cape Clear het schip plotseling omsloeg en zi nauwelijks den tijd hadden zich in de boot t< redden en eenige kleederen en beddelakens medi te nemen, welke zij als zeilen gebruikten en waar mede zij de haven van Kinsale bereikt hebben. Sedert haar huwelijk heeft Adelin Patti 3i/, millioen fr. verdiend. Daarvan is than 1,600,000 fr. over. Verliest de zangeres haar pro ces, dan moet zij de helft daarvan aan den markie De Caux uitkeeren. Lecocq schrijft een operette in 3 a( tes, getiteld „La Camargo", tekst van de schrijve: van „La petite Mariée". Twee verkiezingen voor de Kamers van afgf vaardigden hebben Zondag plaats gehad, te Gui: gamp en te Rochelle, waar in October jl. Bom partisten gekozen waren, welker verkiezing don de Kamer vernietigd was. Zij zijn door republikeine vervangen, zoodat de linkerzijde in de Kamer» 380 leden telt. Als zeker wordt gemeld dat de tentoo: stelling eene maand langer geopend zal blijven is aanvankelijk bepaald was. Alzoo zal ze tot 1 D® bezichtigd kunnen worden. Zondag werd ze b zocht door 116,625 personen, van welke 103,22 voorzien waren van een gewoon kaartje, 7569 v: een abonnementskaartje of van een als exposal en 5828 van een dienstkaartje. Volgens gerucht zou de minister van oork aan de militaire muziekcorpsen verboden hebb voortaan de „Marseillaise" te spelen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2