koloniën. buitenland. vallen, en 11 dooden en 4 gewonden door poging tot zelfmoord. De „Nordd. Allg. Zeit." meldt dateen aantal personen, die Nobiling heeten, zich tot den keizer gewend hebben met verzoek van naam te mogen veranderen, welk verzoek waarschijnlijk zal worden toegestaan. Onder hen bevinden zich ook bloedverwanten van den moordenaar Nobiling. Volgens de „New-Castle Chronicle" zal Vera Sassoulitsch naar Londen verhuizen. Te Genève werd haar door de autoriteiten een wenk gegeven, dat men haar niet ongaarne zou zien heengaan. Men wil een album met de photogra- phische portretten van de schoonste vrouwen in Europa ter bezichtiging stellen op het interna tionaal congres voor de anthropologische wetenschap, dat den löden Augustus iu het tentoonstellings gebouw op het Trocadero zal geopend worden. De heer Mortillet, directeur van het museum van Saint-Germain, heeft eene circulaire verspreid, waarin hij de vrouwen dringend verzoekt haar portret in te zenden en hem alzoo in staat te stellen eene rijke verzameling van de schoouste vrouwenkoppen van de verschillende natiën in Europa bijeen te brengen. De spoortrein, die Zaterdag-voormid dag te drie minuten voor twaalven uit Parijs naar St.-Malo vertrok, is tegen zes uren ontspoord. De stoker, een der conducteurs en drie reizigers, waaronder ééne vrouw, zijn gedood, en negen reizigers en de machinist gekwetst. De circulatie op de lijn is hersteld. In de menagerie van den dierentem mer Bidel te Parijs heeft een beer met veel be hendigheid de ijzeren bout eener afscheiding los gemaakt en zich op die wijze toegang weten te verschaffen tot het hok van een panter. Zoodra hij daar gekomen was, viel hij den panter aan; een verschrikkelijke strijd was er het gevolg van. De panter sprong tegen de zoldering, viel hierna op den beer, zette zijne klauwen in zijne huid en sprong toen weer naar de hoogte. Maar de beer, beschermd door zijne dikke huid, was niet bang voor den panter, dien hij eindelijk beet kreeg en met zijne pooten zoo vast omklemd hield, dat hij hem dood drukte. Op verzoek van den eigenaar van een huis in de rue Gauthey te Parijs begaf zich een politiebeambte des avonds te acht uren naar die woning om er een architect uit te zetten, die nalatig was gebleven in het betalen zijner huur penningen. Daar men geen antwoord bekwam, be sloot men de deur te openen, en toen men daarin was geslaagd, vond men den huurder dood te bed liggende ongelukkige had zich van het leven heroofd door verstikking door middel van koolzuur, en daar die daad reeds ongeveer twee weken vroeger scheen gepleegd te zijn, was het geen wonder dat de man steeds had nagelaten het verschuldigde te voldoen. Te Kirchbrucht, een dorp in Keur- Hessen, nabij Gelnhausen, is dezer dagen een boer, met name Plorian Weissmuth, in den bui tengewoon hoogen ouderdom van 148 jaren over leden. Zijn leven was eene reeks van ontberingen en allerlei ellende. Van zijne nakomelingen leven nog 2 hoogbejaarde zoons, 16 kleinkinderen en 43 volwassen achterkleinkinderen. Een inlandsch vorst van Britsch- Indië, die een groot voorstander der toonkunst is, heeft eene merkwaardige collectie muziekinstru menten en geschriften over de Hiudoesche muziek aan de Saksische regeering geschonken, te gelijk met eene verzameling Sanskrietsche geschriften, aan de universiteit te Leipzig. Het stoomschip „Khedive" is van 9 Juni af in het Tandjong pagar dok te Singapore bezig de geledeue schade te herstellen. Vermoede lijk zou de reparatie elf weken aanhouden. BATAVIA, 29 Mei. Naar de Soerabaia Crt. van 24 Mei verneemt is de heer Mijer, gewezen ads.-resident van Go- rentalo, op reis van daar naar Menado vermist. Nadere bijzonderheden ontbreken haar nog. Door den gouvermar-gefieraal van Ned. Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departemeni. Ontslagen: Eervol, de opz. 2de kl. by den waterstaat B. Dankelman en de klerk bij het postk. te Weltevreden, E. B. Mensing; eervol, met behoud van recht op pensioen, de ambt. op onderst. B. G. Fruneaui; eervol, wegens ziekte, de griff. bij de landraden te Serang en Anjer, C. Th. Reisner. Benoemd: Tot ads.-res. van Soerakarta, A. J. Spaan; tot ads.-res. van Bangil (Pasoeroean) F. L. Wattendorff; tot subst.-off. van just, bij den raad van just, te Samarang, mr. J. N. A. Lion; tot griff. bij den omg. rechter in de 2de afd. op Java en Madura, mr. L. H. Eambonnet, heiast met de werkz. te Tjiandjoer; tot griff. by de landr. te Serang en Anjer, C. J. li. Van Egeraat; tot vendura., tevens kassier en boekhouder, bij het venduk. te Cheribon, M. Reep; tot adj. landm. 3de kl. bij het kad. de geëmpl. Gr. W. Robinson, W. F. Schram, C. A. Deeleman, L. M. Kuiud, A. Ch. V. Kriesfeld en J. G. Van Angelbeek; tot lsten boekh. bij de havenwerken te Batavia, de 2de boekh. J. P. F. J. Brondgecst. Bij het dep. van ond. eered. en nijv. tot lsten comm., P. F. Verduyn Lunel; tot 3den comm., J. W. M. Huygens ei A. F. De Chauvigny de Blot. Bij het dep. van justitie tot lsten comm. G. F. Regensburg, tot 2den comm. N. H. A. M. Van Dijck, tot «den comm. J. T. W. Maijer; tot 3den comm. bij het dep. van fin. C. H. E. Van Gelden; bij het openb. lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgest., tot orderw. 1ste kl. H. F. Aukes; totonderw. 2de kl., A. Schouten; rij den waterstaat enz. tot opz. 1ste kl., L. H. Joosten en G. Heuff; tot opz. 2de kl., J. J. Van Poel voorde, G. H. F. Gerritsen, C. Vreedenburgh en J. C. W. F. Ditmarsch; tot opz. 3de kl. J. Wielandt, H. Lafontaine, A. W. J. Gossow en E. F. Godin. Goedgekeurd: dat door den landr. te Demak eervol is ontslagen als buit. subst.-griff. buiten bezwaar van den lande bij die rechtbank J. H. G. Klerks. Departement van Oorlog. Ingetrokken: Op verzoek bet aan den maj. der genie R. J. Resner, wegen9 vijftien jaren on afgebroken dienst in N.-I., verleend tweej. verlof naar Europa. Bevorderd: Tot off. van gez. lste kl. bij den mil. gen. dienst, de off. van gez. 2de kl. J. D. L. Harders. Departement van Marine. Ontslagen: De 2de gezagv. van het lichtschip in de Lucipara-passage, W. De Smit. Frankrijk. Aan de „Rép. frangaise" wordt uit Berlijn ge meld, dat er sprake van is, dat Frankrijk het eiland Creta zou bezetten, onder gelijke voorwaar den als voor Engeland bij de bezetting van Cyprus gelden. En uit Berlijn wordt aan de „Külnische Zeitung" gemeld„De geruchten, als zou Frank rijk ook zijnerzijds eene compensatie in het Oosten zoeken, vinden in de kringen der congresleden niet die haastige wederlegging, waarmede men anders bij zulke geruchten gereed is." Hieruit blijkt echter niet, of Frankrijk dan ook eene ver plichting jegens Turkije op zich nemen zou gelijk Engeland bij het bezetten van Cyprus door het aanvaarden van een protectoraat over Aziatisch - Turkije gedaan heeft. In de „Indépendance" spreekt Jules Claretie met groote ingenomenheid van de schilderijen van Mesdag, Bakhuizen, Klinkenberg, Roelofs, Israels en Van Haanen, op de Parijsche tentoonstelling. Vooral de zeestukken van den eerste en de Ve- netiaausche tafereelen van den laatste worden warm geprezen. De Russische gezant, graaf Orloff, heeft voor 1000 fr. ingeteekend voor het standbeeld, dat voor Thiers te Saint-Germain zal opgericht worden. "Diiitscliland. Uit Weenen wordt gemeld, dat in de beide laatste zittingen van het congres nog eenige veranderingen in het tractaat zouden zijn gebracht. O. a. zou zijn bepaald, dat de door Servië met de wapenen veroverde districten zullen zijn uitgesloten van de kapitalisatie der schadeloosstelling, die Servië ver plicht is aan de Porte uit te keeren wegens het vervallen van het tribuut. De tusschen Gortschakoff en Beaconsfield nopens Cyprus plaats gehad hebbende pourparlers zullen dienen voor het ontwerpen der grondslagen van eene eventueel tusschen Engeland en Rusland te sluiten overeenkomst. De laatste congres-zitting, welke de geza menlijke congres-gevolmachtigden, evenals bij de openingszittiDg, in gala-uniform bijwoonden, begon Zaterdag-namiddag te halfdrie en duurde tot vier uren. Het verdrag is ouderteekend. Reeds te één uur hadden zich de eerste secretarissen der gede legeerden met zegels, alsmede de gevolmachtigden, naar het congresgebouw begeven, om de zegels aan de bedoelde verdrags-exemplaren te hechten. De onderteekening h>d in alphabetische volgorde plaats. Het tractaat bestaat uit 5S artikelen. Aan het einde van deze laatste zitting, zegt de „Reichsanzeiger", bracht graaf Audrassy een woord van warmen dank namens de vergadering aan prins Von Bismarck. „Op het oogenblik", zeide de graaf, „dat onze pogingen geleid hebben tot eene algemeene overeenstemming, zou het ons onmogelijk zijn geen hulde te brengen aan den eminenten staatsman, die onze werkzaamheden heeft geleid en die on wrikbaar het doel in het oog hield om den vrede te verzekeren en te bevestigen. Met dat doel strekten al zijne pogingen om uiteenloopende ge voelens tot elkander te brengen en zoo snel mo gelijk een einde te maken aan de onzekerheid, die zoo zwaar op Europa drukte. De gratie, de wijsheid en de onvermoeide energie, waarmede onze voorzitter onze werkzaamheden heeft geleid, hebben in hooge mate medegewerkt tot het wel slagen van het werk van pacificatie, dat wij heb ben ondernomen. Ik ben er zeker van, eenparige instemming te zullen vinden, wanneer ik u voor stel aan den prins Von Bismarck onzen warmsten dank te betuigen. Op het punt van te schei den, geloof ik nog het best te beantwoorden aan uwe gevoelens, door onze eerbiedige erkentelijkheid te betuigen voor de hooge welwillendheid en de gracieuze gastvrijheid, ons betoond vanwege den keizer en de doorluchtige keizerlijke familie." Prins kon Bismarck antwoordde en sloot het congres. Beaconsfield vertrok gistervoormiddag te negen uren naar KeulenSalisbury te één uur over Brussel naar Engeland. Von Bismarck zou heden naar Kissingen gaan. Groot-BrltainLïiië. In de laatste berichten uit de Kaap, loopende tot 25 Juni, wordt gemeld dat generaal Tbesiger een paar dagen na zijne verwachte aankomst te Kaapstad, naar de Transvaal zou vertrekken om een einde te gaan maken aan de quaestie over het betwiste grondgebied en over de rechten der in boorlingen in het algemeen. Kapitein Carrington is tot commandant der vrijwilligers in de Transvaal benoemd. Den 22sten Juni hadden hevige gevech ten plaats te Laugebeek, aan de noordelijke gren zen, waarbij 34 opstandelingen werden gedood. De stam der Kamas is ontwapend en de twee zonen van het vroegere opperhoofd Seyolo werden ge wond de geheele stam is uiteengejaagd. Mr. Miller gaf den 18den Juni aan het Kaapsche parlement een overzicht van den financiëelen toe stand. Hij constateerde dat het afgeloopen jaar een tekort van 175,000 pd. st. aantoont, terwijl het loopende dienstjaar een deficit van 205,000 pd. st. doet verwachten. Voor dat bedrag zullen nieuwe belastingen geheven moeten worden. De oorlogs- rekeuing sloot tot 30 Juni met een tekort van 750,000 pd. st., tot dekking waarvan de regee ring een voorstel aanbood tot het aangaan eener nieuwe leening van een millioen pd. st. Rusland. Het „Journal de St.-Pétersbourg" meent dat de duurzaamheid van het werk, door het congres verricht, grootendeels zal afhangen van den geest, waarin Turkije dat uitvoert. Zonder twijfel zal het voor de Turksche regeering mogelijk zijn in meer dan één opzicht den arbeid van het congres te niet te doen, doch de Porte zal zonder twijfel gewaarschuwd worden, dat zoodanige handelwijze niet voor het werk van het congres, maar voor de Turksche heerschappij zeer gevaarlijk zou kunnen zijn. Turlii? <e. Uit Konstantinopel wordt gemeld: Woensdag zijn onderscheidene personen, oDder welke ulema's, softa's en staatsambtenaren, in hechtenis genomen in een huis, waar zij eene geheime bijeenkomst hielden. Men gelooft dat er een complot tegen den sultan gesmeed werd. T eleg^va mmen KONSTANTINOPEL, 14 Juli. De opstand in het Rhodope-gebergte is onderdrukt. De Turksche en Russische commissarissen zijn er heen gegaan om de orde te herstellen en de administratie in orde te brengen. De tegenstand van Bosnië tegen de Oostenrijk- sche occupatie verminaert meer en meer. De „Vadijk" spreekt het gerucht ten eenenmale tegen als zouden er wapenen onder de boeren zijn uitgedeeld ten einde aan de bezetting weerstand te kunnen bieden. PARIJS, 14 Juli. De Temps" bericht dat waarschijnlijk de uitdeeling van de 3 pet. rente den 16den Juli zal geschieden.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2