A°. 1878. 18 Juli. N°. 5650. Donderdag Deze Courant wordt dagelijts, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PBIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. LEIDEN, 17 Juli. Aan het vergelijkend examen voor de betrek king van hoofdonderwijzer aan eene der scholen voor on vermogenden alhier, is door 67 sollicitanten deelgenomen. Uit Parijs wordt aan het Rott. Nbl. gemeld dat verscheidene leden van de jury zoo veront waardigd zijn over het feit, dat aan Alma Tadema niet een der vijf groote gouden medailles voor buitenlandsche kunstenaars is toegekend, dat zij hun ontslag als leden der jury hebben genomen. Er zal nu een aanvulling der jury moeten plaats hebben. Dit jaar zal een deel der landmacht, in verband met de zeemacht, op een gedeelte der Noordzeekust van Zuid- en Noord-Holland veld- manoeuvres op groote schaal houden. Aan die ma noeuvres zal deelnemen de 2de divisie, waarbij zullen worden gevoegd2 comp. art. transport trein, 1 batterij van het 1ste reg. veld-artillerie en een detachement hospitaal-soldaten. De manoeu vres zullen plaats hebben van omstreeks 2 tot 12 Sept. a. s. De divisie-commandant zal 2 eska drons onder commando van een hoofd-officier van het 1ste reg. huzaren aanwijzen, welke aan de manoeuvres moeten deelnemen. Hij zal wijders de bedoelde beide eskadrons, de tot de divisie behoo- rende art.- en genie-troepen, benevens de door den commandant der bereden art. aan te wijzen batt. van het 1ste regiment veld-art., de twee comp. art.-transporttrein en het detach, hospitaal soldaten bij de beide brig. inf. indeelen, of wel voor den algemeenen dienst bij de divisie aanwij zen, naarmate van de zich voordoende behoefte. De bataljons, die aan de oefeningen deelnemen, zullen op eene sterkte van 500 man gebracht worden, door daarbij te detacheeren de miliciens der lichtingen van 1875, 1877 en 1878, inge deeld bij de depots der betrokken corpsen infan terie. De eskadrons zullen op de organieke sterkte aan beredenen worden gebracht en daarenboven elk 6 man onbereden medenemen, door daarbij te detacheeren paarden en manschappen van de eskadrons, die niet aan de manoeuvres deelnemen, welke eskadrons tevens zullen leveren een deta chement paarden en manschappen voor onbereden officieren en ordonnancedienst. Dit detachement zal door een officier gecommandeerd en zijne sterkte en samenstelling wijders door den divisie-commandant bepaald worden. Het bevel over de art.-troepen wordt opgedragen aan den majoor Zegers Rijser van het 2de reg. veld-art. De batterijen zullen bestaan uit 6 vuurmonden, 1 voorraadafluit, 1 voorraadwagen tot bagage en 1 smids-wagen. Het detachement hospitaal-soldaten zal bestaan uit de onder de wapenen te roepen miliciens van de beide comp. hospitaal-soldaten. Bij de manoeuvres zullen als scheidsrechters optredende kolonel Hermsen, commandant van het 1ste reg. huzaren; de luit.-kol. jhr. ridder baronet Speelman, commandant van het 2de reg. veld-art., en de luit.-kol. Yan der Schrieck, van het 7de reg. infanterie. Ter aanvulling van den gisteren medege- deelden uitslag van het groot Oost-Indisch ambte naars-examen zij nog vermeld dat van de can- didaten, die zich tot het departement van koloniën hadden gewend met verzoek om tot het afleggen van het examen te worden toegelaten, zich 6 heb ben teruggetrokken. Dientengevolge namen 59 can- didaten aan het examen deel. Daaronder bevonden zich 52 studenten van de Indische instelling te Delft, 2 studenten van de Indische instelling te Leiden, 1 ingeschrevene aan de Leidsche univer siteit en 4 candidaten die zich aan geene der genoemde inrichtingen van onderwijs hadden voor bereid. Yan deze 59 zijn geslaagd 32, waarvan 30 te Delft en 1 te Leiden die aan de Indische instel lingen hunne studiën volbrachten, terwijl 1 was ingeschreven aan de Leidsche universiteit. Yan de 7 meesters in de rechten (van welke 4 uit Delft) slaagden er 5, waarvan 4 van Delft en 1 die ingeschreven was aan de Leidsche universiteit. Yan de 13 Indische ambtenaren die zich aan het examen onderwierpen (waarvan 12 uit Delft) slaag den er 8, die allen hunne studiën te Delft maakten. Yan de overige candidaten slaagden er 19, waar van 18 uit Delft; deze allen worden ter beschik king van den gouverneur-generaal gesteld om benoemd te worden tot ambtenaren bij den bur gerlijken dienst in Ned. Indië. Dr. H. De Yries, lector aan de universiteit te Amsterdam, is tot buitengewoon hoogleeraar in de botanie benoemd. Door de commissie te Utrecht is nog tot vroedvrouw bevorderd mej. H. G. Koffijberg, geb. Nierop, en mej. H. Stuivenberg, geb. Beurlege. Directeuren van het Bataafsch genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte hebben in hunne jongste vergadering tot leden benoemd de heerendr. G. J. W. Bremer, leeraar aan de hoo- gere burgerschool te Rotterdam; dr. J. Timmers, leeraar bij het middelbaar ouderwijs te Rotterdam K. Mars, directeur der hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus te Rotterdam; dr. J. D. Van der Waals, hoogleeraar te AmsterdamW. Stoeder, buitengewoon hoogleeraar te AmsterdamA. Huët, leeraar aan de polytechnische school te Delft, en tot correspondeerend lid den heer dr. Julius Morel, hoogleeraar te Gent. In de dezer dagen te 's-Hertogenbosch ge houden algemeene vergadering van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant, onder voorzitterschap van jhr. mr. P. Yan Meeuwen, werd na den afloop der gewone werkzaamheden, onder eene gepaste toespraak, de zilveren medaille, op den stempel des genootschaps, ter hand gesteld aan de heeren jhr. mr. P. J. ridder Yan der Does de Bije, jhr. M. A. Snoeck en O. G. H. Heldringden eerste .voor den door hem samengestelden catalogus der handschriften en den beiden laatsten voor de rangschikking en catalogiseering der munten en penningen, aan ge noemd genootschap behoorende. Bij het hoofdbestuur der Nederlandsche maatschappij van nijverheid is van den keizerlijk Duitschen gezant te 's-Gravenhage, baron Von Canitz, het bericht ontvangen dat, op last der Duitsche regeering, in de koninklijke porselein fabriek te Berlijn twee vazen worden gemaakt, bestemd als een geschenk voor het Museum van Kunstnijverheid der Maatschappij op het Paviljoen te Haarlem. Zooals men weet, heeft ook de Eransche regeering in het vorige jaar een blijk van belang stelling in het museum gegeven, door aanbieding van eene verzameling porselein uit de nationale fabriek van Sèvres. Naar het Vaderland verneemt, is de toestand van den minister van oorlog in de laatste dagen weder iets minder gunstig. De geneesheeren hebben echter alle hoop gegeven, dat die verergering slechts van zeer tijdelijken aard zal zijn. Daarentegen zegt de Zutf. Cr. dat hoe gaarne zij den minister van oorlog weder een werkzaam deel aan de regee ring zou zien nemen, zij toch zeer vreest, dat de berichten omtrent 's ministers geheel herstel niet volkomen juist zijn, naar haar dezer dagen van zeer geachte zijde de verzekering werd gegeven, dat er PRIJS DEB ADYERTENTIEN: Vên 16 regel*1.05. Iedere regel meer0.17}. Greotere letters naar plaatsruimte. weinig hoop bestaat dat de heer De Roo nog weer de plaats zal hernemen, die hij zoo kort heeft vervuld. Door de ondergane operatie toch zou de heer De Roo het spraakvermogen hebben verloren. In den ouderdom van 78 jaren is te Vlaar- dingen overleden de heer A. Hoogendijk Jbz., lid der Staten van Zuid-Holland, waarvan hij de jongste zitting nog had bijgewoond. Hij was het oudste lid van het College voor de Zeevisscherijen en een der aanzienlijkste scheepsreeders aldaar. Hij was een man van veel ervaring in zijn vakmet woord en daad stond hij steeds de belangen der visscherijen voor, waaromtrent hij ook eenige ge schriften heeft uitgegeven. Hij werd een tiental jaren geleden tot vertegenwoordiger van de Ned. regeering gekozen op de algemeene tentoonstelling voor de scheepvaart en visscherijen te Havre, waaromtrent hij zijne bevinding in een verslag kenbaar maakte, dat later het licht heeft gezien. Na het volbrengen van die zending werd hij tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd; hij was ook ridder der Christus-orde van Portugal. Prins Oscar van Zweden heeft gisterochtend, vergezeld van den commandant en den eersten officier van de oorlogskorvet „Saga" en van den consul-generaal van Zweden en Noorwegen, de heer Th. Egidius aldaar, een bezoek gebracht aan' 's rijks marinewerf en de voornaamste inrichtingen daarvan. Ook de overige officieren en adelborsten van de „Saga" hebben 's rijks werf bezocht en zijn daartoe rondgeleide gedaan door den comman dant van het wachtschip, den luitenant ter zee lste klasse C. De Klopper. Het genootschap van leeraren aan de Neder landsche gymnasiën en hoogere burgerscholen hield Zaterdag te Amersfoort zijne 48ste algemeene ver gadering in de Buiten-Sociëteit, onder voorzitter schap van dr. D. Burger, rector der Latijnsche school aldaar. Zij werd bijgewoond door 13 leden en vereerd door de tegenwoordigheid van het eerelid, den hoogleeraar dr. M. De Vries te "Leiden. De secretaris, dr. E. De Boer, van Deventer, verslag doende over den toestand van het genootschap, berichtte dat de heeren D. J. Andreae te Wage- ningen, B. C. Brennan en dr. L. A. J. Burgers- dijk te Deventer en M. Middelveldt Viersen te Al- meloo voor hun lidmaatschap bedankt hadden, ter wijl de heeren dr. J. G. Yan Eyken, dr. T. J. Halbertsma, dr. C. M. Kan, tot hoogere betrek kingen geroepen, ophielden lid te zijn, en de eenig overgeblevene der oprichters onder de leden, dr. H. J. Matthes te Zutfen, in den loop des jaars overleedzoodat het getal gewone leden 43 en dat der honoraire insgelijks 43 bedroeg. De rekening en verantwoording van den penning meester sloot met een batig saldo van f 173. Tot secretaris in plaats van den heer De Boer, die bedankte, werd benoemd dr. G. J. Dozy te Arn hem en tot penningmeester herbenoemd de heer J. H. Meyer te Amsterdam. De volgende verga dering zal te Utrecht gehouden worden. Het is ontegenzeglijk in het belang van ieder Nederlander bekend te zijn met de onlangs door de beide Kamers vastgestelde en koninklijk be krachtigde „wet op het recht van successie en van overgang bij overlijden." Al moge men nu dit, wel is waar, niet van ieder kunnen vergen, dan is het toch wenschelijk dat hij zich, zoo noodig, dadelijk met haren inhoud kunne bekend maken. De heer J. Franse heeft daarom een goed werk verricht door van die wet een uitgave te bezorgen, waarvan de tekst niet alleen geheel gelijk is aan I dien van het Staatsblad, waarin de wet en hare

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1